Connect with Us

Skenari i krye-pengmarrësit/ “Rastësitë” e stresit të kontrollorëve 2 mijë dollarësh

Politikë

Skenari i krye-pengmarrësit/ “Rastësitë” e stresit të kontrollorëve 2 mijë dollarësh

Publikuar

-

Një incident i padëgjuar më parë, është regjistruar ditën e djeshme, në vendin tonë, ku u cënua siguria kombëtare si dhe u bllokua siguria ajrore dhe fluturimet, duke sjellë pasoja shumë të rënda për vendin.

Aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza” u mor peng nga kontrollorët e AlbControllit,  të cilët shokuan mbarë opinionin publik, me pretendimet e tyre qesharake, të përgatitura me skenar.

Skenari u vërtetua edhe nga hetimet e Prokurorisë së Tiranës, e cila ka zbardhur mesazhet mes punonjësve.

Sipas Prokurorisë, nga tërësia e veprimeve hetimore të kryera, si kqyrja e aparatit celular në posedim të shtetases Flora Ndreca është konstatuar se kjo shtetase ka komunikuar nëpërmjet aplikacionit “WhatsApp” me shtetasin Gersi Spaho, të cilit më 6 prill ora 21:12 i shkruan se “mua dhe Lolën na pushuan, se kemi dhënë dorëheqje të gjithë, por shyqyr që u kujtuan të bëhen bashkë, e prekën fundin”.

 Në datë 6 prill, ora 10:50 shtetasi Muhin Mezini i ka dërguar shtetasit Olsi Petri nëpërmjet aplikacionit “WhatsApp” foto të formularit “në 12 jam aty”.

Në datë 6 prill ora 10:49, shtetasi Muhin Mezini i ka dërguar kontaktit të regjistruar me emrin Ezi, foto të formularit të paaftësisë së përkohshme të plotësuar në emër të tij, ndërsa bashkëbiseduesi Ezi i përgjigjet “e mira është të shkruash më shkurt”. 

Nga përmbajtja e bisedës së zhvilluar mes tyre në vijim, del se shtetasi Muhin Mezini e orienton shtetasin Ezi për mënyrën e përpilimit të formularit të paaftësisë së përkohshme të plotësuar në emër të tij.

Kontrollorët e AlbControllit pretendojnë, se janë të stresuar se kanë pagën gati 2 mijë dollarë dhe iu ndodhi stresi pikërisht, dy javë para zgjedhjeve dhe në ditën kur pritej të vinin vaksinat, që njerëzit të vaksinohen masivisht.

Dhe vetëm në Shqipëri ndodh që kontrollorët prej një viti marrin gati 2 mijë dollarë në muaj dhe të stresohen se përse marrin aq.

Dhe për më tepër kulmi i stresit të tyre arrin rastësisht, dy javë para zgjedhjeve parlamentare të 25 Prillit.

Ky është kulmi i rastësive.

Ndërkohë që Ilir Meta del dhe iu bën avokatinë, nga ana tjetër doktori, Sali Berisha, i cili flet për  çdo gjë, tani po hesht, vetëm tek –tuk ndonjë fjalë përciptaz.

Edhe Lulzim Basha, që thotë çdo gjë, edhe budallallëkun më të madh në botë e artikulon, në këtë rast po hesht, duke treguar qartë, që është një skenar i mirëpërgatitur.

Por, thelbi nuk qëndron tek lëvizjet që bën Opozita, sepse ajo është në të drejtën e saj, të lëvizë, të reagojë, të heshtë, se këtë detyrë ka.

Ilir Meta me kontrollorët e AlbControl

Ky skenar, që dje doli sheshit me marrjen peng të aeroportit, tregon një gjë shumë të frikshme, që Ilir Meta dhe Lulzim Basha janë gati të bëjnë gjithçka, pra edhe vendin ta marrin peng, vetëm që të fitojnë zgjedhjet.

LEXO EDHE:  Foto Lajm/ Ku ka fjetur mbrëmë Ilir Meta?

Ilir Meta nuk jeton dot pa pushtet, nuk mund të pranojë të kthehet një qytetar i thjeshtë, nuk mund të pranojë që t’i shkërmoqet LSI, sh.p.k e tij.

Por, duhet të vijë në pushtet, të mbajë karrige dhe për këtë është gati të marrë peng vendin.

Këtë tregon skandali i AlbControllit, asgjë më shumë se sa kaq.

Ilir Meta  bashkë me Lulzim Bashën do të bëjnë gjithçka që të fitojnë zgjedhjet, pasi tani e kanë kuptuar që po humbasin dhe në këtë mënyrë do të ndëmarrin aktet e fundit më të çmendura, të mundshme.

Kjo që ka ndodhur me AlbControllin është një pikë ujë në oqeanin e budallallëkut që ka kapur Presidentin e Republikës.

Mirë që i çon njerëzit në rrugë pa krye, pasi u arrestuan dhe po futen në burg ata të AlbControllit, por del iu bën edhe avokatinë dhe vijon akoma.

Dje Meta, ndërsa u akuzua për grusht shteti, pati një moment tërheqje. Më pas, nuk dihet me kë foli e me kë fjeti me Lulzim Bashën apo Monika Kryemadhin, por u rikthye sërish në pozicionin e mëparshëm.

‘Iliri i floririt”, tashmë quhet edhe “Iliri i skandalit”.

Ndërkohë, që janë me qindra e mijëra njerëzi, që presin vaksinat Ilir Meta, mendjen e ka të bëjë skenar për zgjedhjet, me qëllimin e vetëm që me datë 26 Prill, kur të humbë  sh.p.k e tij, të bëhet kryetar i Opozitës.

Por, ditën që Ilir Meta do të marrë PD dhe do të vazhdojë me skenar, Opozita do të jetë më e dobët se kurrë, edhe më e dobët se ajo e Lulzim Bashës, pavarësisht se mund të ketë “dhëmbët e krimbur” të Metës në tentativë për të “kafshuar”.

Ajo që ka ndodhur dje, me cënimin e sigurisë kombëtare dhe me marrjen peng të aeroportit nuk duhet të kalojë pa ndëshkime.

Jo  vetëm të ndëshkohen kontrollorët, të cilët asgjë se bënë rastësore, por të ndëshkohet ai që përgatiti planin dhe skenarin.

Nuk mund të tallet Ilir Meta me shqiptarët, nuk mund t’i vërë ai zjarrin Shqipërisë dhe për interesa të tij, të lajthisë kontrollorët e AlbControll  edhe t’i dërgojë ata dhe në burg.

Në Europë dhe më tej, gjatë pandemisë, janë mbyllur, kanë falimentuar aeroporte, është shkurtuar personeli, janë ulur pagat, ndërsa në Shqipëri këta stresohen rastësisht për pagat, gati 2 mijë dollarëshe, fiks dy javë përpara zgjedhjeve dhe marrin peng vendin.

Ndërkohë krye-pengmarrësi ka dalë jashtë kontrollit, duke paralajmëruar kështu, se merr fund me 25 Prill./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Arritja më e madhe e Rilindjes, plehrat’ / Kandidati i ABEOK nxjerr fotot, votoni numrin katër!

Publikuar

-

Nga

‘Arritja më e madhe e Rilindjes, plehrat’ / Kandidati i ABEOK nxjerr fotot, votoni numrin katër!

Kandidati koalicionit shumëpartiak, ABEOK Gjergji Thanansi, ka publikuar një foto në rrjetet sociale, ku denoncon një nga problemet më shqetësuese, sic është ajo e hedhjes së plehrave dhe mos grumbullimit nga instancat përkatëse.

Thanasi shkruan se kjo është një arsye pse  Rilindja në fundin e mandatit të dytë arritjen më të madhe ka plehrat.

Ndaj ai bën thirrjen që qytetarët në 25 prill të votojnë koalicionin ABEOK dhe të votojnë numrin 4.

LEXO EDHE:  “Meta i vetmi kundër qeverisë”/ Halit Valteri: Ta lërë Presidencën e të marrë drejtimin e opozitës

LEXO EDHE:  Foto Lajm/ Ku ka fjetur mbrëmë Ilir Meta?

“Rilindja ne fundin e mandatit te dyte arritjen me te madhe ka plehrat ne Qafen e Rrashbulli!!!!!

Jo me kot ne nje nga posterat e mij ngre problemin e plehrave ne Njesine Administrative Manze!!!

Plehra ne Manze!!!!!

Plehra ne Rrashbull!!!!

Voto ABEOK!!!!

Voto numrin 4 ne kutine 5!!!!!!”

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“LSI e kthen PD-në nga lopë në lepur të lodhur”/ Rama tallet me Metën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në qytetin e Vlorës për të mbajtur fushatën e radhën. Në fjalën e tij dhe mes premtimeve të tjera për këtë qytet Rama ironizon presidentin Ilir Meta. “Ai vjen vërdallë natën se ditën shpërndan dekorata”, u shpreh Rama duke e cilësuar se është kthyer qesharak.

“Iliri ka shpallur kandidaturën që të shpëtojë Vlorën. Dhe e dinë mirë demokratët çfarë ndodh kur vjen LSI ti shpëtojë ata. I vjel ja u bën cicat e lopës cop dhe përfundon PD nga lop në lepur. Në lepër të lodhur. Ai vjen vërdallë natën se ditën shpërndan dekorata, mua më thanë se do ju jepte disa dekorata parukiereve këtu në Vlorë. Ai është bërë qesharak s’kemi çfarë ti bëjmë.  I njëjti që i jep dekoratë një masaxhatori i jep dekoratë dhe një heroi të popullit, e pa dëgjuar më parë.  Po qëndroj me Leskon ky edhe nja dhjetë ditë do dekoroj Ismail Qemalin. Dhe pastaj siç janë do nisen të dekorojnë Skënderbeun se këtë nuk e dekorojnë dot pa qenë Saliu atje”, u shpreh Rama.

Kryeministri fajësoi përseri presidentin për kaosin e ndodhur disa ditë më parë në aeroportin e Tiranës dhe kreun e PD-së e cilësoi si “kukull” që e udhëheq Sali Berisha.

LEXO EDHE:  “Meta i vetmi kundër qeverisë”/ Halit Valteri: Ta lërë Presidencën e të marrë drejtimin e opozitës

LEXO EDHE:  When will Lulzim Basha hold the local elections?!

“E patë çi bënë aeroportit të Tiranës, ja këta janë. Luli është një kukull, kur I duhet të bëjë një pausi bën Luli, pse kush e firmosi detin, Luli po e bëri Saliu dhe kështu të tëra. Çfarë ndryshimi do sjellin këta, asnjë ndrysim. Këta janë vetëm për ta çuar orën mbrapsht, epo ora mbrapsht nuk çohet”, shtoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Publikuar

-

Nga

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit, Agron Gjekmarkaj, ka kthyer sërish faqe, pasi Lulzim Basha e përfshiu në lista.

Deri pak muaj më parë Gjekmarkaj ishte një nga zërat më kritik të kryedemokratit.

Zërat thonin se Gjekmarkaj ishte zemëruar pasi nuk u përfshi në listat e vitit 2017, madje zemërimi i tij ishte aq i madh, sa i ashtaquajturi analist, vijoi sulmet me një seri shkrimesh-opinionesh dhe analiza në të përditshmen “Panorama”.

Në qershor të 2017, Gjekmarkaj e ka sulmuar fort Lulzim Bashën, duke e akuzuar për listën skandaloze që kishte bërë, që sipas tij ishte e fëlliqur.

Në mars 2018, Gjekmarkaj ka komentuar situatën në Partinë Demokratike si dhe rastin e shumëpërfolur për lobime me rusët, ku fajsonte Bashën për situatën që po ziënte në PD.

Ndërsa në prill të 2018, Gjekmarkaj akuzonte se Basha e ka transformuar PD-në në një forcë politike personale e cila sot përballet me një krizë të thellë ku rrjedhimisht nuk jep më shpresë.

Por papritur, sa hap e mbyll sytë, Gjekmarkaj bëri një rrotullim 360 gradë sa i përket pikëpakmjeve të tij politike dhe këndvështrimin për kreun e PD Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  HUMOR/Ilir Meta transportohet në urgjencë…

LEXO EDHE:  Kë duan të eliminojnë Rama-Basha/Çfarë fshihet pas paktit PS-PD

Pas përfshirjes në lista për deputet në qarkun e Lezhës, Gjekmarkaj  tërhoqi pas të gjitha kritikat dhe akuzat ndaj Lulzim Bashës, duke kapërdirë çdo akuzë, fyerje dhe ironi.

Por bashkë me kandidimin ndryshoi edhe fytyrën e tij. Nuk është më ajo fytyra akuzuese kundër Lulzim Bashës, përkundrazi u shndërrua në mbrojtësin më të zellshëm të tij.

Duket se për Gjekmarkaj, është koha kur të ndenjurat kanë më shumë rëndësi se sa fytyra.  Duke vërtetuar kështu, se lëpirja për karrige, është më e fortë se e vërteta./CNA.al

Kur i bënte mortin politik Lulzim Bashës/ Dyfytyrësia e Agron Gjekmarkajt

“Propaganda e PD, një farsë”/ Gjekmarkaj “këmbeu” fytyrën me të ndenjurat

Lëpirje për një karrige deputeti/ Akuzat e Agron Gjekmarkajt për Bashën

 

“S’hyj në lista unë”/ Si gënjente Gjekmarkaj para disa muajsh, i pështirosur nga Basha

 

Agron Gjekmarkaj tallet me Bashën/ “Le ta gëzojë Baftjari, se është djalë për së mbari”

 

Gjekmarkaj në dy faqet e librit/ Dje falenderonte Ramën, sot kandidon për deputet krah Bashës

“Është një lolo”/ Zbulohet niveli i Agron Gjekmarkajt

LEXO TE PLOTE