Connect with Us

Privilegjet e ‘çmendura’ të kontrollorëve të ‘stresuar’/ Paga shtesë, punojnë 17 ditë në muaj dhe kontrolle mjekësore falas

Opinione

Privilegjet e ‘çmendura’ të kontrollorëve të ‘stresuar’/ Paga shtesë, punojnë 17 ditë në muaj dhe kontrolle mjekësore falas

Publikuar

-

Privilegjet e ‘çmendura’ të kontrollorëve të ‘stresuar’, 3 paga shtesë, punojnë 17 ditë në muaj, kontrolle mjekësore falas, por duan 60 mijë USD në vit

Nga Adriatik Doçi

Punojnë vetëm 17 ditë në muaj, duke marrë një pagë 2.4 mijë USD në muaj nga 4.5 mijë USD që merrnin para pandemisë, por janë aq të ‘stresuar’ sa që kanë deklaruar paaftësinë për punë. Detaje të reja zbardhen mbi privilegjet dhe komoditetin e grupit të kontrollorëve të trafikut ajror në Rinas, të cilët braktisën detyrën, në shkelje flagrante të ligjit, duke prodhuar kaos dhe pezullim të flurimeve në Rinas. Shqiptarja.com mëson se 65 kontrollorët që protestojnë, punojnë vetëm 200 ditë në vit, ndërsa paga e tyre aktualisht është sa rroga e Presidentit.

Por, nuk mbaron këtu. Kontrollorët marrin 15 paga në vit, pasi pjesë e privilegjeve janë tre paga shtesë, që do të thotë se në kohën para pandemisë, një kontrollor merrte rreth 13 mijë USD në fund të vitit bonus. Një qytetar i zakonshëm duhet të punojë tre vite për të arritur bonusin e një kontrollori të ‘stresuar’ në Rinas. Ndërkaq, në kuadër të privilegjeve, çdo kontrollor që ëshë pjesë e Albcontol, përfiton dy kontrolle mjekësore falas në vit, bashkë me anëtarët e familjes. Madje Albcontol është kritikuar në media pasi vetëm për kontrollet mjekësore të stafit, brenda një viti, ka shpenzuar 400 mijë USD.

LEXO EDHE:  “Një grup i tretë kërkon të marrë paratë e Rinasit”/ Artan Hoxha nxjerr detajet e forta

Kontrollorët, të cilët protestojnë nën dirigjimin e opozitës për të marrë 60 mijë USD në vit, bashkë me pagat shtesë, punojnë gjithashtu në zyra luksoze, me pajisjet më të fundit bashkëkohore si dhe u garantohet transport komod, ndërsa vetëm për sigurimin e tyre në rast aksidenti në punë, janë paguar 100 mijë USD në vit.

Albcontrol është një ndërmarrje 100 shtetërore, pjesë e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, ndërsa menaxhon dhe kontrollon hapësirën ajrore shqiptare. Ndërmarrja u krijuar në vitin 1992 me emrin ANTA. Nga viti 2004 deri më sot, administratorë të Albcontrol kanë qenë Besnik Leskaj, Arben Xhiku, Petrit Sulja, Lilika Radovicka, Ferdinand Shehu, Belinda Balluku dhe aktualisht Mina Kusta. Administratorët emërohen nga anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës. Vetë anëtarët emërohen nga ministrja. Këshilli Mbikëqyrës është organi që përcakton politikat dhe menaxhon Albcontrol, bashkë me administratorin./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

S’ka sondazh në botë që parashikon 50.000 lekshat e Lesh e Lisë

Publikuar

-

Nga

S’ka sondazh në botë që parashikon 50.000 lekshat e Lesh e Lisë

Nga Kreshnik Spahiu

Kam shumë vite që ndjek me optik krahasimore sondazhet e çdo kompanie para zgjedhjeve dhe përqasjen e tyre pas votimit.

Në tërësi objektiviteti i sondazheve në Shqipëri për dy partitë e mëdha lëviz me një marzh gabimi 3-4%.
Me sondazhe kam parasysh kompanitë e huaja që përdorin metogologjinë e intervistimit personal nga 15-20 minuta.

Pa dyshim sondazhet sponzorizohen nga interesa politike por në thelb asnjë kompani apo media kombëtare nuk mund të ndryshoj shifrat në vlera 10% apo 15%.
Le të themi: TV ORA që njihet si një media opozitare ka vite që i përafrohet rezultatit.

Edhe këtë vit disa sondazhe të saj rendisin:
PS 45%
PD 42%
LSI 7%
Nga të gjithë Sondazhet ky është rezultati më pozitiv i opozitës por sërish PD nuk del dot forcë e parë në zgjedhje. Gjithsesi atë çfarë nuk ka gjetur dot as Ora-News, as Top-Channel, as KLAN, as Euro-News, as Raport TV, as Dritare.nett. askush, është rezultati për LSI.

LSI në çdo sondazh del shumë keq në 15 vitet e fundit por në rezultat dyfishohet. Unë personalisht kam 10 vite që merrem me politikë por në jetën time nuk kam rastisur kurrë në një bar, kafe, restorant apo diku me një votues të LSI. Nuk njoh asnjë person që në këto vite të më thotë: “Unë simpatozoj LSI”.

LEXO EDHE:  “SHQUP-i të përgjysmojë pagën e vet”/ Bardhi i përgjigjet Ballës: Show-n ia kemi lënë atyre

LEXO EDHE:  Përfitimet e të prekurve nga tërmeti/ Publikohet dokumenti me gafën e qeverisë

Mendoj që ka dy arsye:
– ose ata që votojnë LSI e kanë për turp ta thonë
– ose LSI nuk ka votues, por në fund dalin nga dheu si ato milingonat dhe vrapojnë pas farave të lule diellit që kanë pështyrë pokitikanët nga goja e tyre.

Për këto arsye: Sondazhet mund gabojnë shumë në rezultatin e LSI dhe çdo partie tjetër që javën e fundit, hap thesin me lekë. 50.000 u prodhua si kart-monedhë vitin që u themelua LSI.

Prandaj s’ka sondazh në botë të gjej rezultatin e 50.000 lekshave të Lesh e Lisë.

LEXO TE PLOTE

Opinione

490 dekorata në tre vjet/ Meta lë pas Nishanin, vlerësohen edhe kandidatët për deputet e PD-së e LSI-së

Publikuar

-

Nga

Çmenduria e Metës/ Dekoron restorantin për cilësinë e mishit

Nga Adriatik Doçi

Jo vetëm ‘fabrikë’ shtetësish, por edhe dekoratash. Një dekoratë në dy ditë. Ky është bilanci i pazakontë i Presidentit Ilir Meta në dhënien e dekoratave dhe titujve për akte të veçanta, merita apo trimëri ndaj kombit shqiptar. Nga data 12 prill 2018 deri në 24 prill 2021, ku nderoi Mehdi Bushatin, Presidenti Ilir Meta ka dhënë 490 dekorata dhe tituj me dekrete të posaçme, kryesisht personazheve, disa nga të cilët janë militantë të PD-LSI, por edhe kandidatë për deputetë të LSI-së. Meta ka dekoruar edhe institucione, klube futbolli, radio, shoqata të ndryshme, ekipe të zjarrfikësve, korporata, ekipeve të shpëtimit në miniera etj.

Dyshimet për një ‘inflacion’ dhe politizim  me dekoratat apo për shpërndaje titujsh në formë qokash pa kriter nga Presidenti Ilir Meta, thellohen nëse krahasojmë numrin e dekoratave të Metës me ato të paraardhësve të tij. Nga verifikimet rezulton se, Presidenti Bujar Nishani, nga data 2 dhjetor 2013 deri në 12 qershor 2017, ka dhënë vetëm 170 dekorata. Presidenti Nishani është kritikuar për një numër të lartë dekoratash të dyshimta dhe politike, por Ilir Meta ka thyer çdo rekord dhe tejkaluar çdo parashikim.

Ndërkaq, Meta ka nderuar edhe kandidatë pwr deputetë tw LSI dhe PD, fakt qw komprometon rëndë pozitat e Presidentit. Në shtator të vitit 2019,  Meta dekoroi me titullin “Meshtër i Madh” doktorin Petrit Bara, i cili kandidon për deputet në listën e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Tiranë, në zgjedhjeve e 25 prillit 2021.  Meta ka deklaruar me titullin ‘Për merita të veçanta civile’, Arben Tafajn, pjesë e listës së kandidatëve për deputetë të PD-së në Tiranë.

Me të dekoruarve nga Meta me titullin  “Mjeshtër i madh” është edhe Dritan Demiraj, ish-ministri teknik i Partisë Demokratike. Meta ka dekoruar edhe Neritan Cekën dhe Rexhep Meidanin, pas qëndrimeve të ashpra kundër qeverisë.  Meta ka dekoruar gjithashtu Shaban Mziun, i cili ka bërë këngë për Rrahman Mziun, emër i cili përkon me babanë e Xhelal Mziut, që kryeson listën e PD-së në Dibër.

Mes personazheve të kontestuar që ka dekretuar Meta është edhe Mehdi Bushati, i cili është edhe babai i analistit Andi Bushati. Dekorimi i Bushatit me Dekoratën e Lartë “Kalorës i Flamurit” ka ngjallur shumë reagime ditët e fundit nga ish të përndjekurit politikë, që e cilësojnë Bushatin, si një prej hetuesve me të dhunshëm të regjimit komunist.

Në gusht 2019, me dekret me numër 11258, Presidenti Ilir Meta nderoi me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, ambasadoren greke në Tiranë, Eleni Sourani. Sipas ligjit, titulli “Kalorës i urdhrit të Skënderbeut”, u jepet personaliteteve shqiptare dhe të huaja për akte të veçanta heroike në mbrojtjen, forcimin dhe përparimin e Shqipërisë. Ndërkaq, Eleni Sourani ka mohuar në vijimësi dhe publikisht ekzistencën e Çështjes Çame dhe masakrën e shqiptarëve të Çamërisë.

Dekoratat e Ilir Metës nga data 12 prill 2018 deri në 2 nëntor 2020: 

Mehdi Bushati, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Radio Kukësi, Kalorës i urdhrit të flamurit
Ekipi i Zjarrfikësve të Kosovës, Titulli Për merita të veçanta civile
Ekipi i Korporatës Energjetike të Kosovës, Titulli Për merita të veçanta civile
Njësiti i Çetës së Shpëtimit të Minierës së Artanës, Titulli Për merita të veçanta civile
Sabri Skënderi , dekorata ‘Nënë Tereza’
Ebtisam Nasser Ibrahim Al-Houti, ‘Për merita të veçanta civile’
Çesk Zadeja ‘Nderi i kombit’
Ylli Shehu ‘Mjeshtër i madh’
Ilir Lame ‘Mjeshtër i madh’
Sulejman Starova ‘Mjeshtër i madh’
Kliton Gilani ‘Mjeshtër i madh’
Emiliano Lule  ‘Për merita të veçanta civile’
Shtëpia Botuese Buzuku, Titulli ‘Naim Frashëri’
Sabah Bizi ‘Nderi i kombit’
Rrok Gjelaj ‘Mjeshtër i madh’
Pastorja Elona Prroj, Dekorata Nënë Tereza
Sali Shijaku, Nderi i Kombit
Faik Xhani, Mjeshtër i madh
Skënder Sherifi, Mjeshtër i madh
Christina Vasak, Titulli Për merita të veçanta civile
Hysen Ndreu, Mjeshtër i madh
Isak Shehu, Mjeshtër i madh
Vera Duka (Laçi), Mjeshtër i madh
Behar Mera, Mjeshtër i madh
Muharrem Xhediku, Kalorës i urdhrit të flamurit
Arif Vladi, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Edmond Zhulali, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Agim Cani, Titulli Për merita të veçanta civile
Neshat Ndreu, Titulli Për merita të veçanta civile
Halil Rama, Titulli Mjeshtër i madh
Lutfi Ndreu, Titulli Mjeshtër i madh
Xhelil Ymeraj, Titulli Mjeshtër i madh
Sajhe Poleshi, Titulli Mjeshtër i madh
Shaban Mziu, Titulli Mjeshtër i madh
Xhelal Çerpja, Mjeshtër i madh
Liri Jushi (Rasha), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Mumtas Dhrami, Nderi i kombit
Orkestra Frymore e Forcave të Armatosura, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Bandës Kombëtare Vatra, Nderi i kombit
Kastriot Bezati, Mjeshtër i madh
Sokrat Papadhopulli, Titulli Për merita të veçanta civile
Rexhep Meidani, Dekorata e Flamurit Kombëtar
Avdul Kuçit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Dhimitraq Bala, Titulli Naim Frashëri
Erminioni Mërkuri, Titulli Mjeshtër i madh
Zef Gjini, Mjeshtër i madh
Halit Gërbeshi , Titulli Për merita të veçanta civile
Organizata Shqiptare e Dhuruesve Vullnetarë të Gjakut, Për merita të veçanta civile
Besëlidhjet e Mallkastrës, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Fabio Cornacchia, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Panagiotis Koliomichalis, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Vladimir Grillo, Mjeshtër i madh
Ahmet Shqarri , Mjeshtër i madh
Besnik Dizdari, Kalorës i urdhrit të flamurit
Ismet Bellova, Kalorës i urdhrit të flamurit
Gjovalin Lazri, Mjeshtër i madh
Dule Caushaj (Malindi), Mjeshtër i madh
Ina Malhani, Titulli Për merita të veçanta civile
Luan Omari, Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Myfit Guxholli, Dekorata e Artë e Shqiponjës
Famullia e Shën Mhillit Laç, Kurbin, Dekorata Nënë Tereza
Vildan Tufi, Mjeshtër i madh
Ferid Rragami, Mjeshtër i madh
Kastriot Çaushi, Mjeshtër i madh
Xhevahir Spahiu,Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Hans Joachim Falenski, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Gazmend Bakiu, Mjeshtër i madh
Familja e Shaqir Fugës, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Kongresi i Lushnjes, Dekorata e Flamurit Kombëtar
Genci Tomori, Mjeshtër i madh
Njësia Kombëtare e Shpëtimit të Forcave Izraelite të Mbrojtjes, Dekorata e Artë e Shqiponjës
Petrit Malaj, Titulli Mjeshtër i madh
Behgjet Pacolli, Dekorata Nënë Tereza
Grej Malo, Titulli Për merita të veçanta civile
Steve Bennett, Dekorata e Artë e Shqiponjës
Njësia Speciale Operative e Policisë së Kosovës, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Task Forca e Kombinuar e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Dekorata e Artë e Shqiponjës
Njësiti i Çetës së Shpëtimit të Minierës së Trepçës, Titulli Për merita të veçanta civile
Njësiti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Titulli Për merita të veçanta civile
Skënder Gega, Titulli Mjeshtër i madh
Faruk Sejdini, Mjeshtër i madh
Ilias Çeço, Mjeshtër i madh
Fadil Kraja, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Arian Çuliqi, Mjeshtër i madh
Ymer Bala, Mjeshtër i madh
Teatri Migjeni, Nderi i kombit
Jolanda Shalës, Mjeshtër i madh
Drande Xhaj, Mjeshtër i madh
Bashkim Alibali, Mjeshtër i madh
Shtëpia e Fëmijës Fillime të Reja, Dekorata Nënë Tereza
Sami Bala, Për merita të veçanta civile
Zaim Basha, Për merita të veçanta civile
Ichak Kalderon Adizes, Titulli Mjeshtër i madh
Norbert Lammert, Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Zheng Enbo, Naim Frashëri
Ëang Hongqi, Naim Frashëri
Gjon Frroku, Mjeshtër i madh
Antonio Bellusci,Dekorata Nënë Tereza
Sanja Bujas-Juraga, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Sherif Bulku, Pishtar i demokracisë
Rexhep Zguri, Pishtar i demokracisë
Pal Deda, Pishtar i demokracisë
Tahir Shabani, Për merita të veçanta civile
Petrit Bara, Mjeshtër i madh
Faik Bruçi, Mjeshtër i madh
Shoqata Bashkësia Dibrane, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Seit Petrela, Për merita të veçanta civile
Halil Petrela, Për merita të veçanta civile
Ylber Petrela, Për merita të veçanta civile
Bujar Petrela, Për merita të veçanta civile
Eleni Sourani, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Haxhi Ballgjini, Mjeshtër i madh
Shyqyri Ballgjini, Mjeshtër i madh
Muhedin Tarka, Mjeshtër i madh
Organizata SOS, Dekorata Nënë Tereza
Moikom Zeqo, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Marinda Preka , Mjeshtër i madh
Vera Bregu, Mjeshtër i madh
Fshati Hormovë, Dekorata e Artë e Shqiponjës
Gjimnazi Petro Nini Luarasi i Tiranës, Kalorës i urdhrit të flamurit
Batalioni “Atlantiku”, Kalorës i urdhrit të flamurit
Ksenofon Krisafi, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Aristotel Pano, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Gudar Beqiraj, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Gani Mezini, Mjeshtër i madh
Bujar Kapexhiu, Nderi i kombit
Ambasadori Theodore Roosevelt Britton, Dekorata Nënë Tereza
Mary Jean Eisenhoëer, Dekorata Nënë Tereza
Lordi George Robertson, i Port Ellen, Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Rigels Halili, Titulli Naim Frashëri
Rexhep Gashi, Titulli Naim Frashëri
Petrit Çeku, Mjeshtër i madh
Altin Haxhi, Mjeshtër i madh
Pëllumb Kallaba, Titulli Për merita të veçanta civile
Mimoza Dako, Titulli Për merita të veçanta civile
Ardita Jahja (Hoxha), Titulli Për merita të veçanta civile
Fatmir Osmani, Titulli Për merita të veçanta civile
Arian Pano, Titulli Për merita të veçanta civile
Ariana Hoxha, Për merita të veçanta civile
Ersida Buraniqi, Titulli Për merita të veçanta civile
Oltjon Çobani, Titulli Për merita të veçanta civile
Ilirian Shima, merita të veçanta civile
Tomorr Kokona, Për merita të veçanta civile
Gani Abazi, Për merita të veçanta civile
Gazmend Gjonbalaj, Për merita të veçanta civile
Fehmi Fetahu, Për merita të veçanta civile
Kolë Gjoka, Titulli Për merita të veçanta civile
Edmond Ademi, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Dardan Gashi, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Adnan Dibrani, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Ëalter Glos, Titulli Për merita të veçanta civile
Osman Kaceli, Titulli Për merita të veçanta civile
Hysen Shehu, Titulli Për merita të veçanta civile
Aleksandër Dhima, Titulli Për merita të veçanta civile
Vioresin Sinani, Mjeshtër i madh
Sokol Kalaj, Mjeshtër i madh
Sabah Bizi, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Rrok Bardeli, Mjeshtër i madh
Refik Vorfa, Mjeshtër i madh
Ramadan Rragami, Mjeshtër i madh
Pina Haxhi (Vuka), Mjeshtër i madh
Muhamet Sokoli, Mjeshtër i madh
Mark Kroqi, Mjeshtër i madh
Luigjino Mjeda, Mjeshtër i madh
Hysni Bebeziqit (Pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Hysen Zmijani , Mjeshtër i madh
Fatbardh Jera, Mjeshtër i madh
Edi Martini, Mjeshtër i madh
Astrit Hafizi, Mjeshtër i madh
Arbana Xhani (Bekteshi), Mjeshtër i madh
Agim Tafili, Mjeshtër i madh
Asim Belinovi, Mjeshtër i madh
Shoqëria Sportive Vllaznia, Dekorata Nderi i kombit
Arben Tafaj, Titulli Për merita të veçanta civile
Frederik Gjinali, Mjeshtër i madh
Liljana Kalleshi, Mjeshtër i madh
Baba Njiazi Salih Dede, Nderi i kombit
Dhimtër Xhambazi, Mjeshtër i madh
Teodor Vaso, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Pavlina Evro, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Koço Dinella, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Fondacioni “Fundjavë Ndryshe”, Dekorata Nënë Tereza
Revista Urtësia, Titulli Naim Frashëri
Universiteti i Sporteve të Tiranës, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Briken Calja, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Skënder Thaçi, Dekorata Nënë Tereza
Stjepan Mesiç, Dekorata e Flamurit Kombëtar
Vera Zheji, Titulli Mjeshtër i madh
Alexander A. Arvizu, Titulli Për merita të veçanta civile
Ekipi Flamurtari, Kalorës i urdhrit të flamurit
Latif Gjondeda, Mjeshtër i madh
Rapo Taho, Mjeshtër i madh
Kreshnik Çipi, Mjeshtër i madh
Sokol Kushta, Mjeshtër i madh
Edvin Murati, Mjeshtër i madh
Francesco Altimari, Nderi i kombit
Cesare Marini, Kalorës i urdhrit të flamurit
Kolegji i Shën Adrianit, Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Imzot Donato Oliverio, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Eno Peçi, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Franco Frattini, Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Odette Marquet, Dekorata Nënë Tereza
Princi Sovran i Monakos, Dekorata e Flamurit Kombëtar
Enida Lami, Mjeshtër i madh
Llesh Nikolla, Mjeshtër i madh
Unioni Artistik i Kombit Shqiptar, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Skënder Haklaj, Mjeshtër i madh
Islam Lauka, Kalorës i urdhrit të flamurit
Skënder Dezhlani, Mjeshtër i madh
Organizata Bamirëse Gjermane Renovabis, Dekorata Nënë Tereza
Milan Cigunik, Titulli Për merita të veçanta civile
Ekipit të futbollit 17 Nëntori, Kalorës i urdhrit të flamurit
Mrikë Gjikola, Titulli Për merita të veçanta civile
Lekë Pervizi, Titulli Për merita të veçanta civile
Mrikë Gjikola, Titulli Për merita të veçanta civile
Kolinda Grabar-Kitaroviç, Dekorata e Flamurit Kombëtar
Bashkim Zeneli, Mjeshtër i madh
Imzot Angelo Massafra, Dekorata Nënë Tereza
Avni Hafuzi, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Aleks Luarasi, Titulli Mjeshtër i madh
Ervis Gega, Titulli Naim Frashëri
Paolo Muner, Titulli Për merita të veçanta civile
Arben Dervishi, Titulli Për merita të veçanta civile
Pandi Bello,Titulli Naim Frashëri
Zhani Ziçishti, Mjeshtër i madh
Josif Minga, Mjeshtër i madh
Kardinalit Ernest Simoni, Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Riccardo Migliori, Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Ollga Gjogu, Titulli Për merita të veçanta civile
Ilir Shabanaj, Titulli Për merita të veçanta civile
Përparim Kovaçi, Titulli Për merita të veçanta civile
Vasil Hoço, Titulli Për merita të veçanta civile
Dritan Demiraj, Mjeshtër i madh
Sulejman Demollari, Mjeshtër i madh
Ethem Kaso, Mjeshtër i madh
Shoqata e Talasemikëve Shqiptarë, Titulli Për merita të veçanta civile
Michel Berson , Titulli Për merita të veçanta civile
Përparim Tomçinit (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Selim Sulejmanit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Çoban Nuredinit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Birbil Sinanit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Rexhep Sulejmanit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Hodo Zeqirit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Hasan Hysos (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Rrapo Çelos (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Mehmet Selimit (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Miserdhe Rexhepit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Rubie Hosit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Toli Kitës (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Todi Anastasit (Lubonjari) (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Sulo Hoxhës (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Gani Iliazit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Halim Rakipit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Mato Hasanit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Muhamet Bedinit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Sherif Cenajt (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Fejzo Islamit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Mehmet Musait (pas vdekjes) , Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Isuf Rustemit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Hakim Hysenit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Hysni Fallanit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Bajram Mehmetit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Fejzo Tafilit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Selman Hysenit (Gjondeda) (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Mane Aliut (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Mehmet Fegës (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Çaush Mehmetit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Demir Mystehakut (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Zyber Musait (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Çaush Tafilit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Qazim Koculit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Ali Metushit (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Azem Sulos (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Bajram Qamilit (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Zaçe Xhelos (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Sami Frashërit (pas vdekjes), Dekorata e Flamurit Kombëtar
Naim Frashërit (pas vdekjes), Dekorata e Flamurit Kombëtar
Abdyl Frashërit (pas vdekjes), Dekorata e Flamurit Kombëtar
Kristo Ndrico, Kalorës i urdhrit të flamurit
Lefter Millos (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Novruz Bellos (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Shezai Çomos (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Brahim Selimit (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Selam Musait (pas vdekjes), Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Asim Meros (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Veli Hashorvës (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Hasan Xhikut (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Kapo Topullit (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Arif Mëhillajt (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Ismail Kuçit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Nase Benit (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Kolë Mërkurit (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Spiro Jorgo Kolekës (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Koto Hoxhit (pas vdekjes), Nderi i kombit
Demir Zykos (pas vdekjes), Nderi i kombit
Ramadan Sokolit (pas vdekjes), Nderi i kombit
Hajdar Sulos (pas vdekjes), Dekorata Nënë Tereza
Hamlet Bezhanin (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Ethem Tabaku (pas vdekjes), Për merita të veçanta civile
Hafsa Zyberi (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Hatixhe Skënderi (pas vdekjes),Titulli Naim Frashëri
Said Sermedin Toptani (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Ismail Ndroqi (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Abdyl Ali Ypi (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Hamit Dollani (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Vasil Laçit (pas vdekjes), Dekorata e Flamurit Kombëtar
Kristo Frashëri (pas vdekjes), Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Petro Ruci (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Gëzim Mullaj (Pas vdekjes), Për merita të veçanta civile
Faslli Hysa (Pas vdekjes), Për merita të veçanta civile
Kadri Hysa (Pas vdekjes), Për merita të veçanta civile
Xhevdet Shaqirit (Pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Gjon Gjekë Lucaj (pas vdekjes),Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Gani Merjas (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Ndrek Prelës (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Lec t (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Serafin Fankos (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Viktor Bruçetit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Vitore Ninos (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Fatbardh Smajës (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Vasil Labovitit (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Baba Fetah Xhelajt (pas vdekjes), Titulli Naim Frashëri
Luc Nishi Dedvukajt (pas vdekjes), Dekorata e Artëe Shqiponjës
Sulejman Bajram Ramcajt (pas vdekjes), Dekorata e Artëe Shqiponjës
Zef Prelë Martinit (pas vdekjes), Dekorata e Artëe Shqiponjës
Deli Meta Cunmulajt (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Petrit Radovickës (pas vdekjes), Nderi i kombit
Petrit Radovickës (pas vdekjes), Nderi i kombit
Skënder Halili (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Drane Jakja (pas vdekjes), Titulli Për merita të veçanta civile
Xhevahire Gashi (Pas Vdekjes), Mjeshtër i madh
Murat Hajdaraj (Pas Vdekjes), Titulli Mjeshtër i madh
Baba Ismail Jangulli (pas vdekjes), Titulli Naim Frashëri
Sadik Demiraj (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Todo Bojdani (Pas vdekjes), Titulli Naim Frashëri
Haki Bejleri (Pas vdekjes), Titulli Naim Frashëri
Kaliopi Nushi (Pas vdekjes), Titulli Naim Frashëri
Anton Mazreku (Pas vdekjes) , Titulli Mjeshtër i madh
Hamdi Sulçebeu (Pas vdekjes), Titulli Mjeshtër i madh
Gjergj Bubani (Pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Zamira Kolecit (Pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Tamara Nikolla (Pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Piro Kasatin (Pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Sterjo Spasses (Pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Luan Hajdaragës (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Faik Shatkut (Dibra) (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Sotir Polena (pas vdekjes), Dekorata Nënë Tereza
Shqipjon Topullit (pas vdekjes), Për merita të veçanta civile
Mikel Janku (pas vdekjes) ‘Kalorës i urdhrit të flamurit’
Sadik Stavilecit (pas vdekjes), Nderi i kombit
Muharrem Llanajt (pas vdekjes), Dekorata e Artëe Shqiponjës
Hatixhe Farkës (pas vdekjes), Titulli Kalorës i Urdhrit të Flamurit
Xhoxhi Martinit (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Vojo Kushit (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Baba Meleq Staravecka (pas vdekjes), Titulli Naim Frashëri
Mustafa Kajo Bakiasi Kapinova (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Vangjush Mios (pas vdekjes), Nderi i kombit
Abdurrahim Buza (pas vdekjes), Nderi i kombit
Panajot Bogës (pas vdekjes), Nderi i kombit
Hazis Ndreut (pas vdekjes), Nderi i kombit
Edip Tërshanës (pas vdekjes), Nderi i kombit
Ahmet Camit (pas vdekjes), Dekorata e Artëe Shqiponjës
Elez Isuf Ndreut, (pas vdekjes), Dekorata e Flamurit Kombëtar
Sherif Dervishit (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Qerim Sulës (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Giovanni Valenza (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Xhemal Shtyllës (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Zekije Krastës (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Xhem Misjas (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Riza Kodhelit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Halim Hamitit (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Nuredin Aliut (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të flamurit
Ahmet Mukës (pas vdekjes), Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Muharrem Rushitit (pas vdekjes), Dekorata e Artëe Shqiponjës
Rustem Çepani (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Sheme Sadikut (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Arshi Dalanit (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Abdurrahman Çirakut (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Ibrahim Abdullait (pas vdekjes), Dekorata e Artë e Shqiponjës
Beqir Kaninës (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Memo Bratit (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Toto Hosit (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Halim Xhelos (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Sali Vranishtit (pas vdekjes), Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Ahmet Lepenicës (pas vdekjes), Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Osman Haxhiut (pas vdekjes), Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Azis Tahirit, Mjeshtër i madh
Lame Konomit, Mjeshtër i madh
Kristaq Miço. Mjeshtër i madh
Shoqata kombëtare Skënderbegasi, Dekorata Nderi i kombit
Mulla Vehbi Feratit (pas vdekjes), Titulli Naim Frashëri
Shoqata atdhetare-kulturore Berati i lashtë, Mjeshtër i madh
Pandeli Çina, Dekorata Nderi i kombit
Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, Dekorata Nderi i kombit
Ndriçim Sallakut (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Aleksandër Rrapi, Titulli Mjeshtër i madh
Ajet Toska, Titulli Mjeshtër i madh
Koço Mulla,Titulli Mjeshtër i madh
Çlirim Balluku, Mjeshtër i madh
Ilia Mazniku, Mjeshtër i madh
Vinçens Kacagjeli, Mjeshtër i madh
Mentor Xhemali (pas vdekjes), Nderi i kombit
Suzana Turku, Mjeshtër i madh
Iva Hoxha, Titulli Naim Frashëri
Violeta Duri, Titulli Mjeshtër i madh
Afërdita Selimaj, Titulli Mjeshtër i madh
Neritan Ceka, Dekorata Nderi i kombit
Vangjel Toçi (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Jetmir Kuçi, Titulli Mjeshtër i madh
Artur Lagja, Titulli Mjeshtër i madh
Arben Mlloja, Titulli Mjeshtër i madh
Astrit Zaganjori, Titulli Mjeshtër i madh
Filip Guraziu, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Organizatën Shqiptare të Urdhrit të Maltës, Dekorata Nënë Tereza
Engjëll Ndocaj, Titulli Mjeshtër i madh
Petrika Riza, Titulli Mjeshtër i madh
Ramazan Këllezi, Titulli Për merita të veçanta civile
Ferid Berberi, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Myslym Myslimi, Titulli Mjeshtër i madh
Leonard Toska, Titulli Mjeshtër i madh
Muharrem Berisha, Titulli Mjeshtër i madh
Hysen Cenaj, Titulli Mjeshtër i madh
Agim Qirjaqi (pas vdekjes), Dekorata Nderi i kombit
Pjerin , Mjeshtër i madh
Artan Terihati, Mjeshtër i madh
Hysen Omi, Mjeshtër i madh
Shkëlqim Troplini,  Mjeshtër i madh
Alfred Bardeli, Mjeshtër i madh
Fuat Brahi, Titulli Mjeshtër i madh
Enver Cakiqi, Mjeshtër i madh
Hysen Omi, Mjeshtër i madh
Alfred Bardeli, Mjeshtër i madh
Dhimitër Anagnosti, Dekorata Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Selim Shulit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Petrit Lulo, Mjeshtër i madh
Ylli Baka, Mjeshtër i madh
Blerim Narazani, Mjeshtër i madh
Shkëlqim Muça, Mjeshtër i madh
Enis Terihati, Mjeshtër i madh
Viktor Paloka, Mjeshtër i madh
Agim Duro, Mjeshtër i madh
Selim Shulit (pas vdekjes), Dekorata e Arte e Shqiponjës
At Aleksandër Lipes (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Agathokli Xhitomit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Gani Strazimirit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Elida Janushi,  Mjeshtër i madh
Dhimitër Lala, Mjeshtër i madh
Milto Vakos (pas vdekjes),  Mjeshtër i madh
Sulejman Çelaj, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Edmond Lulja, Titulli Mjeshtër i madh
Agim Nebi, Titulli Mjeshtër i madh
Nikolla Petar Sudar, Titulli Mjeshtër i madh
Berdo Berdaj, Titulli Mjeshtër i madh
Sinan Gjoleka, Titulli Naim Frashëri
Dule Beqir Gjoka, Naim Frashëri
Taip Madanit (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Fatbardha Brahimaj, Mjeshtër i madh
Syrja Hodo, Mjeshtër i madh
Rrahman Nuredini, Mjeshtër i madh
Hysen Ruka, Mjeshtër i madh
Arap Çeloleskajt (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Katina Mërkuri,  Mjeshtër i madh
Sejmen Gjokoli,  Mjeshtër i madh
Dhimitër Varfi, Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Grupi Polifonik Dukat, Titulli Mjeshtër i madh
Grupi Polifonik  Delvinë,Titulli Mjeshtër i madh
Grupi Polifonik i Vranishtit, Vlorë, Titulli Mjeshtër i madh
Mexhit Capa, Titulli Për merita të vecanta civile
Shefki Shatkut (pas vdekjes), Dekorata e Arte e Shqiponjes
Selim Rusit (pas vdekjes), Dekorata e Arte e Shqiponjes
Tofik Jegenit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Teodor Jovan Dibranit (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të flamurit
Komuna Dibër e Madhe, Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Bedri Dedjas (pas vdekjes), Titulli Kalorës i urdhrit të Skënderbeut
Skënder Kurtit (pas vdekjes), Mjeshtër i madh
Skënder Përpepaj, Nënë Tereza
Artur Lekbello    , Mjeshtër i madh
Mirel Joca, Mjeshtër i madh
Edmond Gëzdari, Mjeshtër i madh
Millan Baçi, Mjeshtër i madh
Bedri Omuri, Mjeshtër i madh
Osman Mema, Mjeshtër i madh
Yzeir Llanaj, Mjeshtër i madh
Lindita Zeqo, Naim Frashëri
Ermira Dingu, Mjeshtër i madh
Emanuela Kola, Mjeshtër i madh
Diana Mata, Mjeshtër i madh
Elisabeta Karabolli, Mjeshtër i madh
Guri Rrokaj, Mjeshtër i madh

LEXO EDHE:  Grabitësit po tallen me policinë/ Nëse nuk reagohet, ngjarja do përsëritet

LEXO EDHE:  Skandali me pagat/ Institucionet paguajnë shoferat e pastruesit më shumë se doktorët e mësuesit

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Edi (Marshalli), 10 vite më pas, si “Saliu”, shpall një Grusht shteti nga Presidenti!

Publikuar

-

Nga

Edi (Marshalli), 10 vite më pas, si “Saliu”, shpall një Grusht shteti nga Presidenti!

Nga Artur Zheji

Pavetëdija, ose inkoshienti, si edhe thirret shkencërisht, ky term vështirësisht i përkthyeshëm, sipas një lloj psikoanalize, vdes në të njejtën kohë me krijesën, të cilës i përket.

Është në të vërtetë instikti mbrojtës më i thellë, apo e thënë, mburoja jonë e brendshme më e thellë, që na nxit, mjaft shpesh në luftë të brendshme me vetëdijen.

Po shpesh e kushtëzon atë dhe, po kjo e ashtëquajtur “Pavetëdije”, na kërcënon dhe na ndalon, kur me veprimet tona, nën drejtimin e arsyes, rrezikojmë Egzistencën tonë fizike…

Ajo që po ndodh me Aeroportin është padyshim një pothuajse çmenduri.

Të vërsulurit e Qeverisë ndaj punonjësve është një agresivitet që buron nga mbilodhja, nga shterrimi i energjive mendore apo nga tërbimi i brendshëm i Marshallit, që po e sheh veten humbës, ditë pas dite.

Në të vërtetë, marrëzia e deklaratave publike të Marshallit, për “grusht shteti”, apo për “sabotim” të punonjësve kontrollorë, është thjesht nxitimi drejt aktit të fundit, që pason në këto raste: “dorëzimi” i plotë i logjikës, nën pushtetin e instiktit apo të Pavetëdijes.

Pa u marrë me shpegimin se përse marrëzia e “deklaratave marshalliane”, është thjeshtë e vetëm marrëzi, (sepse e drejta e kontrollorëve është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese e shpalosjes së lirë të vullnetit të tyre), kuptoj se Marshalli po kalon ndërkohë, siklete të mëdha të brëndshme, për ne, ende të panjohura, për Pavetëdijen, siklete shqetësuese.

Kësisoj pra, Pvetëdija, që ka marrë nën kontroll të gjitha pushtetet e Qënies së Edit, kërkon ta nxjerrë Marshallin nga loja e rrezikshme, e këtyre Zgjedhjeve kaq të mundimshme.

LEXO EDHE:  Destinacionet për nesër/ Konfirmohen 39 fluturime nga Rinasi

LEXO EDHE:  Aeroporti i Rinasit po braktiset nga pasagjerët për shkak të çmimeve të larta

Dhe e shtyn atë, Marshallin, në gabime pas gabimesh, që Ay, të humbasë qartë, pastër, bukur!…

Dhe kështu plas lufta me kontrollorët e Aeroportit dhe kryeministri ynë, na flet për një Konspiracion dhe për një Grusht Shteti, të kurdisur nga Presidenti, njësoj si Berisha më 21 Janar 2011, kur Berisha akuzonte Presidentin Topi!!!

Hajde përputhje, hajde!

Sepse, ashtu si të gjithë e dimë, mënyra se si Berisha e menaxhoi tragjedinë e 21 janarit, ishte pikërisht mënyra më e mirë, që e çonte atë, kryeministrin Berisha, drejt humbjes së plotë e të pastër, të Zgjedhjeve që pasuan, 2 vite më vonë…

Kështu pra, dhe Pavetëdija Rama, po e qorrolleps Marshallin kryeministër, për të shpëtuar nga kolapsi, “njeriun Rama”…

P.S. Paksa e ndërlikuar doli, por ju garantoj që është, (në lexim të dytë), e thjeshtë për t’u kuptuar…

LEXO TE PLOTE