Connect with Us

Kush qëndron pas Ilir Metës dhe grevës në Rinas

Politikë

Kush qëndron pas Ilir Metës dhe grevës në Rinas

Publikuar

-

Kush qëndron pas Ilir Metës dhe grevës në Rinas

Përveç faktit që doli në media dhe të gjithë e kuptuan që ishte ai skenaristi i skandalit të AlbControl në aeroportin e Rinasit, përfshirjes së njerëzve të LSI-së apo njerëzve të opozitës apo Partisë Socialiste që punojnë në këtë institucion, një nga skenaristët kryesorë që mund të fshihet pas këtij akti kriminal, mund të jetë këshilltari i Presidentit Ilir Meta, Ilir Kulla.

Ky i fundit është përfshirë edhe në një skandal tjetër më parë të përfolur në mediat italiane se gjoja do të groposeshin në Shqipëri mbetjet toksike. Nuk është rasti i parë që ai përfshihet në të tilla histori.

Burimet zyrtare për CNA.al theksojnë se Ilir Kulla mund të jetë një nga emrat që ka ndërtuar këtë skenar. Këshilltari i Presidentit, një personazh me shumë pikëpyetje, i cili pas një deklarate në vitin 2015 të Lulzim Bashës për kompanitë telefonike që kishin fituar dhjetëra miliona euro për pak muaj, filloi të tentonte që ta zhdukte lajmin nga mediat.

Në atë kohë, nëpërmjet kunatit të Lulit, kreu i PD-së e mbylli gojën. Një dosje voluminoze për të cilën Lulzim Basha e akuzoi për pastrim parash, por shuma është mbi 11 milionë euro, ku pas saj qëndronin njerëzit e Ilir Kullës.

LEXO EDHE:  Salianji i bën karshillëk Bashës

Këshilltari i Presidentit mësohet të jetë një nga personazhet kryesore të asaj që po ndodh në Rinas dhe CNA.al do të zbadhë të plotë në vijim shumë nga materialet që ka firmosur opozita e djeshme dhe e sotme hesht, që nga akuzat për pastrim parash apo fshehje të ardhurash, që dalin nga goja e Lulzim Bashës dhe përfundojnë te familjarët e Ilir Kullës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama jep lajmin e mirë/ Mbërrijnë të tjera doza vaksinash në aeroportin Nënë Tereza

Publikuar

-

Nga

Rama jep lajmin e mirë/ Mbërrijnë të tjera doza vaksinash në aeroportin Nënë Tereza

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se në aeroportin Nënë Tereza sapo kanë mbërritur 40,800 doza vaksinash Astrazeneca.

Përmes një postimi, Rama shkruan se në ditët në vijim pritet të vijnë edhe doza të tjera, për të mos ndalur ritmin e lartë të vaksinimit.

Këto doza vijnë nga marrëveshja që është nënshkruar me Covax.

LEXO EDHE:  FOTOT- Grabitja në Rinas/Gjykata lë në burg dy autorët

LEXO EDHE:  FOTOT- Grabitja në Rinas/Gjykata lë në burg dy autorët

Aeroporti “Nënë Tereza” – Mbërrijnë 40,800 doza të vaksinës AstraZeneca, nëpërmjet instrumentit Covax, teksa presim mbi 250,000 vaksina në ditët në vijim, për të mos e ndalur ritmin e lartë të vaksinimit, derisa çdo qytetar 🇦🇱 të mbrohet nga virusi i rrezikshëm“, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rindërtimi/ Basha: Kompensim për të gjitha familjet e dëmtuara nga tërmeti

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një takimi elektoral në Kurbin u ka bërë thirrje qytetarëve që me 25 prill të votojnë numrin 9.

Më tej, Basha u shpreh se për të gjithë familjet e dëmtuara nga tërmeti do të ketë një proces vlerësimi në transparencë të plotë.

“Shikoni se çfarë bën me rindërtimin. Sot nga ky shesh është vendi ti them të gjithë të dëmtuarin nga tërmeti se detyra e qeverisë së re dhe e imja si kryeministër  do të jetë vlerësimi në trasprencë dhe kompensim për të gjitha familjet e dëmtuara nga tërmeti.

Ejani bashkohuni me shpresën. Më 25 prill, ne të gjithë bashkë do të votojmë numrin 9. Më 25 prill, shqiptarët do largojnë me votë Edi Ramën. tetë vjet dështime dhe guxon e vjen prapë e kërkon edhe katër vite të tjera mandate.

Ne e duam Shqipërinë në BE, ndërsa Rama pasuron pak oligarkë në kurriz të shqiptarëve.  Edhe pak ditë na kanë ngelur nga ndryshimi i vendit. Më prekin lotët e prindërve që kanë fëmijët në emigracion. Bashkë për ndryshim. Kurbini fiton, Lezha fiton dhe Shqipëria fiton. Zoti e bekoftë Shqipërinë. Fitore”, u shpreh Basha. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Betohu se më ke dashtë”/ Arsimi pendohet për këngën që i dedikoi Anës: Duhet me e korrigjuar

Publikuar

-

Nga

Para pak kohësh në mediat rozë u përfol për një lidhje  mes Ana Lleshi dhe Arsimit. Këto lajme në një farë mënyre u pranuan edhe nga dy protagonistëve, por mesa duket lidhja e tyre ka përfunduar.

Madje ndjekësit e dyshes vunë re se Arsimi dhe Ana nuk e ndiqnin më njëri-tjetrin në llogaritë e tyre në Insatgram. “Prive” ka konfirmuar nga burime pranë dyshes se ata janë ndarë dhe shkak është bërë një debat që kanë pasur me njëri-tjetrin në distance.

Para se kjo lidhje të përfundonte, Arsimi i kishte dedikuar një këngë Anës , për të cilën është penduar. Në InstaStory, Arsimi ka ndarë me ndjekësit këtë pjesë, teksa shkruan “Bon be? Se më ke dasht? Të uroj më të mirat beba. Sardi, tani vëlla duhet me e korrigju njëçikë këtë pjesë.”./CNA.al


LEXO TE PLOTE