Connect with Us

“Në Korçë kemi barazi gjinore në listat e kandidatëve”/ Peleshi: Pa gruan Shqipëria nuk do të ecë përpara

Politikë

“Në Korçë kemi barazi gjinore në listat e kandidatëve”/ Peleshi: Pa gruan Shqipëria nuk do të ecë përpara

Publikuar

-

Kandidati për deputet i PS në Korçë, Niko Peleshi gjatë një takimi me gratë e këtij qyteti  është shprehur se në listat për kandidat ka një barazi mes dy gjinive.

Më tej ai shprehet se pa forcën e grave shqiptare është e pamundur që vendi të përparojë. Sipas tij, PS është e hapur të bëjë pjesë të saj edhe ata njerëz që nuk janë domosdoshmërisht mbështetës të së  majtës.

“Gratë dhe vajza që nuk vijë për shkak të bindjes politike por për shkak të sipërmarrjes. Me 25 prill të votojmë qytetarisht. Parqet nuk kanë ngjyrë kuq apo blu . Në listën e Korrcës kemi një balancim gjinor. Në shtatë të parët kemi 4 gra dhe 3 burra. Këmi një maxhorancë të gruas. Ka ardhur koha për një emancipim real e jo në letër. Pa forcën e grave shqiptare është e pamundur të ecë përpara Shqipëria. Ne mburremi me turizmin, por nuk ka turizëm pa gatime apo punët të tjera ku pas tyre qëndrojnë gratë.

LEXO EDHE:  Video-Skandali/ Shqipëria në karantinë, lokali i Ben Blushit në Korçë bën gjëmën

Lista jonë fillon me emrin e një gruaje. Jemi të hapur për prurje të reja edhe nëse ata janë pjesë e familjeve jo domosdoshmërisht e majtë.  Ne do të punojmë për  ekonomin, punësimin dhe të rinjtë. “ u shpreh Peleshi./ CNA.al 

  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sondazhi/ Votuesit e PD nuk e donin përjashtimin e Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shumica e votuesve të PD-së nuk e donin largimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar. Përkundrazi ata kërkonin që PD ta mbështeste Berishën në çështjen me SHBA-në.

Sondazhi i Euronews Albania dhe MRB tregoi se 71.2% e votuesve të PD nuk e mbështesnin përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar i demokratëve – 12.8% e mbështesnin, 12.4% ishin në mëdyshje, 3.6% dhanë përgjigje “nuk e di”.

Të pyetur se sa dakord janë me thënien “PD duhet ta mbështesë Sali Berishën”, 58% e votuesve të PD-së u përgjigjën po, 28.4% jo dhe 10% ishin në mëdyshje “as po as jo”.

LEXO EDHE:  Shpërthen bombola e gazit/ Merr flakë një banesë në Korçë

LEXO EDHE:  ASHE paraqet programin për gratë, Meta: I çojnë punet deri në fundNdryshe u përgjigjën personat që më 25 prill zgjodhën të mos votojnë dhe që për këtë mund të konsiderohen si “elektorati gri”.

Shumica e tyre (56.5%) ishin kundër një mbështetjeje të PD-së ndaj Berishës edhe pse në rastin e largimit apo jo të tij prej grupit parlamentar ishin të dyzuar – 21.4% u përgjigjën “nuk e di”, 12.6% “jo” dhe 9.5% “po”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD do ziejë fuqishëm”/ Berisha paralajmëron rikthimin në krye të partisë

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë paralajmërime të forta sot pasi Lulzim Basha e përjashtoi nga grupi parlamentar i PD.

Berisha paralajmëroi lëvizje të bujshme në PD, duke mos mohuar as mundësinë e rikthimit në krye të PD.

PD do ziejë fuqishëm”-tha Berisha.

I pyetur nga Blendi Fevziu, nëse konsideron mundësinë e rikthimit në krye të PD, Berisha tha se është I hapur për çdo lloj posti në kuadrin kushtetues.Ambicia ime është një dhe vetëm një. Në planin e brednshëm do bëj gjithcka ti rikthej PD-së sovranitetin dhe ti kthehet vendit si opozitë e vërtetë, në çdo formë parimore.

Së dyti, jam i hapur për çdo lloj posti në kuadrin kushtetues.

Bindja dhe besimi im është tek demokratët.

Kam bindjen se dhjetëra mijëra demokratë janë lënduar sot, por edhe mijëra shqiptarë të cilët besojnë se Shqipëria është një vend sovran, se forcat politike duhet të qëndrojnë si forca sovrane dhe jo të vendosin sipas vendimeve të trilluara nga Rama e Soros”-tha Berisha në Opinion./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ose përçahet PD, ose Berisha bëhet kryetar i saj?/ Si përgjigjet ish lideri demokrat

Publikuar

-

Nga

Vrasje shtetërore!/ Hodhën armë e fishekë për të fajësuar viktimën

Ish kryeministri Sali Berisha në një lidhje me Opinion, iu përgjigj interest të panelistëve me atë që pritet të ndodhë në PD pas përjashtimit të tij nga Basha.

I vendosur për ti rikthyer sovranitetin PD, Berisha u pyet se nëse do përcahet PD, apo ai do marrë drejtimin e partisë.

“Nuk kam synim për ta përçarë por për ti kthyer sovranitetin.

LEXO EDHE:  Shpërthen bombola e gazit/ Merr flakë një banesë në Korçë

LEXO EDHE:  Peleshi bën bilancin/ Këtë vit kemi pasur më pak dëme krahasuar me vitin 2010

Pa sovranitet PD është një rreckë.Unë nuk po them se Basha nuk është zgjedhur kryetar, por ka shkelmuar sovraniteitn e PD, që asnjë dhe askush nuk ka një mandat të tillë.

Para se të vepronte të mblidhte pakten ose kuvendin e PD ose Referendum.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE