Connect with Us

Aksi Qukës–Qafë Plloçë/ Rama pranon dështimin: Është një rrugë e lënë rrugëve

Politikë

Aksi Qukës–Qafë Plloçë/ Rama pranon dështimin: Është një rrugë e lënë rrugëve

Publikuar

-

Aksi Qukës–Qafë Plloçë/ Rama pranon dështimin: Është një rrugë e lënë rrugëve

Kryeministi Edi Rama ka reaguar për rrugën Qukës–Qafë Plloçë, projektin strategjik të nisur rreth një dekadë më parë, por që në fakt sot ajo që ka mbetur është vetëm një kantier i braktisur dhe një rrugë e lënë në mëshirë të fatit.

Gazetari dhe pedagogu Erlis Çela, i përplasi në sy Ramës faktin se kjo rrugë është lënë rrugëve, ndërsa kreu i qeverisë tentoi të justifikohej.

Kryeministri tha se kjo nuk është e vërtetë, ndërsa pretendon se në këtë rrugë ka parë shkelje për rekord Guiness nga qeveria Berisha.

Jeni i painformuar. Nuk është rrugë e abandonuar. E keni gabim shumë, është një rrugë e lënë rrugëve. Por të gjitha rrugët e lëna rrugëve nga Saliu kanë pasur një karakteristikë të përbashkët, projektet mizerabël, kontratat mizerabël, supervizion mizerabël dhe në fund kosto të tmerrshme. Rrugët e Saliut kanë kushtuar deri dhe në trefishin e asaj që duhet të bëhet, për shkak se ëhstë dashur të ribëhet nga e para projekti dhe te rruga Qukës-Qafë Plloçë unë kam parë një rekord botëror për Guiness.

Një urë që lidhte dy rrëpira me 17 metra inklinim. Pra, një urë që mund të përdorej për pistë skish, për tu hedhur në anën tjetër dhe për të shkuar në kontrollin ajror. Tani, në Qukës-Qafë Plloçë ne kemi ribërë projektin, kemi kërkuar rifinancim nga Banka dhe e kemi marrë financimin dhe përsëri ka dalë problem për rifinancim në një zonë tjetër sepse janë rrugë të bëra pa studime gjeologjike. Premtimet janë bërë dhe do mbahen të tëra, por ka një gjë që duhet ta shpjegojmë dhe ta kuptojmë. Ka plot raste kur t’i nisesh për të bërë një vepër dhe rrugës përballesh me gjëra që ti nuk i parashikon dot”, theksoi Rama./ CNA.al

Foto-Video/Hapet tuneli në rrugën Qukës-Qafë Plloçë

Skandali me rrugën Qukës-Qafë Plloçë/ Abuzimet shtuan kostot, duhen edhe 90 milionë dollarë

Rruga Qukës–Qafë Plloçë/ Investimi 125 milionë dollarë që po humbet nga dështimi i Rilindjes

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk do të lejojmë që partitë e mëdha të marrin 71 vota”/ Kollozi, zbulon planin e Bindjes Demokratike

Publikuar

-

Nga

Vendimi për fletën e votimit/ Kollozi: Po me fytyrat si do ja bëni?

Kur na ndajnë vetëm pak ditë nga zgjedhjet e 25 Prillit, në një intervistë për CNA.al, kandidati i Bindjes Demokratike në Vlorë, Ardian Kollozi ka dhënë një mesazh për qytetarët.

Mesazhi i drejtëpërdrejtë, është një ftesë e sinqertë. Me një grup njerëzish, që mendoj se është koha për të ndryshuar në mënyrë të shpejtë , në mënyrë të plotë, në mënyrë të thellë dhe të gjithanshme politikbërjen dhe konceptin e saj.

Ftesa jonë është të mbështesin Bindjen Demokratike, sepse është oferta e vetme në vizionin tonë që garanton pikërisht atë që shoqëria sot kërkon”, është shprehur Kollozi.

Kollozi është shprehur i bindur se qytetarët e gjithë Shqipërisë do të votojnë numrin 4 dhe kandidatët e Bindjes Demokratike.

“Të jenë të sigurt që çdonjëri, që do t’iu besojë dhe do t’i delegojë përfaqësimin Bindjes Demokratike dhe kandidatëve të saj, ka deleguar vullnetin e tij tek një ekip, që nuk do lërë më asnjë përpjekje dhe me vullnet të hekurt do të realizojë atë që shqiptarët presin, ndryshimin”, është shprehur më tej, Kollozi.

Bindja Demokratike, sipas tij, do të jemi forcë përcaktuese qeverisëse.

Nuk do të lejojmë që asnjë nga dy partitë e mëdha të marrë 71 vota, natyrisht as ne nuk jemi me atë që do ti fitojmë ne zgjedhjet, por, nuk do të lejojmë që asnjë nga forcat e mëdha të marrin 71 vota. Numrat tanë do jenë përcaktues në maxhorancën e re dhe ne do të përcaktojmë, do determinojmë, do të kondicionojmë ndryshimin falë mbështetjes së gjithë qytetarëve të Vlorës dhe gjithë Shqipërisë”, ka thënë Kollozi.

LEXO EDHE:  Ecte me shpejtësi skëterrë/ Makina humb kontrollin dhe përmbyset në rrugë

LEXO EDHE:  “Po vërtiten si retë në pantallona”/ Ngjela tregon pse Rama po kërkon të realizojë heqjen e vizave me Serbinë

Ndër të tjera, kandidati i Bindjes Demokratike në Vlorë, Ardian Kollozi, ka folur për situatën ekonomike të qytetarëve të Vlorës dhe pasojat.

Shqetësimet janë ato si kudo, vështirësia ekonomike, e cila është shtuar dhe e theksuar edhe për shkak të pandemisë. Fakti, se Vlora pavarësisht mundësive edhe potencialit të madh edhe sot nuk krijon dot standart dhe mirëqënie për qytetarët e vet. Tani alternativa e vetme për fat të keq qëndron emigrimi. Ka investime në Vlorë dhe janë të mirëpritura por edhe asgjë nuk ndryshon për qytetarët e Vlorës, sepse siç duket Qeveria socialiste është duke e konceptuar Vlorën si një aset, si një mundësi zhvillimi, por jo për vlonjatët”, ka thënë ai.

Sipas tij në këtë pikë, shkon për shtat shprehja, “Vlora është e lirë pa vlonjatët”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shit-blerja e votave, LSI hidhet në sulm/ Denoncon “krime zgjedhore”

Publikuar

-

Nga

Reagon pas shoqërimit në komisariat kandidatja e LSI/ PS ka vendosur kamera në zyrën për të kërcënuar njerëzit!

Lëvizja Socialiste për Integrim, nëpërmjet kandidatit për deputet në Korçë, Endrit Braimllari, ka dalë në media duke denoncuar, “krime zgjedhore”.

LSI, e cila e ka ekskluzivitet vjedhjen e votave, gjë që u vërtetua dhe me rastin e fundit të evidentuar nga policia, po denoncon krime zgjedhore.

Braimllari ka folur me emra, duke denoncuar disa drejtorë në Korçë, të cilët i etiketon si “banda e Niko Peleshit”.

Ndërkohë, një zyrtar i afërt pranë Presidentit Ilit Meta, po përdor paratë e kompanisë së bashkëshortes së tij të denoncuar më herët nga kreu i PD Lulzim Basha,po blejnë jo vetëm vota por edhe makina për “të fortët”.

Ndërkaq Endrit Braimllari, del me denoncime dhe etiketime.

Sipas tij, Niko Peleshi, ka urdhëruar hajdutët e tij të institucioneve publike të shkojnë shtëpi më shtëpi me para, duke ofruar leje legalizimi, kontrata pune fiktive, ndihmë sociale selektive dhe partiake dhe mbështetjen e institucioneve në kundërshtim me ligjin.

“Kam një mesazh shumë të qartë për hajdutët e Niko Peleshit, do me kenë ballë për ballë me 25 prill por dhe pas 25 prillit për të bërë transparencë në opinion publik por dhe për të vënë drejtësi në vend.

LEXO EDHE:  “Po vërtiten si retë në pantallona”/ Ngjela tregon pse Rama po kërkon të realizojë heqjen e vizave me Serbinë

LEXO EDHE:  Rrëfehet Rudina Hajdari/ Çfarë i thotë vajza kur e shikon duke bërtitur në Parlament

Petrika TollkuçI, drejtori i FSDKSH, peshkaqeni i farmacistëve në Korçë, që shfrytëzon restorantin e tij ‘Rosica’ për pastrim parash dhe për blerje votash. Ilir Bajlozi, Drejtor i Institutit të Sigurimeve Shoqërore.

Po shfrytëzon pozicionin e tij publik në funksion të Niko Peleshit. Nuk munden, të rinjtë dhe të rejat korçare të punojnë për larë paratë dhe borxhet e kumarit të Ilir Bajlozit. Artur Qeramixhiu drejtor i OSHEE në Korçë.

Përdor pozicionin e tij publik në funksion të fushatës, duke urdhëruar elektricistët të votojne rilindjen me lista por dhe të bëjnë lidhje selektive të energjisë në Korçë në kundërshtim me ligjin”, ka denoncuar Braimllari.

Pra, LSI, na del në variantin, kur “hajduti” bërtet japeni hajdutin”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pazaret me votat/ Kollozi, thirrje për të ndaluar shit-blerjen

Publikuar

-

Nga

Kollozi iu drejtohet të rinjve/ “Ka ardhur koha të vendosni”

“Bindja Demokratike në Vlorë, është e sigurtë që do të përfaqësohet në Parlament”.

Kështu është shprehur, kandidati për deputet i Bindjes Demokratike në Vlorë, Ardian Kollozi, gjatë një interviste për CNA.al, i pyetur se sa mandate synon Bindja Demokratike nga Vlora në këto zgjedhje

Natyrisht që ne nuk mund të themi numra, ajo që dimë të sigurtë është që ne, Qarku i Vlorës, do të përfaqësohet në Parlament. Kjo është bindja jonë, që nuk është vetëm dëshirë, është një informacion, një impresion, një feedback që marrim nga kontakti me qytetarët, është qëllimi ynë i mirë, si në funksion të komunitetit, si në funksion të ndryshimit”, është shprehur ai.

LEXO EDHE:  Rama “sulmon” Bashën, për Shkodrën/ Përtej llogjeve përçarëse…

LEXO EDHE:  Zbardhet takimi Rama-Meta/ Ja çfarë u diskutua

Ndër të tjera Kollozi ka komentuar edhe fenomenin e pazareve parazgjedhore, apo siç njihet ndryshe, shit-blerja e votave.

Sipas tij është e rëndë dhe e pafalshme që edhe pas 30 vitesh ndodhin gjëra të tilla, edhe përkundër thirrjeve të ndërkombëtarëve, kërkesës së shoqërisë, që zgjedhjet më në fund dhe një herë të vetme, të bëhen të lira dhe të ndershme.

Ai ka bërë thirrje që të ndërpritet ky fenomen, pasi në vitin 2021, vlonjatët presin tjetër gjë.

Shpresoj që ky fenomen të ndërpritet. Përpjekjet nga aktorë dhe faktorë të ndërpriten, institucionet të funksionojnë, sepse shqiptarët dhe gjithë vlonjatët në 2021, presin tjetër gjë”, është shprehur Kollozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE