Connect with Us

Video-Basha nuk heq dorë nga gafat/ Ia bën xhiron mujore biznesit të vogël 140 milionë lekë

Politikë

Video-Basha nuk heq dorë nga gafat/ Ia bën xhiron mujore biznesit të vogël 140 milionë lekë

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në vijim të fushatës elektorale zhvilloi një takim me sipërmarrëset në qytetin e Elbasanit, ku foli për planin ekonomisë që do të mbështesë biznesin e vogël edhe atë të mesëm.

Basha theksoi, se i ka propozuar më herët kryeministrit Edi Rama që të hiqte taksën ndaj biznesit të vogël, por ky i fundit pasi e hoqi dyfishoi gjobat.

Ndër të tjera kreu demokrat tha, se plaforma për të mbështetur biznesin e vogël është më favoritja në rajon duke vendosur një tavan prej 0.5 përqind.

Basha këtë radhë ka fiksuar shifrat, por ka gabuar me afatat kohore.

Sipas tij, një biznes që bën xhiro 140 milion lekë të vjetra në muaj nuk do të paguajë më shumë se 0,5 përqind taksa.

“Por mbi 0.5 përqind,  asnjë biznes me xhiro nën 140 milionë lekë të vjetra në muaj, nuk do të paguajë asnjë shumë mbi 0.5 të xhiros vjetore në vit”- u shpreh Basha.

140 milionë lekëtë të vjetra xhiro nga biznesi i vogël përllogariten në vit dhe jo në muaj, siç u shpreh Basha.

Më poshtë po s jellim të plotë deklaratën e Bashës.

“Dy janë fushat kryesore që besoj se do ti vijnë në ndihmë Shqipërisë, duke i ardhur në ndihmë në veçanti gruas shqiptare.

LEXO EDHE:  Tentoi që të vrasë xhaxhain e tij me thikë/ Arrestohet 26-vjeçari (Emri)

E para është plani ynë për ekonominë në të vërtet nuk prek vetëm gratë sipërmarrëse por edhe burrat sipërmarrës, por prek në tërësi gjithë mekanizmin ekonomik.

Propozimi i parë ka qenë të hiqej taksa për biznesin e vogël, gjoja u adoptua pas disa vitesh ju e dini se kjo është fiktive, se me të vërtetë nga njëra anë u hoq taksa për biznesin e vogël siç propozuam ne, por nga ana tjetër u shtuan tarifat vendore, për shërbimet të cilat biznesi i vogël nuk i merr, u shtua çmimi i karburantit dhe çmimi i energjisë, mbi të gjitha u shtuan gjobat.

Me një gjobë të merr dy fish, tre fish siç të merrte përpara me taksimin që gjoja hoqi. Ndaj dhe platforma për biznesin e vogël është më favorizuesja në rajon, tavani prej 0.5 përqind të xhiros totale vjetore për taksat dhe tarifat vendore, ne do ta nxisim pushtetin vendor që ti ul edhe më shumë.

Por mbi 0.5 përqind,  asnjë biznes me xhiro nën 140 milionë lekë të vjetra në muaj, nuk do të paguajë asnjë shumë mbi 0.5 të xhiros vjetore në vit”- u shpreh Basha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Grabitja e 4500 € te ‘Skampa’/ Arrestohet roja

LEXO EDHE:  Arrestohen tre “skifterët” e Elbasanit/ Ja për çfarë akuzohen

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE