Connect with Us

“Ka prova që në të ka marrë pjesë edhe Ilir Meta”/ Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme

Politikë

“Ka prova që në të ka marrë pjesë edhe Ilir Meta”/ Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme

Publikuar

-

“Ka prova që në të ka marrë pjesë edhe Ilir Meta”/ Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme

Pavarësisht se reforma në drejtësi është vepër e politikës amerikane për çlirimin e Shqipërisë nga korrupsioni oriental që po e sundon në një shekull; në historinë e re të Shqipërisë të çliruar, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim, do të nderohet historikisht si një reformatore e madhe në ndihmë direkte të shoqërisë shqiptare, dhe si një zonjë me moral të lartë që ka ndihmuar drejtpërdrejti në vendosjen e drejtësisë në Shqipëri.

Në të njëjtën kohë, ajo po tregon se, edhe si një diplomate me vullnet të të hekurt, po iu jep shqiptarëve në Shqipëri mundësinë për të vendosur drejtësinë shoqërore. Dhe kjo nuk është pak.

l.

Në lidhje me atë që shprehëm më lart, qëndrimi i saj i djeshëm me theks të hapur për reformën në drejtësi, e vendosi atë përfundimisht në Historinë e re të Shqipërisë. .

Yuri Kim u shpreh hapur se reforma ne drejtësi është detyra e saj kryesore dhe ajo do të shkojë kësaj çështjeje deri në fund.

Pyetja që na duhet të ngremë këtu është kjo: a ka mundësi që ambasadorja e superfuqisë botërore t’u zotohet shqiptarëve në emër të Shteteve të Bashkuara dhe ky zotim të jetë i kotë? Kjo është një pamundësi absolute.

Por me anë të saj kuptohet qartë se, për politikën amerikane, çështja e reformës në drejtësi, është një çështje e mbyllur: ajo do të shkojë deri në fund; dhe, bashkë me të, edhe reforma antikorrupsion në rrethet e larta të politikës shqiptare.

ll.

LEXO EDHE:  Gara per kreun e LSI/Pjesëmarrja 85%

Pse po tregohet kaq aktive ambasadorja e Amerikës në Tiranë, dhe pse pikërisht tani?

Kjo na jep të kuptuar se, ndërkohë që SPAK është i ngritur tashmë, arrestimi dhe goditja penale kundër të korruptuarëve të nivelit të lartë politik në Shqipëri, është shumë e afërt.

Sidomos pas skandalit të kontrollorëve ajërorë të Aeroportit të Rinasit, që kërkuan të bllokonin ardhjen e trupave ushtarake amerikane në Shqipëri. Pikërisht për këtë, çështja është bërë shumë e mprehtë, se në këtë ndërmarrje kriminale që të çon drejt terrorizmit, ka fakte si prova që në të ka marrë pjesë edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Por, arsyeja faktike nuk e përjashton as mundësinë e pjesëmarrjes në të edhe të shërbimit sekret rus.

Pikërisht për këtë, na del në pah lidhja midis ngjarjes së Rinasit dhe ashpërsisë së fjalës së djeshme të ambasadores Yuri Kim, në lidhje me antikorrupsionin dhe sigurinë që ajo dha edhe për suksesin e pritshëm të reformës në drejtësi.

Sipas fjalës së saj, kuptohet që politika amerikane ka mendimin se ngjarja e Rinasit është përpjekje kundër stërvitjes ushtarake të NATO-s në Shqipëri dhe, njëherësh, edhe për pengimin e reformës në drejtësi dhe luftës antikorrupsion, të cilat janë të lidhura organikisht me njëra-tjetrën.

Për të gjitha këto, shqiptatët po presin me optimizëm fillimin e proceseve penale kundër të korruptuarëve të lartë në Shqipëri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Nuk duam t’i lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Publikuar

-

Nga

‘Nuk duam ti lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit, dhjetëra anëtarë të Kryesisë, Këshillit Kombëtar dhe themelues të PD-së kanë kërkuar njëzëri dorëheqjen e Lulzim Basha nga posti i kryetarit.

Megjithatë, nga Basha nuk ka pasur asnjë reflektim, ndërsa kryetari vijon me propagandën e tij se beteja sapo ka filluar.

Pas dorëheqjes së sekretarit organizativ Sahit Dollapi, demokratët kanë filluar të braktisin Bashën njëri pas tjetrit.

CNA.al mëson se në grupin e Whatsapp-it të Këshillit Kombëtar të PD, ku shpërndahet propaganda e SHQUP-it, anëtarët kanë filluar të largohen njëri pas tjetrit.

LEXO EDHE:  Kandidati nxjerr zbuluar Metën/ Është kryetari i LSI, e ka dërguar zoti të na shpëtojë

LEXO EDHE:  SHBA-ja thirrje shtetasve të saj: Largohuni sa më shpejt nga India

Mësohet se nga grupi është larguar jo vetëm Sahit Dollapi, por edhe anëtari i Këshillit Kombëtar Darien Xhindoli, i cili ka qenë kandidat për bashkinë e Lushnjes.

Ky largim i demokratëve vjen vetëm një ditë para se Basha të mbledhë Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar ku do të analizohet rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit  në çdo qark.

Kjo tregon edhe një herë se varka e Lulit tashmë është në mbytje e sipër dhe koha do tregojë që do e braktisin të gjithë një nga një./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Njerëz si ty duam të na drejtojnë”/ Luljeta Bozo: Do të jem zëri i qytetarëve në Parlament

Publikuar

-

Nga

“Njerëz si ty duam të na drejtojnë”/ Luljeta Bozo: Do të jem zëri i qytetarëve në Parlament

Inxhinieria Luljeta Bozo, një nga zërat kryesorë gjatë periudhës së tërmetit ka treguar se si ka marrë qindra falenderime nga ana e qytetarëve për për këshillat e dhëna gjatë asaj periudha.

E ftuar në emisionin ‘Fol me mua’ Bozo ka treguar se si qytetarët e ndalonin në rrugë për ta falenderuar ndërsa tha se kishin dëshirë dhe besim se do të ishte zëri i tyre në Parlament.

“Unë jam mbushur domethënë jam habitur, por edhe jam mbushur plot me energji dhe me një gëzim që nuk e blej dot me asnjë gjë që mbas tërmetit unë ecja vetëm 10 m dhe do të takoja një ‘Ku je Luljeta, ku je inxhiniere, ku je profesore’. Falenderime pafund dhe urime që i kisha qetësuar dhe që shprehën dëshirën njerëz si ty duam të na drejtojnë. Domethënë kishin një dëshirë dhe kishin një besim që unë po të shkoj në Parlament jo se do të bëj përmbysje se nuk bën përmbysje asnjë njeri, por unë zërin e tyre do ta çoj. Kjo është e sigurtë, për këtë janë të sigurtë ata.

Çdo shqetësim që ka një grup shoqëror dhe e ka të argumentuar gjithmonë me fakte dhe njëkohësisht ai që e ka atë shqetësim shikon dhe një rrugëzgjidhje ai e bën një rrugëzgjidhje me mendjen e vet që duhet të bëhët kjo. Se atij që i pikon çatia e di sesi duhet ta riparojë, edhe ai e di që kjo punë nuk ecën, por po të bëj  këtë gjë, po ta rregulloj me ligj do eci çdo gjë mirë.

Kështu që ai mendim i pjekur nuk po them nga një person, por një grupim mund të jetë grupimi i pensionistave që kanë problemet, rinia, gratë, gratë biznesmene, përjashtuar nga tërmeti po kanë problemet e përditshme që ka Shqipëria. Kështu që ajo më shtyu të them të drejtën se unë nuk jam marrë me politikë, plus edhe vlerësimi që ishte maksimal nga ana e Kryeministrit që më bëri ftesën”, u shpreh inxhinieria Bozo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i quajti shërbëtorë të Ramës/ Reagon anëtari i KAS: S’kam pasur presion

Publikuar

-

Nga

Basha i quajti shërbëtorë të Ramës/ Reagon anëtari i KAS: S'kam pasur presion

Anëtari i Komisionit të Ankesave dhe Sanksioneve (KAS), Ledio Braho, i është përgjigjur akuzave të opozitës se janë shërbëtorë të kryeministrit Edi Rama.

Braho mohoi akuzat dhe tha se pavarësisht se është propozuar nga PD nuk ka pasur asnjë presion nga askush. Ai deklaroi në Report Tv se KAS është i depolitizuar.

Unë nuk kam pasur asnjë presion apo shtysë, dhe pse jam propozuar nga PD. Kodi Zgjedhor, pas Reformës Zgjedhore të fundit ka parashikuar që të gjithë anëtarët e KQZ janë të depolitizuar, por kryetari i opozitës, nisur edhe nga vendimmarrjet e fundit që refuzojnë marrjen e provave shtesë, apo për fletën e votimit, apo shfrytëzimit të votave, patjetër që e konsideron si vendimmarrje politike,që kanë marrë shumicën e votave“, u shpreh anëtari i KAS, ndërsa zbuloi se të hënën do të shqyrtohet ankimimi për qarkun e Beratit.

LEXO EDHE:  SHBA i ngjajnë gjithmonë e më shumë Europës

LEXO EDHE:  Kandidati nxjerr zbuluar Metën/ Është kryetari i LSI, e ka dërguar zoti të na shpëtojë

Ditën e hënë në 10 do të vijohet me qarkun e  Beratit nëse KQZ do i ketë bërë gati, në rast të kundërtën do vijohet me qarkun e Vlorës, dhe po presim provat për Gjirokastrës“, theksoi Braho./ CNA.al

LEXO TE PLOTE