Connect with Us

Përdorimi i të dhënave nga e-Albania/ Këlliçi: PD do bëj kallëzim në SPAK

Politikë

Përdorimi i të dhënave nga e-Albania/ Këlliçi: PD do bëj kallëzim në SPAK

Publikuar

-

Kandidati për deputet në Tiranë, njëkohësisht edhe  drejtues politik i Partisë Demokratike në zonën e Kombinatit, Belind Këlliçi ka komentuar mbi akuzat e hedhura ditët e fundit që Partia Socialiste po përdor të dhënat private të qytetarëve nga portali e-Albania.

Ai shprehet se ky është një dhunim i të dhënave të qytetarëve dhe kjo gjë dënohet me ligj. Sipas tij, PD do të shqyrtojë situatën deh do të bëjë kallëzim në SPAK.

“Ka një përdorim të dhënave nga platforma e-Albania. Kur kam aplikuar për herë të parë rezultoi se numri im i kartës ka një përdorues. E gjitha përdoret për të marrë të dhënat e qytetarëve dhe përdoret për ata database të tmerrshëm.

Po tentohet të duket sikur përdoret nga të dyja palët. Në media ka dalë nja database nga PS për 910 mijë qytetarë ku ka të dhënat personale të tyre. Ky është dhunim i të dhënave personale dhe dënohet me burg. Kjo gjë më kujton periudhën e sigurimit të shtetit. Do doja që kjo energji të jetë përdorur për një punë tjetër.  Më duket si Big Brother ku dikush i ka sytë mbi ty. PD do të shqyrtojë situatën dhe do të bëjë një kallëzim në SPAK. Dyshimi i parë sigurisht bie mbi e-Albania“, u shpreh Këlliçi në një intervistë për Frontline./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Patronazhistëve t’u vini anash”/ Ahmetaj prek në plagë Opozitën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Zëvendës kryeministri Arben Ahmetaj ka hedhur poshtë pretendimet e Lulzim Bashës dhe deputetëve të tij, në lidhje me akuzat për rënie ekonomike.

“Çfarë thotë Fondi Monetar në thelb? Se Shqipëria ka rritur ekonominë pas dy goditjeve tërmeti dhe pas pandemisë. Ju flisni për varfërinë. Ok, varfëria është relative por varfëria është zbutur. Ka më pak varfëri.

Bëni diskutime për çmimet. Hajde i diskutojmë. Këtu i kam. Po do dilni bllof.

FMN tregon se mirëmenaxhimi ka sjellë besueshmëri dhe hapësirë per të mbrojtur Shqipërinë nga goditjet”, është shprehur Ahmetaj.Më tej ai është ndalur tek patronazhistës aq shumë të lakuar nga Opozita.

LEXO EDHE:  Gara për drejtimin e SPAK/ Kondilli: Detyra jonë të përmbushim pritshmëritë e qytetarëve

LEXO EDHE:  Gara për drejtimin e SPAK/ Kondilli: Detyra jonë të përmbushim pritshmëritë e qytetarëve

Kërcënuat patronazhistët. T’ju vini anash. Se ata na sollën në pushtet. Zemrat e tyre të zjarrta.

Edhe një koment për ju që gjoja silleni si ekonomistë. Lexoni gjë apo jo. Shikoni zemrat e zjarrta që ju sollën këtu apo kafshët e pyllit?

Imagjino të ishim në një moment në vitin 2013. Pikë e zezë. Dhe flisni për 10 milion euro. Hyni shikoni shifrat. Keni bërë 1.1 miliard lekë dëm dhe tani flisni për 10 milion euro. Nuk dini prandaj flisni kështu”, është shprehur më tej Ahmetaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha flet për oligarkë/ Rama e akuzon për gjobëvënie

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij në Kuvend, ka folur me tone të forta, duke hedhur akuza sërish ndaj biznesmenëve shqiptarë, të cilët ai i quan “oligarkë”.

Lulzim Basha deklaroi se në vend futet naftë kontrabandë, duke përmendur edhe emra biznesmenësh në foltoren e Kuvendit,.

Flisni për satelitë kur njerëzit nuk kanë bukë për të ngrenë sepse notoni në luks dhe pushtet. Ke harxhuar më shume darka me sheikë e kriminelë, sesa duke takuar njerëzit. E keni shkatërruar reformën në drejtësi. I bëtë rezil ambasadorët duke thënë veproni, sa dalin ata nga dera kërcasin telefonat e 184 dhe i thonë mos veproni. Bëre sikur ndërtonve ngrehinën e drejtësisë. Ti je rreziku më i madh. Është në koma prej teje. Nuk merr vesh nga drejtësia, je injorancë totale. Ti thua është shpallur në kërkim. Arrestoje. Po ti je i dënuar. Ja ku është vendimi. Është në kërkim, merre dhe arrestoje. Zaganin e çove në kërkim, ia ule kokën edhe Obamës se e çove Tahirin në Shtëpi të Bardhë. Do emra ti? Ti them unë. Të mori baca Çet. Saimiri të mori për tunelin e Llogarisë. Tirana nuk e merr vesh nëse administratori është Çet Kastrati.”-tha Basha.

LEXO EDHE:  “Zgjohet” SPAK/ Nis hetimet për shembjen e Teatrit

LEXO EDHE:  Pritshmëritë e SPAK/ Drejtësi e re, nga prokurorë me “xhaketa të vjetra”

Por, pas kësaj deklarate, ka ardhur reagimi i kryeministrit.Rama i kërkoi Bashës që faktet që ai ka t’i dërgojë në SPAK dhe të mos vendosë gjoba nga foltorja e Kuvendit.

Faktet nuk janë opinione. Faktet janë fakte dhe energjia në faturën e familjeve shqiptare që nuk ishin brenda kategorive të fashës u ul. Për ata të tjerët që gënjenin shtetit dhe vidhnin u rrit. U bë 9.5. Hajde thuaj si mund të ulet. Mos thuaj që ishte i ulët dhe u rrit. Është i pavërtetë. Më the të jap emra për kontrabandë. Akuzove një person këtu dhe more duartrokitje. Ka shifra Lulzim. Në vitin 2013 ju zhdoganonit 313 mijë ton. Tani është zhdoganuar mbi 400 mijë.  Ndryshimi mes meje dhe teje është që nuk mbaj njerëz nëpër gojë. Nuk përdor të tjerë që janë në punën e tyre për të bërë politikë. E di gjithë Shqipëria që këto janë gjoba Lulzim.  E dimë se çfarë ndodh kur përmendet një emër, quhet oligark, peshkaqen. E pastaj vjen heshtja.

Tani atë emër që përmende këtu, për kontrabandë, formuloje dhe çojë në SPAK”-tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Freskimi” ligjor i KLP/ Emrat e pesë prokurorëve që janë në garë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nesër në mjediset e “Polit të Drejtësisë”, do të zhvillohet Mbledhja e Përgjithshme e Prokurorëve për zgjedhjen e anëtarëve prokurore në KLP.

Kandidatët për anëtar në Këshillin e Lartë të Prokurorisë janë, Z. Sokol Stojani, prokuror, Prokuroria e Përgjithshme,  Z. Ludovik Dodaj, prokuror, Prokuroria e Apelit Durrës,  Z. Zeqir Hoda, prokuror, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë,  Znj. Deniona Katro, prokuror, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë dhe Znj. Elona Alvora, prokuror, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Vlorë.

LEXO EDHE:  Hetimi për prishjen e Teatrit Kombëtar/ SPAK nis marrjen në pyetje të personave të përfshirë

LEXO EDHE:  Pritshmëritë e SPAK/ Drejtësi e re, nga prokurorë me “xhaketa të vjetra”

KLP përbëhet me nga 11 anëtarë.Anëtarët e KLP nuk mund të zgjidhen për një mandat të dytë, pra janë pa të drejtë rizgjedhjeje të njëpasnjëshme.

Ndërsa anëtarët e KLP të zgjedhur nga trupa e pedagogëve kanë mandat 3-vjeçar, dhe të tjerët  mandat 5-vjeçar./CNA.al

LEXO TE PLOTE