Connect with Us

Situata nga Covid/ Fico: Ka rënie të ndjeshme të rasteve të infektimeve dhe viktimave

Shëndeti

Situata nga Covid/ Fico: Ka rënie të ndjeshme të rasteve të infektimeve dhe viktimave

Publikuar

-

Situata nga Covid/ Fico: Ka rënie të ndjeshme të rasteve të infektimeve dhe viktimave

Komiteti Teknik i Ekspertëve të Shëndetësisë ka dalë sot para mediave.

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur për situatën e Covid në vendin tonë. Ajo shprehet se situata ka qenë e qetë dhe rastet pozitive janë ulur.

Fico theksoi se procesi i vaksinimit ka pasur ndikimin e saj pozitiv në stabilizimin e shifrave të infektimeve dhe viktimave.

Ka disa indikatorë që kanë rënë gjatë këtyre javëve, ku nga 268 raste për 1000 banorë në 189 për 1000 banorë.

Ne këtë e monitorojmë nga trestimet. Mesatarja ka rënë nga 342 në 141 raste të reja. Totali i rasteve aktive ka rënë. Nga ana tjetër ka një rritje të numrit të bashkive të prekura që nga 32 ka shkuar në 38. Raporti mes meshkujve dhe femrave mbetet 48 me 52. Në infektime mbetet te femrat të vdekjet te meshkujt.

Totali i vdekjeve ka rënë. Kjo javë përcjell një punë të jashtëzakonshme të vaksinimit që nga raportimi i deritanishëm është 241 mijë raste.”, tha Fico./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbërrijnë doza të tjera Astra Zeneca/ Manastirliu: Pritet të vijnë  250 mijë vaksina në ditët në vijim

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu nga Rinasi, deklaroi se ditën e sotme në aeroportin Nënë Tereza kanë mbërritur 40 800 doza të vaksinës Astra Zeneca.

Ministrja u shpreh se deri tani janë vaksinuar mbi 300 mijë qytetarë dhe shtoi se pritet që në ditët në vazhdim të vijnë në vendin tonë mbi 250 mijë vaksina.

“Aeroporti “Nënë Tereza” Mbërrijnë 40,800 doza të vaksinës AstraZeneca, nëpërmjet instrumentit Covax, teksa presim mbi 250,000 vaksina në ditët në vijim, për të mos u ndalur ritmin e lartë të vaksinimit, derisa çdo qytetar të mbrohet nga virusi i rrezikshëm. Deri tani janë vaksinuar 300 mijë qytetarë.”, shprehet Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Publikohen shifrat/ Vijon ulja e rasteve të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Vijon ulja e rasteve të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2886 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 149 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
43 raste në Tiranë, 12 në Shkodër, 11 në Korçë, 10 në Fier, 9 në Vlorë, 8 në Berat, 6 në Durrës, nga 4 raste në Devoll, Lushnje, Sarandë, Skrapar, nga 3 raste në Gjirokastër, Poliçan, nga 2 raste në Kavajë, Mirditë, Tepelenë, Këlcyrë, Libohovë, nga 1 rast në Kurbin, Elbasan, Kukës, Lezhë, Has, Tropojë, Mallakastër, Librazhd, Pogradec, Delvinë, Dimal, Dibër, Malësi e Madhe, Kolonjë, Gramsh, Vorë, Maliq, Patos,

Në 24 orët e fundit janë shëruar 542 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 101,142 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 174 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 3 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Përmeti, të moshave 62 – 87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Certifikatat e vaksinimit/ Kur pritet të jenë gati për qytetarët e Ballkanit

LEXO EDHE:  A do e bëjë vaksinën nëse zgjidhet si personalitet?/ Berisha jep përgjigjen e prerë

Statistika (17 Prill 2021)

Raste të reja ditore 149
Të shëruar në 24 orë 542
Të shtruar në spitale 174
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2886

Testime totale 605,208
Raste pozitive 129,456
Raste të shëruara 101,142
Raste Aktive 25,974
Humbje jete 2,340

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 18790
Fier 2207
Durrës 1110
Gjirokastër 945
Shkodër 908
Korçë 714
Vlorë 486
Dibër 320
Kukës 285
Elbasan 179
Lezhë 15
Berat 15

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Covid-19 do të jetë sëmundje sezonale, mund të përsëritet në dimrat e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Covid-19 do të jetë sëmundje sezonale, mund të përsëritet në dimrat e ardhshëm

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Një numër në rritje i shkencëtarëve po shkojnë drejt hipotezes se Covid-19, do te jetë një sëmundje sezonale që do të përsëritet në dimrat e ardhshëm. Për të mbështetur këtë hipotezë, ata paraqesin disa argumente:

1.Vaksinat nuk japin imunitet të plotë ndaj SARS-CoV-2;

2.Disa variante të reja të virusit janë shumë më pak të ndjeshme ndaj vaksinave të disponueshme;

3.SARS-CoV-2 është një koronavirus, një familje virusesh me sezonalitet të theksuar;

4.Vaksinat nuk u jepen fëmijëve në këtë kohë, gjë që kufizon mundësinë e arritjes së imunitetit të tufës.

Shkencëtarët vlerësojnë se duhet ndërmjet 70 dhe 80% e popullatës imune për të arritur këtë imunitet të tufës, e cila zvogëlon në mënyrë drastike qarkullimin e virusit.

Për më tepër, mbeten për t’u studiuar disa faktorë, veçanërisht mundësia e ri-infektimit nga SARS-CoV-2. Pacientët e prekur nga lloji i egër i virusit mbase mund të infektohen për herë të dytë me variante të reja. I vetmi imunizim i mundshëm i plotë do të ishte atëherë përmes një vaksine efektive kundër të gjitha varianteve të virusit.

LEXO EDHE:  Rama tregon deri kur do të mbahen maskat me detyrim

LEXO EDHE:  Mbyllja e vendit në prag të festave të fundvitit?/ Silva Bino tregon mënyrën se si do të veprohet

Ekspertët konsiderojnë pesë lloje të strategjive të mundshme per te perballuar nje covid sezonal.

Një intensifikim i përpjekjeve të vaksinimit për të imunizuar popullsinë më shpejt sesa shfaqen variantet;

Monitorim nga afër i epidemiologjisë Covid-19 dhe në veçanti shfaqjen e varianteve të reja për të përshtatur fushatat e vaksinave në kohë reale;

Përmirësim i kapaciteteve te shtrimit dhe reanimacionit për të menaxhuar më mirë format e rënda të Covid-19, pa shkaktuar mbushje të shërbimeve spitalore;

Ulja e transmetimit gjatë muajve të dimrit përmes miratimit të masave të veçanta të edukimit shëndetësor;

Modifikim i sjelljeve individuale të rrezikut, veçanërisht në mesin e njerëzve më të ndjeshëm ndaj virusit (njerëz të moshuar, njerëz me sëmundje kronike).

Vetëm e ardhmja mund të konfirmojë ose mohojë kthimin në dimër të Covid-19 në vitet që vijnë, por secili vend mund dhe duhet të përgatitet për të, duke miratuar njërën ose tjetrën nga këto strategji.

 

 

LEXO TE PLOTE