Connect with Us

“I kishin bërë hesapet pa haxhin”/ Rama flet për Rinasin: Kemi një President që përmes ca leshkosh kanë…

Politikë

“I kishin bërë hesapet pa haxhin”/ Rama flet për Rinasin: Kemi një President që përmes ca leshkosh kanë…

Publikuar

-

“I kishin bërë hesapet pa haxhin”/ Rama flet për Rinasin: Kemi një President që përmes ca leshkosh kanë...

Kryeministri Edi Rama në kuadër të fushatë elektorale të 25 Prillit, zhvilloi një takim me banorët në Gjirokastër, ku foli edhe për bllokimin e Areoportit të Rinasit.

Rama u shpreh se ishte një goditje e çmendur pasi bllokoi procesin e furnizimit me vaksina, ndërsa shtoi se konrollorët ajëror i kishin bërë llogaritë gabim.

Kryeministri tha se arritën të mundësonin ardhjen e vaksinave një ditë me vones, pasi ato mund të dërgoheshin diku tjetër, ndërsa akuzon presindetin Ilir Meta dhe ish-kryeministrin Sali Berisha që urdhërojnë njerëzit e tyre që të bllokojnë aktivitetin ajëror.

E patë çfarë ndodhi dje, një goditje e çmendur ndaj një prej aktiviteteve jetësore të vendit që është qarkullimi ajëror, që kërcënoi të bllokojë procesin e vaksinimit për disa javë sepse është një lloj aktiviteti shumë i veçantë dhe ata që e garantojnë këtë aktivitet, kontrollorët ajëror nuk janë punonjës dosido që mund të zëvendësohen sa hap e mbyll sytë dhe llogaritë ishin bërë me thënë të drejtën në mënyrë shumë djallëzore sepse koha për t’i zëvendësuar mund të jetë disa javë dhe aq duheshi për të krijuar pasiguri nga e para për të nxitur nga e para kthimin e rrumpallës por i kishin bërë hesapet pa haxhin, sepse ndërkohë ne ishim duke u përgatitur për ta përballuar atë goditje dhe e përballuam.

Vaksinat u vonuan për fat të keq humbëm një ditë, ama sot ato mbërrijnë, ndërkohë luftuan gjithë natë që të mos iknin në një drejtim tjetër, se nuk e kupton njeri, se i kemi porositur, janë duke u nisur, por nuk i merri dot i do kush tjetër, kacafytja për të marrë vaksinat është një kacafytje botërrore, të gjitha vendet janë në këtë kacafytje.

Si mund t’ia u argumentosh se këtu kemi një president bashkë me një ish-president që janë përfshirë në një çmenduri dhe kanë futur në qorrsokak disa të tjerë përmes ca leshkosh së tyre për të bllokuar aktivitetin ajëror të vendit”, u shpreh Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryebashkiaku i Gjirokastrës reagon pas akuzave të kandidatit të LSI/ Tavo, hajduti që thërret kapni hajdutin

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Gjirokastrës reagon pas akuzave të kandidatit të LSI/ Tavo, hajduti që thërret kapni hajdutin

Kryetari i bashkise Gjirokaster Flamur Golemi ka hedhur poshtë akuzat e kandidatit për deputet te LSI, Vangjel Tavo lidhur me ndihmat e ardhura nga donatoret për periudhën e pandemisë.

Që Vangjel Tavo ka disa kohë që e ka humbur qetësinë dhe e ka shfrenuar fantazinë me skenarët imagjinarë të blerjes së votave, ky nuk është më lajm. Sillet kështu sepse e pret humbja e sigurt më 25 prill. Kulmi i reagimeve dhe denoncimeve të tij qesharake me siguri që nuk është sot sepse do të ketë të tjera në vijim duke e ditur që s’ka më asnjë shans për t’i hedhur hi syve të njerëzve”, shprehet Golemi ne reagimin e tij.

Por në respekt të qytetarëve të Gjirokastrës, vazhdon ai, po shpjegoj këtë “mega skandalin” e Vangjel Tavos.

Bashkia Gjirokastër ka marrë një donacion me ndihma ushqimore nga një kompan private në Gjermani, të cilin gjej sërish rastin ta falenderoj, që njësoj si vjet gjatë pandemisë na është gjendur pranë për familjet në nevojë.

Ndihmat ushqimore kanë ardhur në Gjirokastër disa ditë më parë”, thuhet në sqarimin e Kryebashkiakut të Gjirokastres, “janë konform gjithë procedurave përkatëse dhe janë vendosur përkohësisht në ambientet e Drejtorisë së Shërbimit Zjarrfikës”.

LEXO EDHE:  Kush është arkitekti i krimit në Ballkan?

LEXO EDHE:  Kush është arkitekti i krimit në Ballkan?

“Nga e njëjta kompani ne kemi marrë ndihma për familjet në nevojë edhe një vit më parë gjatë karantinës. Është një donacion bujar që ne e vlerësojmë shumë dhe e mirëpresim sepse çdo kontribut për familjet në nevojë është i rëndësishëm.

Lidhja e këtyre ndihmave me zgjedhjet është imagjinatë e Vangjel Tavos, për ne është proces rutinë që e kemi bërë vjet gjatë karantinës dhe do të vazhdojmë ta bëjmë sa herë te kemi mundësi për të ndihmuar njerëzit në nevojë.

Është e thjeshtë, Tavo që akuzon për gjëra të tilla, i ka bërë vetë këto marifete dhe Gjirokastra e di mirë gjithçka. Për t’i shkuar transparencës deri në fund, po publikoj edhe korrespondencën me kompaninë “Kelmendi”, dokumentacionin shoqërues të ndihmave, magazinimin e tyre dhe një takim falenderues që unë pata me përfaqësuesin e kompanisë.  Vangjel Tavo flet për “mega skandal”, njësoj si të thuash “hajduti thërret, kapeni hajdutin””, thekson Golemi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Investimet në bujqësi/ Kandidati i Lëvizjes për Ndryshim tregon programin

Publikuar

-

Nga

Kur na ndajnë vetëm 15 ditë nga zgjedhjet e 25 prillit, kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli ka prezantuar kandidatin për deputet në Shkodër, Gjovalin Kastrati.

Në një video të postuar nga Topalli në rrjetet sociale shfaqet Kastrati duke folur investimet që do të bëhen në sektorin e bujqësisë.

“ Bimët medicinale të madhësisë eksportohen në Bashkimin Evropian. Mbështetja për këë sektor 8 vite ka qenë pothuajse zero. Nëse ky sektor do kishte të pasur mbështetje do kishte zhvillim 3 herë më i madh.  Do të kishte pas më shumë të punësuar dhe nuk do të kishte pas emigracion kaq të mëdha. politikat e qeverisë janë politika denigruese. Ne do të japim mbështetje për subvencioneve në bujqësi dhe dhënien e certifikatës së tokës”, shprehet Kastrati./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama nënshkruan “Memorandumin Kuvendor”/ Firmoset nga “noteri i tërmeteve”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka nënshkruar Memorandumin Kuvendor në Kuç.

Shefi i qeverisë në kuadër të fushatës zgjedhore është ndalur në Kuç të Vlorës, ku ka bërë parashikimin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Mes humorit, Rama me laps ka bërë llogaritë në një mbulesë tavoline, duke bërë me dije se do të fitojë nga 74-78 mandate dhe këtë memorandum ia ka firmosur “noteri i tërmeteve” Damian Gjiknuri.

Pas llogarive, Rama mori mbulesën dhe ua prezantoi rezultatet e zgjedhjeve qytetarëve.

LEXO EDHE:  “Raporti sekret për djegien e Kuvendit”/ Meta iu “vërsul” Blushin mediave

LEXO EDHE:  "Raporti sekret për djegien e Kuvendit"/ Meta iu "vërsul" Blushin mediave

Rama: Vëre në kornizë atë dhe mbaje parashikimi tim
Kukës-1
Dibër-3
Shkodër-4
Lezhë -3
Durrës-8
Tiranë-19
Elbasan-8
Korçë-6
Berat-5
Fier- 10 Vlorë – 9
Gjirokastër- 3
Tani jemi në rregull mbledhja
Gjiknuri: 76…. 79
Rama: O Zot i madh mu bënë si Luli të tërë ej ooo
Rama: Të gjithë 79, unë kam thënë 74 deri 79. Tani të firmosim Memorandim Kuvendor në Kuç në 10 prill 2021, hajde firmose Damian, se ti je noteri i tërmeteve./CNA.al

LEXO TE PLOTE