Connect with Us

Publikimi i të dhënave/ Bushati: Ka sistem të madh monitorimi dhe përgjimi

Politikë

Publikimi i të dhënave/ Bushati: Ka sistem të madh monitorimi dhe përgjimi

Publikuar

-

Rama pati refuzuar vaksinat lindore/ Bushati: Kapriço që kushtoi jetë njerëzish

Publikimi në media të disa listave ku pretendohet se Partia Socialiste ka përdorur databazën e portalit qeveritar e-Albania me të dhënat personale të qytetarëve ka krijuar debat të fortë, ndërsa kreu i SPAK, Arben Kraja tha këtë të martë se do të regjistrohet si çështje.

Analisti Andi Bushati i pranishëm në Euronews Albania thotë se shqiptarët janë në një monitorim dhe përgjim të hollësishëm, pasi të dhënat e tyre, po përdoren në mënyrë jo-ligjore.

“Unë mendoj se ka një sistem të madh monitorimi, gati jemi në një skenar “Oruellian” të përgjimit të të gjithë njerëzve. Duke i marrë së pari kartën e identitetit, numrin e telefonit, vendbanimin dhe të gjitha këto shërbejnë, që dikush nga PS, ku aty thuhet si “patronazhist”, që ka si detyrë t’i ruajë këta njerëz, t’i vëzhgojë nëse do dalin më 25 prill, t’i joshë, të punojnë me ta, t’i korruptojnë etj”, tha ai.

Z.Bushati thotë se të gjitha partitë në Shqipëri përdorin teknika të tilla, por për Bushatin mëkati më i madh i PS-së është se ajo po shfrytëzon të dhëna, të cilat mund të sigurohen vetëm nga ana e institucioneve shtetërore.

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/Pse u zemëruan bosët e mediave me paktin Rama- Basha?

“Ky është sistemi që është ngritur. Pak a shumë të njëjtin sistem nuk e përdor vetëm PS, por e përdorin të gjitha partitë tona. Mëkati këtu i PS është që nga një sistem artizanal, e ka çuar në një manipulim industrial. Pra, ato të dhënat që në vëzhgojmë në databazën e PS janë të dhëna që mund të merren vetëm nga institucionet shtetërore dhe këtu fillon mëkati, sepse këtu jemi në kuadrin e një partie-shtet”, tha ai./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Parlamenti duhet i plotë’/ Soreca: KAS dhe SPAK të hetojnë parregullsitë

Publikuar

-

Nga

‘Parlamenti duhet i plotë’/ Soreca: KAS dhe SPAK të hetojnë parregullsitë

Për ambasadorin e Bashkimit Europian Luigi Soreca zgjedhjet u zhvilluan në mënyre të rregullt. Por në një intervistë për Euronews Albania ai përmend nominalisht institucionet shqiptare që duhet të monitorojnë me kujdes çdo akuzë dhe ankese për parregullsi.

“Pas zgjedhjeve janë këto diskutime, ankesa dhe akuza për blerje votash dhe parregullsi. Ne duam që autoritetet kompetente, ato të drejtësisë, SPAK, KQZ dhe KAS të shohin çdo parregullsi,” – tha Soreca, – “Duhet të kemi parlament të plotë për të pasur rrugëtim legjitim të Shqipërisë drejt BE-së”.

Përveç diskutimeve të fushatës, për anëtarësimin në BE, sipas Ambasadorit Soreca, drejtuesit politikë duhet të kalojnë të faktet.

“Presim që partitë qoftë qeverisëse, apo opozitare të bëjnë veprimet e duhura për të ndihmuar anëtarësimin,” – vijoi Soreca.

Soreca ndodhet në turin e tij nëpër Shqipëri në kuadër të javëve evropiane, gjatë të cilit njeh qytetarët shqiptarë me investimet e BE-së.

“Vetëm në vitin e shkuar, gjatë krizës së pandemisë, BE ka investuar 230 milionë euro, përveç qindra milionëve që kemi shpenzuar dhe dhuruar për Shqipërinë në 20 vitet e fundit,” – u shpreh ambasadori i BE-së.

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Si po manipulohet dosja Tahiri?

LEXO EDHE:  Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Sipas ambasadorit Soreca të gjitha këto para janë përdorur në projektet që po i tregon gjatë një turi nëpër Shqipëri në kuadër të javës së Evropës./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analisti ‘demoralizon’ demokratët/ “Opozita do ta ketë të vështirë të vërtetojë manipulimin e zgjedhjeve”

Publikuar

-

Nga

Analisti ‘demoralizon’ demokratët/ “Opozita do ta ketë të vështirë të vërtetojë manipulimin e zgjedhjeve”

Analisti Vehap Kola thotë se opozita do ta ketë të vështirë të vërtetojë se zgjedhjet parlamentare të 25 prillit janë manipuluar për shkak se i gjithë pushteti është përqendruar në duart e kryeministrit Edi Rama.

Ai thotë se shterimi i diskutimeve për ndershmërinë e zgjedhjeve është në interes të gjithë vendit dhe jo vetëm në favor të opozitës, pasi vota është i vetmi mekanizëm për gjykimin e qeverisjes.

“Çështja e zgjedhjeve të 25 prillit është një sfidë për të gjithë shqiptarëve jo vetëm për opozitën. Zgjedhjet janë i vetmi mekanizëm për publikun që të gjykojë dhe vlerësojë qeverisjen. Është shumë e vështirë të vërtetohet vjedhja e zgjedhjeve jo se nuk ekzistojnë prova dhe indicije që organet e drejtësisë të nisi hetimet, por kjo është e vështirë për një opozitë me të gjithë pushtetet në duart e kryeministrit”, deklaroi z. Kola.

LEXO EDHE:  Bushati ironizon Hajdarin/ Të përgëzoj për rezistencën në Parlament

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Përse Rama vazhdon të tallet me Bashën

Në një kohë kur opozita tha ai duke se nuk do ta njohë rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit, forcat politik opozita do të duhet të mendojnë “se si do të zbardhë manipulimin e zgjedhjeve që pretendon dhe se si do të veprojë dhe përballet me një pushtet që u ka mohuar shqiptarëve mundësinë për ndryshimin e qeverisë me votë”./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mik i vjetër”/ Veliaj publikon foton me ish-ambasadorin Arvizu

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj  ka publikuar në rrjetet sociale një foto nga Washington DC ku shfaqet bashkë me ish-ambasadorin amerikan në vendin tonë Alexander Arvizu.

Ai shprehet se për të është kënaqësi të takojë ish-ambasadorin në ditën e parë pa maska në SHBA. “Është gjithmonë kënaqësi të takohesh me një mik të vjetër, si ish ambasadori amerikan, Alexander Arvizu, në Washington DC, në ditën e parë pa maska në SHBA”, shkruan Veliaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE