Connect with Us

Presidenca në shërbim të LSI/ “Çmendet” Meta, braktis institucionin

Politikë

Presidenca në shërbim të LSI/ “Çmendet” Meta, braktis institucionin

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta, prej disa ditësh e ka dërguar Presidencën në Jug, nga Vlorë në Pogradec, në shërbim të LSI-së.

Largimet e njëpasnjëshme të LSI –së, atje drejt Partisë Socialiste, duket se nuk janë qëllimi i vetëm, që Meta ka braktisur institucionin dhe  Tiranën.

Ai ka qëndruar për një kohë të gjatë në Vlorë dhe në brigjet e Jugut,  pasi ka bërë regjinë dhe skenarin e dy incidenteve në Tiranë.

Madje në njërin u përfshi në përplasje me Policinë në zyrat e FRD –së dhe tjetri me kontrollorët e AlbControll, që në urdhërat e tij, dyshohet se morën peng aeroportin.

I tensionuar dhe me një nervozizëm në fytyrë, nga Pogradeci, ai doli sot para mediave, duke ripërsëritur deklaratat e mëhershme dhe duke çuditur njëherësh.

Në rolin e Presidentit, Meta ka thënë se i ka bërë kërkesë SPAK-ut, për të hetuar me shpejtësi keqpërdorimin dhe  vjedhjen e të dhënave personale të qytetarëve nga  PS.

Por, duke bërë herë Presidentin dhe herë kryetarin e LSI, nuk është informuar se SPAK i ka nisur hetimet dhe mediat sot kanë raportuar gjatë gjithë paradites.

 “Jam sot këtu për të bërë publike kërkesën e Presidentit të Republikës drejtuar SPAK dhe institucioneve të drejtësisë për të hetuar me shpejtësi ngjarjen më të fundit, skandaloze, atë të keqpërdorimit dhe të vjedhjes së PS të të dhënave personale të të gjithë qytetarëve shqiptarë, të dhëna që mbrohen nga ligji.

Është një shkelje e papranueshme dhe e poshtër e çdo norme dhe e çdo morali për të vendosur të dhënat personale të të gjithë qytetarëve të Shqipërisë në funksion të një force politike.  Tani fillon koha që qeveria që do të vijë do të ketë frikë nga popullit. Askush nuk do të mund të cënoje të drejtat dhe liritë e shqiptarëve”, ka thënë Meta.

Deklaratat e tij të çoroditura tregojnë se dalja e tij në media është një mesazh për të thënë, se “ekzistoj ende” dhe nuk kanë lidhje me asgjë që prek qytetarët.

LEXO EDHE:  Rama i përmendi kompetencat Metës/ Presidenca: Bën mirë të lexosh Kushtetutën

Të gjitha gjasat tregojnë se Meta, mund të jetë në detyrë për të përgatitur konfliktin e radhës dhe më pas të dalë e të justifikohet duke thënë se nuk ka qenë në Tiranë por në Vlorë.

Asgjë e nuk është e rastësishme nga Meta, në prag zgjedhjesh, por për një gjë mund të jemi të sigurtë, Presidenca ka rënë dhe Shqipëria tashmë është pa President, pasi ky i fundit ka zgjedhur të jetë kryetar i LSI-së, duke braktisur institucionin ku është zgjedhur./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Publikuar

-

Nga

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Ish-presidenti Bujar Bishani dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, ka deklaruar se vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e ri nuk u konsultua me demokratët.

Nishani tha në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” se qartazi duket se ka një tentativë për manipulim të procesit të zgjedhjes së kryetarit të ri të PD-së.

Nishani deklaroi se procesi  është i imponuar dhe sipas tij tregon se kjo është bërë për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve që solli humbjen PD.

“Mbledhja e Këshillit ishte e nevojshme, pas procesit zgjedhor është vendi ku mund të merren vendimet më të rëndësishme të PD. Çështjet që u vunë në diskutim ishin të pakonsultuara. Ishte me faktin vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e PD, duke imponuar një proces i cili është i parakohshëm, por duket qartazi që ka një tentative manipulimi të theksuar dhe për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve. 

LEXO EDHE:  Presidenca i përgjigjet Ballës për “Venecian”/ Reflektoni deri të enjten!

LEXO EDHE:  Vrasjet dhe dhuna e burrave ndaj grave/ Presidenti Meta thërret KLD-në

PD ka dalë e humbur nga zgjedhjet e 25 prillit. Për shkak të pritshmërive që kishte PD, ka krijuar dhe ka përcjellë një situatë drame të anës psikologjike, një zhgënjim të strukturave të PD, ka sjellë një kauz brenda strukturës organizative dhe jetës së PD, ka paqartësi të plota tek opinioni publik. Ajo që duhej në këtë moment ishte që Këshilli Kombëtar duhej të ishte mbledhur të të përcaktonte objektivat emergjent të adresimit të situatës”, nënvizoi ish-presidenti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma i tregon Bashës si mundet Edi Rama

Publikuar

-

Nga

Deputetja e zgjedhur e PD, Grida Duma, ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në Syri tv, ku deklaroi ku u pyet nëse beson që Lulzim Basha do ta mundë ndonjëherë Edi Ramën.

Duma tha se pasi të kenë fitusr besimin tek publiku Basha mundet plotësisht.

‘Besoj që ai mundet.  Trajektorja e kësaj rruge ka qenë e gjatë. Ka qenë me eksperienca nga të cilat automatikisht duhet të mësojmë dhe duhet të përmirësohemi në një lloj perfeksionimi të situatës. Nëse kemi marrë vendimin që të mos përdorim mjetet e paduhura drejt pushtetit, gjithçka që i duhet Lulzim Bashës dhe çdo korpusi të lartë të PD, të forcojë me mjetet e forta që ka dhe të mos të bëjë më çështje ekuilibrash, balancash, qokash.

Parimet e duhura që ka ndjekur të bashkohen me mjetet e duhura dhe me një organizim supereficent. Nëse do ta bëjmë këtë pasi e kemi fituar besimin te publiku unë them që po mundet plotësisht, dhe këtë nuk e them me patetizëm partiak.’

Nuk kam asnjë iluzion ndryshe për Edi Rama, Unë kërkoj një mirëkuptim. Unë mund të kem sugjerimet e mia për formulën e bërë. Ne nuk duhet të jemi me më formulën përbashkuese, por me formulën përbashkuese që bën eficencën e madhe. Herë pas here ne kemi qenë më shumë luajal se eficente.’/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mentor Kikia: PD-ja duhet të zbresë që tani në terren për zgjedhjet e ardhshme

Publikuar

-

Nga

Mentor Kikia: PD-ja duhet të zbresë që tani në terren për zgjedhjet e ardhshme

Gazetari Mentor Kikia shpjegoi në “Ilva Now” se si duhet të veprojë Partia Demokratike që tani e tutje sipas tij, në mënyrë që të ketë një rezultat më të mirë në zgjedhjet e ardhshme.

Z. Kikia tha për PD-në se duhet të dalë që tani në terren për zgjedhjet e ardhshme, si edhe të gjejë një udhëheqës dhe një strukturë organizative e cila do të jetë e aftë për t’u përballur me Partinë Socialiste.

“Nëse ne themi se PS duhet mundur me frymë, unë mendoj se PD në këto zgjedhje, më shumë kishte frymë se sa kishte kalkulime konkrete. Duhet një PD që të zbresë në terren që tani për zgjedhjet e ardhshme dhe jo dy muaj para zgjedhjeve. PD-ja duhet të gjejë një udhëheqës dhe një strukturë organizative që të përballet me PS-në”, u shpreh z. Kikia.

“PD-ja duhet të zbresë në terren dhe të organizojë zgjedhjet e ardhshme dhe të mos ecë me idenë se na ka ardhur radha dhe do të dalim dy muaj para”, shtoi ai.

Mentor Kikia tha se në Shqipëri pritet që Partia Demokratike të jetë një model i demokracisë, mirëpo sipas z. Kikia në një vend ku sipas tij demokracia nuk është ende në nivelin e duhur, një parti nuk mund të përbëjë model të demokracisë.

LEXO EDHE:  Nuk vonon Meta/ Dekreton katër gjyqtarët e Gjykatës së Lartë

LEXO EDHE:  I nxorri videon e 2009/ Presidenca i përgjigjet Ballës: Tao, lëre kalemin dhe shtrëngo kallamin!

“Po i kërkojmë PD-së që të jetë shkolla e demokracisë në Evropë. Unë mendoj që përpara se të jetë modeli i demokracisë, ku ta gjejmë të jetë, por s’mund të jetë një parti e veçantë modeli i demokracisë, në një shoqëri ku demokracia është shumë çalamane”, tha Mentor Kikia.

Sipas z. Kikia, PD-ja duhet të pranojë humbjen pasi rezultati i zgjedhjeve nuk do të ndryshojë, por megjithatë duhet ta çojë deri në fund procesin e kallëzimeve, në mënyrë që të vendoset drejtësi.

“Nuk ka çfarë t’i pranojë më humbjes, humbja ka mbaruar. Procesi i kallëzimeve dhe i ndjekjeve duhet të vazhdojë deri në votën e fundit dhe kjo nuk ka pikë dyshime. Thjesht do të bëhet drejtësi, nëse do të bëhet ai rezultat zgjedhjesh nuk do të  tjetërsohet”, u shpreh z. Kikia./euronews

LEXO TE PLOTE