Connect with Us

Orges Shehi rikthehet në Korçë me mision për të mundur Skënderbeun

Sport

Orges Shehi rikthehet në Korçë me mision për të mundur Skënderbeun

Publikuar

-

Tirana ka nisur përgatitjet për sfidën me Skënderbeun. Ndryshe nga sfida me Apoloninë, ekipi tashmë është i plotë. Pas pezullimit të Vangjelit e Hoxhallarit, grupi është i plotë. Ata janë të gatshëm për sfidën me Skënderbeun, ndërsa Orges Shehi ka në dispozicion më shumë se 11 titullarë.

Nëse në sfidën e fundit dyshja mungonte, këtë ndeshje korçari dhe pogradecari do të jenë gati të luajnë nga minuta e parë. Mungesa e tyre u vu re shumë gjatë takimit me Apoloninë ku Tirana pësoi gola më se të evitueshëm dhe me top të gjatë.

Për sfidën me Skënderbeun, dilemat janë të mëdha, sidomos në mbrojtje dhe sulm. Me shumë mundësi ekipi kthehet me katër mbrojtës dhe luhet me formacionin klasik 4-2- 3-1 ose nga ana tjetër do të për- doret skema 3-4-3. Është e sigurt që me të dyja skemat një prej Vangjelit ose Kalesë mbetet jashtë formacionit. Në variantin e parë jashtë Vangjeli dhe nga minuta e parë Elton Kale. Në variantin e dytë me tre mbrojtës, Kale mbetet jashtë dhe nga minuta e parë luan Vangjeli në mbrojtje. Në fakt, braziliani ka pasur probleme me shpatullën këto kohë dhe nuk ka luajtur nga minuta e parë.

Zakonisht Shehi e ka aktivizuar si zëvendësues për të mos rrezikuar shpatullën e brazilianit, i cili sezonin e shkuar ishte nga më të mirët, ndërsa këtë sezon u operua dhe nuk ka luajtur shumë takime në kampionat.

Gjithsesi, Kaleja është një nga lojtarët që ka dhënë shumë në fushën e lojës, sepse si në sfidën me Vllazninë dhe atë me Apoloninë arriti t’i jepte fitoren ekipit të Tiranës. Për statistikë bardheblutë në sfidën e fundit në Korçë kanë barazuar 1-1, ndërsa trajner ishte asokohe Nevil Dede.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Përmbysje dramatike e Dinamos me Korabin, skuadrat mike bëjnë ligjin

Publikuar

-

Nga

Burreli dhe Dinamo do të luftojnë deri në fund për t’u ngjitur në Superiore. Matjanët kanë bërë detyrën ditën e sotme, duke fituar në transfertë me skuadrën e Vorës me shifrat 0-3. Skuadra e Nikajt e zhbllokoi ndeshjen me Raboshtën në fundin e pjesës së parë.

Në të dytën Kurbneshi me penallti ndëshkoi sërish skuadrën vendase, kurse japonezi Takashi mbylli të gjitha llogaritë. Në Peshkopi ndërkohë ndeshje ishte shumë emocionuese, me Korabin që u mposht nga Dinamo me përmbysje.

GRUPI A (PLAY-OFF)
Korabi-Dinamo 1-2
Shënues:
 Marku 58’ / Didjiwa 82’, Welber 89’
Vora-Burreli 0-3
Shënues:
 Raboshta 42’, Kurbneshi (pen.) 78’, Takashi 83’

Gara për mbijetesë në grupin A vijon të jetë interesante, pasi Partizani B dhe Oriku kanë marrë pikët e plota. Vlonjatët iu falën Branicës në ndeshjen me Besëlidhjen, kurse Bërdufi dhe Zani i dhanë tre pikët skuadrës së Partizanit B në Shkodër kundër Veleçikut.

Ky duel përfundoi më rezultatin 1-2 dhe ishte Taulant Marku që shënoi i pari, por më pas Djidjiwa dhe Welber mposhtën dy herë portierin e dibranëve dhe i dhanë tre pikët Dinamos, që ngjitet në vendin e dytë me dy pikë më pak se Burreli.

Më ndryshe situatë në grupin B, pasi Lushnja ka marrë tre pikët kundër Elbasanit të vendit të fundit. Fatet e kësaj ndeshjeje i vendosi sulmuesi me eksperiencë, Vilfor Hysaj, i cili shënoi në portën e verdhebluve që janë të rënë një kategori më poshtë.

GRUPI A (PLAY-OUT)
Veleçiku-Partizani B 0-2
Shënues: 
Bërdufi 33’, Zani 54’
Oriku-Besëlidhja 1-0
Shënues:
 Branica 17’

GRUPI B (PLAY-OUT)
Elbasani-Lushnja 0-1
Shënues:
 Hysa 74’

LEXO TE PLOTE

Sport

Vetëm Teuta pa ndryshime, Duro e Brdaric vendosin luftëtarët për derbin

Publikuar

-

Nga

Duele mjaft interesante, që nisin prej orës 16:00. Laçi-Vllaznia është kryendeshja e javës, mes skuadrave që duan titullin kampion. Në të njëjtën orë luhet edhe Apolonia-Teuta.

Durrsakët morën javën e kaluar vendin e parë në klasifikim dhe do tentojnë të mos e lëshojnë më, ndaj marrja e tre pikëve me fierakët e vendit të fundit është detyrim. Një orë para ndeshjes janë zbuluar edhe formacionet e këtyre skuadrave, që janë si më poshtë:

LAÇI-VLLAZNIA
LAÇI:
 Sherri, Marku, Malota, Obanor, Musta, Lushkja, Deliu, Shehu, Mazrekaj, Xhixha, Harmon. Trajner: Shpëtim Duro
VLLAZNIA:
 Zogovic, Gurishta, Adili, Shehi, Isaevski, Krymi, Jonuzi, Marku, Kruja, Hoxhaj, Cisse. Trajner: Thomas Brdaric

APOLONIA-TEUTA
APOLONIA:
 Harizaj, Diop, Sota, Repaj, Haxhiu, Shanaj, Smaçi, Zoga, Mihana, Levend, Vasilj. Trajner: Fabrizio Cammarata.
TEUTA: Frashëri, Todorovski, Hoxha, Arapi, Jackson, Aleksi, Daja, E. Vila, L. Vila, Bregu, Krasniqi. Trajner: Edi Martini.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Duam finalen e Kupës”, trajneri Memelli surprizon me deklaratën pas barazimit ndaj Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Skënderbeut, Migen Memelli ka folur pas barazimit me Tiranën, teksa për “Gol pas Goli, u shpreh se skuadrat morën atë që merituan.

“Të dyja skuadra vinin me objektiva të ndryshme. Tiran do te ti afrohej kreut. Mundësitë i kanë. Ne e dinim vështirësinë e ndeshjes, e dinim çfarë mund të na bënte kundërshtari. U munduam të jemi agresivë në prapavijë dhe të mos i linim të bënin lojën e tyre. Nuk kishim shumë raste të dyja skuadrat. Kam dyshime për golin e Mensah. Unë jam realist dhe them se skuadrat mirën atë që merituan.

Janë edhe 9 javë. Ne do e respektojmë kampionatin. Kundërshtarët po bëjnë lojën e tyre, ne tonën. Sido që të jetë, sot nuk na mposhti jë skuadër e fortë si Tirana. Ne duhet të mësohemi me vështirësitë.

Ne ishim koshientë që Tirana do e mbante zotërimin e topit më shumë se ne. Duhet të dimë që lojtarët e sulmit tonë kanë më shumë konsum se lojtarët e Tiranës, apo të tjerë, pas zotërimit të topit. Menduam të fusnim Vangjelin dhe të spostonim Marën para, që të mbanim më shumë topin. Unë jam i mendimit që të dyja skuadrat morën atë që dhanë në fushë. Nuk e afruam kundërshtarin te porta, për të na rrezikuar.

Kupa dhe mbijetesa? Për Kupën, çdo skuadër që do ishte, do kishte konsumim energjish. Ne do luajmë ndeshjen tonë me Teutën, me bindjen se do shkojmë në finale. Do preferoja fitore me Teutën, edhe në Kupë edhe në kampionat.”, tha Memelli.

LEXO TE PLOTE