Connect with Us

Fiks Fare/ Denoncon se po i trafikojnë vajzën minorene. Polica: Jemi të zënë!

Politikë

Fiks Fare/ Denoncon se po i trafikojnë vajzën minorene. Polica: Jemi të zënë!

Publikuar

-

Fiks Fare/ Ferizaj, denoncon se po i trafikojnë vajzën minorene, polica: Jemi të zënë!

Nëna e dy fëmijëve 15 vjeç dhe 3 vjeç, e divorcuar, ankohet në Fiks Fare që policia e Ferizajt nuk ka marrë seriozisht denoncimin e saj të bërë më shumë se 10 ditë më parë, për largimin e vajzës minorene me një djalë 20 vjeçar për të cilën nëna dyshon se e drogon edhe e shfrytëzon për prostitucion.

Një ditë pas interesimit të Fiksit, policia e gjen vajzën, dhe e strehon në një qendër, ajo kishte mohuar trafikimin dhe drogimin, por në të njëjtën ditë ishte hedhur nga kati i tretë i godinës së strehimit, duke tentuar vetëvrasjen. Fatmirësisht vajza shpëtoi dhe është në gjendje të mirë shëndetësore.

Në një intervistë për Fiksin, nëna tregon se po i rrit në kushte shumë të vështira fëmijët, e vetme, pasi i ati nuk përgjigjet. Muajt e fundit, vajza minorene ka ndryshuar sjellje, dhe nuk i bindet nënës së saj pas lidhjes që ka krijuar me një 20 vjeçar komshi. Kur nëna e ka zënë me djalin, dhe i ka kërkuar policisë ndihmë, vajza ka kërcënuar se do të hidhet nga kati i tretë i banesës. Duke parë vajzën në kushte të rënda psikologjike, dhe me frikën se është e droguar, nëna ka pranuar lidhjen duke takuar edhe prindërit e djalit. Por situata pak kohë më vonë doli jashtë kontrollit, kur vajza bashkë me djalin, largohen pa lënë adresë drejt Prishtinës. Vajza i mbyll të gjitha rrjetet sociale, kontaktet me nënën. Vetëm me një mesazh vajza i shkruan nënës që është mirë, në Prishtinë, dhe se burri i saj do punojë dhe ajo do rrijë në shtëpi me qira. Gjatë kësaj jave as prindërit e djalit nuk kishin asnjë lajm prej tij. Në këto kushte nëna e denoncon zhdukjen e vajzës pranë policisë, por këta në vend që të hetojnë djalin, e të marrin në pyetje prindërit e tij, thjesht shpallen vajzën si të humbur, pa hetuar për personin me të cilin është larguar. Pas një jave pa përgjigje, nëna ankohet në Fiks Fare, pasi nuk po gjen zgjidhje, sipas saj nga policia.

Denoncimin e parë për largimin e vajzës me djalin drejt Prishtinës nëna e ka bërë pranë policisë së Ferizajt më datë 25 Mars. Në këtë denoncim ajo bën një deklaratë të plotë për rastin, historinë, emrin e djalit me të cilin është larguar vajza dhe shpreh dyshimet e saj që vajza është droguar dhe trafikuar seksualisht tek persona të tjerë, madhorë.

Nëna u interesua sërish pranë Rajonit të Policisë Ferizaj, nëse gjatë këtyre 10 ditëve ata do të kishin mundësuar vendndodhjen e vazjës dhe djalit, por kjo e fundit në vend që të hetonte ishte mjaftuar vetëm me deklarimin e vajzës si të zhdukur, edhe pse ky nuk ishte denoncimi i saj. Ajo kishte deklaruar se vajza ishte larguar me një person dhe kishte dhënë emër e mbiemër. Njëri nga punonjësit e policisë i thotë që gjatë kësaj kohe kanë qenë të angazhuar në një një rast të arrestimit të 11 personave, ndaj nuk kanë mundur të bëjnë dot asgjë, pasi grupet kanë qenë të gjitha të zëna. Madje ato e “kërcënojnë” nënën që nëse ajo ka patur dijeni për shfrytëzimin seksual është ajo përgjegjëse dhe do përgjigjet.

Në të njëjtën ditë, nëna u interesua sërish pranë familjes së djalit, nëse ata kishin marrë lajm prej tij. Por nëna e djalit shprehet njësoj e shqetësuar, pasi nuk ka asnjë lajm prej tij dhe vajzës. Ajo tregon që djali mund të jetë duke qëndruar tek një shoku i tij që është këngëtar dhe bën videoklipe, gjithashtu tregon se djali është i papunë dhe nuk e di se me çfarë po jetojnë në Prishtinë.

LEXO EDHE:  Dibër/ Arrestohet një person i shpallur në kërkim

Fiks Fare i drejtoi një kërkese zyrtare për informacion Policisë së Ferizajt. Në të njëjtën ditë, nëna kishte marrë një mesazh nga vajza, ku ajo i linte të kuptonte, që kishte dijeni për denoncimin e nënës pranë emisionit Fiks Fare. Në këto mesazhe ajo i lutej nënës që të tërhiqej nga bërja publike e rastit.

Pak orë më vonë, Policia e Ferizajt na bën me dije, nëpërmjet një përgjigje zyrtare se vajza ishte gjetur. Në këtë përgjigje ndër të tjera thuhej:

“Hetuesit policorë janë angazhuar në hetimin e rastit duke ndërmarrë veprimet e duhura hetimore dhe më, 02.04.2021 Hetuesit Rajonal për Krime të Rënda në Ferizaj kanë gjetur personin së bashku me një person tjetër ( A.R. mashkull) , viktima është intervistuar në prezencë të punëtorit të Qendrës për Punë Sociale, e cila deklaron se me vet-dëshirë ka shkuar tek personi tjetër, pasi që ajo ka pasur problem familjar me nënën dhe të atin e saj. Ajo ka deklaruar se as nuk është abuzuar me substancë narkotike e as nuk është prostituuar nga askush, por këto janë trillime të nënës së saj. Viktima deklaron se nëna e saj e ka ditur se ajo dhe A. janë në lidhje dashurie dhe në vazhdimësi ka kontaktuar në telefon me nënën e saj. Gjatë kësaj kohe ajo me A.R kanë qenë tek një i afërm i djalit.

Lidhur me rastin është njoftuar Prokurori i Shtetit për të mitur i cili ka autorizuar hetuesit rajonal që të hapin rast të veçantë “ Bashkësi jashtëmartesore me personin nën moshën 16 vjet” lidhur me qëndrimin e të miturës me personin madhor, ku në cilësinë e të dyshuarit në prezencë të mbrojtësit është intervistuar i dyshuari, kurse viktima është intervistuar drejtpërdrejt nga prokurori i çështjes.

Prokurori ka urdhëruar që e mitura të dërgohet në ekzaminim gjinekologjik në IML – Prishtinë dhe pastaj të dërgohet në strehimore, pasi që viktima nuk pranon që të shkojë në shtëpi tek prindërit e saj për shkak të problemeve familjare me nënën e saj. Kurse për të dyshuarin A. R. prokurori ka urdhëruar që të ndalohet për 48 orë deri në kompletimin e lëndës.

Një ditë më vonë, nëna lajmëron në Fiks Fare që vajza e saj kishte tentuar të vrasë veten, duke u hedhur nga kati i tretë i qendrës. Por fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën. Ajo gjithashtu pretendon se nuk ka qenë policia që e ka gjetur vajzën, por kjo e fundit bashkë me djalin janë paraqitur vetë pranë rajonit të policisë. Gjithashtu ajo vazhdon të këmbëngulë për faktin që vajzës së saj i është dhënë lëndë narkotike dhe është shfrytëzuar seksualisht nga persona të tjerë maxhorenë, por këtë fakt sipas saj policia nuk është duke e hetuar, apo marrë seriozisht si denoncim. Në sfond dëgjohet vajza që konfirmon emrin e personit që e ka shfrytëzuar, rrahur dhe kërcënuar me jetë që të mos i tregojë nënës së saj apo policisë për shfrytëzimin seksual dhe drogën që i kanë dhënë./tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Publikuar

-

Nga

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit, Agron Gjekmarkaj, ka kthyer sërish faqe, pasi Lulzim Basha e përfshiu në lista.

Deri pak muaj më parë Gjekmarkaj ishte një nga zërat më kritik të kryedemokratit.

Zërat thonin se Gjekmarkaj ishte zemëruar pasi nuk u përfshi në listat e vitit 2017, madje zemërimi i tij ishte aq i madh, sa i ashtaquajturi analist, vijoi sulmet me një seri shkrimesh-opinionesh dhe analiza në të përditshmen “Panorama”.

Në qershor të 2017, Gjekmarkaj e ka sulmuar fort Lulzim Bashën, duke e akuzuar për listën skandaloze që kishte bërë, që sipas tij ishte e fëlliqur.

Në mars 2018, Gjekmarkaj ka komentuar situatën në Partinë Demokratike si dhe rastin e shumëpërfolur për lobime me rusët, ku fajsonte Bashën për situatën që po ziënte në PD.

Ndërsa në prill të 2018, Gjekmarkaj akuzonte se Basha e ka transformuar PD-në në një forcë politike personale e cila sot përballet me një krizë të thellë ku rrjedhimisht nuk jep më shpresë.

Por papritur, sa hap e mbyll sytë, Gjekmarkaj bëri një rrotullim 360 gradë sa i përket pikëpakmjeve të tij politike dhe këndvështrimin për kreun e PD Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Vrasja e dyfishtë në Durrës/ Kush janë viktimat që u qëlluan me kallashnikov

LEXO EDHE:  “Numri juaj është zgjedhur si fitues i 700 mijë USD”/ Policia paralajmëron qytetarët për skemën “Mashtrimet Nigeriane”

Pas përfshirjes në lista për deputet në qarkun e Lezhës, Gjekmarkaj  tërhoqi pas të gjitha kritikat dhe akuzat ndaj Lulzim Bashës, duke kapërdirë çdo akuzë, fyerje dhe ironi.

Por bashkë me kandidimin ndryshoi edhe fytyrën e tij. Nuk është më ajo fytyra akuzuese kundër Lulzim Bashës, përkundrazi u shndërrua në mbrojtësin më të zellshëm të tij.

Duket se për Gjekmarkaj, është koha kur të ndenjurat kanë më shumë rëndësi se sa fytyra.  Duke vërtetuar kështu, se lëpirja për karrige, është më e fortë se e vërteta./CNA.al

Kur i bënte mortin politik Lulzim Bashës/ Dyfytyrësia e Agron Gjekmarkajt

“Propaganda e PD, një farsë”/ Gjekmarkaj “këmbeu” fytyrën me të ndenjurat

Lëpirje për një karrige deputeti/ Akuzat e Agron Gjekmarkajt për Bashën

 

“S’hyj në lista unë”/ Si gënjente Gjekmarkaj para disa muajsh, i pështirosur nga Basha

 

Agron Gjekmarkaj tallet me Bashën/ “Le ta gëzojë Baftjari, se është djalë për së mbari”

 

Gjekmarkaj në dy faqet e librit/ Dje falenderonte Ramën, sot kandidon për deputet krah Bashës

“Është një lolo”/ Zbulohet niveli i Agron Gjekmarkajt

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dyfytyrësia e Bashës/ Si “i vrau” gratë demokrate pse ishin një zë ndryshe në PD

Publikuar

-

Nga

Dyfytyrësia e Bashës/ Si “i vrau” gratë demokrate pse ishin një zë ndryshe në PD

Kreu i Republikës së Re Lulzim Basha ka publikuar spotin e tij elektoral ku shprehet se është në mbrojtje të femrave, duke i cilësuar si gjysmën më të mirë të shoqërisë dhe se nuk do t’i përdorë kurrë si fasadë dhe numër në skenën e politikës shqiptare.

Por ndonëse sot del e na flet për mbrojtjen e femrave, vet Basha ka qenë ndër të vetmit politikan që i ka shkelur me këmbë dhe i ka ofenduar deri në poshtërsi gratë dhe vajzat.

Sulmet më mostruze Basha i ka bërë pikërisht ndaj femrave, ku me urdhër të tij, banditët e rinj të keqpagfuar nga call center dhe byrektorja e PD kanë sulmuar ashpër Jozefina Topallin, numrin dy të PD për shumë vite.

Lulzim Basha në mënyrë kriminale urdhëroj shpifjet dhe sharjet ndaj Majlinda Bregut, së bashku me urdhrin për akuza në disa gazeta.

LEXO EDHE:  Dibër/ Arrestohet një person i shpallur në kërkim

LEXO EDHE:  Punonte dentist pa patur diplomë/ Arrestohet në Vlorë shtetasi turk

Kreu i Republikës së Re nuk la fjalë pa thënë për Mesila Dodën. Ai e hodhi në kosh dhe e riktheu në PD Grida Dumën.

Basha asnjëherë nuk ka vlerësuar përfaqësimin e grave por shumica e atyre që ndodhen në listat e PD janë ende të reja, që prindërit e tyre kanë paguar para ose janë biznesmenë që financojnë fushatën e PD, ndaj dhe i ka vendosur si kandidate.

Spoti i Lulzim Bashës, më shumë sesa një përgjigje ndaj Ramës është një shpullë ndaj tij që ka pasur një sjellje prej palaçoje politik përballë femrave demokrate.

Ai “vrau” çdo femër që ishte një zë ndryshe në PD, e sot flet me parulla.

Kuptohet, tek gratë Aurela bën përjashtim sepse shumë thonë që ajo është “burri” në shtëpi.

Luli thjesht bën sikur hedh piper në vezë të skuqur kaq./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryebashkiaku i Gjirokastrës reagon pas akuzave të kandidatit të LSI/ Tavo, hajduti që thërret kapni hajdutin

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Gjirokastrës reagon pas akuzave të kandidatit të LSI/ Tavo, hajduti që thërret kapni hajdutin

Kryetari i bashkise Gjirokaster Flamur Golemi ka hedhur poshtë akuzat e kandidatit për deputet te LSI, Vangjel Tavo lidhur me ndihmat e ardhura nga donatoret për periudhën e pandemisë.

Që Vangjel Tavo ka disa kohë që e ka humbur qetësinë dhe e ka shfrenuar fantazinë me skenarët imagjinarë të blerjes së votave, ky nuk është më lajm. Sillet kështu sepse e pret humbja e sigurt më 25 prill. Kulmi i reagimeve dhe denoncimeve të tij qesharake me siguri që nuk është sot sepse do të ketë të tjera në vijim duke e ditur që s’ka më asnjë shans për t’i hedhur hi syve të njerëzve”, shprehet Golemi ne reagimin e tij.

Por në respekt të qytetarëve të Gjirokastrës, vazhdon ai, po shpjegoj këtë “mega skandalin” e Vangjel Tavos.

Bashkia Gjirokastër ka marrë një donacion me ndihma ushqimore nga një kompan private në Gjermani, të cilin gjej sërish rastin ta falenderoj, që njësoj si vjet gjatë pandemisë na është gjendur pranë për familjet në nevojë.

Ndihmat ushqimore kanë ardhur në Gjirokastër disa ditë më parë”, thuhet në sqarimin e Kryebashkiakut të Gjirokastres, “janë konform gjithë procedurave përkatëse dhe janë vendosur përkohësisht në ambientet e Drejtorisë së Shërbimit Zjarrfikës”.

LEXO EDHE:  SPAK godet te tatimet e Korçës/ Arrestohet drejtori dhe një specialist

LEXO EDHE:  Vrasja e dyfishtë në Durrës/ Kush janë viktimat që u qëlluan me kallashnikov

“Nga e njëjta kompani ne kemi marrë ndihma për familjet në nevojë edhe një vit më parë gjatë karantinës. Është një donacion bujar që ne e vlerësojmë shumë dhe e mirëpresim sepse çdo kontribut për familjet në nevojë është i rëndësishëm.

Lidhja e këtyre ndihmave me zgjedhjet është imagjinatë e Vangjel Tavos, për ne është proces rutinë që e kemi bërë vjet gjatë karantinës dhe do të vazhdojmë ta bëjmë sa herë te kemi mundësi për të ndihmuar njerëzit në nevojë.

Është e thjeshtë, Tavo që akuzon për gjëra të tilla, i ka bërë vetë këto marifete dhe Gjirokastra e di mirë gjithçka. Për t’i shkuar transparencës deri në fund, po publikoj edhe korrespondencën me kompaninë “Kelmendi”, dokumentacionin shoqërues të ndihmave, magazinimin e tyre dhe një takim falenderues që unë pata me përfaqësuesin e kompanisë.  Vangjel Tavo flet për “mega skandal”, njësoj si të thuash “hajduti thërret, kapeni hajdutin””, thekson Golemi.

LEXO TE PLOTE