Connect with Us

Çfarë po ndodh me qentë në Tiranë?/ Veliaj tenton “tu hedhë hi syve” qytetarëve

Politikë

Çfarë po ndodh me qentë në Tiranë?/ Veliaj tenton “tu hedhë hi syve” qytetarëve

Publikuar

-

Çfarë po ndodh me qentë në Tiranë?/ Veliaj flet për praktikën e Bashkisë me qentë endacakë

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka folur në lidhje me praktikat që përdor Bashkia e Tiranë për qenët endacak.

Veliaj moho që punonjësit e bashkisë të kenë vrarë qenë, ndërsa thotë se qenët endacak izolohen vaksinohen, sterilizohen dhe më pas lihen të lira. Sipas Veliajt, një vaksinë për një qen kushton 50 euro.

Ka një ligj për veterinarinë në momentin që një kafshë është agresive sillesh si me një njeri që është agresiv. Edhe me vendim gjykata që praktikat e Bashkisë së Tiranës janë në zbatim të ligjit. Ligji thotë këtë që kafshët izolohen për tu vaksinuar dhe pastrohen, sterilizohen që mos riprodhohen.

Vetëm vaksina për një qen në Bashkinë e Tiranës kushton 50 euro, aq është çmimi, i gjithë kiti është 50 euro. Jemi e vetmja bashki në Ballkan që ka këtë trajtim, kemi një protokoll, është certifikuar nga organizata evropiane për mbrojtjen e kafshëve, ne trajnohemi me organizatën britanike për mbrojtjen e kafshëve. Jo nuk kemi vrarë qen, bashkia e zbaton këtë vetëm me kafshët e sëmura në mënyrë terminale”, tha Veliaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“LSI e kthen PD-në nga lopë në lepur të lodhur”/ Rama tallet me Metën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në qytetin e Vlorës për të mbajtur fushatën e radhën. Në fjalën e tij dhe mes premtimeve të tjera për këtë qytet Rama ironizon presidentin Ilir Meta. “Ai vjen vërdallë natën se ditën shpërndan dekorata”, u shpreh Rama duke e cilësuar se është kthyer qesharak.

“Iliri ka shpallur kandidaturën që të shpëtojë Vlorën. Dhe e dinë mirë demokratët çfarë ndodh kur vjen LSI ti shpëtojë ata. I vjel ja u bën cicat e lopës cop dhe përfundon PD nga lop në lepur. Në lepër të lodhur. Ai vjen vërdallë natën se ditën shpërndan dekorata, mua më thanë se do ju jepte disa dekorata parukiereve këtu në Vlorë. Ai është bërë qesharak s’kemi çfarë ti bëjmë.  I njëjti që i jep dekoratë një masaxhatori i jep dekoratë dhe një heroi të popullit, e pa dëgjuar më parë.  Po qëndroj me Leskon ky edhe nja dhjetë ditë do dekoroj Ismail Qemalin. Dhe pastaj siç janë do nisen të dekorojnë Skënderbeun se këtë nuk e dekorojnë dot pa qenë Saliu atje”, u shpreh Rama.

Kryeministri fajësoi përseri presidentin për kaosin e ndodhur disa ditë më parë në aeroportin e Tiranës dhe kreun e PD-së e cilësoi si “kukull” që e udhëheq Sali Berisha.

LEXO EDHE:  Veliaj: Sheshi para stadiumit ‘Dinamo’ iu dha ish-deputetit Ndriçim Babasi

LEXO EDHE:  Autoritetet në Minesota "i vënë vulën"/ Vdekja e Xhorxh Floyd-it është "vrasje"

“E patë çi bënë aeroportit të Tiranës, ja këta janë. Luli është një kukull, kur I duhet të bëjë një pausi bën Luli, pse kush e firmosi detin, Luli po e bëri Saliu dhe kështu të tëra. Çfarë ndryshimi do sjellin këta, asnjë ndrysim. Këta janë vetëm për ta çuar orën mbrapsht, epo ora mbrapsht nuk çohet”, shtoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Publikuar

-

Nga

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit, Agron Gjekmarkaj, ka kthyer sërish faqe, pasi Lulzim Basha e përfshiu në lista.

Deri pak muaj më parë Gjekmarkaj ishte një nga zërat më kritik të kryedemokratit.

Zërat thonin se Gjekmarkaj ishte zemëruar pasi nuk u përfshi në listat e vitit 2017, madje zemërimi i tij ishte aq i madh, sa i ashtaquajturi analist, vijoi sulmet me një seri shkrimesh-opinionesh dhe analiza në të përditshmen “Panorama”.

Në qershor të 2017, Gjekmarkaj e ka sulmuar fort Lulzim Bashën, duke e akuzuar për listën skandaloze që kishte bërë, që sipas tij ishte e fëlliqur.

Në mars 2018, Gjekmarkaj ka komentuar situatën në Partinë Demokratike si dhe rastin e shumëpërfolur për lobime me rusët, ku fajsonte Bashën për situatën që po ziënte në PD.

Ndërsa në prill të 2018, Gjekmarkaj akuzonte se Basha e ka transformuar PD-në në një forcë politike personale e cila sot përballet me një krizë të thellë ku rrjedhimisht nuk jep më shpresë.

Por papritur, sa hap e mbyll sytë, Gjekmarkaj bëri një rrotullim 360 gradë sa i përket pikëpakmjeve të tij politike dhe këndvështrimin për kreun e PD Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Protesta për vrasjen e Klodian Rashës/ Shoqërohen në komisariat më shumë se 100 persona

LEXO EDHE:  Iku nga pallati në vilë se ia dëmtoi tërmeti/ Veliaj nxjerr blof Bashën, tregon bisedën me administratoren

Pas përfshirjes në lista për deputet në qarkun e Lezhës, Gjekmarkaj  tërhoqi pas të gjitha kritikat dhe akuzat ndaj Lulzim Bashës, duke kapërdirë çdo akuzë, fyerje dhe ironi.

Por bashkë me kandidimin ndryshoi edhe fytyrën e tij. Nuk është më ajo fytyra akuzuese kundër Lulzim Bashës, përkundrazi u shndërrua në mbrojtësin më të zellshëm të tij.

Duket se për Gjekmarkaj, është koha kur të ndenjurat kanë më shumë rëndësi se sa fytyra.  Duke vërtetuar kështu, se lëpirja për karrige, është më e fortë se e vërteta./CNA.al

Kur i bënte mortin politik Lulzim Bashës/ Dyfytyrësia e Agron Gjekmarkajt

“Propaganda e PD, një farsë”/ Gjekmarkaj “këmbeu” fytyrën me të ndenjurat

Lëpirje për një karrige deputeti/ Akuzat e Agron Gjekmarkajt për Bashën

 

“S’hyj në lista unë”/ Si gënjente Gjekmarkaj para disa muajsh, i pështirosur nga Basha

 

Agron Gjekmarkaj tallet me Bashën/ “Le ta gëzojë Baftjari, se është djalë për së mbari”

 

Gjekmarkaj në dy faqet e librit/ Dje falenderonte Ramën, sot kandidon për deputet krah Bashës

“Është një lolo”/ Zbulohet niveli i Agron Gjekmarkajt

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dyfytyrësia e Bashës/ Si “i vrau” gratë demokrate pse ishin një zë ndryshe në PD

Publikuar

-

Nga

Dyfytyrësia e Bashës/ Si “i vrau” gratë demokrate pse ishin një zë ndryshe në PD

Kreu i Republikës së Re Lulzim Basha ka publikuar spotin e tij elektoral ku shprehet se është në mbrojtje të femrave, duke i cilësuar si gjysmën më të mirë të shoqërisë dhe se nuk do t’i përdorë kurrë si fasadë dhe numër në skenën e politikës shqiptare.

Por ndonëse sot del e na flet për mbrojtjen e femrave, vet Basha ka qenë ndër të vetmit politikan që i ka shkelur me këmbë dhe i ka ofenduar deri në poshtërsi gratë dhe vajzat.

Sulmet më mostruze Basha i ka bërë pikërisht ndaj femrave, ku me urdhër të tij, banditët e rinj të keqpagfuar nga call center dhe byrektorja e PD kanë sulmuar ashpër Jozefina Topallin, numrin dy të PD për shumë vite.

Lulzim Basha në mënyrë kriminale urdhëroj shpifjet dhe sharjet ndaj Majlinda Bregut, së bashku me urdhrin për akuza në disa gazeta.

LEXO EDHE:  Pipero rezultoi pozitiv me Covid/ Mjekë dhe infermierë të Infektivit shfaqin simptoma

LEXO EDHE:  Pipero rezultoi pozitiv me Covid/ Mjekë dhe infermierë të Infektivit shfaqin simptoma

Kreu i Republikës së Re nuk la fjalë pa thënë për Mesila Dodën. Ai e hodhi në kosh dhe e riktheu në PD Grida Dumën.

Basha asnjëherë nuk ka vlerësuar përfaqësimin e grave por shumica e atyre që ndodhen në listat e PD janë ende të reja, që prindërit e tyre kanë paguar para ose janë biznesmenë që financojnë fushatën e PD, ndaj dhe i ka vendosur si kandidate.

Spoti i Lulzim Bashës, më shumë sesa një përgjigje ndaj Ramës është një shpullë ndaj tij që ka pasur një sjellje prej palaçoje politik përballë femrave demokrate.

Ai “vrau” çdo femër që ishte një zë ndryshe në PD, e sot flet me parulla.

Kuptohet, tek gratë Aurela bën përjashtim sepse shumë thonë që ajo është “burri” në shtëpi.

Luli thjesht bën sikur hedh piper në vezë të skuqur kaq./CNA.al

LEXO TE PLOTE