Connect with Us

Berisha denoncon me emra/ Si Meta kërcënoi përfaqësuesit e PD për të marrë pushtetin në 2001

Politikë

Berisha denoncon me emra/ Si Meta kërcënoi përfaqësuesit e PD për të marrë pushtetin në 2001

Publikuar

-

Skenarët e Ilir Metës për vjedhje votash janë të hershme. Presidenti aktual, ka treguar gati në çdo proces zgjedhor se është i aftë të bëjë çdo gjë vetëm për të qenë  në pushte.

CNA.al prej disa ditësh ka sjellë me fakte denoncimet e ish kryeministrit Sali Berisha për manipulimin e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2001. Në atë kohë Berisha ka qenë kryetari i PD dhe me foto, dokumenta e fakte konkrete shkoi personalisht në Bruksel e Vjenë, ku tregoi vjedhjet e zgjedhjeve nga Meta dhe si e mori ai pushtetin me dhunë, që e dorëzoi një vit më vonë.

Ndërsa sot po tregojmë të tjera detaje. Disa ditë mbas zgjedhjeve, Berisha dha një intervistë ekzkluzive për “Zërin e Amerikës”, ku u shpreh se qeveria e Metës degradoi procesin zgjedhor dhe prishi rregullat e lojës.

Në datën 10 korrik, në faqen 3 të Rilindjes Demokratike u pasqyruar intervista e kryetarit të PD të asaj kohe, i cili shprehej me emra konkret të përfaqësuesve të PD të cilët nën kërcënimin e armës nga njerëzit e Metës të largoheshin nga procesi zgjedhor.

Ne kemi prova dhe fakte konkrete, të cilat do t’ia dërgojmë institucioneve ndërkombëtare dhe redaksisë tuaj, sepse janë filmime që s’mund të injorohen. Ne kemi prova të një dhune policore të ushtruar që nga Shala deri në Mashkullorë dhe këto janë filmime. Kemi prova se si paramilitarë dhe banditë të veshur me uniformë kanë ushtruar dhunë me rovole në gjoks ndaj deputetes demokrate Liri Dibra, njërës prej zonjave më të nderuara të Durrësit, se si arrestuan dhe u thyen dhëmbët përfaqësuesve të kandidatëve tanë si Shaban Berishës  në Rrushbull, se si arrestuan komisionerë dhe kryekomisionerë si Ilo Milo në Bilisht.

Ne kemi prova të pakontestushme se si u shpalosën tanket dhe jo vetëm autoblindat, se kur nuk mjaftuan autoblindat u nxorrën tanket, afër komisioneve të zgjedhjeve për të imponuar ndryshimin e rezultatit”, shprehej Berisha.

LEXO EDHE:  ANALIZA/8 vite në pushtet të Ilir Metës (PADRINO), nga Berisha tek Rama

Kryetari i PD-së së asaj kohe theksonte se zgjedhjet e qershorit të 2001 e nxorrën forën e parë në vend, por manipulimi i votave bëri që të qëndronte në opozitë.

Ndonëse sot Meta na del i shqetësuar për shitblerjen e votës dhe kërcënon me prerje duarsh dhe kokash, vet ai ka qenë nga të parët që i ka përdorur këto skenare. Dhe sot, kur bën thirrje për gjak, është po partia e tij që u kap tentative për blerjen e votave./CNA.al

Ilir Meta hajduti më i madh i votave/ I dhunshëm dhe gjakatar

Ilir Meta hajduti më i madh i votave/ I dhunshëm dhe gjakatar

Vjedhja e votave dhe dhuna e Metës/ PD tregon denoncimin në institucionet ndërkombëtare

Vjedhja e votave dhe dhuna e Metës/ PD tregon denoncimin në institucionet ndërkombëtare

Ilir Meta hajduti më i madh i votave/ I dhunshëm dhe gjakatar

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD dorëzon në KQZ dosjen ankimore për zgjedhjet e 25 prillit/ Zgjedhje të reja në 9 qarqe

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka dorëzuar sot në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ankimimet për zgjedhjet e 25 prillit.

PD kundërshton rezultatin në 9 qarqe të vendit, me përjashtim të Dibrës, Kukësit dhe Lezhës.

Në dosjen e përgatitur nga selia blu, theksohet se ka pasur “masakër elektorale” dhe pretendohet se kjo është realizuar përmes blerjes së votës, përdorimit të administratës publike e madje edhe kërcënimit të qytetarëve.

Kërkesa e PD-së nuk bën fjalë për hapje të kutive apo rinumërim të votave, po shpallje të pavlefshme të rezultatit për këto qarqe pasi sipas tyre provohet se procesi zgjedhor nuk ka qenë i drejt dhe vullneti është deformuar.

Sipas fakteve dhe provave që kandidatët e PD-së, numëruesit dhe vëzhguesit kanë mbledhur në terren mbi parregullsitë, mazhoranca ka përdorur asetet e shtetit për të manipuluar rezultatin e 25 prillit.

Ndër provat që PD do të paraqesë para KAS janë punësimet e fundit në administratë në tre muajt e fundit, dyfishimi i ndihmës ekonomike apo përdorimi i aseteve shtetërore në zgjedhje si dhe fakte të tjera si dhënia e dëmshpërblimeve për tërmetin 26 nëntorit të dhënë javën e fundit para zgjedhjeve.

Ankimimi i PD në KAS do të bëjë automatikisht që KQZ të shtyjë me të paktën 20 ditë shpalljen e rezultatit përfundimtar të rezultatit për zgjedhjet e 25 prillit.

Deklaratë e përfaqësuesve juridikë të PD, Marinela Ziu dhe Marash Logu

Procesi i 25 prillit ishte nje masaker elktorale e orkestruar dhe zbatuar nga regjimi Rama-Doshi-Rakipi. Viktimat e kesaj masakre elektorale janë shqiptarët dhe familjet e tyre. Detyra e Partisë Demokratike është të qëndrojmë fort dhe të vendosur dhe të luftojmë me të gjitha fuqitë për kthimin e demokracisë në vend.

Sot, ne po dorëzojmë në KQZ qindra prova fakte dhe të dhëna që provojnë tjetërsimin e vullnetit tê shqiptarëve dhe vjedhjen më të madhe të zgjedhjeve në Shqipëri.

Nga blerja e votave dhe presioni ndaj votuesve, tek vjedhja e të dhënave personale të qytetarëve nga partia-shtet dhe përdorimi i tyre për presione kriminale nga sistemi i patronazhisteve te partise shtet.

Nga angazhimi i shtetit dhe administrates, tek tenderat, punesimet, legalizimet dhe pagesat e paligjshme per te blwre vota.

Nga kandidimi i përfaqësuesve të krimit të organizuar tek perdorimi i bandave per te blere vota dhe kercenuar qytetaret nen mbrojtjen dhe mosveprimin e policise dhe prokurorise.

Nga ndryshimet antikushtetuese te Kodit Zgjedhor, tek ndryshimet me urdher politik te fletes se votimit qe sollen zhvleftesimin e 83 mije votave baraz me afersisht 8 deputete.

Nga pamundesimi i votes se emigranteve tek karantina 3 ditore per te penguar emigrantet te vijne fizikisht pwr te votuar.

Siç e pamë gjatë zgjedhjeve, regjimi Rama-Doshi sundon gjithë sistemin shtetëror në vend, dhe e përdor atë për përfitimet e tij politike. Këtu përfshihet edhe KAS i cili vendosi fletën e votimit sipas urdhrit politik të Edi Ramës. Por është detyra jonë të shpalosim gjithë dëshmitë dhe dokumentet që kemi dhe të vazhdojmë betejën për të vërtetën dhe për qytetarët shqiptarë në të gjitha frontet, mënyrat dhe mundësitë që ekzistojnë.

Kjo betëjë nuk ka të bëjë me PD apo me partitë politike, ajo ka të bëjë me të ardhmen tonë, fëmijët tanë, demokracinë tonë. Dhe përfundimi i saj do të jetë i qartë: përmbysja e regjimit Rama-Doshi-Rakipi dhe kthimi i Shqipërisë shqiptarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shpërndarja e grantit 5 mijë euro për emigrantët/ Balla: Nuk kemi kohë të pushojmë

Publikuar

-

Nga

Shpërndarja e grantit 5 mijë euro për emigrantët/ Balla: Nuk kemi kohë të pushojmë

Shumë shpejt do të nisë të vihet në aplikim shpërndarja e grantit prej 5 mijë eurosh për çdo familje emigrantësh që kthehet në Shqipëri për të investuar tek shtëpia e tyre në mënyrë që ta vërë atë në funksion të zhvillimit të agro-turizmit.

Kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla deklaroi sot nga Rrajca se përpos infrastrukturës dhe ndërtimit të godinave qeveria ka përmbyllur investimin në rrjetin e ujit të pijshëm në mënyrë që kjo zonë të ketë një infrastrukturë komode për turistët.

Me parimin tonë qe nuk kemi asnjë ditë për të humbur dhe nuk kemi për pushim edhe sot jemi në Rrajcë me përfaqësuesit zonës për të ndjekur nga afër punimet për rrugën e Rrajcës që do të lidhin qendrën e Komunës.

Synojnë që rruga të lidhë edhe dy fshatrat e thellë Bardhaj dhe Skënderbe në mënyrë që të lidhim sa më shumë aksesin e banorëve të zonës në lidhje me qendrën e njësisë administrative dhe zhvillimi i agro-turizmit në këtë zonë duke qenë se  kjo pjesë është e integruar në kuadër të një zone me shumë resurse turistike pjesë e parkut kombëtar të Shebenik Jabllanicë dhe në këtë këndvështrim synimi mbetet që zhvillimi i infrastrukturës të shoqërohet edhe me zhvillimi i agro-turizmit.

 Thirrja ime është që të gjithë rrajcarët kudo ku ndodhen, është koha ta zhvillojmë duke u fokusuar në këtë pikë. Ne do të fillojmë shumë shpejt të financojmë me një grant prej 5 mijë eurosh çdo familje që ka dëshirë që shtëpinë ta shndërrojë në bujtinë. Është mbyllur edhe investimi në rrjetin e ujit të pijshëm, një investim rreth 5 milion eurosh. Këto investime e bëjnë Rrajcën një zonë më një infrastrukturë komode për turistët”, deklaroi Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngjela tallet me opozitën/ “Nuk kanë dimensionin e burrit, janë fëmijë”

Publikuar

-

Nga

Ngjela rrëfen fëmijërinë e tij/ Tregon si u arratis nga kopështi dhe ra në duart e policisë

Avokati Spartak Ngjela në një postim në rrjetet sociale e ka cilësuar sjelljen e opozitës si fazë adoleshence. Sipas tij, ata nuk kanë dimensioin e burrit ku shtoi se shitblerja e votës kërkon kohë dhe këta nuk e morën vesh në datë 26 prill që të denoncojnë tani.

Ngjela shtoi se kjo adoleshencë është sepse kanë frikë nga e vërteta dhe kështu fshehin arsyetimin fëminor.

Si nuk u rritën një herë në moshë individët që duan të drejtojnë Shqipërinë, apo edhe ata që e kanë drejtuar atë! Nuk kanë dimensionin e burrit, prandaj. Burri, është dimension i veçantë, po nuk u arrit ky dimension, individi, në sjellje dhe mendim, mbetet ngaherë një adoleshent. Elementi kryesor i dimensionit të burrit, është e vërteta. Adoleshenca nuk e kupton dot të vërtetën si nevojë parësore, se ajo shpesh e tremb.

Ja, si ka mundësi të kenë dimensionin e burrit ata që një ditë para zgjedhjeve thanë me brohoritje: kemi fituar, dhe fitorja jonë është nëpër kuti. Por, pasi humbën në 25 prill, në datën 27 prill, thanë: i kemi fituar zgjedhjet, por kundërshtari ka blerë votuesit. Po mirë, në datën 26 prill e morën njoftimin e blerjes këta? Nuk e dinë këta që shitblerja është proces që zgjat? Turp. Jo, jo, nuk është turp: është adoleshencë, sepse adoleshenti ka frikë nga e vërteta, dhe mundohet ta fshehë atë me arsyetimin e tij fëminor”, ka shkruar Ngjela.

LEXO EDHE:  Shpëtim Gjika thumbon Metën/ Edhe nja dy-tre dekorata dhe marr statusin veteran

LEXO EDHE:  Shpëtim Gjika thumbon Metën/ Edhe nja dy-tre dekorata dhe marr statusin veteran

Gjithashtu avokati shtoi se këta individë ë gjykimin e tyre kanë mbetur fëmijë në mendime dhe sjellje të tyre.

Ngjela e cilëson politikën shqiptare një komedi ku shtoi se kur të vijë pjekuria e shtetit shqiptar këto fjalë që kemi dëgjuar do kthehen në skeçe.

Mos mendoni se kjo është rastësi. Jo kështu ka qenë gjithmonë: një arsye fëminore për të mbuluar të vërtetën. Por, a e kanë mbuluar ndonjëherë? Jo, asnjëherë, por vetë me veten e tyre kanë qenë e janë të kënaqur me gënjeshtrat fëminore që kanë thënë e po thonë. Pse, a nuk tha Enver Hoxha, një mediokër ky: “unë drejtoj progresin botëror”?!!  Mos iu duket gjë dimension burri kjo gënjeshtër fëminore!

Domethënë, si rrjedhim logjik, këta individë nuk kanë dalë dot prej fëminisë së tyre. Jo, nuk kanë dalë dot, sepse në gjykimin e tyre kanë mbetur fëminorë. Po ata që i kanë besuar?

Sigurisht që edhe ata mendim adoleshence kanë.

Domethënë, politika shqiptare në thelb është komedi? Sigurisht, komedi është por, kur të vijë pjekuria e shtetit shqiptar me dimensionin e burrit në drejtim, të gjitha këto që dëgjoni, dhe ato që keni dëgjuar, do të shkruhen si skeçe komedish.

Atëherë, ata që do t’i dëgjojnë, do thonë: mjerë ata që i vuajtën! Sigurisht që kështu do të thonë”, u shpreh Ngjela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE