Connect with Us

“Ulja e infektimeve”/ Brataj paralajmëron tjetër lehtësim masash

Shëndeti

“Ulja e infektimeve”/ Brataj paralajmëron tjetër lehtësim masash

Publikuar

-

Grumbullimet gjatë fushatës/ Brataj: Situata nën kontroll, por të mos ulet vigjilenca

Kreu i Urgjencës Kombtare, Skënder Brataj, teksa ka komentuar situatën e Covid në vendin tonë, është shprehur se në ditët në vijim mund të kemi përsëri lehtësim masash. “Mund të ketë lirim masash edhe në javët e ardhshme” tha ai në një intervistë për ABC news.

Ai nuk e përjashtoi dhe një rritje të lehtë të infektimeve në fund të muajit prill sipasojë e grumbullimeve në fushatën elektorale.

Zbatimi i masave, që do të jenë në organizimin e qendrave të votimit nuk mendoj se do të rrisin rrezikun e rritjes së infeksioneve. Ndoshta do të ketë një rritje në fund të muajit, fillim të majit për arsye të përhapjes së infeksioneve, fatin e mirë dhe të keq edhe të zgjedhjeve që po bëhen, ka shumë raste kur nuk po respektohen rregullat. Por nuk do të jetë në asnjë mënyrë si vala e parë dhe e dytë që kaluam”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Bilanci global/ Ja sa persona janë infektuar në të gjithë botën nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Prej më shumë se një viti e gjysmë, e gjithë bota po përballet me pandeminë e koronavirusit, e cila ka ndryshuar mënyrën e të jetuarit.

Duke iu referuar shifrave zyrtare të secilit shtet, universiteti mjekësor Johns Hopkins raporton se në të gjithë botën janë infektuar 157,121,626 qytetarë.

Në total, në të gjithë botën kanë humbur jetën nga Covid 3,274,656 persona dhe janë shëruar 93,233,891 persona.

Vendi që mban numrin më të madh të të infektuarve janë SHBA, ku janë konfirmuar 32,677,565 raste, ndërsa pasohet nga India me 21,892,676 raste, Brazili me 15,082,449 raste, Franca me 5,829,166 raste dhe Turqia me 5,016,141 raste.

LEXO EDHE:  “Ende nuk është arritur imuniteti i tufës”/ Silva Bino: Maskat nuk kanë dhënë efektin e pritshëm

LEXO EDHE:  ALBtelecom në Forumin Ekonomik të Tiranës: Dixhitalizimi si përgjigje ndaj pandemisë

Ndërkohë, përsa i përket fataliteteve, në SHBA janë raportuar 581,415 humbje jete, në Brazil 419,114, në Indi 238,270, në Meksikë 218,657 dhe në Mbretërinë e Bashkuar 127,863 humbje jete.

Nga ana tjetër, vendi që ka regjistruar më shumë të shëruar është India, ku janë rikuperuar 17,930,960 persona të infektuar, duke u pasuar nga Brazili me 13,414,683 persona, Turqia me 4,691,224, Rusia me 4,437,289 persona dhe Italia me 3,590,107 persona./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

BE, kontratë për 1.8 miliardë doza të vaksinës Pfizer-BioNTech

Publikuar

-

Nga

BE, kontratë për 1.8 miliardë doza të vaksinës Pfizer-BioNTech

Bashkimi Evropian riafirmoi të shtunën mbështetjen për kompaninë Pfizer-BioNTech dhe teknologjinë e saj të re të vaksinave ndaj COVID-19, duke rënë dakord për një zgjatje masive të kontratës për 1.8 miliardë doza të mundshme deri në vitin 2023.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shkruajti në Twitter se zyra e saj “sapo ka miratuar një kontratë për 900 milionë doza të garantuara” me të njëjtën sasi dozash si alternativë në të ardhmen.

Kontrata e re, e cila ka mbështetjen e plotë të vendeve anëtare të BE-së, do të përfshijë jo vetëm prodhimin e vaksinave, por gjithashtu do të sigurojë se të gjithë përbërësit thelbësorë duhet të vijnë nga BE-ja.

Komisioni Evropian aktualisht ka krijuar një portofol prej 2.6 miliardë dozash nga gjashtë kompani. “Kontrata të tjera dhe teknologji të tjera të vaksinave do të pasojnë”, tha zonja von der Leyen në një mesazh në Twitter.

LEXO EDHE:  “Kemi marrë më shumë thirrje në urgjencë”/ Brataj: Shumë pacientë kërkojnë të kurohen në shtëpi

LEXO EDHE:  A ka prezencë të mutacionit të Covid në Shqipëri?/ Anëtari i Komitetit Teknik jep përgjigjen

Pfizer-BioNTech kishte një kontratë fillestare prej 600 milionë dozash me BE-në.

Njoftimi i së shtunës reflekton gjithashtu besimin që BE-ja ka treguar në teknologjinë e përdorur për vaksinën Pfizer-BioNTech, e cila është e ndryshme nga ajo që u përdor për vaksinën e prodhuar në bashkëpunim nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZeneca./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

17-vjeçari me rupturë (çarje) të aortës trajtohet me sukses nga mjekët kardiologë të spitalit Hygeia

Publikuar

-

Nga

17-vjeçari me rupturë (çarje) të aortës trajtohet me sukses nga mjekët kardiologë të spitalit Hygeia

Si rezultat i një aksidenti dhe specifikisht një traume të lokalizuar në toraks, 17-vjeçari Nensi Lleshi u diagnostikua me çarje të aortës, problem ky i cili i shkaktonte dhimbje të forta të kraharorit, pamundësi të lëvizjes dhe më kryesorja, i rrezikonte seriozisht jetën pacientit.

Dr. Maksim Llambro, mjek kardiolog invaziv dhe njëkohësisht shef i departamentit të kardiologjisë në spitalin Hygeia në bashkëpunim me mjekët e tjerë të këtij departamenti arritën të realizojnë me sukses ndërhyrjen mini invasive (pa kirurgji) përmes së cilës u arrit të trajtohet definitivisht problemi i 17-vjeçarit.

LEXO EDHE:  A ka prezencë të mutacionit të Covid në Shqipëri?/ Anëtari i Komitetit Teknik jep përgjigjen

LEXO EDHE:  “Kemi marrë më shumë thirrje në urgjencë”/ Brataj: Shumë pacientë kërkojnë të kurohen në shtëpi

Përmes arteries lokalizuar në këmbë (rrëzë kofshës) si dhe nëpërmjet një kateteri/sonde vendoset një protezë, e cila vesh pjesën e brendshme të arteries duke përjashtuar zonën ku ajo ka pësuar rupture.

Për më tepër mbi këtë rast suksesi ju ftojmë të ndiqni videon me dëshminë e vetë pacientit, i cili tashmë është në gjendje të mirë shëndetësore dhe së shpejti mund t’i rikthehet aktiviteteve të përditshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE