Connect with Us

Mbetjet urbane/ Projektet ku u shpenzua më shumë në 2020 ishin inceneratorët

Aktualitet

Mbetjet urbane/ Projektet ku u shpenzua më shumë në 2020 ishin inceneratorët

Publikuar

-

Incinerators scandal now and as a criterion in tenders

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterEmail to someonePrint this page
Pavarësisht situatës së pandemisë që ngadalësoi shumicën e projekteve në ekonomi në vitin 2020, tek menaxhimi i mbetjeve panorama shfaqet e ndryshme.

Inceneratorët kanë qenë ata që pavarësisht situatës kanë marrë pjesën më të madhe të parave ndërkohë që pjesa tjetër e projekteve shfaqin realizim të dobët me shpenzime që shkojnë deri në 9 për qind në raport me planin e fillimvitit e te tjere mbeten ende ne leter pasi presin nenshkrimin e marreveshjeve te financimit.

Në një përmbledhje të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë jepen edhe detajet për projektet.

Por cilët janë në fakt projektet e menaxhimit të mbetjeve urbane që u realizuan vitin e kaluar sipas programit të ministrisë. Së pari projekti “Impianti i prodhimit të energjisë nga mbetjet në Fier”. Në buxhetin e rishikuar janë planifikuar 755,500,000 lekë dhe realizimi financiar është 752,770,000 lekë ose 99,6% e realizuar.

Së dyti projekti “Impianti i prodhimit të energjisë nga mbetjet në Elbasan (Inceneratori i Elbasanit)”, janë parashikuar 586,770,000 lekë dhe realizimi financiar është 582,720,000 lekë ose 99,3% e realizuar.

I treti projekti “Administrimi i mbetjeve të ngurta në Juglindje të Shqipërisë, Faza e dytë”, plani është 55,000,000 lekë dhe realizimi financiar 35,911,000 lekë, ose 66 % e realizuar. Problematikë gjatë zbatimit të projektit ka qenë kundërshtimi i ndërtimit të stacionit të transferimit të mbetjeve në Pogradec, nga banorët e zonës. Bashkia Pogradec në bashkëpunim me donatorin (KfË) kanë vendosur që ky stacion, të mos ndërtohej dhe transporti i mbetjeve te bëhet drejtpërdrejtë në landfill. Projekti, ishte parashikuar të përfundonte brenda vitit 2018, por është shtyrë me marrëveshje të nënshkruar midis KfË-së dhe Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë deri në fund të vitit 2020. Nga KfË dhe KRËM është kërkuar shtyrja e këtij projekti edhe për vitin 2021.

Së katërti projekti “Administrimi i mbetjeve të ngurta në juglindje të Shqipërisë, masa shoqëruese(Faza e II)”, plani është 80,000,000 lekë dhe realizimi financiar 6,773,379 lekë ose 9%.

“Projekti “Ndërtim venddepozitimi i Bushatit (faza II)”, është planifikuar 15,000,000 lekë dhe realizimi financiar është 15,000,000 lekë ose 100% e realizuar. Projekti zbatohet nga Bashkia Vau i Dejës dhe nuk është paraqitur ndonjë problematikë në MIE.

Projekti “Punime shtesë të impiantit të trajtimit të ujërave dhe shtresave të landfillit Bajkaj”, në vlerën 10,400,000 lekë. Projekti nuk ka pasur realizim financiar, pasi kontrata nga Qarku Vlorë është lidhur në datën 10.12.2020 me operatorin fitues dhe për këtë arsye nuk është bëre e mundur financimi i saj.

LEXO EDHE:  “As unë nuk jam i kënaqur”/ Rama publikon videon dhe tregon sfidat e qeverisë së tij

Projekti “Sistemi i menaxhimit të mbetjeve të ngurta në Qarkun e Beratit”, është planifikuar 140,000,000 lekë dhe realizimi financiar ne vlerën 35,426,000 lekë, ose 26% e realizuar. Për zbatimin e këtij projekti është nënshkruar një marrëveshje shtesë dhe pritet disbursimi i projektit.

Projekti “Sistemi i menaxhimit të mbetjeve të ngurta në Qarkun e Vlorës”, plani 439,499,000 lekë dhe realizimi financiar 466,691,000 lekë, ose 107% e realizuar. Ky tejkalim plani, ka ardhur nga fondet e planifikuara per financimin e huaj, nga fondet e Kredise.

Projekti “Mbyllja dhe rehabilitimi i venddepozitimit ekzistues të mbetjeve të ngurta, EKOPark Durrës”, plani 843,400,000 lekë dhe realizimi financiar 835,328,000 lekë, ose 99% e realizuar. Projekti është duke u zbatuar nga AKUM dhe po realizohet sipas kontratës.

Projekti “Projekti në fushën e mbetjeve të ngurta financuar në kuadrin e Ekonomisë Cirkulare”, plani 11,000,000 lekë. Gjatë vitit 2020, nuk ka pasur realizim financiar, pasi projekti është në fazën e nënshkrimit të marrëveshjes së financimit me BE-në.

Projekti “Ndërtimi i stacioneve të transferimit të mbetjeve sipas parashikimeve të Masterplanit të Mbetjeve”, plani 10,000,000 leke. Gjatë vitit 2020, nuk ka patur realizim financiar, pasi projekti është në fazën e nënshkrimit të marrëveshjes së financimit me KFW-në.

Projekti “Projekte për mbështetjen e zbatimin të Masterplanit të Mbetjeve të Ngurta”, plani 5,202,000 leke dhe për vitin 2020, nuk ka pasur realizim financiar, pasi projekti është në fazën e nënshkrimit të marrëveshjes së financimit me KFW-në.

Projekti “Ndërtimi i landfillit rajonal Berat dhe masa shoqëruese”, plani 10,000,000 lekë dhe për vitin 2020, nuk ka pasur realizim financiar, pasi projekti është në fazën e nënshkrimit të marrëveshjes së financimit me KFË-në” thuhet në dokument./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Balla uron ditën e Europës/ “Shqipëria është gati të negociojë Marrëveshjen e Anëtarësimit në BE”

Publikuar

-

Nga

Gjyqtarja që shpalli Ballën, shpifës/ Me 2 banesa, blen me borxhe sobë dhe lavatriçe

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla nëpërmjet një postimi në rrjetet ka uruar ditën e Europës.

Sipas tij, Europa për disa shekuj u bë e huaj për gadishullin ballkanik dhe Shqipërinë duke e cilësuar si një çarje tektonike. Balla shtoi se Shqipëria është gati të negociojë Marrëveshjen e Anëtarësimit në BE.

“Europa, për disa shekuj rresht u bë kaq e huaj për gadishullin ballkanik dhe Shqipërinë, sa dukej sikur ndodhi një çarje tektonike. Në të vërtetë, as Shqipëria nuk u zhvendos askund e aq më pak zhvendosjen e bëri Europa. Por, largësia e brendshme mendore dhe shpirtërore ishte e tillë sa që çoi në krijimin e një paradoksi”, thotë shkrimtari ynë i madh Ismail Kadare.

Ky është një paradoks që tashmë i përket historisë, ndërsa Shqipëria sot është gati të negocijojë Marrëveshjen e Anëtarësimit në Bashkimin Europian, stacioni i parafundit në rrugën tonë të gjatë të ribashkimit me Europën, që nisi 3 dekada më parë, kur nën thirrjet “E Duam Shqipërinë si e gjithë Europa” shembëm regjimin më të egër komunist që kishte njohur ndonjëherë kontinenti i vjetër”, ka shkruar Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

U helmuan nga kërpudhat/ Dalin detaje të reja për 3 anëtarët e familjes nga Gjilani që humbën jetën në Gjirin e Lalzit

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me tragjedinë e ndodhur në familjen Haliti nga Gjilani ku humbën jetën çifti i bashkëshortëve edhe gjyshja.

Paraprakisht mësohet nga dëshmia e mjekëve se familjarët janë trajtuar në Manzë dhe kanë  dërruar jetë 24 orë njëri pa tjetrit. Ata janë shprehur se vdekjet janë të dyshimta dhe kërkojnë që të hetohet.

Sipas kolegëve të dy mjekëve Jonuz Karaj dhe Shyqyri Beqja që po ndiqen penalisht, shprehen se ata kanë respektuar protokollin dhe u kanë bërë serum  dhe vitamina.

Gjithashtu familja Haliti dy ditë para se të helmoheshin me kërpudhat, ishin interesuar në qendrën shëndetësore të Manzës për të bërë vaksinën antiCOVID , por ishte refuzuar pasi nuk ishin pjesë e grupeve të riskut. 3 familjarët më datë 5 janë paraqitur për simptomat e helmimit.

LEXO EDHE:  Formohet qeveria e re në Itali/ Kryeministri i ri Mario Dragi prezanton nesër kabinetin

LEXO EDHE:  "Qeveri qesharake, Majko e Braçe kanë marrë çelësat e kashtës"

“Janë trajtuar në Manzë. Nuk kemi bërë mjekim të gabuar kemi ndjekur protokollin. Kemi aplikuar  serum me vitamina sipas protokollit. Vdekjet janë të dyshimta dhe të hetohet pasi ato nuk kanë ndodhur të tjera njëherza, por çdo 24 orë njëri pas tjetrit duke nisur nga data 6, 7 dhe 8 maj”, thanë mjekët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vendi po vidhet nga hajnat me kollare”/ Lisandër Hoxha: Ja sa do zgjasë lufta virtuale e opozitës

Publikuar

-

Nga

“Vendi po vidhet nga hajnat me kollare”/ Lisandër Hoxha: Ja sa do zgjasë lufta virtuale e opozitës

Ish-nënkryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Lisandër Hoxha thotë se zyrtarisht Partia Demokratike ndodhet në një batka të madh që është hedhur prej drejtuesit dhe atyre që janë pjesë e kësaj partie, ndërsa ka shtuar thirrjet për debat të brendshëm politik.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ai shkruan se kanë kaluar vetëm dy javë nga momenti që PD humbi zgjedhjet dhe i dhuroi Ramës mandatin e tretë, ndërsa sipas tij lufta virtuale e opozitës do të zgjasë deri në 2025-sën.

Mes të tjerash ai thekson se populli mbetet i vjedhur, i varfër, i papunë dhe pa të drejta, ku thekson se të rinjtë po ikin çdo ditë dhe ky vend i pasur po shkretohet prej hajnave me kollare.

Kronika e opozites se trete.

Sot eshte dita e 14 e opozites dhe beteja sapo ka filluar. Na presin akoma 1446 dite shfryrje, protesta dhe lufte virtuale.

Nje loje e ndyre po luhet me SPAK-un, ku akuzat hapen dhe mbyllen sipas marreveshjeve politike dhe jo per te bere drejtesi.

Edi Rama po pret pergjigjen e ofertes se Rinasit, mbi te cilen kerkon te kontrolloje demokracine e vendit.

Juristet e PD-se jane detyruar te zbulojne alibi per ta shtyre me ankimime dhe denoncime te gjithe veren.

Dhalla shkon si lume ne rrylat e kriptobullisteve, te cilet pa pushim shpikin tradhetar ne rrjetet sociale sa per te mbajtur gjalle klimen e konfliktit, pa te cilen humbesit nuk do kishin asnje alibi per te mbajtur vulen e partise peng.

Populli mbetet i vjedhur, i varfer, i papune dhe pa te drejta. Te rinjte po ikin çdo dite dhe ky vend i pasur po shkretohet prej hajnave me kollare.

Ne vazhdojme te therrasim per debat te brendshem politik sepse akoma mund te shpetohet kjo parti nga bataku ku e kane hedhur.

Kane kaluar vetem dy jave nga humbja turperuese e zgjedhjeve te pahumbshme. Rama mori mandatin e trete dhe me sa duket retorika politike eshte nje mekanizem i tmerrshem, me ane te se cilit manipulohet opinioni publik çdo dite.

Zoti i bekofte demokratet”, shkruan Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE