Connect with Us

Hakerat publikojnë të dhënat e 11 milionë përdoruesve të vjedhura nga Facebook

Teknologji

Hakerat publikojnë të dhënat e 11 milionë përdoruesve të vjedhura nga Facebook

Publikuar

-

Hakerat publikojnë të dhënat e 11 milionë përdoruesve të vjedhura nga Facebook

Një website për hakerat zbuloi detajet e 11 milionë përdoruesve të Facebook nga Mbretëria e Bashkuar.

Shkelja e të dhënave preku mbi 500 milionë përdorues të Facebook globalisht por gjigandi i teknologjisë thotë se të dhënat e vjedhura janë të vjetra dhe janë marrë gjatë një shkelje në 2019.

Uebfaqja e hakerëve përmbante informacione për njerëz nga 106 vende.

Numrat e telefonit, ID-të e Facebook-ut, emrat, ditëlindjet dhe vendndodhjet ishin vetëm disa nga të dhënat e vlefshme për individët e paditur që po postoheshin në këtë faqe.

“Business Insider” kohët e fundit raportoi për shkeljen e cila pa një përdorues të një forumi të ulët të nivelit të ulët të hakimit të ribotojë të dhënat e vjedhura gjatë fundjavës.

Facebook i tha medias se të dhënat ishin vjedhur në vitin 2019 për shkak të një të mete të cilën kompania tani e ka rregulluar.

Në një deklaratë Facebook tha: “Këto janë të dhëna të vjetra që u raportuan më parë në 2019.

“Ne e gjetëm dhe e rregulluam këtë çështje në gusht 2019.” Pavarësisht se të dhënat janë të vjetra, kriminelët ende mund të përpiqen t’i përdorin ato për të bërë personat e tjerë. Alon Gal, shefi i teknologjisë së firmës së inteligjencës për krimin kibernetik  Hudson Rock , zbuloi të dhënat e ribotuara në forumin e hakerëve.

LEXO EDHE:  Pretendimi se Covid është më pak “vdekjeprurës se gripi”/ Facebook fshin postimin e Trump

Ai i tha Business Insider: “Një bazë të dhënash e asaj madhësie që përmban informacionin privat, siç janë numrat e telefonit të shumë përdoruesve të Facebook, sigurisht që do të çonte në aktorë të këqij duke përfituar nga të dhënat për të kryer sulme të inxhinierisë sociale [ose] përpjekjeve të piraterisë”. Gal vëzhgoi se si të dhënat u ribotuan në internet falas.

Facebook është zotuar të vendosë një ndalim të grumbullimit të të dhënave pasi disa incidente të tilla kanë ndodhur në rrjetin e mediave sociale.

Ndërmarrjeve u kërkohet ligjërisht të ju tregojnë nëse ata e dinë se të dhënat tuaja janë shkelur, kështu që nëse jeni prekur nga rrjedhja e të dhënave në Facebook 2019, ju ndoshta tashmë e dini për këtë.

Ju gjithashtu mund të përdorni faqet e internetit si “HaveIBeenPwned.com” për të kontrolluar nëse adresa juaj e emailit është e lidhur me një llogari të kompromentuar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook Messenger ka një kuti sekrete me mesazhe që nuk keni parë kurrë

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger ka një kuti sekrete me mesazhe që nuk keni parë kurrë

Llogaria juaj në Facebook ka një kuti postare të fshehur që mund të jetë e mbushur me mesazhe të palexuara që nuk i keni parë kurrë.

Kjo për shkak se gjigandi i mediave sociale ka një kutinë e ndërlikuar për të gjetur Messenger që është e lehtë të humbasësh.

Mesazhet janë nga njerëz me të cilët nuk jeni miq në Facebook dhe regjistrohen si “kërkesa për mesazhe”.Për disa arsye, gjigandi i mediave sociale të Mark Zuckerberg nuk ju dërgon një njoftim kur të merrni një – dhe ato nuk shfaqen në kutinë tuaj të paracaktuar.

Në vend të kësaj, ato shfaqen në një dosje të veçantë “kërkesat e mesazheve”.Për ta gjetur, së pari hapni aplikacionin Messenger në smartphone tuaj. Nga këtu, zgjidhni ikonën e fotos tuaj të profilit në pjesën e sipërme të majtë të ekranit.

LEXO EDHE:  Dhuna në Kapitol/ Twitter dhe Facebook bllokojnë për 12 orë llogarinë e Donald Trump

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

Shkoni poshtë te “kërkesat e mesazheve”, ​​trokitni lehtë mbi të për të parë mesazhet tuaja të palexuara. Nëse nuk e njihni personin që ka kontaktuar, Facebook do t’ju tregojë një grimë informacioni rreth tyre për t’ju bërë më të shpejtë. Ata nuk do ta dinë nëse e keni parë mesazhin derisa të përgjigjeni, prandaj nuk ka pse të shqetësoheni nëse dukeni të vrazhdë nëse vendosni të mos përgjigjeni.

Jini të kujdesshëm megjithëse, sapo t`u dërgoni atyre një mesazh, ajo do të lidhë llogaritë tuaja në mënyrë që të mund t’i dërgoni mesazh njëri-tjetrit sikur të ishit miq në Facebook./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Si u bë Facebook, “shtëpia” e psikopatëve

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE