Connect with Us

Përkrah Haland, Armando Broja në “Top list”

Kombëtare

Përkrah Haland, Armando Broja në “Top list”

Publikuar

-

Erling Haland është një nga sulmuesit më premtues për të ardhmen. Të paktën me ecurinë që ka teksa në moshën 20-vjeçare ka numra të frikshëm referuar golave në kampionat apo edhe në Ligën e Kampionëve.

Referuar ecurisë së sulmuesve nën 21 vjeç, në kampionate e tyre, “Transfermarkt” ka evidentuar bomberët e lindur në vitin 2000. Sulmuesi i Dortmundit kryeson me 21 gola të shënuar në 23 ndeshje që ka zhvilluar në Bundesligë, teksa numëron edhe 6 asiste.

Në këtë renditje, me nëntë gola të shënuar në 25 ndeshje me Viteshen në kampionatin holandez, Broja mbyll renditjen e dhjetë më të mirëve. 19-vjeçari i Kombëtares ka dhuruar edhe dy asiste, duke u bërë krye-golashënuesi i skuadrës së tij holandeze, teksa është i huazuar nga Çelsi dhe po luftojnë për zonën europiane.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Drejtuesit e FSHF-së udhëtojnë personalisht, një tjetër supertalent pritet të vishet kuqezi

Publikuar

-

Nga

Talenti 16 vjeçar i Shkëndijës, Dashmir Elezi është në optikën e Federatës Shqiptare të Futbollit. Paraqitjet e tij me tetovarët dhe besimi që Ernest Gjoka I kanë dhënë këtë edicion, kanë tërhequr vëmendjen e disa skuadrave. Në lidhje me djaloshin FSHF është duke punuar për ta afruar me skuadrën Kombëtare kuqezi.

Elezi për momentin bën pjesë te moshat U-17 të Maqedonisë së Veriut, ndërsa në ndeshjen e sotme ndaj Makedonia GP në Gorce kanë udhëtuar dy përfaqësues të FSHF si dhe një anëtar i Teutës për të folur në lidhje me idenë që djaloshi të vishet kuqezi.

Nuk përjashtohet mundësia që klubi durrsak ta bëjë për vete lojtarin, duke I ofruar një kontratë. Përfaqëesuesit nga Shqipëria do takojnë lojtarin dhe familjen e tij për t’i parashtuar projektin e Kombëtares kuqezi.

Edhe pse ende nuk I ka mbushur 17 vjeç, trajneri Gjoka I ka dhënë mundësinë Elezit të luajë disa ndeshje te kampionët e Shkëndijës, teksa ka shënuar edhe katër gola duke u bërë lojtari më I ri në historinë e kampionatit maqedon që gjen rrugën e rrjetës. Më herët mediet në Maqedoninë e Veriut kanë raportuar se Galatasaray dhe Fenerbahce kanë kërkuar informacion për lojtarin.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Nedim Bajrami: Mezi po pres të vesh fanellën e Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Një talent nga Seria A për Shqipërinë. Nedim Bajrami dhe Empoli kanë siguruar ngjitjen në elitën e futbollit italian me djaloshin kuqezi protagonist me 7 gola dhe 10 asiste. Në një intervistë për “Panorama Sport”, fantazisti 22-vjeçar flet për sezonin fantastik me Empolin, pritshmëritë për Serinë A, ofertat në adresë të tij dhe mbi të gjitha flet për Shqipërinë.

Grumbullimin e parë, por edhe pse beson se mund të vishet kuqezi dhe të marrë zgjidhje pozitive ngërçi me pengesën ligjore nga FIFA. Me një shqipe të kulluar, Bajrami ofron afrimitet në bisedë dhe gatishmëri për t’u prezantuar për tifozët shqiptarë, duke treguar origjinën e tij si dhe idhujt që nga fëmijëria.

“Po kërkoj me ngulm dhe me zor po pres. Them ishalla po vjen sa më shpejt ajo dita që të mund të vesh fanellën kuqezi”, deklaron ndër të tjera Bajrami për “Panorama Sport”.

Nedim, nga e kanë origjinën prindërit e tu?

Unë kam lindur në Zvicër, ndërsa mami e babi kanë lindur në Maqedoni. Babin e kam nga Tetova dhe mamin e kam nga Gostivari.

Urime për shqipen e kulluar që flet, edhe pse ke jetuar larg trojeve shqiptare gjithë jetën…

Nuk e kam keq (qesh…).

Çfarë është Shqipëria për ty?

Shqipëria për mua… (Qesh). Unë e kam zgjedhur Shqipërinë me zemër. Jam i lumtur që jam shqiptar. Jam krenar! I gëzuar që mund të jem pjesë e Kombëtares dhe ishalla mund të luaj në vijim me të. Jam duke pritur, pasi këtë periudhë ka nevojë për disa dokumente dhe ishalla po më realizohet kjo gjë. Dua të luaj me Shqipërinë. E kam zgjedhur unë vetë me zemër që të jem me Shqipërinë. Ishalla do të mundësohet një ditë kjo.

A ke shpresë se mund të zgjidhet ky ngërç juridik?

Me dokumentet po merret federata dhe nuk di të them detaje se çfarë po ndodh.

Nedim, si po shkon ecuria tek Empoli?

Jam prej dy vitesh tek Empoli që kur erdha nga Grasshopers. Ndihem shumë mirë në këtë skuadër. Jam shumë i lumtur që e bëmë hapin e madh këtë sezon, për t’u ngjitur në Serinë A, një hap i madh për mua dhe të gjithë skuadrën që fituam kampionatin dhe edicionin e ardhshëm do të jemi në elitën e futbollit italian.

Çfarë do të thotë për ty kjo arritje?

Ka qenë një ëndërr. E tani ëndrra m’u bë realitet.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

“Afronim makinat për të ndriçuar vendin”, luante me Ronaldinjon dhe Anelkan, Lorik Cana tregon si stërvitej Shqipëria në 2002

Publikuar

-

Nga

Lorik Cana është kapiteni legjendar i Shqipërisë. Shiriti do të ndërrojë shumë krahë te Kombëtarja, por kuptimi i vërtetë merrej vetëm në momentin që Cana udhëhiqte kombin në fushën e blertë. Dëshirë, grintë, karakter dhe ndjenjë përfaqësie.

Historia e Lorik Canës ishte e gjitha besnikëri e pastër ndaj atdheut dhe për këtë arsye dashurohej së tepërmi nga tifozët. I rritur mes emrave me të mëdhenj të futbollit, Cana kishte gjithë mundësinë për të pritur një tjetër Kombëtare dhe për të refuzuar Shqipërinë.

Në momentin që një gjë e tillë ndodh edhe sot, çfarë mund të thuhet për vitet e atëhershme?

Në rrëfimin e dhënë për emisionin “Jashtë loje” që transmetohet në “Top Channel”, Lorik Cana është shprehur se në vitin 2002 te Kombëtarja stërviteshin në darkë me dritat e makinës që rrinin të ndezura, pasi nuk kishte ndriçim.

“Kisha një qëllim. Isha shumë i sigurt, që nëse nuk do të kem një lëndim do ia arrij. Nuk ishte e vështirë në aspektin teknik, sepse unë kur zgjodha të luaja me ekipin kombëtar pothuasje isha me ekipin e parë të ekipit. Luaja në skuadër me Ronaldinjon, Anelkan, Hajnze, Pocetino. Domethënë me yje botërorë dhe nuk e kisha frikë aspektin teknik. Por kur vjen në një vend ku përfaqëson një Kombëtare, është një grup i ri njerëzish… Kam pasur fatin që ajo gjeneratë më ka pritur në mënyrë të jashtëzakonshme.

Më ka pritur si vëllain e vogël, më ka përkëdhelur dhe jam ndjerë komod që ditën e parë.

Më kujtohen grumbullimet e para që i kemi bërë këtu te Shato Linza. Shkonim me autobuz ateherë te kompleksi Partizani. Më kujtohet fusha atëherë që ishte më e gjatë se sa topi dhe nuk e shihje topin. Kam disa kujtime kur stërviteshim pasdite nuk kishim drita.

Në fund të stërvitjes në atë kohë me Dosenën, ishte shtator i 2002, hera e parë që jam grumbulluar, kemi afruar makinat që me dritat e makinave të ndricohet stërvitja. Për të mos na zënë errësira.

Me kujtohet një vend i ri, sepse nuk kisha shkelur asnjëherë në Shqipëri. Por ambienti mu duk jashtëzakonisht i mirë.

Do të doja të mos hyja në fushë me Serbinë? E përse? Përkundrazi, sepse ne ndiheshim jashtëzakonsiht mirë. Jo vetëm që përfaqësonim Shqipërinë, por përfaqësonim Shqipërinë e bashkuar. Kombëtaren e vërtetë. Shqipëria ka pasur vetëm në 2 raste Kombëtare të vërtetë, pas Luftës së Dytë Botërore dhe gjenerata jonë.

Gjithcka që ka qenë në mes, që është një kohë e gjatë, ka pasur vetëm përfaqësuese. Por quhej Kombëtarja shqiptare sepse kishte simbolet kombëtare, kishte flamurin kuqezi, por në përbërjen e saj nuk kishte asnjëherë…

Nuk është e rastësishme që kampionati ballkanik është fituar me Naim Kryeziun, Riza Lushtën, që ishin të Kosovës. Nuk po them që ne jemi më të mirë, por ne thjesht ishim bashkë. Kjo është Kombëtare, merr sensin e Kombëtares.

Tani kemi përfaqësuese. Të dyja me një mision të ndershëm për të përfaqësuar vendin tonë. Por ne kemi shfrytëzuar momentin e duhur dhe kemi arritur që si Kombëtare e bashkuar të shkruajmë historinë”, ka thënë Lorik Cana.

LEXO TE PLOTE