Connect with Us

Lulzim Basha po kërkon alibinë e humbjes

Politikë

Lulzim Basha po kërkon alibinë e humbjes

Publikuar

-

Video-Rama ka rënë!/ Si gënjeu Luli

Kreu i “Republikës se re” Lulzim Basha, duket se është në panik për zgjedhjet e 25 Prillit.

Ai ka nisur një lojë me qëllim që në fund të ketë me çfarë të justifikohet apo të ketë një alibi në rast humbjeje.

Loja ka nisur me kallëzimet e njëpasnjëshme të zyrtarëve të PD, në Strukturën e Posaçme Antikorrupsion, për blerje dhe pazare votash.

Me 6 Janar 2021, Partia Demokratike kallëzoi në SPAK, drejtuesit më të lartë të Partisë Socialiste, duke nisur nga kryeministri Edi Rama, disa ministra, deputetë, kryebashkiakë dhe drejtorë.

Në kallëzimin e firmosur nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, janë 16 persona që janë kallëzuar, se po përdorin funksionin publik për interes elektoral.

Në muajin Shkurt të këtij viti, po Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka depozituar një padi në SPAK, për krim elektoral.

Denocime në SPAK, ka bërë edhe eksperti i çështjeve zgjedhore për Partinë Demokratike Ivi Kaso, pas sipas tij ka raste të panumërta të shit-blerjes së votës, kryesisht në Tiranë.

Pra, kanë qenë denoncime të shumta, për shit-blerje votash apo siç quhen ndryshe krime elektorale.

Por, ana tjetër e medaljes është për këto denoncime nuk ka asnjë fakt dhe as një provë, as për zyrtarë të pushtetit qendror dhe vendorë, për të cilët pretendohet se kanë shkelur ligjin zgjedhor dhe as për eksponentë të ndryshëm që po blejnë vota.

LEXO EDHE:  Sekretari i Përgjithshëm i Bashës sulmon Shoqërinë Civile

Pse nuk kallëzohen me emra në SPAK, këta që po blejnë vota?

Vetëm nëse po blen Ilir Meta vota dhe duan që të mbulojnë Presidentin për t’ja faturuar PS, kjo është diçka tjetër.

Por, deri më tani nuk ka asnjë rast të kapur, të vërtetuar apo denoncuar për blerje votash.

Denoncimet e zyrtarve të PD në SPAK dhe deklaratatat e atyre që po flasin blerje votash, janë as më shumë e as më pak,  një skenar i qartë i Lulzim Bashës, i cili po kërkon alibinë e humbjes.

Fakti, se po vazhdojnë investimet nuk përbën shkelje ligji.

Opozita nuk mund të ngelet në gjurmët e deklarimeve bosh dhe të ngrejë si papagalli akuza pa pasur të vërteta.

Është e turpshme kjo, për një  opozitë me rreth 415 mijë vota në 2017, e cila nuk arriti të provojë një manipulim vote apo një blerje vote.

Ky është paralajmërimi i humbjes. Lulzim Basha po aktron dhe po përgatitet për humbjen me gjithë Ilir Metën në krah që e ka aleat me LSI-në, duke thënë se po blihen vota dhe ne kemi bërë denoncime./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ilir Meta ndjeu “erën” e burgut?/ Si tentoi të minonte reformën në drejtësi

Publikuar

-

Nga

Braktisi Presidencën/ Çela vë Metën para përgjësisë: Ka kryer krim, e pret dënim i rëndë

Në kohën që flitej për reformën në drejtësi në vitin 2016, Ilir Meta në nga pozicioni i kreut të Kuvendit, tallej me burgun.

Ndërsa deklaronte se Qeveria kishte nevojë për përmirësime, në emisionin e Çim Pekës, Meta fliste për mangësi të reformës në drejtësi se ishte dominuar nga fjala “burg”, por se nuk kishin lindur ata njerëz që mund ta çonin në burg.

Nuk besoj, edhe një herë tjetër, se vërtet kanë lindur ata njerëz që mund të kenë një guxim të tillë. Po kështu nuk është ndonjë sekret që indirekt vazhdimisht është përmendur, apo është pëshpëritur se kjo reformë bëhet kundër këtij, kundër atij, dhe nuk është ndonjë sekret

që është thënë që është bërë edhe kundër Metës”, shprehej Meta në vitin 2016.

Por pas miratimit të reformës në drejtësi, duket se e nuhati erën e burgut nga larg dhe filloi ta merrte seriozisht, ndaj dyshohej se bëri përçapje për të minuar reformën në drejtësi.

Kujtojmë se në vitin 2020, Meta tashmë nga pozicioni i Presidentit kërkoi ngritjen e një Këshilli Politik për të ndërhyrë në Reformën në Drejtësi.

Ka disa institucione që duhet të ishin ndërtuar. Opozita është ajo që e votoi reformën në drejtësi, ndryshimet kushtetuese. Duhet parë nëse ka nevojë për amendime, sipas Presidentit duhet një këshill politik me përfaqësues të pozitës dhe opozitës për të arritur në një mirëkuptim sepse ndryshimet kushtetuese nuk janë çështje të Edi Ramës, por të gjithë popullit, që ka edhe një opozitë që duhet të ketë zërin e vet. Ka shumë gjëra që nuk po ecin, duhet parë nëse duam gjyqësor për Edi Ramën apo për të gjithë qytetarët“, raportohet të ketë thënë Meta në një takim me Opozitën.

Më tej në media u raportua se Meta i kishte thënë kreut të PD-së, Lulzim Basha dhe aleatëve të tij se  propozimin prej 11 pikash, ku përfshihej Reforma në Drejtësi do ua shtronte edhe ndërkombëtarëve.

Por, ishte ambasadorja amerikane Yuri Kim, që ia ndaloi hovin Presidentit.

Fillimisht ishte vetë Kim që shkoi në Presidencë me urgjencë, takim të cilin Meta e shmangu dhe la këshilltarët e tij që të takoheshin me diplomaten amerikane.

LEXO EDHE:  Vendimi i Komisionit të Venecias për Vettingun/ Rama tallet me Bashën

LEXO EDHE:  Takimi në Presidencë/ Reagon Basha: Jam më krenar se kurrë, do ta çoj sigurinë në nivele të tjera

Kjo e fundit, kujtojmë se disa orë më pas, bëri një postim të ashpër duke i dërguar një mesazh të q

artë dhe direkt Presidentit Ilir Meta dhe të gjithë atyre që janë pjesë e planit të tij.

Ambasadorja e SHBA-së e cilësoi këtë lëvizje si një sabotim të Reformës në Drejtësi .

Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë“, shprehej Kim.

Meta në panik nga burgu?

Sot Ilir Meta, pasi nuk ia doli të ndërhynte në reformën në drejtësi, është në pritje të vendimin të Gjykatës Kushtetuesë, e cila do të vendosë për fatin presidencial të tij.

Që pas vo timit të Kuvendit për shkarkimin e tij Meta është tërhequr nga deklaratat e forta politike dhe nga sulmi ndaj ndërkombëtarëve.

Kujtojmë se Ilir Meta është i vetmi ish- Kryeministër shqiptar që në dy dekadat e fundit është proceduar penalisht për korrupsion. Në shkurt të vitit 2011, ai u akuzua nga Prokuroria e Përgjithshme për korrupsion aktiv, pas publikimit të një video nga emision Fiks Fare, ku dëgjohej të diskutonte një pagesë prej qindra mijëra eurosh me ish ministrin e ekonomisë, Dritan Prifti.

Akuza kundër tij u hodh poshtë në Janar të viti 2012 nga Gjykata e Lartë.

Gjithashtu emri i Ilir Metës është lakuar si i lidhur me aferën e ÇEZ edhe nga ish-kreu i bordit të drejtorëve të ÇEZ, Jozef Hejsek.

Dyshime ndaj Metës ka edhe për pasurinë, për të cilën thuhet se e ka siguruar në offshore, por ende nuk ka pasur ndonjë hetim për këtë çështje.

Pra,  janë këto disa çështje por edhe të tjera, ai ajo e zhdukjes së floririt të Krrabës, për të cilin Meta është akuzuar nga ish Kryeministri Sali Berisha, për të cilat shqiptarët kërkojnë transparencë dhe drejtësi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kujdes, babëzia është vrastare”/ Paralajmërimi i fortë i ish-ministrit socialist: Pasojat janë të rënda

Publikuar

-

Nga

Sipërmarrësi i programeve anti-virus, John McAfee është gjetur i vdekur në një qeli në një burg të Barcelonës. John McAfee akuzohej zyrtarisht nga SHBA edhe për mashtrimin e investitorëve të investonin në kriptomonedha.

Në lidhje me këtë lajm, ka ardhur një reagim edhe nga ish-ministri i Ekonomisë dhe Financave në qeverisjen e socialistëve, Arben Malaj, i cili njëkohësisht bën edhe një paralajmërim të fortë për shqiptarët, ndërsa shkruan se “kush gënjen investitorët të investojnë në kriptomonedha/Bitcoin duke mashtruar për fitime marramendëse – mund të ketë pasoja të rënda jo vetëm ligjore.”

Në një postim në rrjetet sociale, Malaj i drejton një mesazh edhe Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare, për të cilin thotë se duhet të identifikojë dhe parandalojë risqet që trondisin tregjet financiare nga spekulatorët.

Sipas Malajt AMF mund të kërkojë asistencë nga SEC, për bazën ligjore mbi të cilën ata e kanë akuzuar McAfee për mashtrim të investitorëve nëpërmjet këshillave të tij të shtrenjta për investim në Bitcoin.

Kujdes kush gënjen investitorët të investojnë në kriptomonedha/Bitcoin duke mashtruar për fitime marramendëse – mund të ketë pasoja të rënda jo vetëm ligjore. John McAfee akuzohej zyrtarisht nga SHBA edhe për mashtrimin e investitorëve të investonin në kriptomonedha. Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare në vendin tonë ka detyrë ligjore të mbikqyrë fondet e investimeve financiare me larmi formash të sofistikuara por AMF duhet të identifikojë dhe parandalojë risqet që trondisin tregjet financiare nga spekulatorët.

AMF mund të kërkojë asistencë nga SEC, për bazën ligjore mbi të cilën ata e kanë akuzuar McAfee për mashtrim të investitorëve nëpërmjet këshillave të tij të shtrenjta për investim në Bitcoin.

Mashtruesit në tregjet financiare kanë asistencë dhe aftësi të jashtëzakonshme të gjejnë apo krijojnë “hapësira” ligjore për të “përligjur” mashtrimet e tyre.

Vdekja e papritur e J. McAfee është një fund tragjik i një prej ikonave të programeve antivirus.

Ajo sjell trishtim të thellë për familjen, miqtë, kolegët dhe adhuruesit e tij të shumtë.

Por kjo vdekje është edhe një rast konkret se sa e rëndësishme edhe për çdo individ, biznes por edhe politikanë është edukimi dhe respektimi i etikës në biznes.

Kujdes: “Greed – babëzia është vrastare“.-shkruan Arben Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Njëqindvjetori i turpit

Publikuar

-

Nga

Nga Edward Lucas “Center for European Policy Analysis”

Partia Komuniste Kineze mbush 100 vjeç më datën 1 korrik. Burokratët e partisë-shtet, do ta festojnë atë me pompozitetin e tyre të zakonshëm. Të gjithë ata që kanë fatin të jetojnë në liri, duhet ta përkujtojnë këtë përvjetor me marrjen e disa hapave, për t’u siguruar që të mos ketë shumë përvjetorë të tillë në të ardhmen.

Si fillim, duhet t’i jini mirënjohës fatit që keni. Asnjë nga problemet e vendeve që jetojnë në hijen e Rusisë, nuk i afrohet vuajtjes së tibetianëve, ujgurëve, kazakëve, mongolëve dhe pakicave të tjera etnike nën sundimin shovinist të partisë-shtet në Kinë.

Edhe shumë kinezë vuajnë, sidomos besimtarët praktikantë, intelektualët që besojnë tek liria e mendimit, dhe kushdo që mbështetet të drejtat e tyre. Fatmirësisht arrestimi arbitrar, censura, de-kulturalizimi, dëbimet dhe mundimet e tjera të përjetuara nga sovjetikët, po zbehen nga kujtesa e gjallë në ish-perandorinë e Kremlinit.

Por tani ato po ndodhin në Kinë. Njerëzit me para mund të bëjnë donacione. Ata që kanë kohë mund ta kursejnë atë për t’u angazhuar sadopak në këtë kauzë. Edhe përfaqësuesit e zgjedhur duhet të bëjnë më shumë (qoftë edhe diçka sadopak domethënëse) kundër regjimit të Pekinit, apo në emër të viktimave të tij.

Të burgosurit politikë variojnë nga Pançen Lama, i rrëmbyer që fëmijë, tek “Dy Majkëllat”, qytetarë kanadezët që mbahen peng në kushte të vështira. Drejtuesit e bashkive mund të riemërtojnë rrugët dhe vendet të tjera me rëndësi.

Bashkia e Budapestit në Hungari sapo e ka bërë këtë, me rrugë të emërtuara për nder të protestuesve të Hong Kongut, dëshmorëve ujgurë dhe peshkopit katolik të përndjekur Xie Shiguang. Por ndoshta kauza më e madhe përfshin Tajvanin.

Kina kontinentale është duke bërë gjithçka për  të dëmtuar demokracinë në ishull. Ndërhyrjet në ajër dhe det nga ushtria kineze, janë gjithnjë e më të shpeshta dhe të guximshme. Nëse Tajvani hakmerret, rrezikon një përshkallëzim të situatës në të cilin do të dalë humbës.

Nëse nuk hakmerret, atëherë do të duket si një vend shumë i dobët. Garancia e paqartë dypalëshe e sigurisë nga ana e SHBA-së, po vihet nën një presion në rritje. Evropa mund të ndihmojë jo pak. Për shembull, dërgimi i anijeve detare në Ngushticat e Tajvanit, do t’i tregonte regjimit të Pekinit, se Tajvani nuk është vetëm një çështje SHBA-Kinë.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/TË FALENDEROJMË ZOTAT QË NA KTHYEN LUL BASHËN
LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/TË FALENDEROJMË ZOTAT QË NA KTHYEN LUL BASHËN

Këtë mund ta bëjnë Franca, Gjermania dhe Britania. Por edhe vendet pa flota detare të mëdha, mund të ndihmojnë në fronte të tjera. Unë sugjeroj që shumë vende të bëhen bashkë dhe të ndërmarrin hapa, madje edhe të vegjël, për të përmirësuar marrëdhëniet e tyre me autoritetet në Taipei.

Ndër hapat kryesore në këtë drejtim mund të jenë:

Dërgimi i politikanëve dhe zyrtarëve në Tajvan për takime “joformale” apo “humanitare”;

politikanëve të opozitës, kryetarëve të bashkive dhe figurave të pavarura publike (delegacioni çek i verës së kaluar, ishte një shembull i shkëlqyer);

Përmirësimi i statusit të misioneve gati-diplomatike në Taipei (p.sh shtimi i një atasheu ushtarak); ftesa ndaj zyrtarëve tajvanezë për takime joformale apo edhe zyrtare; zmbrapsja e përpjekjeve të Kinës për të zhdukur Tajvanin nga jeta publike.

Sigurimi që ajo të shfaqet si “Tajvan, Republika e Kinës”, jo si “Taipei Kinez” apo gabime të ngjashme; inkurajimi i aleatëve të Tajvanit, veçanërisht ata me peshë si Selia e Shenjtë, Paraguai dhe Guatemala, që t’i rezistojnë presionit për të kaluar në anën e Pekinit.

Së fundmi parandalimi i kompanive perëndimore që të jenë bashkëpunëtore në ngacmimin e Tajvanit, për shembull në përkuljen ndaj presionit të Kinës, dhe refuzimin e furnizimit me vaksina të vendit ishullor.

Individualisht, asnjë nga këto masa nuk mund të ndryshojë ndonjë gjë. Por së bashku, ato ndihmojnë në rrëzimin e tabusë, dhe e bëjnë më të lehtë që vendet e tjera të ndërmarrin hapa të ngjashëm. Nëse mjaftueshëm vende e ndjekin këtë shembull, kjo mund të ndryshojnë llogaritjet e rrezikut në Pekin.

Po ashtu ne mund ta ndihmojmë Tajvanin me trajnimin e tij për luftën politike. Prej vitesh, kultura politike atje ka qenë e kujdesshme, burokratike dhe respektuese. Tani duhet të jetë e shkathët, e guximshme dhe dinamike.

Në këtë aspekt, vendet me përvojë të gjatë në marrëdhëniet me Rusinë, kanë shumë për t’i ofruar Tajvanit. Prandaj pritini në takime zyrtarë, gazetarë dhe aktivistët tajvanezë në qendrat tuaja kërkimore si dhe agjencitë qeveritare./CNA.al

LEXO TE PLOTE