Connect with Us

Ushtrimet para gjumit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj pas stërvitjes?

Life Style

Ushtrimet para gjumit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj pas stërvitjes?

Publikuar

-

Ushtrimet para gjumit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj pas stërvitjes?

Nëse akoma mendoni se ushtrimet fizike para gjumit nuk janë të këshillueshme, e keni gabim. Shkenca mbështet ushtrimet fizike para gjumit dhe dëshmon se ato janë po aq të shëndetshme dhe efikase sa ato të mëngjesit. Provoni të bëni ushtrime para gjumit dhe do të vini re se nuk do ta ndryshoni këtë rutinë. Meqenëse jo të gjithë kemi kohë për stërvitje në mëngjes, lexoni për të zbuluar përfitimet e ushtrimeve gjatë pasdites.

Mund të bëni stërvitje më të vështira gjatë ditës.

Nëse keni ndjerë ndonjëherë një shpërthim të papritur energjie në pasditen e vonë, ka një arsye për këtë. Vetëm mos harroni se sa aktiv ishit para gjumit në fëmijëri. Kjo është për shkak se temperatura e trupit tuaj rritet midis 14:00 dhe 18:00 . Kjo bën që të përpiqeni më shumë për tu strërvitur.Për më tepër, nëse jeni vrapues, mendoni të dilni për vrapim në mbrëmje.

Ju mund të flini më mirë.

Ushtrimi para gjumit në të vërtetë përmirëson cilësinë e gjumit. E keni më të lehtë të futeni në një gjumë të thellë, sipas studiuesve në  ETH Zurich . Për më tepër, nuk ka pasur prova se ushtrimet fizike ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit. Sidoqoftë, është më mirë të qëndroni larg stërvitjeve HIIT, pasi ato janë ato që mund të ndikojnë në mbylljen e syve tuaj.

Muskujt tuaj mund të formohen më shpejt.

LEXO EDHE:  Sekretet e parfumeve që me siguri nuk i dinit, por do t’ju ndihmojnë

Raporti i testosteronit dhe kortizolit është më i miri në mbrëmje për rritjen e muskujve . Edhe pse është më e lartë në mëngjes, efektet e ndërtimit të muskujve funksionojnë në maksimum kur perëndon dielli. Eshtë më mirë të përqendroheni në  vrapime në distanca të gjata ose stërvitje më të gjata, por më të buta për të përfituar sa më shumë.

Ju mund të lironi stresin e akumuluar.

Ndonjëherë është e vështirë të biesh në gjumë për shkak të të gjitha emocioneve dhe mendimeve që kemi. Në këtë rast, ushtrimet para gjumit ose joga janë opsionet më të mira. Një përmbledhje zbuloi se praktikimi i yogës para gjumit ju ndihmon të flini më herët . Dihet gjithashtu që zvogëlon stresin dhe ankthin si dhe ngadalëson mendjen dhe thellon frymën tuaj. Kjo e fundit lejon më shumë oksigjen në trupin tuaj, duke ju bërë kështu të ndiheni më të relaksuar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Ledri Vula gdhend në trup tatuazhin e radhës/ Dedikim kushtuar vajzës

Publikuar

-

Nga

Reperi i njohur Ledri Vula para disa muajsh është bërë baba për herë të parë me një vogëlushe të cilës i vëndosën emrin Poem Blu.

Vula është gjithmon në qendër të publikut për këngët e tij por edhe për pushimet luksoze që ai bën. Pak ditë më parë Vula së bashku me bashëshorten e tij Sara Hoxhën dhe vajzën e vogël shijuan Dubain.

Reperi nuk njihet si fans i tatuazheve por për të treguar dashurinë e madhe ndaj vajzës së tij ai ka realizuar një tatuazh me emrin e saj në krah.

Ai ka shkruar thjeshtë fjalën “Poem”, e cila është pjesa e parë e emrit të vajzës së tyre.

LEXO EDHE:  Soda e bukës dhe tre arsye pse nuk duhet t’ja ndani flokëve tuaj

LEXO EDHE:  Ja pse gratë duhet të flejnë më shumë se burrat

Ndërkohë që ngjyrosja e tatuazhit është bërë me ngjyrë blu, të marrë me shenjën e gishtërinjve të më të voglës së tyre.

Pëlqimet dhe komentet e shumta nga ndjekësit nuk kanë munguar, shumë prej të cilëve e kanë komplimentuar për tatuazhin e ri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Kriset marrëdhënia me Ledjanën/ Mevlani: S’jam askush për atë

Publikuar

-

Nga

Ledjana dhe Mevlani janë një nga çiftet më të pëlqyer në emisionin Përputhen. Ditën e sotme prezantuesja Bora Zemani bëri me dije se konkurentja nuk ka pranuar që të bëjë një takim romantik me Mevlanin apo të takojë familjarët e tij.

Ajo është shprehur se nuk ka bërë ndonjëherë si e dashuruar dhe shton se mund ti thuash dikujt të dua, por edhe mund të ndahesh.

Më tej, Mevlani u shpreh se tashmë nuk i beson më 100% asaj dhe shprehet se ndoshta për të ai nuk është askushi. “Ti po hedh poshtë të gjitha duke thënë u zgjova në mëngjes dhe i thash të dua. Thua nuk kam bërë si e dashurua. Ndoshta për ty nuk jam askushi”, tha Mevlani/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ledjana pjesë e familjes/ Mevlani përlotet nga surpriza e së ëmës

Publikuar

-

Nga

Konkurenti i Përputhen Mevlan Shaba ka një lidhje shumë speciale me mamanë e tij. Ditën e sotme në emision u transmetua një mesazh. ku ajo  shprehet se konkurentin e ka pasur gjithmonë mbështetje. Ajo ka folur edhe për Ledianën dhe shprehet se  do ti mësojë gatimet e preferuar të tij.

Pas kësaj videoje Mevlani u prek duke u shprehur se është i lumtur që ajo është e qeshur.

LEXO EDHE:  Divorc, 3 minuta pas celebrimit/Arsyeja “e çuditshme” që i dha fund martesës më të shkurtër në histori

LEXO EDHE:  Këto janë arsyet se pse duhet të pini ujë me limon çdo mëngjes

“Falë Mevlanit jam bërë dhe unë i famshëm. Cilido të jetë zgjedhja e tij unë do ti tregojë gatimet që ka qejf Mevlani. Nëse ai është i lumtur jam edhe unë. Lediana më pëlqen shumë. Dhuratën e Ledianës e ka ruajtur ke dhoma e tij.”, shprehet mamaja e tij./CNA.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Faqja e vetme zyrtare (@perputhen_tch)

 

 

LEXO TE PLOTE