Connect with Us

Faktet/ Basha paralajmëron humbjen 12 ditë para zgjedhjeve

Politikë

Faktet/ Basha paralajmëron humbjen 12 ditë para zgjedhjeve

Publikuar

-

“Një grusht njerëzish duan të mbajnë peng vendin”/ Basha: Rama merret me mua sa piper i hedh gjellës vetëm që...

Zgjedhjet për herë të parë në Shqipëri po njohin humbësin 12 ditë përpara se të votohet.
Gjithçka duket e qartë dhe këtë e bën vetë kryetari i PD, Lulzim Basha me faktet që sjell çdo ditë.

Basha i ndodhur përballë sondazheve ku del humbës, por edhe duke parë sjelljen e strukturave të tij, daljen me koalicion të ndarë, PD dhe 4 parti të tjera të dalë prej saj në garë, duket që tashmë i kanë shuar shpresat Lulit.

Zgjidhja është justifikimi i humbjes jo më fryma e fitores. Kjo është sjellja e ditëve të fundit të shumë kandidatëve të PD, dhe vetë Lulzim Bashës. Vetë Basha dhe kandidatët e tij bërtasin se kundërshtarët po blejnë vota, ndërsa deri tani me blerje votash janë kapur vetëm militantët e LSI, raporton CNA.al.

Asnjë fakt asnjë provë vetëm fjalë, po blejnë po na vjedhin 12 ditë përpara zgjedhjeve që duken qartazi si një këmbanë e fortë se Lulzim Basha po ndjen humbjen dhe për këtë po përgatit alibinë e gjoja vjedhjes apo blerjes së votave që të trazojë Shqipërinë dhe të ruajë karrigen e kryetarit pas 25 prillit.

Një lider fitues nuk ngre alibinë e humbjes, por ecën përpara. Kujtoni 2005, apo edhe 2013 kur PS e LSI i lanë gjithçka në dorë qeverisë, opozita nuk qurravitej e nuk ka ngitur alibi në asnjë rast.

LEXO EDHE:  Nga Spartak Ngjela/ Pse bën Meta si i çakallosur

Ky është i vetmi kur pas 8 vitesh opozita qan e lutet se po ja blejnë votat, por nuk nxjerr asnjë provë e fakt konkret megjithsëse janë dy forca të mëdha opozitare më struktura kudo në Shqipëri.

Kandidatët e Lulzim Bashës thjesht dhe vetëm po qajnë humbjen së pari dhe të kenë justifikimin për protesta apo rrëmujë të mundshme pas zgjedhjeve së dyti. Një lloj sigurese për të ardhmen e tyre politike, por në fakt kjo lojë thjesht po tregon se kush është humbësi dhe nga se ka frikë, asgjë më shumë se kaq.

Thirrjet ujku, ujku, kur vetë çakalli po bën kërdinë, në këtë rast LSI, janë mjeranë. Kjo sepse njerëzit i shohin dhe prekin çdo ditë, ndaj dhe sjellja e Lulzim Bashës dhe kandidatëve të tij duket se do i sjellë pasoja më shumë se katastrofike në 25 prill./CNA.al

Luçiano Boçi “plas bombën”/ Ja sa blihet një votë në Elbasan, Durrës dhe Lezhë

I shqetësuar për vjedhjen e votave/ Duka: Nuk kemi siguri jashtë koalicionit

Hajdari bën denoncimin e fortë/ Kriminelë me makina të blinduara takuan politikanë me peshë, qyteti u fik!

Belind Këlliçi denoncon/ “Po blihen vota me kërcënime”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Zyrtare/S’ka takim Basha-Meta

LEXO EDHE:  Pandemia, më fatale në Shqipëri/ Në 2020-n kishim rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Kalimi i Nasip Naços e Lefter Kokës tek PS/ Rama: U rikthyen sepse kanë vota

LEXO EDHE:  Pandemia, më fatale në Shqipëri/ Në 2020-n kishim rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  “Reforma zgjedhore element i rëndësishëm”/ Basha: S’ka BE duke gënjyer, koha e show-t ka mbaruar

LEXO EDHE:  Kalimi i Nasip Naços e Lefter Kokës tek PS/ Rama: U rikthyen sepse kanë vota

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE