Connect with Us

Të shtrirë në tokë/ Dalin pamjet ku policët kapin grabitësit e vilave te Liqeni i Thatë

Kronika

Të shtrirë në tokë/ Dalin pamjet ku policët kapin grabitësit e vilave te Liqeni i Thatë

Publikuar

-

Finalizohet me sukses operacioni policor “START & STOP”, goditet një grup i strukturuar kriminal që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës.

Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:
Dorjan Lamani (Qirjazi), 38 vjeç, banues në Sarandë, i dënuar më parë për “Kultivim të bimëve narkotike”;

Klodian Çypi, 34 vjeç, banues në Derven, Fushë Krujë, i dënuar më parë për “Kultivim të bimëve narkotike”;

Halil Topalli, 29 vjeç, banues në Tapizë, Fushë Krujë, i dënuar më parë për “Kanosja” dhe “Kundërshtimi i punonjësve të Policisë”;

Redian Begaj, 32 vjeç, banues në Vlorë, i dënuar me parë për “Heqja e paligjshme e lirisë” dhe “Moskallëzim krimi”;
Dajvid Dosti, 21 vjeç, banues në Poliçan, Skrapar.

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në datën 12.04.2021, janë kapur në flagrancë menjëherë pas kryerjes së vjedhjes së banesës së shtetases B. S., të kompleksi i vilave pas qendrës tregtare “TEG”, ku kanë marrë një shumë të konsiderueshme në euro, bizhuteri dhe sende të tjera me vlerë.
Nga grupi hetimor i ngritur posaçërisht për hetimin e kësaj ngjarjeje janë sekuestruar prova materiale si armë zjarri, vlera monetare, bizhuteri, radio marrëse-dhënëse si ato të Policisë dhe telefona celular, konkretisht:

1 armë zjarri automatik, me dy krehër dhe 123 fishekë;
17.150 euro, 2 radio marrëse-dhënëse si ato që përdor Policia e Shtetit,
Bizhuteri të ndryshme floriri, si unaza, vathë, ora dore, varëse, medialionë etj,
3 palë çelësa automjetesh, njëri prej të cilit dyshohet të jetë vjedhur në banesën e shtetasit A. N., ngjarje e ndodhur në datën 14.12.2020,
1 automjet tip “Ford”, si dhe pajisje të tjera që shërbejnë për hapjen e bravave dhe dyerve të blinduara.

LEXO EDHE:  Veliaj hap vilën e Enver Hoxhës për publikun

Nga puna e bërë deri tani rezulton se këta shtetas, në bashkëpunim edhe me shtetas të tjerë, janë autor të dyshuar dhe të vjedhjes së banesës së shtetasit A. N., në rrugën ‘Xhanfize Keko”, ngjarje e ndodhur në datën 14.12.2020, ku janë vjedhur 40.000 lekë dhe automjeti i tij.

Gjithashtu nga hetimet e deritanishme rezulton se këta shtetas, pasi siguronin informacione dhe piketonin banesa ku kishte shuma parash dhe bizhuteri, organizonin dhe kryenin vjedhjen e tyre.
Nën drejtimin e Prokurorisë vijon puna për dokumentimin dhe zbardhjen e ngjarjeve të tjera në të cilat mund të jenë të përfshirë këta shtetas.

Nëpërmjet Interpol Tiranës po bashkëpunohet edhe me disa vende të BE-së, për të dokumentuar aktivitetin kriminal të këtyre personave në Greqi dhe vende të tjera të BE-së.
Materialet në ngarkim të shtetasve të mësipërm i dërgohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Vjedhje me pasoja të rënda” e kryer në bashkëpunim “Sigurimi i mjeteve për vjedhje”, “Mbajtja pa leje e armëve, armëve shpërthyese dhe e municionit” dhe “Grupi i strukturuar kriminal”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Makina përplas këmbësoren në Lezhë/ Dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar

-

Nga

Makina përplas këmbësoren në Lezhë/ Dërgohet me urgjencë në spital

Një tjetër aksident rrugor është regjistruar mbrëmjen e sotme.

Mësohet se një automjet ka përplasur një këmbesore në qytetin e Lezhës.

E reja është dërguar në spital për ndihmë mjeksore, ndërsa dyshohet se nga perplasja të ketë marrë dëmtime në këmbë.

Ndërkohë që policia ndodhet në vendin e ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident masiv/ Përplasen disa automjete, 13 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Aksident masiv në Kosovë/ Përplasen disa automjete, 13 të plagosur

Një aksident masiv ka ndodhur pasiditen e sotme  në komunën e Lipjanit, në Kosovë, saktësisht në Grackë të Vjetër.

Në aksident janë përfshira tre automjete, ku për rrjedhojë kanë mbetur të plagosur 13 persona.

Rastin e ka konfirmuar zëdhënësja e PK-së, Flora Ahmeti.

“Sot rreth orës 15:30, në fshatin Grackë e Vjetër të Lipjanit, ka ndodhur një aksident komunikacioni me lëndime trupore, ku janë përfshirë tri automjete.

LEXO EDHE:  Video-Lulzim Basha komandat trafiku/ Zëvëndëson Krenar Ahmetin

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Berisha publikon fotot: Kjo është vila që po ndërton Rama në Butrint

Bazuar në të dhënat nga vendi i ngjarjes, si pasojë e aksidentit, 13 personave u është ofruar ndihmë mjekësore.

Me rastin po merret njësiti i trafikut rrugor”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjendet i mbytur një person në plazhin e Shëngjinit/ Detajet e para

Publikuar

-

Nga

Gjendet e mbytur në plazhin e Shëngjinit një grua/ Detajet e para

Një 71 vjeçar është gjetur i mbytur pasditen e sotme në plazhin e Shëngjinit.

Mësohet se viktima kishte shkuar për pushime te e bija në Lezhë, ndërsa ditën e sotme doli për të bërë plazh, por u mbyt sapo u fut në ujë.

Trupi do të dërgohet në morgun e spitalit të Lezhës për autopsi për t’u përcjellë më pas në banesën e fundit./CNA.al

LEXO TE PLOTE