Connect with Us

Spartak Ngjela denononcon/ “Arsenali i armëve i zbuluar në Tiranë do të përdorej nga Ilir Meta”

Politikë

Spartak Ngjela denononcon/ “Arsenali i armëve i zbuluar në Tiranë do të përdorej nga Ilir Meta”

Publikuar

-

Thirrjet e Metës për konflikt/ Ngjela: Ka frikë nga ekstradimi, e mendon veten kryetar kooperative

Në një intervistë për CNA.al, avokati Spartak Ngjela ka zbardhur detaje lidhur me operacionin e ndërmarrë ditët e fundit nga Forcat RENEA dhe FNSH, ku konfiskua një sasi e konsiderueshme armatimesh në Tiranë.

Sipas Ngjelës, në vend po operojnë ekspertë të huaj, të cilët po eleminojnë krimin e organizuar.

Arsenali i armëve, sipas  Ngjelës, mendohej se do të përdorej nga kreu u shtetit, por dhe të tjerë gjatë fushatës elektorale.

“Këtu ka një skemë të plotë, siç duket e kanë ardhur ekspertë të huaj dhe po eleminohet i gjithë krimi i organizuar.  Po kapin armë, po kapin municione. Ky është krimi i organizuar i cili po mendohej të përdorej nga Meta e kompani. Por, nuk ka mundësi janë njerëz të paaftë fare. Ata që kanë vjedhur do të shkojnë në burg. Hetimi ka mbaruar, e kanë bërë ndërkombëtarët , u janë gjetur të gjithëve deri tek kryetari i shtetit , do ta shikoni”- tha Ngjela për CNA.al.

Kujtojmë se para katër ditësh. nga ana e policisë gjyqësore të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, në rrugën Xhanfize Keko, tek ish-ndërmarrja artistike “Migjeni”, pranë ish-oxhakut të kësaj ndërrrmarrje, në një ambient të izoluar plotësisht me mur, janë gjetur municione luftarake.

LEXO EDHE:  Presidenti Meta në ceremoninë përfundimtare të projektit “Ballkan Booster”: Bashkëpunim përtej kufijve

Sipas Policisë, pas rrëzimit  të murit, është zbuluar depoja e fshehur, në të cilën gjendej  një arsenal mjaft i madh, armësh të llojeve të ndryshme, kalibrave të ndryshëm, municione luftarake, lëndë plasëse të ndryshme, armë të kalibrave të ndryshëm me dylbi, etj.

Sot avokati Spartak Ngjela ka lëshuar akuza të rënda në drejtim, të Presidentit Ilir Meta, duke thënë se pikërisht ky arsenal armësh do të përdorej prej tij dhe jo vetëm, në fushatë.

Por, sipas Ngjelës, me 25 Prill asgjë nuk do të intimidojë votën e popullit, ndërsa të veshurit me pushtet që kanë vjedhur në 30 vjet do të dërgohen në burg./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Nga

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha pas çdo dështimi, si zgjidhje ka ata “gjenitë” apo servilët që i rrinë nga pas.

Lulzim Basha është kaq qesharak, kaq i pabesueshëm dhe kaq i konsumuar politikisht sa edhe kur do të bëjë diçka, ka frikë ta bëjë vetë dhe kështu përdor servilët e tij.

Mesa duket i tillë është edhe rasti i Jemin Gjanës.

Jemin Gjana është një nga ish-ministrat katër vjeçar të Berishës, që iku duke “qarë”, sepse ai e hoqi si ministër, nuk e la më në pozicione. I përfolur për shumë e shumë gjëra, Jemin Gjana sot është një ndër “shërbëtorët” e devotshëm të Lulit.

Pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit 2021, Lulzim Basha në vend që të jepte dorëheqjen nga drejtimi i PD-së dhe të mbante përgjegjësitë e tij, ka vendosur të bëjë atë që di më mirë. Të zhvillojë një proces farsë të rizgjedhjes së kryetarit, ku në garë është edhe ai vetë, edhe pse vijon të jetë ai në krye të PD-së.

Pra, Lulzim Basha garon për kreun e kryetarit, ndërkohë që vijon të jetë kryetar.

Por, që Lulzim Basha ta zgjidhë hallin e tij, duket se në ndihmë i vjen Jemin Gjana.

Një ditë më parë, Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike vendosi që në 13 qershor të mbahen zgjedhjet për kreun e ri të kësaj force politike.

Dhe si për çudi, kryetar i Komisionit të Zgjedhjeve brenda PD-së, është sërish “gjeniu” Jemin Gjana.

Por, pse mund të themi se ai është një “gjeni”?

LEXO EDHE:  Detajet-Dy negociatorët e PE nesër në Tiranë/Politikani i parë që do takojnë

LEXO EDHE:  Zgjedhje me 13 Tetor/ Artan Hoxha tallet keq me Metën dhe Bashën

Në fakt, Jemin Gjana nuk është asgjë më shumë sesa falsifikatori i shifrave zyrtare dhe vjedhësi i votave të demokratëve, në garën brenda PD-së. Dy herë apo më shumë çertifikues i tyre.

Mjafton të freskojmë pak memorjen dhe të rikthehemi në zgjedhjet për kryesinë e PD në janar të vitit 2019, ku çertifikues i manipulimit ishte pikërisht Jemin Gjana.

Kujtojmë këtu sesi Jemin Gjana, me urdhër të Lulzim Bashës, fshehu listën e votave të anëtarëve të Këshillit Kombëtar për kryesinë.( lexo këtu)

Po ashtu kujtojmë këtu se në dhjetor të vitit 2018, ndërsa PD publikoi procesverbalin me emrat fitues të Këshillit Kombëtar të PD-së, i cili mbante edhe firmën e Jemin Gjanës, dilte qartë manipulimi që i është bërë zgjedhjeve.

Referuar këtij procesverbali, dokumentin të cilin e shikoni më poshtë, ka dal në pah një manipulim i numrit të votuesve që është më i vogël se fletët e gjetura në kutitë e votimit.

Në procesverbal shkruhet se ka rezultuar se mandatin për të votuar në fillim të procesit, e kanë marrë 4741 persona, ndërsa në votim kanë marrë pjesë 4919 persona.

Por, si “gjeni” që janë si me magji, nxorën edhe rreth 178 persona, të cilët edhe pse nuk e kanë marrë një mandat në fillim të procesit, në procesverbal rezultojnë se kanë votuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Defender 21/ Trupat ushtarake zbarkojnë në Tiranë, Niko Peleshi zbulon datën

Publikuar

-

Nga

Defender 21/ Trupat ushtarake zbarkojnë në Tiranë, Niko Peleshi zbulon datën

Stërvitja “Defender 21” do të ketë disa data kur do të jetë e hapur për publikun. Ajo do të udhëtojë nga Durrësi në Vlorë dhe më 23 Maj do të zhvendoset në Tiranë për ta përmbyllur më pas në Kuçovë dy ditë më pas.

Datat janë publikuar nga ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi me anë të një video ku duken trupat ushtarake shqiptare dhe ato amerikane.

“Stërvitja Defender Europe 21 me pjesëmarrjen masive të trupave shqiptare dhe amerikane do të zhvillohet gjatë gjithë muajit Maj deri në mesin e muajit qershor.

LEXO EDHE:  Detajet-Dy negociatorët e PE nesër në Tiranë/Politikani i parë që do takojnë

LEXO EDHE:  Video-Shpejtësi në kufijtë e çmendurisë dhe të dehur në rrugë/ Ndëshkohen nga policia

Përgjatë kësaj periudhe në qytetet ku do të zhvillohet kjo stërvitje do të ketë ditë të hapura për publikun. Më 20 Maj do të jemi në Durrës, më 21 Maj në Lungomare Vlorë, më 23 Maj në sheshin “Nënë Tereza”, Tiranë dhe më 25 Maj në Kuçovë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hapja e kutive për qarkun e Beratit/ KAS shtyn seancën

Publikuar

-

Nga

Hapja e kutive për qarkun e Beratit/ KAS shtyn seancën

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve ka vendosur të marrë prova shtesë në lidhje me pretendimet e PD dhe LSI, për parregullsitë e zgjedhjeve në Berat.

Por për shkak të sasisë së materialeve dhe këqyrjes së tyre me kujdes e kanë shtyrë dhënien e vendimit përfundimtar në lidhje me to ditën e mërkurës.

Aktualisht deri tani KAS nuk ka raportuar se janë gjetur prova aq të rëndësishme sa të ndikojnë në dhënin e vendimit për rinumërim të votave. Gjithashtu në mbledhjen e nesërme do të jepet vendimi për qarkun Gjirokastër dhe më pas do të nis shqyrtimi për ankimimin për qarkun e Vlorës.

LEXO EDHE:  U ekzekutua në mes të Tiranës/ Kush është viktima, “padrino i drogës”

LEXO EDHE:  Atentati ne Bllok/Forca speciale blindojne spitalin ushtarak

Përgjigja përfundimtare për kutitë me materiale zgjedhore shtyhet për të mërkurën në mëngjes. Ndërsa ditën e nesërmes KAS do të mblidhet për të diskutuar për kërkesën ankimore të Gjirokastrës dhe Vlorës. KAS nesër në orën 10:00 do të vijojë seancën për Gjirokastrës dhe për konkluzionet përfundimtare”, tha anëtari i KAS, Elvis Çela./CNA.al

LEXO TE PLOTE