Connect with Us

Ndahet nga jeta Rustem Peçi, kreu i Komitetit Kombëtar të Veteranëve të LANÇ

Politikë

Ndahet nga jeta Rustem Peçi, kreu i Komitetit Kombëtar të Veteranëve të LANÇ

Publikuar

-

Mëngjesin e sotëm, është ndarë nga jeta kryetari i Komitetit Kombëtar të Organizatës së Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të Popullit Shqiptar, Rustem Peçi.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, Kryesia e Komitetit Kombëtar dhe familjarët kanë njoftuar për humbjen e njeriut të tyre të dashur, Peçi.

Sipas, njoftimit të bërë mësohet se homazhet e nderimit për përcjelljen e tij do të bëhen sot, nga ora 14:00-15:00 tek Muzeu Historik Kombëtar.

Ndërsa, varrimi do të bëhet në orën 16:00 duke u nisur nga Muzeu.

Njofim i familjes Peçi dhe i Kryesisë së Komitetit Kombëtar: “Sot, datë 06.04.2021, në orët e para të mëngjesit, mbas një gjendjeje të rëndë shëndetësore, pushoi së rrahuri zemra e shokut Rustem Shefqet Peçi! Rustem Peçi ishte Kryetar i Organizatës Kombëtare të Veteranëve të LANÇ – Nderi i Kombit! Shoku Rustem Peçi ishte ushtarak kariere, i kompletuar në arsimimin dhe kualifikimin e tij profesional. Gjatë jetës së tij aktive ai ka kryer me sukses e dinjitet detyra shumë të rēndësishme drejtuese në strukturat e ushtrisë!

Shoku Rustem gëzonte statusin e Veteranit të LANÇ. Ndarja e tij nga jeta la në pikëllim familjen e tij biologjike, por edhe miq e shokë, bashkëpunëtorë të panumërt në Organizatën Kombëtare të Veteranëve të LANÇ, të cilën e drejtoi me perkushtim ideal e dinjitet!
KRYESIA E KOMITETIT KOMBËTAR”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Myslim Murrizi synon një mandat në Fier/ Bujar Çela: Do i heqë vota PD, nuk e arrin dot qëllimin

Publikuar

-

Nga

Qytetarët shqiptarë në zgjedhjet e 25 prillit, përveç partive tradicionale, do të kenë përballë tyre një sërë partish të reja, të cilat janë shgprehur optimist se do të kenë një rezultat të kënaqshëm.

Myslim Murrizi ë këto zgjedhje vjen me partinë e tij Lëvizja Demokratike Shqiptare, ndërsa në një intervistë për CNA.al u shpreh se do të arrijë të marrë mandat të sigurt në Fier dhe Tiranë, ndërsa shtoi se është shumë afër marrjes së një deputeti edhe në Korçë dhe Durrës.

Unë nuk mbahem sikur shoh filxhan, filxhan sheh Mona, por unë do të marr mandate në Fier, Tiranë, jam shumë afër mandatit në Korçë, Durrës, do të luaj fort dhe do të ketë surpriza në Lezhë dhe Dibër. Nuk do të ketë qark të Shqipërisë që LDSH nuk do të ketë vota në 5197 qendra votimi që ka Shqipëria”, tha Murrizi.

Por për kandidatin e PS në qarkun e Fierit Bujar Çela synimi i Murrizit do të jetë i pamundur. Në një intervistë për CNA.al, Çela deklaroi se Murrizi do të arrijë të marrë vetëm pak vota nga partia që ka dalë, PD, por sipas tij pa arritur të krijojë një mandat.

LEXO EDHE:  Ola Bruko lë studion e lajmeve dhe jep njoftimin/ Vetëkarantinohet në banesë

LEXO EDHE:  Meta: Rexhep Çeliku, shqiponja që vallëzon dhe fluturon vetëm lart

Unë jam deputet jo me korrespodent, jam përditë. Myslimi është pjesë e atyre që janë zemëruar me nënën dhe me babën dhe po mundohen të gjejnë strehë te komshiu e komshia. Mua nuk më shqetëson fare;. E shumta ai do të marrë ndonjë mandat nga e djathta, por unë nuk e besoj, forcë politike nga ka ardhur.

Por Myslimi ka një marrëdhënie të shumëfishtë, të shumëprovuar dhe asjë herë nuk ka marrë mandat. E shumta ai do heqë ca vota nga e djathta, por pa prodhuar mandat dhe pa dëmtuar mandat për ata, se për ne jo e jo”, tha Çela për CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

Partia Socialiste dhe Partia Demokratike, si forcat më të mëdha kanë shtuar retorikat e tyre se do të dalin forcë e parë në çdo qark.

Fieri, që deri më sot mbahet si bastion i së majtës, për socialistët është fitore e sigurt.

Në një intervistë për CNA.al, kandidati i PS Bujar Çela, i cili renditet i shtati në këtë qark shprehet se në zgjedhjet e 25 prillit kanë të sigurt 10 mandate parlamnentare, ndërsa shtoi se janë afër mandatit të 11.

Sipas tij, deri tani fushata elektorale po ecën mjaft mirë nga PS dhe PD, ndërsa theksoi se lista eopozitës është zgjeruar pa patur asnjë përfitim e duke futur kryetarët e partive të vogla për tu siguruar një mandat në Parlament.

Fushata elektorale për mua ka ecur mjaft mirë, një fushatë e qetë. Të dyja partitë e mëdha për mua janë korrekte me sjelljen, pastaj ka nga të vegjlit të cilët për të përfituar nga  numrat që nuk i gjejnë dot sillen jo në përputhje me kodin dhe me ato që kemi miratuar.

Partitë e vogla e kam fjalën për pseudomotrën e të dyja partive të mëdha. Lista e madhe e PD ka futur një tufë pseudopartishë që kanë vetëm kryetarë dhe janë vendosur në listë për të futur kryetarët në Parlament. Këta pas dy vjetësh i ka marrë malli shumë për pushtet dhe janë kthyer me listat e PD-së.

Ne në qarkun e Fierit kemi 10 mandate dhe duam të bëjmë 11”, tha Bujar Çela për CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

FOTO/ Goditja me shkelm e Obanor në fund të ndeshjes, shihni shenjat e takave në trupin e Markut

Publikuar

-

Nga

Vllaznia-Laçi ishte një nga dy gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë të luajtura ditën e sotme në “Loro Boriçi”. Takimi u mbyll me fitoren 1-0 për shkodranët, falë golit të shënuar nga Ardit Hoxhaj në pjesën e parë.

Në fund ndeshja u mbyll me tension dhe sherr nga të dyja ekipet. Mbrojtësi i Laçit, Obanor goditi me shkelm mesfushorin e Vllaznisë, Herald Marku. Pas ndeshjes është publikuar edhe fotoja teksa shihen qartë shenjat e takës që Obanor i ka bërë Markut. Një goditje e ashpër që padyshim do të jetë objekt i Komisionit të Disiplinës.

LEXO TE PLOTE