Connect with Us

“Nëse një votë vidhet, do u pritet dora, Kryemadhit të parës”/ A do e mbajë Meta fjalën pas skandalit të LSI

Politikë

“Nëse një votë vidhet, do u pritet dora, Kryemadhit të parës”/ A do e mbajë Meta fjalën pas skandalit të LSI

Publikuar

-

“Zbërthehet” Kryemadhi/ Flet për marrëdhëniet intime me metën: Çfarë ndodh kur bën seks në makinë

Sot drejtuesi i LSI në Pukën, Demir Syla është proceduar penalisht nga Policia pasi është kapur në flagrancë bashkë me sekserin e tij, duke shpërndarë para në këmbim të votës vota

Ndryshe nga Syla që është proceduar, sekseri i tij Vasil Shabani është arrestuar. Gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin e Shabanit, në qytetin e Pukës, shërbimet e Policisë kanë gjetur 528.000 lekë (të rinj), për të cilat nuk justifikonte burimin, si dhe nje fletë e ngjashme me formatin e fletës së votimit. Nga kontrolli i ushtruar në ambientet e biznesit të shtetasit Demir Syla, Policia gjeti dhe sekuestroi dhe një tjetër fletë të ngjashme me fletën e votimit, si dhe një fletë format A4, ku pasqyroheshin lista emërore (emër, atësi, mbiemer) me 27 persona dhe numrat e ID.

Ndërkohë që pas këtij rasti të krimit zgedhor në vend, ka reaguar edhe partia e Monika Kryemadhit në Shkodër të cilët, kanë justifikuar në mënyrë të turpshme ngjarjen e sotme ku sekserët e LSI u kapën me lekë në makinë, gati për të blerë votat e qytetarëve.

Mona e justifikon blerjen e votive si një ushtirim zgjedhor, në vijim të praktikave dhe orientimeve të Komisionit Qëndror të zgjedhjeve për mënyrën e votimit. Por a do të reagojë Presidenti i Republikës Ilir Meta, i cili para disa kohësh u zotua se do të mbrojë qytetarë të cilët shantazhohen, kërcënohen apo intimidohen me blerjen e votës në zgjedhjet e 25 Prillit.

Përmes një deklarate në daljet televizive Presidenti Meta theksoi se nëse preket një votë në zgjedhjet e 25 prillit, çdokujt  do i pritet dora tek sheshi “Skënderbej”.

LEXO EDHE:  “Kjo është tradhtia më e madhe”/ Meta: Kush po i zhyt shqiptarët në borxhe dhe varfëri?

“Detyra e qytetarit është të votojë. Unë i them qytetarit kush ju ka bërë presion me vendin e punës, kush ua ka blerë votën, ndëshkojeni me votëpor nëse një votë vidhet, do u pritet dora në sheshin ‘Skënderbej’, Kryemadhit të parit, Lulit të dytit dhe Edit që është i treti. Ky është një premtim i Presidentit të këtij vendi. Nëse ka një bandit që do të tentojë të blejë vota si në Shijak dhe Dibër do ua pres unë dorën, unë Presidenti i Shqipërisë. Një votë të vidhet do të pritet një dorë. Nuk është në kuptimin figurativ”, është shprehur më herët Meta.

Ndërkohë ende nuk ka një reagim nga kreu i shtetit lidhur me këtë skandal të Parisë që drejtohet nga bashkëshortja e tij. Edhe pse një President është mbi palët këtë fushatë, Meta është angazhuar fuqishëm për të mbeldhur sa më shumë vota për LSI-në e cila po tkurret dita ditës me të larguarit që shkojnë sa tek Partia Socialiste apo parti të tjera./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  LSI ndahet nga PS në Dibër/Bashkon votat me PD

LEXO EDHE:  Meta sulmon opozitën/ Nuk merr përgjegjësitë…

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Basha: Qeveritaret vodhen 160 milione dollaret e buxhetit te shtetit

LEXO EDHE:  Basha: Qeveritaret vodhen 160 milione dollaret e buxhetit te shtetit

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  “Kjo është tradhtia më e madhe”/ Meta: Kush po i zhyt shqiptarët në borxhe dhe varfëri?

LEXO EDHE:  “Në 25 Prill nuk do të lejohet vendimmarrje korrupive”/ Meta i shqetësuar për Vjosën

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE