Connect with Us

Skënderbeu nuk ndalet, mposht Teutën dhe kualifikohet në finalen e Kupës

Sport

Skënderbeu nuk ndalet, mposht Teutën dhe kualifikohet në finalen e Kupës

Publikuar

-

Skënderbeu ka bërë surprizën e madhe në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë teksa ka eliminuar me 10 futbollistë Teutën në shtëpinë e saj.

Goli i Meksit që në minutën e parë (me penallti) dhe ai i Elvi Berishës siguruan kualifikimin e korçarëve për në finale, duke qenë se këtë vit kjo fazë luhet me ndeshje teke.

Skuadra e drejtuar nga Migen Memelli ka bërë një ndeshje të madhe duke luftuar për gjithë pjesën e dytë me 10 lojtarë, pasi Berisha mori të kuq (i dyti i verdhë) menjëherë pas golit, sepse hoqi fanellën, por harroi që e kishte marrë një të verdhë më parë. Kjo është finalja e 7-të e Skënderbeut në historinë e tij.

Korçarët e kanë fituar vetëm një herë kupën, atë kundër Laçit më 2018. Ndërkohë në finale janë ndeshur me Vllazninë më 1965 dhe e kanë humbur me rezultatin 1-0. Ja finalet e Skënderbeut.

TEUTA-SKËNDERBEU 0-2
Meksi 02′ pen Berisha 44′

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VIDEO/ 8 gola në pesë ndeshje! Partizani, Laçi dhe Vllaznia fitore të arta. Kukësi e Skënderbeu nuk falin në shtëpi. Ja të gjitha rezultatet

Publikuar

-

Nga

Janë mbyllur 5 ndeshjet  javës së 34-t në Kategorinë Superiore, ku nuk munguan sfidat spektakolare.

Partizani triumfoi ndaj Teutës në Durrës, duke marrë kështu kreun e renditjes, në kuotë të barabartë pikësh me skuadrën e Martinit.

Laçi triumfoi ndaj Tiranës, duke nxjerrë këta të fundit nga gara për Europë dhe duke i bërë presion kreut të renditjes. Vllaznia ka mposhtur minimalisht Kastriotin, duke u ngjitur në renditje dhe shikojnë kreun 2 pikë larg.

REZULTATET: 

TEUTA-PARTIZANI 0-1

Çinari 25′

VLLAZNIA-KASTRIOTI 1-0

Dilaver 78′ 

TIRANA-LAÇI 0-1

Mazrekaj 66′ 

SKËNDERBEU-APOLONIA  2-0

Meksi 26′, Pusi 30′

KUKËSI-BYLIS  2-1

Eze 67′ Limaj 90’/ Ntephe 14′ 

 

LEXO TE PLOTE

Seria A

Italia “blindon” Mançinin, kontrata e re e mban në stol për… 2 Botërore

Publikuar

-

Nga

Është zyrtarizuar zgjatja e bashkëpunimit midis “axurrëve” dhe teknikut Roberto Mançini, teksa kontrata e re është nënshkruar deri në vitin 2026.

Mançi ka bërë mjaft mirë këto 3 vite me kombëtaren italiane duke e rritur shumë si ekip. Gjithashtu kontrata e parashikon Mançinin trajner të Italisë dhe për Botërorin 2026 që do të zhvillohet në SHBA, Meksikë dhe Kanada.

Vetë tekniku u shpreh mjaft i lumtur për këtë zgjatje të bashkëpunimit duke vendosur theksin tek marrëdhëniet e mira me numrin një të federatës, Gabriele Gravina.

“Gravina dhe unë kemi kaluar një kohë të mirë, kemi punuar shumë në këto dy vjet. Ne jemi përmirësuar dhe mund të përmirësohemi edhe më tej, nuk kishte asnjë arsye për t’u prishur. Qëllimi është të fitojmë dhe ne po ecim në atë rrugë së bashku.

Unë jam shumë i lumtur dhe falënderoj presidentin. Për ne është një moment i bukur. Ne kemi zgjatur kontratën, do të ketë shumë ngjarje, nuk është e lehtë të fitosh, por ne po përpiqemi të mbajmë mbi një punë të filluar 3 vjet më parë. Do të na duhet edhe pak fat në momente të caktuara dhe ne do të fillojmë të mendojmë për të bërë sa në mirë në Kampionatin Evropian”, u shpreh tekniku italian në konferencën për shtyp.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Sa shumë yje/ Kroacia shpall listën për Europianin “Euro 2020”

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka publikuar listën paraprake me 32 lojtarë të ftuar nga Zlatko Dalic për Kampionatin Evropian “Euro 2020”.

Lista përfundimtare do të ketë 26 lojtarë dhe gjashtë lojtarë të kësaj liste do të kthehen në “shtëpi” nga Dalic.

Megjithatë, lista përmban emra të njohur dhe talentë të mëdhenj nga mbarë klubet evropiane.

Vrsalko, Kovacic dhe Budimir rikthehen në Kombëtare, ndërsa i ftuar është edhe Milan Badelj.

Lista e plotë e lojtarëve të ftuar nga Zlatko Dalic për “Euro 2020”

LEXO TE PLOTE