Connect with Us

Zvicra heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezikshmëri të lartë infektimi

Aktualitet

Zvicra heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezikshmëri të lartë infektimi

Publikuar

-

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Shqipëria është hequr nga lista e vendeve me rrezikshmëri të lartë infektimi nga COVID-19, nga autoritetet zvicerane.

Masat e reja aplikohen për të gjithë ata të cilët lejohen të udhëtojnë në Zvicër, konkretisht, shtetas shqiptar me leje qëndrimi në Zvicër apo shtetas zviceran të cilët udhëtojnë nga Shqipëria.
Duke filluar që prej datës 8 prill, shqiptarët që do të udhëtojnë drejt Zvicrës nuk do të kenë më detyrim karantinimi në momentin e mbërritjes.

Heqja e Shqipërisë nga kjo listë parashikon që udhëtarët nga vendi ynë në drejtim të Zvicrës, të cilët udhëtojnë në rrugë ajrore do të kenë detyrimin të plotësojnë një formular digjital me të dhëna dhe të paraqesin rezultatin negativ të testit PCR të kryer jo më herët se 72 orë para udhëtimit.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ E rëndësishme është ajo që nuk tha Vjosa Osmani në Kuvendin e Shqipërisë!

Për ata që udhëtojnë në rrugë tokësore me mjete transporti publik do të aplikohet vetëm plotësimi i formularit digjital, pa pasur detyrimin e paraqitjes së testit negativ PCR, ndërsa ata që udhëtojnë me automjete private në rrugë tokësore nuk kanë detyrim të paraqesin asnjë nga dokumentet e mësipërme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Arritja më e madhe e Rilindjes, plehrat’ / Kandidati i ABEOK nxjerr fotot, votoni numrin katër!

Publikuar

-

Nga

‘Arritja më e madhe e Rilindjes, plehrat’ / Kandidati i ABEOK nxjerr fotot, votoni numrin katër!

Kandidati koalicionit shumëpartiak, ABEOK Gjergji Thanansi, ka publikuar një foto në rrjetet sociale, ku denoncon një nga problemet më shqetësuese, sic është ajo e hedhjes së plehrave dhe mos grumbullimit nga instancat përkatëse.

Thanasi shkruan se kjo është një arsye pse  Rilindja në fundin e mandatit të dytë arritjen më të madhe ka plehrat.

Ndaj ai bën thirrjen që qytetarët në 25 prill të votojnë koalicionin ABEOK dhe të votojnë numrin 4.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ E rëndësishme është ajo që nuk tha Vjosa Osmani në Kuvendin e Shqipërisë!

LEXO EDHE:  Lista e Departamentit Amerikan/15 zyrtarë të lartë shqiptarë ‘non grata’ në SHBA

“Rilindja ne fundin e mandatit te dyte arritjen me te madhe ka plehrat ne Qafen e Rrashbulli!!!!!

Jo me kot ne nje nga posterat e mij ngre problemin e plehrave ne Njesine Administrative Manze!!!

Plehra ne Manze!!!!!

Plehra ne Rrashbull!!!!

Voto ABEOK!!!!

Voto numrin 4 ne kutine 5!!!!!!”

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“LSI e kthen PD-në nga lopë në lepur të lodhur”/ Rama tallet me Metën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në qytetin e Vlorës për të mbajtur fushatën e radhën. Në fjalën e tij dhe mes premtimeve të tjera për këtë qytet Rama ironizon presidentin Ilir Meta. “Ai vjen vërdallë natën se ditën shpërndan dekorata”, u shpreh Rama duke e cilësuar se është kthyer qesharak.

“Iliri ka shpallur kandidaturën që të shpëtojë Vlorën. Dhe e dinë mirë demokratët çfarë ndodh kur vjen LSI ti shpëtojë ata. I vjel ja u bën cicat e lopës cop dhe përfundon PD nga lop në lepur. Në lepër të lodhur. Ai vjen vërdallë natën se ditën shpërndan dekorata, mua më thanë se do ju jepte disa dekorata parukiereve këtu në Vlorë. Ai është bërë qesharak s’kemi çfarë ti bëjmë.  I njëjti që i jep dekoratë një masaxhatori i jep dekoratë dhe një heroi të popullit, e pa dëgjuar më parë.  Po qëndroj me Leskon ky edhe nja dhjetë ditë do dekoroj Ismail Qemalin. Dhe pastaj siç janë do nisen të dekorojnë Skënderbeun se këtë nuk e dekorojnë dot pa qenë Saliu atje”, u shpreh Rama.

Kryeministri fajësoi përseri presidentin për kaosin e ndodhur disa ditë më parë në aeroportin e Tiranës dhe kreun e PD-së e cilësoi si “kukull” që e udhëheq Sali Berisha.

LEXO EDHE:  Pipero flet hapur/ Jam i sigurt që variantet e tjera të virusit kanë hyrë në Shqipëri

LEXO EDHE:  Pipero flet hapur/ Jam i sigurt që variantet e tjera të virusit kanë hyrë në Shqipëri

“E patë çi bënë aeroportit të Tiranës, ja këta janë. Luli është një kukull, kur I duhet të bëjë një pausi bën Luli, pse kush e firmosi detin, Luli po e bëri Saliu dhe kështu të tëra. Çfarë ndryshimi do sjellin këta, asnjë ndrysim. Këta janë vetëm për ta çuar orën mbrapsht, epo ora mbrapsht nuk çohet”, shtoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Publikuar

-

Nga

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit, Agron Gjekmarkaj, ka kthyer sërish faqe, pasi Lulzim Basha e përfshiu në lista.

Deri pak muaj më parë Gjekmarkaj ishte një nga zërat më kritik të kryedemokratit.

Zërat thonin se Gjekmarkaj ishte zemëruar pasi nuk u përfshi në listat e vitit 2017, madje zemërimi i tij ishte aq i madh, sa i ashtaquajturi analist, vijoi sulmet me një seri shkrimesh-opinionesh dhe analiza në të përditshmen “Panorama”.

Në qershor të 2017, Gjekmarkaj e ka sulmuar fort Lulzim Bashën, duke e akuzuar për listën skandaloze që kishte bërë, që sipas tij ishte e fëlliqur.

Në mars 2018, Gjekmarkaj ka komentuar situatën në Partinë Demokratike si dhe rastin e shumëpërfolur për lobime me rusët, ku fajsonte Bashën për situatën që po ziënte në PD.

Ndërsa në prill të 2018, Gjekmarkaj akuzonte se Basha e ka transformuar PD-në në një forcë politike personale e cila sot përballet me një krizë të thellë ku rrjedhimisht nuk jep më shpresë.

Por papritur, sa hap e mbyll sytë, Gjekmarkaj bëri një rrotullim 360 gradë sa i përket pikëpakmjeve të tij politike dhe këndvështrimin për kreun e PD Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Formularët tallje, zbulohen kandidatët e Luli Bashës në shumicën e qarqeve

LEXO EDHE:  Integrimi/ Yuri Kim: S'kemi "mbyllur sytë" kurrë ndaj mangësive

Pas përfshirjes në lista për deputet në qarkun e Lezhës, Gjekmarkaj  tërhoqi pas të gjitha kritikat dhe akuzat ndaj Lulzim Bashës, duke kapërdirë çdo akuzë, fyerje dhe ironi.

Por bashkë me kandidimin ndryshoi edhe fytyrën e tij. Nuk është më ajo fytyra akuzuese kundër Lulzim Bashës, përkundrazi u shndërrua në mbrojtësin më të zellshëm të tij.

Duket se për Gjekmarkaj, është koha kur të ndenjurat kanë më shumë rëndësi se sa fytyra.  Duke vërtetuar kështu, se lëpirja për karrige, është më e fortë se e vërteta./CNA.al

Kur i bënte mortin politik Lulzim Bashës/ Dyfytyrësia e Agron Gjekmarkajt

“Propaganda e PD, një farsë”/ Gjekmarkaj “këmbeu” fytyrën me të ndenjurat

Lëpirje për një karrige deputeti/ Akuzat e Agron Gjekmarkajt për Bashën

 

“S’hyj në lista unë”/ Si gënjente Gjekmarkaj para disa muajsh, i pështirosur nga Basha

 

Agron Gjekmarkaj tallet me Bashën/ “Le ta gëzojë Baftjari, se është djalë për së mbari”

 

Gjekmarkaj në dy faqet e librit/ Dje falenderonte Ramën, sot kandidon për deputet krah Bashës

“Është një lolo”/ Zbulohet niveli i Agron Gjekmarkajt

LEXO TE PLOTE