Connect with Us

Duka u përgjigjet akuzave të Ramës/ “Po e toleroj këtë herë sepse…”

Politikë

Duka u përgjigjet akuzave të Ramës/ “Po e toleroj këtë herë sepse…”

Publikuar

-

Duka apel qytetarëve/ Arroganca dhe babëzia e pushtetit ka shtypur qytetarët

Partitë politike gjatë takimit me elektoratin kanë nisur edhe shpalosjen e programeve të tyre, fushat ku do të fokusohen nëse do të vijnë në pushtet.

Por për Agron Dukën, Partia Agrare Ambientaliste ka një profil dhe fokus të qartë të fokusimit, bujqësinë.

Në një intervistë për CNA.al, Duka u shpreh se përveç këtyre, PAA e ka përqëndruar vëmendjen e saj tek lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, funksionimi i sistemit të drejtësisë dhe integrimi i vendit në BE.

Ne jemi parti me profil dhe fokus të qartë. Mjedisi, bujqësia janë dy targete strukturore mbi të cilat ndërtohen industri të mëdha. Blegtoria e pemëtaria, agroturizmi, industria e përpunimit, ekonomia e gjelbër, një prioritet europian dhe global, janë projeksione profesionale që PAA ka ekspertizën dhe qasjen e duhur bashkëkohore, për ti ofruar si vlerë e shtuar në qeverisjen e re të koalicionit opozitar.

Ne nuk vijmë në qeveri për tu zënë me njëri-tjetrin por për të ndihmuar shqiptarët. Por ka diҫka që ne nuk e negociojmë me askënd. Lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe funksionimin e drejtësisë, ndarjen e pushteteve. Kjo na bën europianë, kjo në integron në atë familje të madhe ku jemi nisur prej 30 vitesh”, tha Duka.

Kreu i PAA u është përgjigjur edhe akuzave që kryeministri ka drejtuar ndaj tij.

LEXO EDHE:  Rama “zgjohet” në stadium/ Qytetarët nuk i kursejnë talljet

Duka tha se Ramën e ka kapur paniku i humbjes dhe se ka vendosur ta ironizojë në heshtje, për shkak se në 25 prill do humbasë.

Është një lloj mbrojtje nga paniku, nga frika elektorale që ka ndaj meje si individ dhe nga ajo që PAA përfaqëson si votues. Nëse do i përgjigjesha me gjuhën e programit të partisë, mund të ndalesha në sektorë perimesh e zarzavatesh, për t’i qëndruar ndonjë krahasim që do e vishte sjelljen e tij. Por meqë është në hall se do të humbasë zgjedhjet, po e tolerojmë se do ketë punë me të vetët shumë më tepër nga sa ka bërë hesap”, tha Duka për CNA.al.

Kreu i PAA kishte edhe një mesazh për qytetarët, duke u bërë thirrje të votojnë opozitën dhe partinë e tij për të ndjerë ndryshimin që ata duan.

Mesazhin po na e japin qytetarët në ҫdo orë dhe ҫdo ditë. Votoni PAA, votoni opozitën, duke bërë që me vullnetin e përbashkët, të ndryshojmë jetët tona dhe të familjeve tona, tju ngjajnë atyre europiane. Bëjmë ndryshimin tonë, ndryshojmë Shqipërinë”, tha Duka./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Deputetja ‘kryqëzon’ Ramën/ Detyrove dy ministra të largohen

LEXO EDHE:  Note/ The steak of Edi Rama’s ministers, and the added wealth of Lulzim Basha

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE