Connect with Us

“Luli premtoi se do i rrisë pagat për mjekët në 1200 euro”/ Ahmetaj ironizon Bashën: Garon me shifra imagjinare

Politikë

“Luli premtoi se do i rrisë pagat për mjekët në 1200 euro”/ Ahmetaj ironizon Bashën: Garon me shifra imagjinare

Publikuar

-

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, në një takim elektoral me qytetarët e njësisë katër në Tiranë, ka komentuar premtimin e kryedemokratit Lulzim Basha për pagat 1200 euro të mjekëve, duke shtuar se kjo është një  mungesë vëmendje nga ana e tyre.

Më tej, ai shtoi se opozita po garon me shifra imagjinare.

“Keni dëgjuar kur ka thënë Luli do i bëj pagat e mjekëve 1200 euro, kjo tregon sa larg është ndaj punëve, sot janë 1 mijë euro, ne thamë që do të shkojnë 1400 euro. Të garosh me shifra imagjinare siç thonë ky, tregon mungesë vëmendje.  Ahmetaj u shpreh se në 2012 ka takuar shumë nëna që nuk çonin dot fëmijët e tyre në shkollë. “ u shpreh ai.

Sipas tij, vendi është në një gjendje më të mirë se në 2019, por është larg asaj që duhet të jetë. Ai shtoi se në mandatin e tretë vendi do të shkojë në BE.

LEXO EDHE:  Kur do flasë Grida Duma/ 7 vjet pas vrasjes së Artan Santos, enigmat e politikanes së Bashës

“Në 2012, kam parë nëna me lot në sy që nuk çonin dot fëmijët e tyre në shkollë. E mbaj mend, kam qenë me kryeministrin dhe takojmë një nënë të re që na tregoi fëmijë e vet që nuk shkonte në shkollë, ajo tha se nuk e dërgonte sepse s’kishte para për të blerë librat. Ne i kemi dhënë librat falas për nxënësit nga klasa e parë deri në të 9-ën. Ne s’jemi vend i pasur, kemi 100 halle e këto nuk mbarojnë. Jeta është luftë, jemi shumë herë më mirë se në 2019-ën, por jemi larg asaj që duhet të jemi. Mandati i tretë na duhet të shkojmë në një pikë pa kthim për në BE”, u shpreh ministri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Basha pranon ofertën amerikane/Ngelet vetëm data

LEXO EDHE:  Kritikët kërkojnë “kokën” e Bashës/ Kreu i PD iu sul armatën e tij

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Korçë/ Basha: Jam i tronditur. Këto krime, reflektim i varfërisë

LEXO EDHE:  Topalli tregon rrugën si mund të rrëzohet qeveria Rama

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj nxjerr blof Bashën/Mos u anko nga plazhi ku je fshehur, shiko videon

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj nxjerr blof Bashën/Mos u anko nga plazhi ku je fshehur, shiko videon

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE