Connect with Us

Skandali i AlbControl/ Kreshnik Spahiu: Kontrollorët e LSI-PD na qenkan të pakënaqur me 2400 euro

Politikë

Skandali i AlbControl/ Kreshnik Spahiu: Kontrollorët e LSI-PD na qenkan të pakënaqur me 2400 euro

Publikuar

-

Skandali i AlbControl/ Kreshnik Spahiu: Kontrollorët e LSI-PD na qenkan të pakënaqur me 2400 euro

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, ka reaguar lidhur me situatën kaotike që është shkaktuar në Rinas nga AlbControl, pasi kontrollorët bllokuan punën.

Spahiu ka renditur disa nga kompanitë që operojnë nëpër botë dhe që kanë shkurtuar staf apo kanë falimentuar për shkak të pandemisë së Covid-19.

Duke marrë këto shembuj, ai deklaron se zyrtarisht fluturimet në 2021 janë ulur 50%, ndërsa sulmon kontrollorët teksa thotë se ata qenkan ta pakënaqur me rrogën 2400 euro.

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj gazetarëve/ PD i drejton gishtin Ramës

Lufthansa ka nxjerrë 60% personelit pa punë,

Alitalia ka shkarkuar 30% personelit,

Në Berlin falimentuan 2 aeroporte Tegel dhe Schönefeld. 100% e kontrrollorve gjerman papunë.

British-Airëay ka shkurtuar 28% punonjsit.

Afro 20 kompani fluturimi kanë shpall falimentin

Zyrtarisht fluturimet në 2021 janë ulur 50% për shkak të Pandemisë.

Kontrrollorët e LSI-PD janë të pakënaqur që rroga 4000 euro, ju shkurtua disa muaj në 2400 euro”, shkruan ish-kreu i Aleancës Kuq e Zi në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Patronazhistët janë fuksa”/ Meta paralajmëron fakte të reja

Publikuar

-

Nga

“Patronazhistët janë fuksa”/ Meta paralajmëron fakte të reja

Presidenti Ilir Meta në konferencën për mediat ka folur dhe për nxjerrjen e të dhënave të qytetarëve.

Meta i ka bërë thirrje organeve të drejtësisë të veprojnë menjërë për të parandaluar fenomene të tjera.

Drejtësia të reagojë menjëherë për të parandaluar fenomene të tjera. Dikush duhet të ishte në burg që të dhënat e qytetarëve janë kudo.

Nuk janë patronazhist, janë fuksa që ka njohur populli shqiptar. Memet që shpërndahen masivisht në rrjetet social janë papergjegjshmëri. Do keni prova pse patronazhistët janë fuksa dhe se si monitorohen ata në rrjetet sociale.  Është një skemë skandaloze!

Si president i Republikës, përveç se efekteve akutuale, me të dhënat e qytetarëve tanë, jam i shqetësuar dhe për pasojat afatgjata mbi të dhënat e sigurisë”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Meta thirrje qytetarëve dhe policisë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Meta thirrje qytetarëve dhe policisë

Presidenti Ilir Meta ka dalë në  një konferencë për shtyp, ku u ka bërë thirrje qytetarëve që të distancohen nga fenomeni i shit-blerjes së votës, duke u shprehur se në demokraci populli të ushtrojë të drejtën e tij për të ndërshkuar një parti.

Sipas Metës, Kuvendi duhet të ketë në përbërjen e tij njerëz të ndershëm dhe jo persona të paaftë që kanë zënë karriget nga korrupsioni.

Presidenti u ka bërë thirrje edhe policisë që të zbatojnë të drejtën e tyre dhe mos bien pre e politikës.

Të gjithë ju do i refuzoni ata që mundohen tiu blejnë votën.

Familja juaj dhe fëmijët tuaj duan siguri për tu përfaqësuar çdo ditë, për shëndetësi, arsim e këtoo nuk mund trë arrihet nga përfaqësues që janë në Kuvend me blerje.

Drejtësia para ligjit është vota e lirë, qytetarët duhet të zgjedhin për atë që mendojnë se është më i mirë dhe se i përfaqëson më mirë.

Ne e kemi venbdosur që e ardhmja jonë është demokracia e drejta për të zgjedhur dhe për tu zgjedhur. Të gjithë bashkë të marrim pjesë masivisht në votime. Çdo pushtet buron prej saj dhe e drejta kushtetuese mbrohet prej saj. Me pjesëmarrjen masive do të garantojmë që zgjedhjet të jenë të lira dhe demokratike. Thirrje të veçantë kam për ata që janë indiferentë, mos e humbisni këtë mundësi. Vota është mjet ndëshkimi që të mos u zhgënjej juve.

Të gjithë të shkojmë për të votuar Një thirrje të veçantë dhe të drejtpërdrejt e kam për polivcinë e shtetit. Mos u bëni pjesë e politikës. Tregoni integritet të plotë, të jeni të pavarur dhe tu shërbeni interesave tuaja. Të gjithë funksionarët publikë të tërhiqen nga shantazhet e punonjësve dhe familjarëve të tyre. Refuzoni urdhrat politik. Mos nxisni konflikt dhe mos provokoni asnjë reagim qytetar”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një javë para zgjedhjeve/ Meta mesazh partive politike: Distancohuni nga dhuna

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, ka dalë në një konferencë për mediat mbrëmjen e sotme, ku I ka bërë thirrje palëve politike, për më shumë bashkëpunim dhe një klimë më të qetë parazgjedhore.

Ai gjithashtu ftoi qytetarët të distancohen nga çdo fenomen që nxit dhunën.

“Atdheu ynë, Shqipëria, por dhe bashkëkombasit tanë, ndodhen në një moment të rëndësishmë.

Si President ju përcjell këto mesazhe.

Kjo javë e fundit duhet të shoqërohet nga një klimë më të qetë dhe më bashkëpunuese nga të gjithë.

Ftojmë politikanët dhe qytetarët të distancohen nga çdo fenomen qe pravokon dhe nxit dhunë.

Qytetarët ti drejtohen qendrave të votimit për të ushtruar të dtejtën e tyre, dhe të refuzojnë çdo përpjekje që synon shtrëmbërimin e vullnetit të lirë”, tha Meta./

LEXO TE PLOTE