Connect with Us

50 prokurorë të Tiranës kundër kreut të PD/ Lulzim Basha “zbret” në KLP

Kronika

50 prokurorë të Tiranës kundër kreut të PD/ Lulzim Basha “zbret” në KLP

Publikuar

-

Skandali në spitalin Covid 2/ Reagon Prokuroria e Tiranës

Drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj, ka kërkuar nëpërmjet Këshillit të Lartë të Prokurorisë “ndëshkimin” publik të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Kërkesën e Imerajt në formë peticioni e kanë firmosur edhe 50 prokurorë të Prokurorisë së Tiranës.

Sot, KLP me shtatë vota pro dhe katër kundër ( z. Alfred Balla, znj. Esmeralda Keshi, znj. Nurihan Seiti dhe z. Vatë Staka ), u  vendos shtyrja e vendimmarrjes për mbajtjen e një qëndrimi publik, në mbledhjen plenare të radhës, për arsye proceduriale, të cilat lidhen kryesisht me administrimin nga ana e anëtarëve të një peticioni të nënshkruar nga 50 prokurorë të Prokurorisë së Tiranës, në mbështetje të kërkesës së drejtueses Imeraj.

E gjithë kjo lëvizje u bë, pas akuzave të Bashës kundrejt drejtueses së Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj.

Sipas Bashës, Imeraj është ikonë e krimit dhe nuk duhej ta kishte kaluar Vettingun.

“Jam i angazhuar për zbatimin e plotë të reformës në drejtësi, për Vetingun qe ka marrë goditje të rënda javët e fundit.

Problemi ynë nuk janë gjyqtarët dhe prokurorët që largohen se nuk plotësojnë kriteret, por ata të korruptuarit që mbeten në sistem për shkak të presionit që i bëhet komisionerëve të Vetingut siç është misioni ndërkombëtar i monitorimit në rastin e kryeprokurores së Tiranës që është një ikonë e korrupsionit dhe krimit”, është shprehur fillimisht Basha.

Pa kaluar shumë kohë ai sërish ka “goditur”, prokuroren Imeraj.

“Kur e denoncova këtë, kërcitën telefonatat. Kryeprokurorja e Tiranës është ikonë e korrupsionit dhe krimit”, ka thënë Basha.

LEXO EDHE:  Një ditë para protestës/ Basha bën lëvizjen e papritur

Por, sipas prokurores Imerajt, janë dosjet që ka në Prokurori që e çojnë Bashën të bëjë të tilla reagime.

Deklarata e Bashës është sulm personal për shkak të dosjeve që ka në Prokurorinë e Tiranës, dhe për këto akuza do të përballet në Gjykatë”, u kundërpërgjigj Imeraj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Makina përplas këmbësoren në Lezhë/ Dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar

-

Nga

Makina përplas këmbësoren në Lezhë/ Dërgohet me urgjencë në spital

Një tjetër aksident rrugor është regjistruar mbrëmjen e sotme.

Mësohet se një automjet ka përplasur një këmbesore në qytetin e Lezhës.

E reja është dërguar në spital për ndihmë mjeksore, ndërsa dyshohet se nga perplasja të ketë marrë dëmtime në këmbë.

Ndërkohë që policia ndodhet në vendin e ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident masiv/ Përplasen disa automjete, 13 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Aksident masiv në Kosovë/ Përplasen disa automjete, 13 të plagosur

Një aksident masiv ka ndodhur pasiditen e sotme  në komunën e Lipjanit, në Kosovë, saktësisht në Grackë të Vjetër.

Në aksident janë përfshira tre automjete, ku për rrjedhojë kanë mbetur të plagosur 13 persona.

Rastin e ka konfirmuar zëdhënësja e PK-së, Flora Ahmeti.

“Sot rreth orës 15:30, në fshatin Grackë e Vjetër të Lipjanit, ka ndodhur një aksident komunikacioni me lëndime trupore, ku janë përfshirë tri automjete.

LEXO EDHE:  Shënim/ Mos e qani vilën e 5-të!

LEXO EDHE:  “Shpërthimi” i aleatit të Bashës para marrëveshjes/Na premtoi!

Bazuar në të dhënat nga vendi i ngjarjes, si pasojë e aksidentit, 13 personave u është ofruar ndihmë mjekësore.

Me rastin po merret njësiti i trafikut rrugor”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjendet i mbytur një person në plazhin e Shëngjinit/ Detajet e para

Publikuar

-

Nga

Gjendet e mbytur në plazhin e Shëngjinit një grua/ Detajet e para

Një 71 vjeçar është gjetur i mbytur pasditen e sotme në plazhin e Shëngjinit.

Mësohet se viktima kishte shkuar për pushime te e bija në Lezhë, ndërsa ditën e sotme doli për të bërë plazh, por u mbyt sapo u fut në ujë.

Trupi do të dërgohet në morgun e spitalit të Lezhës për autopsi për t’u përcjellë më pas në banesën e fundit./CNA.al

LEXO TE PLOTE