Connect with Us

Adela Kryeziu flet “pa doreza”/ Ja pse qytetarët duhet të votojnë Lëvizjen për Ndryshim në 25 prill

Politikë

Adela Kryeziu flet “pa doreza”/ Ja pse qytetarët duhet të votojnë Lëvizjen për Ndryshim në 25 prill

Publikuar

-

Adela Kryeziu flet “pa doreza”/ Ja pse qytetarët duhet të votojnë Lëvizjen për Ndryshim në 25 prill

Disa kohë më parë ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli prezantoi lëvizjen e saj të re “Lëvizja për ndryshim”. Kësaj lëvizje i janë bashkuar dhjetra emra, dhjetëra të rinj të arsimuar të cilët kanë kryer mastera dhe punojnë për institute shkencore në Austri, në Romë, në La Sapienza, në Gjermani, janë mjekë janë shkencëtarë.

Pas shumë kontributesh dhe sakrificash në studime, këta të rinj sot janë gati të hyjnë në politikë. Janë trashëgimtarë të familjeve të djathta të vërteta, janë njërëz nga bota e biznesit dhe mbi të gjitha me vlera qytetare.

Adela Kryeziu është njëra prej intelektualëve që I është bashkuar Lëvizjes. Ajo ka kryer studimet e Larta në“Universitetin e Mjekësisë për Mjekësi të Pergjithshme në vitet 2008-2014.

Në vitet 2015-2018,ka punuar si specialiste mjeke në Drejtorine e DSHSUK-s pranë QSUT. Aktualisht është në përfundim të specializimit 4 vjeçar për Laborator Klinik -Biokimik ne QSUT. Ka frekuentuar një sërë konferencash mjekësore kombëtare dhe ndërkombëtare. Përvec gjuhës shqipe, flet edhe gjuhe të huaja si Anglisht, Italisht,Turqisht dhe Gjermanisht.

Në një intervistë për CNA.al Kryeziu ka treguar edhe arsyen pse iu fut rrugës së politikës, duke theksuar se braktisja e vendit nga të rinjtë dhe humbja e besimit tek politika e nxiti të bëhet pjesë e kësaj fushe.

Nuk e kam menduar kurrë që do vinte një ditë ku unë do bëhesha pjesë e politikës, duke qenë se kisha zgjedhur diçka tjetër si profesionin timin. Unë e dua profesionin tim dhe jam e lumtur që kam bërë zgjedhjen e duhur. Por, duke parë krizën e thellë që po përjeton vendi sot, mungesën e alternativës dhe boshatisjen masive që po ndodh e ndjeva të domosdoshme të jap kontributin tim modest për t’i kthyer shpresën vendit.

Brezi ynë bashkë me prindërit dhe qytetarët e këtij vendi mund të ndërtojmë një Shqipëri normale. Unë si shumë shqiptarë të tjerë e kemi humbur besimin te politika, ndaj bashkë me disa të rinj e të reja vendosëm të themelojmë Lëvizjen për Ndryshim si të vetmen alternativë që përmbushte aspiratat tona për një Shqipëri ndryshe”, tha Kryeziu.

LEXO EDHE:  Ish-nënkryetari i PD zbulon “sekretet”/Si e joshi Rama Bashën, fitoret dhe gabimi

Lëvizja për Ndryshim si një forcë e re në zgjedhjet e 25 prillit ka gjetur një mbështetje të gjerë tek qytetarët shqiptarë, por Kryeziu tregoi me argumeta pse vota pro tyre është e duhura.

Ajo tha se Lëvizja për Ndryshim është alternativa e vetme kundër korrupsionit dhe për të mbrojtur interesat e qytetarëve, ndryshe nga politika aktuale që jemi mësuar ta shohim.

Lëvizja për Ndryshim ka hyrë në këto zgjedhje në betejë për të filluar ndryshimin. Ndryshimi në çdo aspekt i realitetit në Shqipëri. Ne jemi kundër klasës aktuale politike, kundra korrupsionit dhe varfërisë ekstreme. Synimi kryesor i LN është t’i rikthejmë shpresën shqiptarëve, pasi gjërat me guxim dhe idealizëm mund të ndryshojnë.

Nëse kërkoni ndryshimin real mos qëndroni në shtëpi, por votoni për LN, si alternativën e vetme që nuk është sinonim i partive të tjera dhe me kauzën më të drejtë-luftën kundër korrupsionit dhe mbrojtjen e interesave të qytetarëve shqiptarë”, u shpreh Kryeziu.

Kandidatja për Shkodrën u është përgjigjur edhe akuzave të opozitës, të cilët shprehen se Lëvizja për Ndryshim është një patrericë e kryeministrit Edi Rama.

Qytetarët e kanë të qartë se kush ka qenë “patericë” e këtyre 8 viteve qeverisje të mazhorancës. Ne jemi në këtë betejë për të sjellë ndryshimin dhe partitë si motra të qeverisë aktuale janë të frikësuara nga humbja e kredibilitetit dhe pushtetit. Ato janë të vetëdijshëm që asnjëra nuk merr mjaftueshëm mandate për të krijuar qeverinë”, tha Adela Kryeziu për CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Gazi lotsjellës/ Një protestues dërgohet me ambulancë në spital

LEXO EDHE:  Gazi lotsjellës/ Një protestues dërgohet me ambulancë në spital

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Publikuar

-

Nga

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Arjan Çani, ka deklaruar se Partia Demokratike duhet ta mbrojë Berishën, sepse vetë partia ka fytyrën e tij.

Çani në emisionin Të Paekspozuarit me Ylli Rakipin u shpreh se një nga gabimet e PD-së, është se nuk ka aleanca dhe mbështetje ndërkombëtare, ndaj ka mbetur vetëm.

PD nuk duhet ta lëshojë Berishën në këtë moment, do të ishte një gafë e madhe. Ajo parti ka fytyrën e Berishës. Problemi i kësaj partie është që ajo nuk ka arritur dot të bëjë aleancat e duhura me aktorë të huaj. Nuk është problem që kjo parti ka Berishën, por se kjo parti ka mbetur vetëm.

Le të marrim hipotezën sikur kjo parti të kishte, rusët mbrapa. Mendoni se Berisha do të ishte në këtë situatë? Sigurisht jo. Berisha do të ishte i mbrojturi i njërës palë.

Rama është njeriu i zgjedhur i amerikanëve.  Berisha dhe Basha kë kanë mbrapa? Kur ti je në syrin e perandorisë, duhet të mbrohesh apo jo? Me kë do të mbrohesh? Duhet të zgjedhin aleatë, duhet të ishin të mbrojtur.

Gabimi i partisë nuk është se ka fytyrën e Berishës, por se është vetëm. Cfarëdo të bëjë PD për amerikanët, ata i kanë sytë nga Rama. Si ka mundësi që PD është vetëm? Përse i ka munguar ky vizion?“, tha ndër të tjera Çani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk ka më mbështetje”/ Nishani: Lista e anëtarësisë është tkurrur

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani u shpreh se Lulzim Basha nuk ka më mbështetje nga demokratët ndonëse ai u zgjodh në krye të opozitës.

Në një intervistë për emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit, Nishani tha se anëtarësia është zvogëluar me rreth 25 mijë anëtarë në krahasim me vitin 2013, ku shtoi se dita e zgjedhjeve nuk mori miratim unanim në Kryesi, ndrësa në Këshill nuk u diskutua fare për këtë çështje.

Bënim takime në një qark, 80% e njerëzve që takuam në një kafe me njëri tjetrin thoshin gjëra të tjera me ne thoshin gjëra të tjera. Me Bashën nuk ishin të kënaqur, por nuk donin të përçanin partinë.

Në Këshillin Kombëtar nuk është diskutuar data e zgjedhjeve. Vendimi që erdhi për tu votuar ishin vetëm emrat e komisionerëve. Në kryesi nuk ka qenë votimi unanim, sepse Alizoti ka abstenuar, ndërsa Bylykbashi dhe Alibeaj kanë qenë kundër.  Në 2013 në listë kanë qenë 103 mijë anëtarë, ndërsa tani ka shkuar 75 mijë”, shprehet Nishani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE