Connect with Us

Prova për mpiksje gjaku/ AstraZeneca vjen me variant të ri vaksine për personat nën 30 vjeç

Bota

Prova për mpiksje gjaku/ AstraZeneca vjen me variant të ri vaksine për personat nën 30 vjeç

Publikuar

-

Astra Zeneca ka ardhur me një variat të re vaksine për personat nën 30 vjeç. Ky vendim është marrë pas provave për rritjen e mpiksjes së gjakut nga trupi këshillues për vaksinat në Britani.

Pas rishikimit të 62 rasteve të mpiksjes së gjakut në trur dhe 24 rasteve mpiksjen e gjakut në venat e barku të shfaqura në vendet evropiane. Rastet e raportuara të mpiksjes së pazakontë të gjakut u vunë re kryesisht tek gratë nën moshën 60 vjeçare, megjithatë ekspertët deklaruan se mosha dhe gjinia nuk ishin faktorë të qartë të rrezikut.

Ndërsa Agjencia Evropiane e Barnave theksoi se përfitimet nga vaksina e AstraZenecës janë më të mëdha se rreziqet që ajo paraqet. Në deklaratën e ditës së sotme EMA tha se ka gjetur një “lidhje të mundshme” midis vaksinës së AstraZeneca dhe “rasteve shumë të rralla” të mpiksjes së gjakut.

LEXO EDHE:  Agjencitë amerikane bëjnë thirrje për pezullim të vaksinës Johnson & Johnson

Rastet e raportuara të mpiksjes së gjakut, mund të renditen si efekte tejet të rralla anësore të vaksinës. Nuk është parë një lidhje e mundshme mes moshës, gjendjes shëndetësore apo racës” tha Emer Cooke, drejtorja ekzekutive e EMA./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosovë-Serbi/ Vuçiç: Pres vazhdimin e dialogut në maj ose qershor

Publikuar

-

Nga

“Për inat të PE”/ Vuçiç bën deklaratën e fortë: Do të vazhdoj punën drejt delegjitimimit të pavarësisë së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, deklaroi sot se pret që në takimet që do të zhvillojë në Bruksel  do të ketë bisedime pozitive dhe konstruktive si dhe vazhdimin e dialogut me Prishtinën në Maj ose Qershor.

Vuçiç u shpreh se gjatë vizitës së tij të parë në Bruksel, ai do të bisedojë me përfaqësuesit evropianë – Borell, Von der Leyen, Varhelyi dhe Lajçak.

Vuçiç ka folur edhe rreth dokumentit jo zyrtar të publikuar në disa media sllovene, ku bëhet fjale për ri përcaktim të kufijve në Ballkanin Perëndimor.

“Unë jam i zhgënjyer me çmobilizimin e plotë intelektual të publikut tonë, elitës dhe pseudo-elitës, ku ata ofrojnë vlerësime për diçka që askush nuk e ka parë në asnjë mënyrë dhe janë apriori pro ose kundër diçkaje. Unë iu përkas atyre që do t’i hidhen mbi kokë dikujt, pa parë diçka ”, tha Vuçiç./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Shifrat/ Arrin në 3 milionë numri i viktimave në botë nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Shifrat/Arrin në 3 milionë numri i viktimave në botë nga koronavirusi

Numri global i të vdekurve nga koronavirusi ka kapërcyer shifrën marramendëse prej 3 milionë njerëzish.

Të dhënat e regjistruara nga Universiteti Johns Hopkins, vijnë mes pengesave të përsëritura në fushatën e vaksinimit në mbarë botën dhe një krize të thelluar në vende të tilla si Brazili, India dhe Franca.

Numri i të vdekurve është afërisht i barabartë me popullsinë e Kievit të Ukrainës; Karakasin e Venezuelës ose qytetin metropolitan të Lisbonës në Portugali.

LEXO EDHE:  Parlamenti britanik rrёzon planin e Johnson pёr Brexit

LEXO EDHE:  “Antitrupat bllokojnë koronavirusin”/ Së shpejti testet e para të vaksinës italiane

Shifra e vdekshmërisë në mbarë botën nga koronavirusi është më e lartë se popullsia e Çikagos (2.7 milionë) dhe e barabartë me popullsinë e Filadelfias dhe Dallasit të marra së bashku./voa

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Aksident i rëndë në Gjakovë/ Humbin jetën tre persona, dyshohet se janë shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në fshatin Raçë të Gjakovës.

Mësohet se si pasojë e aksidentit kanë humbur jetën tre persona. Sipas mediave kosovare, dyshohet se viktimat janë shtetas shqiptarë.

“Ju njoftojme se sot rreth ores 07:40 policia është per një aksident ne Fshatin Raçë .Patrullat policore kane shkuar ne vendin e ngjarjes ku kane verejtur se brenda veturës e cila kishte dalë jashte rruges kane qenë 3 persona. Ne vendin e ngjarjes ka shkuar ambulanca , zjarrëfikser , njësia e trafikut si dhe prokurori kujdestar.Nga ana e personelit mjeksorë ne vendin e ngjarjes eshte konstatuar se personat qe gjendeshin brenda veturës ishin pa shenja jete. Ju mbajmë te informuar”, thotë zëdhënësi i Policisës së Kosovës për rajonin e Gjakovës, Nusret Gjurkaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE