Connect with Us

Hungaria lehtëson masat kufizuese pavarësisht rritjes së numrit të viktimave

Bota

Hungaria lehtëson masat kufizuese pavarësisht rritjes së numrit të viktimave

Publikuar

-

Hungaria lehtëson masat kufizuese pavarësisht rritjes së numrit të viktimave

Hungaria ka nisur të rihapë dyqanet dhe të rikthejë shërbimet tjera, pasi më shumë se një çerek i popullsisë është vaksinuar me të paktën një dozë të vaksinës kundër koronavirusit.

Megjithatë, disa ekspertë shëndetësorë kanë bërë thirrje për vëmendje pasi ky shtet ka regjistruar ditën me më së shumti viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia.

Autoritetet kanë raportuar 311 vdekje të lidhura me koronavirus më 7 prill, duke e çuar në 22,400 totalin e viktimave me këtë virus.

Ky shtet ka regjistruar gati 700,000 infektime prej shpërthimit të pandemisë, me më shumë se 12,000 pacientë ende nëpër spitale, dhe mbi 1,400 nëpër ventilatorë.

LEXO EDHE:  Kosovë/ Shkon në 607 numri i viktimave nga Covid-19

“Shpresojmë se do të ketë rënie të lakrores në të ardhmen, të dhënat na japin shpresë, mirëpo shifrat janë ende shumë të larta”, ka thënë shefja mjekësore në Hungari Cecilia Muller.

Meller u ka thënë gazetarëve më 7 prill se shifra e lartë e viktimave këtë ditë është edhe për shkak të vonesave në raportime nga disa spitale për shkak të Festës së Pashkëve.

Dyqaneve që janë hapur nga 7 prilli, u është kërkuar të punojnë vetëm me numër të kufizuar të konsumatorëve.

Restorantet janë hapur vetëm për shërbimet “merre me vete”.

Ora policore, që është zbatuar nga muaji nëntor, tani fillon me dy orë vonesë./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosovë-Serbi/ Vuçiç: Pres vazhdimin e dialogut në maj ose qershor

Publikuar

-

Nga

“Për inat të PE”/ Vuçiç bën deklaratën e fortë: Do të vazhdoj punën drejt delegjitimimit të pavarësisë së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, deklaroi sot se pret që në takimet që do të zhvillojë në Bruksel  do të ketë bisedime pozitive dhe konstruktive si dhe vazhdimin e dialogut me Prishtinën në Maj ose Qershor.

Vuçiç u shpreh se gjatë vizitës së tij të parë në Bruksel, ai do të bisedojë me përfaqësuesit evropianë – Borell, Von der Leyen, Varhelyi dhe Lajçak.

Vuçiç ka folur edhe rreth dokumentit jo zyrtar të publikuar në disa media sllovene, ku bëhet fjale për ri përcaktim të kufijve në Ballkanin Perëndimor.

“Unë jam i zhgënjyer me çmobilizimin e plotë intelektual të publikut tonë, elitës dhe pseudo-elitës, ku ata ofrojnë vlerësime për diçka që askush nuk e ka parë në asnjë mënyrë dhe janë apriori pro ose kundër diçkaje. Unë iu përkas atyre që do t’i hidhen mbi kokë dikujt, pa parë diçka ”, tha Vuçiç./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Shifrat/ Arrin në 3 milionë numri i viktimave në botë nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Shifrat/Arrin në 3 milionë numri i viktimave në botë nga koronavirusi

Numri global i të vdekurve nga koronavirusi ka kapërcyer shifrën marramendëse prej 3 milionë njerëzish.

Të dhënat e regjistruara nga Universiteti Johns Hopkins, vijnë mes pengesave të përsëritura në fushatën e vaksinimit në mbarë botën dhe një krize të thelluar në vende të tilla si Brazili, India dhe Franca.

Numri i të vdekurve është afërisht i barabartë me popullsinë e Kievit të Ukrainës; Karakasin e Venezuelës ose qytetin metropolitan të Lisbonës në Portugali.

LEXO EDHE:  Kryemadhi uron Krishtlindjen/ Heshtje e detyruar nga pandemia! Mos kini frikë

LEXO EDHE:  I prekur nga Covid/ Ndahet nga jeta ish deputeti i PD-së

Shifra e vdekshmërisë në mbarë botën nga koronavirusi është më e lartë se popullsia e Çikagos (2.7 milionë) dhe e barabartë me popullsinë e Filadelfias dhe Dallasit të marra së bashku./voa

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Aksident i rëndë në Gjakovë/ Humbin jetën tre persona, dyshohet se janë shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në fshatin Raçë të Gjakovës.

Mësohet se si pasojë e aksidentit kanë humbur jetën tre persona. Sipas mediave kosovare, dyshohet se viktimat janë shtetas shqiptarë.

“Ju njoftojme se sot rreth ores 07:40 policia është per një aksident ne Fshatin Raçë .Patrullat policore kane shkuar ne vendin e ngjarjes ku kane verejtur se brenda veturës e cila kishte dalë jashte rruges kane qenë 3 persona. Ne vendin e ngjarjes ka shkuar ambulanca , zjarrëfikser , njësia e trafikut si dhe prokurori kujdestar.Nga ana e personelit mjeksorë ne vendin e ngjarjes eshte konstatuar se personat qe gjendeshin brenda veturës ishin pa shenja jete. Ju mbajmë te informuar”, thotë zëdhënësi i Policisës së Kosovës për rajonin e Gjakovës, Nusret Gjurkaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE