Connect with Us

Luljeta Bozo tregon kush e “joshi” të kandidojë për Partinë Socialiste

Politikë

Luljeta Bozo tregon kush e “joshi” të kandidojë për Partinë Socialiste

Publikuar

-

Luljeta Bozo tregon kush e “joshi” të kandidojë për Partinë Socialiste

Kandidatja për deputete e Partisë Socialiste në qarkun e Tiranës, Luljeta Bozo, tha se bisedat që ka zhvilluar me njerëzit pas tërmetit të 2019-s e kanë nxitur të kandidojë për deputete.

Këtë deklaratë znj. Bozo e bëri në studion e lajmeve në Euronews Albania përballë gazetares Bruna Çifligu.

“Fushata ka nisur, ftesa më erdhi në mënyrë të papritur, por duke pasur parasysh që pas tërmetit kisha kontakt me njerëzit, siç më thanë i qetësove njerëzit. Në fund të bisedave më thonin “njerëz si ty duam të kemi në vende drejtuese”. Ishte edhe një dëshirë e njerëzve, që e shprehën këtë dëshirë dhe ftesa më erdhi nga Rama, në fillim me hezitim, por më pas e pranove si një detyrë qytetare”, tha ajo.

Ajo theksoi se fushata elektorale është e qetë, ndërsa kërkoi nga qytetarët të tregojnë maturi pasi grumbullimet masive mund të sjellin pasoja për shëndetin e tyre.

“Fushata është relativisht e qetë, jo si herë të tjera që ka qenë me rrëmujë nuk më vjen mirë që njerëzit harrojnë se jemi në një situatë shumë të vështirë siç është Covid dhe kjo është papërgjegjshmëri shumë e madhe. Nuk kanë nevojë ta shprehin entuziazmin e tyre për një parti ose një tjetër, e kanë këtë mundësi që ta shprehin më 25 prill. Një përgjegjësi e ka edhe forca politike, e cila duhet të marrë masat që mos të grumbullohen njerëzit”, tha ai.

LEXO EDHE:  Zgjerimi detar i Greqisë/ Zekthi: Përbetimet e Ramës dëshmi se po shet diçka

Ajo u shpreh se nëse do zgjidhet deputete më 25 prill do të japë kontribut në sektorin e ndërtimit, për pensionistët dhe për të rinjtë, të cilëve u kërkoi të mos largohen nga Shqipëria.

“I dëgjoj me vëmendje. Në këtë moment s’mund t’u jap zgjidhje, nëse mua më votojnë unë do vë të gjitha forcat në shërbim të njerëzve. Të them të drejtën takime elektorale nuk kam bërë, por unë takime bëj përditë me njerëzit, sepse unë bëj dy shëtitje, në mëngjes dhe pasdite dhe në këto shëtitje takoj pafundësisht njerëz, që më urojnë suksese”, tha Bozo./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryebashkiaku i Gjirokastrës reagon pas akuzave të kandidatit të LSI/ Tavo, hajduti që thërret kapni hajdutin

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Gjirokastrës reagon pas akuzave të kandidatit të LSI/ Tavo, hajduti që thërret kapni hajdutin

Kryetari i bashkise Gjirokaster Flamur Golemi ka hedhur poshtë akuzat e kandidatit për deputet te LSI, Vangjel Tavo lidhur me ndihmat e ardhura nga donatoret për periudhën e pandemisë.

Që Vangjel Tavo ka disa kohë që e ka humbur qetësinë dhe e ka shfrenuar fantazinë me skenarët imagjinarë të blerjes së votave, ky nuk është më lajm. Sillet kështu sepse e pret humbja e sigurt më 25 prill. Kulmi i reagimeve dhe denoncimeve të tij qesharake me siguri që nuk është sot sepse do të ketë të tjera në vijim duke e ditur që s’ka më asnjë shans për t’i hedhur hi syve të njerëzve”, shprehet Golemi ne reagimin e tij.

Por në respekt të qytetarëve të Gjirokastrës, vazhdon ai, po shpjegoj këtë “mega skandalin” e Vangjel Tavos.

Bashkia Gjirokastër ka marrë një donacion me ndihma ushqimore nga një kompan private në Gjermani, të cilin gjej sërish rastin ta falenderoj, që njësoj si vjet gjatë pandemisë na është gjendur pranë për familjet në nevojë.

Ndihmat ushqimore kanë ardhur në Gjirokastër disa ditë më parë”, thuhet në sqarimin e Kryebashkiakut të Gjirokastres, “janë konform gjithë procedurave përkatëse dhe janë vendosur përkohësisht në ambientet e Drejtorisë së Shërbimit Zjarrfikës”.

LEXO EDHE:  Takimi në Vlorë/ Deputeti: Rama  kërcënoi studentët me jetë

LEXO EDHE:  Rama, ‘selfie’ me Obamën/ Përshëndetje nga Samiti i NATO-s

“Nga e njëjta kompani ne kemi marrë ndihma për familjet në nevojë edhe një vit më parë gjatë karantinës. Është një donacion bujar që ne e vlerësojmë shumë dhe e mirëpresim sepse çdo kontribut për familjet në nevojë është i rëndësishëm.

Lidhja e këtyre ndihmave me zgjedhjet është imagjinatë e Vangjel Tavos, për ne është proces rutinë që e kemi bërë vjet gjatë karantinës dhe do të vazhdojmë ta bëjmë sa herë te kemi mundësi për të ndihmuar njerëzit në nevojë.

Është e thjeshtë, Tavo që akuzon për gjëra të tilla, i ka bërë vetë këto marifete dhe Gjirokastra e di mirë gjithçka. Për t’i shkuar transparencës deri në fund, po publikoj edhe korrespondencën me kompaninë “Kelmendi”, dokumentacionin shoqërues të ndihmave, magazinimin e tyre dhe një takim falenderues që unë pata me përfaqësuesin e kompanisë.  Vangjel Tavo flet për “mega skandal”, njësoj si të thuash “hajduti thërret, kapeni hajdutin””, thekson Golemi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Investimet në bujqësi/ Kandidati i Lëvizjes për Ndryshim tregon programin

Publikuar

-

Nga

Kur na ndajnë vetëm 15 ditë nga zgjedhjet e 25 prillit, kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli ka prezantuar kandidatin për deputet në Shkodër, Gjovalin Kastrati.

Në një video të postuar nga Topalli në rrjetet sociale shfaqet Kastrati duke folur investimet që do të bëhen në sektorin e bujqësisë.

“ Bimët medicinale të madhësisë eksportohen në Bashkimin Evropian. Mbështetja për këë sektor 8 vite ka qenë pothuajse zero. Nëse ky sektor do kishte të pasur mbështetje do kishte zhvillim 3 herë më i madh.  Do të kishte pas më shumë të punësuar dhe nuk do të kishte pas emigracion kaq të mëdha. politikat e qeverisë janë politika denigruese. Ne do të japim mbështetje për subvencioneve në bujqësi dhe dhënien e certifikatës së tokës”, shprehet Kastrati./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama nënshkruan “Memorandumin Kuvendor”/ Firmoset nga “noteri i tërmeteve”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka nënshkruar Memorandumin Kuvendor në Kuç.

Shefi i qeverisë në kuadër të fushatës zgjedhore është ndalur në Kuç të Vlorës, ku ka bërë parashikimin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Mes humorit, Rama me laps ka bërë llogaritë në një mbulesë tavoline, duke bërë me dije se do të fitojë nga 74-78 mandate dhe këtë memorandum ia ka firmosur “noteri i tërmeteve” Damian Gjiknuri.

Pas llogarive, Rama mori mbulesën dhe ua prezantoi rezultatet e zgjedhjeve qytetarëve.

LEXO EDHE:  Takimi në Vlorë/ Deputeti: Rama  kërcënoi studentët me jetë

LEXO EDHE:  Takimi në Vlorë/ Deputeti: Rama  kërcënoi studentët me jetë

Rama: Vëre në kornizë atë dhe mbaje parashikimi tim
Kukës-1
Dibër-3
Shkodër-4
Lezhë -3
Durrës-8
Tiranë-19
Elbasan-8
Korçë-6
Berat-5
Fier- 10 Vlorë – 9
Gjirokastër- 3
Tani jemi në rregull mbledhja
Gjiknuri: 76…. 79
Rama: O Zot i madh mu bënë si Luli të tërë ej ooo
Rama: Të gjithë 79, unë kam thënë 74 deri 79. Tani të firmosim Memorandim Kuvendor në Kuç në 10 prill 2021, hajde firmose Damian, se ti je noteri i tërmeteve./CNA.al

LEXO TE PLOTE