Connect with Us

A do të rikthehen studentët në auditore, nëse vaksinohen?/ Ministra Kushi e thotë hapur: Ndjej keqardhje…

Sociale

A do të rikthehen studentët në auditore, nëse vaksinohen?/ Ministra Kushi e thotë hapur: Ndjej keqardhje…

Publikuar

-

A do të rikthehen studentët në auditore, nëse vaksinohen?/ Ministra Kushi e thotë hapur: Ndjej keqardhje…

Ministrja e Arsimit Evis Kushi e ftuar në emisionin “FrontLine”, është pyetur për vijueshmërinë e mësimit online, dhe nëse studentët mund të rikthehen në auditore nëse vaksinohen.

Ajo tha se nuk mund të japë një përgjigje për këtë, pasi parashikimet janë shumë larg, por shtoi se studentët janë ndërgjegjësuar tashmë se jemi në situatën e një krize globale.

“Ndjej keqardhje që studentët nuk kthehen në auditorë, por janë ndërgjegjësuar dhe e kuptojnë që është krizë globale.

Nuk di ta them nëse me vaksinimin mund të rikthehne,  sepse parashikimet nuk janë kaq larg.

E rëndësishme është që pedagogët janë vaksinuar. Janë vaksinuar rreth 17 mijë, ndërsa pedagogët janë vaksinuar mbi 50%.

Ndoshta Basha mund të rikthejë dhe ato universitetet fantazma, por ne jemi krenarë me ligjin e ri në arsim, pasi ju siguroj se është konsultuar me të gjitha universitetet, me të gjitha grupet e interesit.

Mori një kohë shumë të gjatë diskutimi i këtij ligji. Grupet e caktuara kanë shkuar në të gjitha universitetet për të marrë mendime, reflektime. Jam kurioze të di nëse z.Basha do të rikthejë ato 22 universitetet që shisnin diploma pa vlerë.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ndahet nga jeta kreu i shoqatës “Çamëria”/PDIU: Humbëm një patriot të madh

Publikuar

-

Nga

Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare kryetari i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, Hektor Sejko.

Mësohet se Sejko ka ndërruar jetë teksa ndodhej në terapi post-COVID, pasi kishte kaluar virusin e rrezikshëm nga i cili ishte infektuar disa javë më parë.

Në një reagim për mediat, PDIU dhe Shoqata Patriotike “Çamëria” theksojnë se ndarja nga jeta e Hektor Sejkos ka hidhëruar të gjithë përfaqësuesit e komunitetit çam dhe jo vetëm.

LEXO EDHE:  Video-Thirrja e fortë e Berishës/ Bashkohuni kundër gjobave të turpshme të narkoqeverisë bandite

LEXO EDHE:  Studenti i ngujuar jep alarmin/ Po na kërcënojnë gjatë natës

“Përtej trishtimit që sjell çdo humbje, lajmi për largimin nga jeta të Hektor Sejkos, kryetarit të Shoqatës Patriotike “Çamëria” na ka hidhëruar thellësisht. Ne humbëm sot një patriot të madh, një burrë fisnik dhe një mik të çmuar që nuk rreshti së punuari për amanetin e Çamërisë”, thuhet në mesazhin e PDIU dhe Shoqatës Patriotike “Çamëria”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

E infektuar me Covid/ Humb jetën gazetarja e njohur nga Shkodra

Publikuar

-

Nga

Covid-19 i ka marrë jetën gazetares së njohur nga Shkodra, Anila Dushi.

Dushu nuk ka mundur të fitojë dot betejën me virusin e rrëzikshëm. Lajmin e hidhur e kanë bërë të ditur në rrjetet sociale kolegët e saj.

Vetëm pak ditë më parë gazetarja, shkruante në Facebook, se lufta me COVID, ishte një tmerr.

LEXO EDHE:  Video-Thirrja e fortë e Berishës/ Bashkohuni kundër gjobave të turpshme të narkoqeverisë bandite

‘Kam besuar qe ne fillim se Covid 19 eshte nje lufte boterore. Kam degjuar mjaft nga ata qe e kane kaluar. Por qenka Tmerr.’- shkruan Anila Dushi me datën 4 prill në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pfizer, BioNTech kërkojnë autorizim për përdorimin e vaksinës te moshat e reja

Publikuar

-

Nga

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të vaksinës së tyre tek adoleshentët e moshave 12 deri në 15 vjeç.

Vaksina aktualisht është e autorizuar për përdorim emergjent në Shtetet e Bashkuara për njerëzit e moshës 16 vjeç e lart. Kompanitë thanë të premten se kishin kërkuar nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave një zgjerim të autorizimit, për të përfshirë edhe grupmoshën më të re.

Në muajin mars, kompanitë thanë se nga provat klinike rezultonte që vaksina ishte e sigurt, efektive dhe nxiste përgjigje të fuqishme antitrupash tek moshat 12-15 vjeç.

Është e paqartë se sa kohë do t’u duhet rregullatorëve të SHBA për të verifikuar të dhënat e provave, megjithëse drejtoresha e Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve Rochelle Walensky i tha televizionit ABC news të enjten se pret që vaksina të autorizohet për moshat 12 deri në 15 vjeç nga mesi i majit.

Është gjithashtu e paqartë nëse rregullatori do të kërkojë një takim të bordit të pavarur këshillues që rekomandoi autorizimin fillestar në mënyrë që kompanitë të marrin një autorizim për këto mosha.

Moderna Inc dhe Johnson & Johnson po testojnë gjithashtu vaksinat e tyre tek moshat 12-18 vjeç, dhe të dhënat nga kompania Moderna mund të dalin së shpejti.

LEXO EDHE:  Avokati i Popullit reagon për protestat studentore/ Kërkesat ndaj qeverisë

LEXO EDHE:  Tarifat studentore/ Rama jep njoftimin e rëndësishëm

Pfizer dhe Moderna gjithashtu kanë filluar prova edhe te fëmijë më të vegjël, të moshës gjashtë muaj deri në 11 vjeç. Të dyja kompanitë kanë thënë se shpresojnë të jenë në gjendje të vaksinojnë fëmijët nën 11 vjeç nga fillimi i vitit 2022.

Vaksinimi i fëmijëve dhe të rinjve shihet si një hap i rëndësishëm drejt arritjes së imunitetit të tufës dhe zbutjes së pandemisë, sipas shumë ekspertëve.

Pfizer dhe BioNtech thanë se në ditët në vijim planifikojnë t’u kërkojnë edhe autoriteteve në vende të tjera të botës që të lejojnë përdorimin e vaksinës së tyre tek moshat 12-15 vjeç./VOA

LEXO TE PLOTE