Connect with Us

A është kjo harta më e vjetër në Europë?

Kuriozitete

A është kjo harta më e vjetër në Europë?

Publikuar

-

A është kjo harta më e vjetër në Europë?

Një pllakë guri e epokës së bronzit e zbuluar në Francë në 1900 është rizbuluar në një analizë të re që e gjykon atë të jetë harta më e vjetër e njohur në Evropë.

Një ekip i shkencëtarëve francezë përcaktuan se shënimet ishin gdhendur 4,000 vjet më parë dhe përshkruajnë një zonë në Bretanjën Perëndimore, Francë.

Pllaka, e quajtur Saint-Bélec Slab, përfshin elementë që ekipi thotë se do të prisnin në një hartë prehistorike, duke përfshirë ‘motive të përsëritura të bashkuara me linja për të dhënë paraqitjen e një harte.

Sipërfaqja e gdhendur sugjeron që topografia e pllakës kishte qëllim 3D-formë për të përfaqësuar luginën e lumit Odet, ndërsa disa rreshta duket se përshkruajnë rrjetin e lumit.

Pllaka ishte harruar gjatë gjithë kohës ndërsa lëvizte në vende të ndryshme përreth Francës. Ajo u përdor përsëri në një strukturë varrimi gjatë fundit të epokës së bronzit të hershëm.

Pllaka formoi një nga muret e një arkivoli të bërë me gurë që mbante një numër trupash me gdhendjet e kthyera në drejtim të pjesës së brendshme të varrit.Kur u zbulua për herë të parë në 1900, ekspertët e zhvendosën atë në Muzeun e Antikiteteve Kombëtare në 1924 dhe më pas u zhvendos në një kastë në Francë derisa u gjet në 2014.

Sidoqoftë, vetëm në vitin 2017 kërkuesit nga Instituti Kombëtar Francez për Kërkime Arkeologjike Parandaluese (Inrap), Universiteti Bournemouth dhe Universiteti i Britanisë Perëndimore vunë sytë në pllakën e gdhendur.

LEXO EDHE:  A na duhet një “Plan Marshall” për ta rindërtuar Evropën pas COVID-19?

Duke përdorur sondazhe 3D me rezolucion të lartë dhe fotogrametri të pllakës, ekipi ishte në gjendje të konfirmonte gdhendjet që përputheshin me 80 përqind të një zone që rrethon lumin Odet me 18 milje të gjatë.

Fleta e shkëmbit është e gjatë pesë metra me 6 metra dhe thuhet se nxjerr në pah se zona ishte një territor i njësisë politike hierarkike që kontrollonte fort një territor në epokën e hershme të bronzit dhe thyerja e tij mund të ketë treguar dënim dhe dekonsekrim./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Publikuar

-

Nga

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Një anije kërkimi shkencore, me përmasat e anijes më të gjatë të lundrimit në botë do të lundrojë në det në vitin 2025 me 22 laboratorë të përparuar dhe mbi 400 persona në bord.

Anija “Earth 300” është krijuar për të ‘bashkuar shkencën dhe eksplorimin për t’u përballur me sfidat më të mëdha të Tokës’, sipas themeluesit të Iddes Yacht, prodhuesit të anijes, Salas Jefferson, i cili thotë se do të kujdeset për rreth 160 shkencëtarë njëkohësisht.

Anija është e ndërtuar me teknologji ekologjike, një ‘sferë shkencore’ dhe do të mundësohet nga një reaktor i kripës së shkrirë, një lloj gjeneratori i energjisë bërthamore që përdor kripërat e fluorit të shkrirë si një ftohës dhe funksionon me presion të ulët.

Kur të nisë, ajo do të veprojë si një ‘platformë ekstreme e teknologjisë për shkencën, eksplorimin dhe inovacionin në det’, sipas Iddes, i cili thotë se 22 laboratorët e tij do të pajisen me robotikë dhe sisteme të inteligjencës artificiale.

LEXO EDHE:  Nga shkarkues në porositës/ Artan Hoxha zbulon mafian shqiptare në Europë

LEXO EDHE:  Hajdari kujton thirrjet e studentëve të dhjetorit/ Palët politike të punojnë për të arritur këtë objektiv

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhi mahnitës i dunave në Mars që rrethojnë polin e veriut në planetin e kuq

Publikuar

-

Nga

NASA ka publikuar një pamje mahnitëse të një “deti dunash” që valëzojnë nëpër planetin e kuq. Pamja që të lë pa frymë u kap nga sonda marsiane më e gjatë e Nasa-s.

Imazhi gjithashtu tregon Polin e Akullt të Veriut të Marsit.

“Një det me duna të errëta, i skalitur nga erërat në linja të gjata, rrethon polin verior të Marsit”, tha NASA.

Agjencia hapësinore e përshkroi rajonin si një zonë aq të madhe sa Teksasi.Në këtë imazh me ngjyra të rreme, zonat me temperatura më të ftohta regjistrohen në ngjyrime blu. Ndërsa tiparet më të ngrohta dhe të përshkruara në të verdhë dhe portokalli.

Kështu, dunat e errëta, të ngrohura nga dielli shkëlqejnë me një ngjyrë të artë. Vetë imazhi tregon një zonë të gjerë afërsisht 19 milje (30 km).NASA krijoi skenën duke kombinuar shumë imazhe të kapura midis dhjetorit 2002 dhe nëntorit 2004.

LEXO EDHE:  “Vini re me vëmendje!”/ Paralajmëron Manjani: Mund të ndërpritet rrugëtimi i Shqipërisë në Europë

LEXO EDHE:  Acar në të gjithë Europën/ Shtetet që kanë probleme me ngrohjen, përfshirë Shqipërinë

Ata u këputën nga Sistemi i Imazheve të Emetimeve Termike në orbitën Mars Odyssey. Marsi Odyssey i Nasa nisi në 7 Prill 2001, i ngarkuar për të orbituar Marsin dhe për të mbledhur të dhëna.

Pjesa më e madhe e kësaj ka përfshirë përdorimin e spektrometrave dhe imazheve termikë për të zbuluar provat e ujit dhe akullit në Mars. Por gjithashtu është zbuluar shumë për gjeologjinë dhe rrezatimin marsian. NASA madje ka përdorur Odyssey si një stacion stafetë të koms për roverin legjendar Curiosity, i cili u ul në Mars në verën e 2012.

Ky imazh u prezantua si pjesë e një seti të veçantë fotografish që shënojnë 20 vjetorin e Odyssey. Kanë kaluar pak më shumë se 20 vjet që kur Odyssey nisi, ndërsa përvjetori i saj i 20-të orbital do të zhvillohet në 24 tetor të këtij viti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së “ylberit” në Mars

Publikuar

-

Nga

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së "ylberit" në Mars

NASA ka hutuar tifozët e hapësirës duke lëshuar një imazh të asaj që duket të jetë një ylber në Mars.

Shiu në Mars nuk është i mundur kështu që fotografia u bë virale ndërsa njerëzit u përpoqën të dilnin me një shpjegim.

Agjencia Amerikane e Hapësirës fillimisht nuk dha asnjë përgjigje dhe mbishkroi vetëm imazhin: “Rover Mars Perseverance i NASA-s fitoi këtë imazh të zonës në pjesën e prapme të saj duke përdorur Kameran e Perseverance.”

Disa ekspertë sugjeruan se ishte një “pluhur” i krijuar nga grimcat e pluhurit në planet.

Të tjerët menduan se mund të ishte një shpërthim i lentes së kamerës. Sidoqoftë, Laboratori Jet Propulsion i Nasa më në fund ka dhënë disa përgjigje për botimin e teknologjisë Futurism .

LEXO EDHE:  Pijet alkoolike në Shqipëri kushtojnë më shtrenjtë se mesatarja e BE

LEXO EDHE:  Ish ministri zbulon shifrat “e frikshme”/ Tregon sa shqiptarë janë në burgjet e Europës

Specialisti i marrëdhënieve me mediat JPL, Andrew Good, konfirmoi botimin: “Ajo që po shihni atje është një shpërthim i lenteve.

Rover Perseverance mbërriti në Mars në Shkurt të këtij viti dhe ka gjashtë kamera në bord. Megjithëse nuk do të jetë në gjendje të kapë një imazh të ylberit për shkak të kushteve atmosferike të Marsit, disa shkencëtarë mendojnë se “breshëri akulli” do të ishin të mundshëm në Mars.

Icebow është një fenomen që mund të shfaqet në atmosferë por shoqërohet me ndërveprimin e dritës së diellit me kristalet e akullit dhe jo me pikat e shiut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: