Connect with Us

Grumbullimet për fushatë elektorale/ Denata Toçe jep mesazhin e fortë

Politikë

Grumbullimet për fushatë elektorale/ Denata Toçe jep mesazhin e fortë

Publikuar

-

Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t'iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj

Kandidatja për deputete e Bindjes Demokratike në qarkun e Korçës, Denata Toçe, ka shigjetuar partitë e vjetra politike, teksa ka folur për fushatat e tyre elektorale, ku grumbullohen njerëz pa maska dhe distancë sociale ndonëse vendi është në kohë pandemie.

Toçe tha për CNA.al se kjo është politikë babëzie dhe primitive, ndërsa vuri në dukje papërgjegjshmërinë e partive që synojnë të drejtojnë vendin.

Nëse ka papërgjegjshmëri kaq të madhe për të mbrojtur dhe kujdesur për jetën e tjetrit, duke thirrur tubime masive në këto kohë dramatike pandemie, si mund të premtosh një të ardhme kujdesi ndaj qytetarëve prej politikanëve që na drejtojnë ose që mund të na drejtojnë, pjesë e këtyre partive të mëdha? Kjo është politikë babëzie dhe primitive. Kjo nuk është politika e një vendi që aspiron për të qenë kandidat në vendet europiane. E çfarë ka ndyshuar prej viteve 90? Më vjen turp prej tyre dhe keq për qytetarët që pa dashur antuziazmohen dhe kapen në valën e turmës, për të brohoritur për parti si këto duke menduar se hallet e tyre u zgjidhën.

Në psikologjinë e edukimit të fëmijës, një nga sukseset e prindërimit është të vendosësh rregulla dhe t’i mbash ato. Fëmija fiton shumë siguri dhe rritet në besim dhe në marrëdhënie. Kështu do të duhet të jetë edhe marrëdhënia e politikanëve me popullin se ata i kanë zgjedhur për t’i shërbyer atyre. T’i drejtojë në rregulla dhe disiplinë për mbrojtjen e tyre. Por kur këta i shkelin të parët, për më tepër duke cënuar edhe jetën e individit, çfarë sigurie dhe besimi do të ndërtojnë? Mendoni se është menduar sadopak për mbrotjen e qytetarëve në këto grumbullime? Ndjehen kaq të pamposhtur sa mendojnë se s’ka “murtajë” që i ndalon. Vetëm një i pamend nuk ka frikë nga Ligji dhe nga Zoti!”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Ndodh në Korçë/Qentë e ngordhur në rrugë i heqin fëmijët (Foto-Ekskluzive)

Në një prononcim për CNA.al, Toçe dha edhe një mesazh të fortë për qytetarët e Korçës në prag të zgjedhjeve të 25 prillit.

“Të dalin të votojnë dhe të marrin guxim të zgjedhin alternativën që u ngjason atyre. U bë kohë tashmë që thuajse gjysma e tyre e kanë braktisur votën, sepse ndjehen të tradhëtuar dhe pa shpresë. 30 vjet bëhen shumë shpejt 50 vjet për të vazhduar të kemi të njëjtat figura politike në skenë. Është koha të decentralizojmë pushtetet. Është koha të dalin të votojnë kandidatin që meritojnë. Mos kenë frikë të zgjedhin alternativën. Unë do të jem me ta që prej fillimit të kandidimit e deri në fund të mandatit dhe uroj të jem e denjë për votëbesimin e tyre”, theksoi kandidatja për deputete./ CNA.al

Kandidate për deputete në listat Bindjes Demokratike/ Rrëfehet Denata Toçe: Nuk kemi si qëllim numra mandatesh

“LSI drejt shkrirjes”/ Denata Toçe: Një kasë e tërë politikanësh po del jashtë loje

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lubonja “kryqëzon” Bashën/ Duhet debat i hapur në parti, nuk ka strategji për të mbrojtur votën

Publikuar

-

Nga

Lubonja “kryqëzon” Bashën/ Duhet debat i hapur në parti, nuk ka strategji për të mbrojtur votën

Analisti Fatos Lubonja komentoi zhvillimet në Partinë Demokratike, ku u shpreh se një debat i hapur brenda partisë është shumë i nevojshmë.

Në një intervistë për News 24, Lubonja deklaroi se në selinë blu duhet një strategji e qartë për të mbrojtur votën, ndërsa theksoi se Lulzim Basha kërkon ta mbyllë çështjen se kush do e  kryesojë PD-në.

Lulzim Basha kërkon ta mbyllë çështjen se kush do e  kryesojë PD-në. Në PD ka dy grupime, një grup që thotë se ishim mirë por zgjedhjet janë vjedhur dhe një grupim, që është ndarë më dysh, ku një pjesë thonë jo është faji i Bashës dhe çereku që thonë se pavarësisht se këtu është bërë vjedhje, Basha ka përgjegjësi se nuk mbrojti votën e duhet të ikë. Ajo që vë re është se kryetari nëse nuk do ta lëshojë, nuk e lëshon, duke thënë se zgjedhjet janë vjedhur, justifikohet e shprehet se unë punova mirë.

Në PD duhet hapur një debat, se çfarë masash duhen marrë për të mbrojtur votat, duhet edhe strategji politike. Unë dua të ketë debat që të dalë diçka, por besoj se debat nuk do ketë. Duhet strategji për të mbrojtur votën.

Unë besoj se PD do jetë faktor politik sepse ka gati 60 deputetë e duhet rezistencë më e mirë. Le të krijohen debate, por të ketë unitet e nuk duhet gjuhë eliminimi”, u shpreh Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta në samitin e Brdo-Brijunit: Kushtet e vendosura për anëtarësimin në BE, provë për sundimin e ligjit

Publikuar

-

Nga

Meta në samitin e Brdo-Brijunit/ Kushtet e vendosura për anëtarësimin në BE, provë për sundimin e ligjit

Presidenti Ilir Meta ka marrë sot pjesë në takimin e 10-të të Udhëheqësve të Procesit të Brdo-Brijunit, që po zhvillohet në Qendrën e Kongresit të Brdos në Kranj.

Në këtë takim ishin të pranishëm edhe krerët e shteteve të Kosovës, Kroacisë, Malit të Zi, Bosnje dhe Hercegovinës, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.

Gjatë fjalës së tij, kreu i shtetit shqiptar, Meta tha se anëtarësimi europian është përparësia më e lartë dhe qëllim strategjik kombëtar.

Sipas tij, kushtëzimi i vendosur nga BE-ja është një provë e rëndësishme për funksionimin e institucioneve demokratike dhe sundimin e ligjit.

LEXO EDHE:  Mond Çekiçi nuk zë mend/ Arrestohet anëtari i Bandës së Durrësit

LEXO EDHE:  “Harrova që s’do t’iu kisha përgjithmonë”/ Rozana Radi prek me dedikimin për prindërit e saj

 “Anëtarësimi në Bashkimin Europian vazhdon të jetë përparësia më e lartë e Shqipërisë dhe qëllimi ynë strategjik kombëtar. Kushtëzimi i vendosur nga BE është një provë e rëndësishme për funksionimin e institucioneve demokratike dhe sundimin e ligjit.

Mbështetja e Procesit të Brdo-Brijunit për ambiciet e Shqipërisë për të filluar sa më shpejt të jetë e mundur negociatat, është një mesazh i fortë për të ardhmen strategjike dhe të pakthyeshme europiane të këtij rajoni.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Nga

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha pas çdo dështimi, si zgjidhje ka ata “gjenitë” apo servilët që i rrinë nga pas.

Lulzim Basha është kaq qesharak, kaq i pabesueshëm dhe kaq i konsumuar politikisht sa edhe kur do të bëjë diçka, ka frikë ta bëjë vetë dhe kështu përdor servilët e tij.

Mesa duket i tillë është edhe rasti i Jemin Gjanës.

Jemin Gjana është një nga ish-ministrat katër vjeçar të Berishës, që iku duke “qarë”, sepse ai e hoqi si ministër, nuk e la më në pozicione. I përfolur për shumë e shumë gjëra, Jemin Gjana sot është një ndër “shërbëtorët” e devotshëm të Lulit.

Pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit 2021, Lulzim Basha në vend që të jepte dorëheqjen nga drejtimi i PD-së dhe të mbante përgjegjësitë e tij, ka vendosur të bëjë atë që di më mirë. Të zhvillojë një proces farsë të rizgjedhjes së kryetarit, ku në garë është edhe ai vetë, edhe pse vijon të jetë ai në krye të PD-së.

Pra, Lulzim Basha garon për kreun e kryetarit, ndërkohë që vijon të jetë kryetar.

Por, që Lulzim Basha ta zgjidhë hallin e tij, duket se në ndihmë i vjen Jemin Gjana.

Një ditë më parë, Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike vendosi që në 13 qershor të mbahen zgjedhjet për kreun e ri të kësaj force politike.

Dhe si për çudi, kryetar i Komisionit të Zgjedhjeve brenda PD-së, është sërish “gjeniu” Jemin Gjana.

Por, pse mund të themi se ai është një “gjeni”?

LEXO EDHE:  Infektimi i Piperos/ Habit Alfred Çako: Dhurata më e bukur, kam antipati për të

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeveri/ Milo zbërthen “skenarin” e Ramës: Brenda PS-së është krijuar një forcë opozitare

Në fakt, Jemin Gjana nuk është asgjë më shumë sesa falsifikatori i shifrave zyrtare dhe vjedhësi i votave të demokratëve, në garën brenda PD-së. Dy herë apo më shumë çertifikues i tyre.

Mjafton të freskojmë pak memorjen dhe të rikthehemi në zgjedhjet për kryesinë e PD në janar të vitit 2019, ku çertifikues i manipulimit ishte pikërisht Jemin Gjana.

Kujtojmë këtu sesi Jemin Gjana, me urdhër të Lulzim Bashës, fshehu listën e votave të anëtarëve të Këshillit Kombëtar për kryesinë.( lexo këtu)

Po ashtu kujtojmë këtu se në dhjetor të vitit 2018, ndërsa PD publikoi procesverbalin me emrat fitues të Këshillit Kombëtar të PD-së, i cili mbante edhe firmën e Jemin Gjanës, dilte qartë manipulimi që i është bërë zgjedhjeve.

Referuar këtij procesverbali, dokumentin të cilin e shikoni më poshtë, ka dal në pah një manipulim i numrit të votuesve që është më i vogël se fletët e gjetura në kutitë e votimit.

Në procesverbal shkruhet se ka rezultuar se mandatin për të votuar në fillim të procesit, e kanë marrë 4741 persona, ndërsa në votim kanë marrë pjesë 4919 persona.

Por, si “gjeni” që janë si me magji, nxorën edhe rreth 178 persona, të cilët edhe pse nuk e kanë marrë një mandat në fillim të procesit, në procesverbal rezultojnë se kanë votuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE