Connect with Us

“Shqipëria përfaqëson gjithë shqiptarët e ndarë”, Ismajli sqaron zgjedhen e kuqezinjve: Kombëtarja është privilegj

Kombëtare

“Shqipëria përfaqëson gjithë shqiptarët e ndarë”, Ismajli sqaron zgjedhen e kuqezinjve: Kombëtarja është privilegj

Publikuar

-

Ardian Ismajli po bën një rritje të madhe profesionale në karrierën e tij. Në pak kohë arriti të siguronte një vend titullari në Kombëtaren shqiptare, ndërsa këtë sezon po kthehet në një element kryesor të Spezia-s në Serie A. Futbollisti shqitpar ka dhënë një intervistë për “La Nazione” në Itali, ku rrëfehet për zgjedhjet e tij në karrierë si dhe për fëmijërinë e tij në periudhën e luftës në Kosovë.

Ofertat dhe Spezia

“Unë kam qenë duke luajtur për shumë sezone në Hajduk Split në ligën kroate dhe pas një viti veçanërisht pozitiv tërhoqa vëmendjen e disa klubeve në ligat kryesore evropiane. Kam marrë disa oferta, por projekti që Spezia ka për të ardhmen dhe kushtet që më janë paraqitur më bindën më shumë se perspektivat e tjera. Dhe me mendje prapa përsëris se kam zgjedhur më të mirën për rritjen time”.

Pasioni për futbollin

“Lojtari im i referencës ka qenë gjithmonë Sergio Ramos i Real Madridit. Ëndrra ime si fëmijë ishte të luaja në pesë ligat më të mira në Evropë, veçanërisht në Serie A të cilën unë ndiqja në TV dhe gazeta me shumë interes. Të jesh në gjendje ta bëja atë me La Spezia ishte me të vërtetë një ëndërr dhe pas disa muajsh ambientim mund të them se jam vërtet e lumtur. Në kohën time të lirë më pëlqen shumë të lexoj, por edhe të shikoj filma dhe dokumentarë në televizion”.

Kombëtarja

“Të luash për ekipin kombëtar shqiptar është një ëndërr e madhe sepse ky ekip kombëtar përfaqëson të gjithë shqiptarët që u ndanë pas luftës në 6 vende të ish-Jugosllavisë dhe ata që padyshim jetojnë në pjesë të tjera të botës, ndërsa ekipi kombëtar i Kosovës përfaqëson vetëm Kosovën Të luash për Kombëtaren shqiptare është një privilegj, por unë ende e ndjek Kosovën me shumë dashuri, ku kam lindur dhe jam rritur në futboll”.

LEXO EDHE:  Vidhet autobuzi që shëtiti Kombëtaren e Futbollit

Fëmijëria në periudhën e luftës

“Gjatë luftës në Kosovë isha i vogël, por ende mbaj mend praninë e ushtrisë, policisë dhe paraushtarakëve në Kosovë. Ishin vite të tmerrshme dhe unë jetova me muaj me frikën se mund të ndodhte diçka e keqe me familjen time. Kjo dhunë dhe frika ka kontribuar që të më bëj më të fortë në karakter dhe të kem një personalitet para kohe, me pak fjalë, duke u rritur më shpejt. Ne kemi përjetuar skena të tmerrshme në lëkurën tonë që nuk dua që askush të provojë “.

Shqiptarët në Serie A

“Në ekipin kombëtar ne jemi një grup i mirë, shumë afër dhe ne po luajmë shumë në Itali. Lëvizja shqiptare e futbollit në dhjetë vitet e fundit është rritur me të vërtetë shumë dhe ne kemi shumë lojtarë të mirë. Ata me të cilët unë janë lidhur më shumë, sepse luajnë në skuadrat italiane, janë Berisha nga Spal, Hysaj nga Napoli, Kumbulla nga Roma dhe Gjimsiti nga Atalanta”, ka rrëfyer Ardian Ismajli.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Tifozi i kërkon t’i lërë vendin Canës ose Tares, Duka: Jo gjithmonë plotësohen dëshirat

Publikuar

-

Nga

Jo gjithmonë postimet e ndryshme në rrjetet sociale shoqërohen me komente pozitive. Ka edhe nga ata që kritikojnë, madje edhe nga ata që të thonë se duhet të hapësh krahun dhe të vijë një tjetër në vendin tënd. Kështu i ka ndodhur presidentit të FSHF-së, Armand Duka, që ka shkëmbyer batuta me një ndjekës të tijin që i thoshte se vendin e tij duhet ta zërë një ikonë si Cana ose Tare.

Komentuesi: Zoti Duka ka ardhur koha që vendin tënd ta marrë një ikonë si Cana ose si Tare. Ata janë të aftë dhe të dashur për mbarë tifozët shqiptarë… Kështu do të kujtohesh gjithmonë për mirë nëse ia lë vendin atij që e meriton. Ndryshe do të jesh gjithmonë me petkun e diktatorit derisa të jesh në detyrë.

LEXO EDHE:  Ronaldo, Higuain, Icardi?/ Ky do të jetë golashënuesi më i mirë në Serie A

LEXO EDHE:  FOTOT-Moderatorja e sportit provokon sërish/ Ndez Instagramin me pozat e saj

Duka: Do ta kem parasysh këshillën tënde, por duhet ta ndash mendjen, kë nga këta të dy mendon ti?…

Komentuesi: Ti mund të ironizosh, se po të ishte për mua do të zgjidhja që të ikje ti. Edhe jam i sigurt se të dy do të bënin shumë herë më shumë se sa ke bërë zotrote.

Duka: Jo gjithmonë të plotësohen dëshirat, edhe unë do të dëshiroja të mos më shkruaje ti.

Komentuesi: Nuk të shkruaj më se të preka në tela më duket…

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Rey Manaj bën bashkë flamurin shqiptar me stemën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Rei Manaj është duke kaluar formën fantastike te Barcelona B pasi ka shënuar 9 gola dhe kryeson listën e golashënuesëve. Më mirë se sulmuesi shqiptar nuk ka mundur të bëjë as Collado që cilësohet si Lionel Mesi i ri i katalanasve.

Së fundmi Manaj ka treguar paraqitjen e re sa i përket mbrojtëseve të tij. Dizenjimi është vërtet interesant teksa te njëra prej tyre është me fanellën e Kombëtares dhe flamurin e Shqipërisë, ndërsa te tjera i veshur me ngjyrat e katalanasve.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Publikohet renditje e re e FIFA-s/ Ja ku renditen Shqipëria dhe Kosova

Publikuar

-

Nga

FIFA ka publikuar së fundmi renditjen e përditësuar të kombëtareve, pas ndeshjeve të muajit mars, për eliminatoret e Botërorit.

Shqipëria nuk ka asnjë ndryshim në renditje, teksa mbetemi në vendin e 66-të, siç ishim më parë, edhe pas ndeshjeve të muajit nëntor. Humbja ndaj Anglisë nuk ka ndikuar në renditje, kjo për shkak se Shqipëria mori dy fitore të tjera, siç ishte ajo me San Marinon dhe ajo me Andorrën.

E kundërta ndodh me Kosovën, që pas dy humbjeve, me Suedinë dhe Spanjën, ka zbritur me 3 vende në renditjen e FIFA-s, teksa tashmë pozicionohen në vendin e 120-të.

LEXO EDHE:  Rama ndërron mendje: Shpërblim për Kombëtaren vetëm nëse lojtarët do vijnë të jetojnë 1 vit në Shqipëri

LEXO EDHE:  "Situata te Kombëtarja është rrumpallë"/ Gazetari shpërthen ndaj Panuçit

Për sa i përket vendeve të para, 6 vendet e para nuk ndryshojnë, me Belgjikën që kryeson, e ndjekur nga Franca, Brazili, Anglia, Portugalia dhe Spanja. Italia për shkak të rezultateve shumë të mira, është ngjitur me 3 pozicione dhe tashmë renditen në vendin e 7-të.

LEXO TE PLOTE