Connect with Us

“Fëmijët që lypin, pasqyra e padrejtësisë”/ Kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim: Realitet i turpshëm

Politikë

“Fëmijët që lypin, pasqyra e padrejtësisë”/ Kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim: Realitet i turpshëm

Publikuar

-

"Fëmijët që lypin, pasqyra e padrejtësisë"/ Kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim: Realitet i turpshëm

Kandidatja për deputete e Lëvizjes për Ndryshim, Lorna Lelçaj, ka ngritur akuza ndaj partive politike dhe qeverisë, teksa ka folur për situatën në vend.

Lelçaj thotë se fëmijët që lypin në rrugë janë pasqyra e padrejtësisë dhe abuzimit pa kufi të pushtetarëve, ndërsa thekson se çdo njeri meriton të ketë kushtet minimale jetësore dhe shteti ia ka këtë borxh në radhë të parë fëmijëve.

Ajo deklaron se paratë e taksave duhet të shkojnë për ushqimin dhe kushtet e jetesës së këtyre femijëve dhe të atyre që vijnë prej familjeve të varfra.

Edhe në Shqipëri, ku 40 % e familjeve jetojnë në varfëri, një fëmijë që lyp në rrugë është poshtërim për shoqërinë. Pavarësisht nëse ky fëmijë i përket një komuniteti apo shtrese të marzhinalizuar, familjeje të varfër apo prindërve të papërgjegjëshëm, ky realitet i turpshëm duhet të marrë fund menjëherë.

Fëmijët me dorën e shtrirë, disa me nje foshnjë në krah, janë pasqyra e padrejtësisë dhe abuzimit pa kufi të pushtetarëve, sikurse edhe produkti real i dhjetra milion eurove të shpenzuara nga shoqëria civile për projekte e programe. Fakti që fëmijë të tillë ka edhe në perëndim, nuk ngushëllon askënd.

Çdo njeri meriton të ketë kushtet minimale jetësore dhe shteti ia ka këtë borxh në radhë të parë fëmijëve. Paratë e para nga taksat le të shkojnë për ushqimin dhe kushtet e jetesës të këtyre femijëve dhe të atyre që vijnë prej familjeve të varfra.

Do të kërkojmë të përgjigjet para ligjit:

polici që gjobit për shkeljen më të vogël të trafikut por toleron skenën e fëmijës lypës;

polici i bashkisë që u sekuestron sallatën jeshile njerëzve të vuajtuar nga fshati po nuk kujdeset që fëmija lypës të dërgohet në qendrën sociale;

kryetari I bashkisë që aktron kuzhinierin e të varfërve por fëmiljë, gra e burra fatkeqë enden rrugëve pa një strehë mbi kokë;

ministri përgjegjës që i blen votën të përvujaturit por harron se ai nuk ka një copë bukë për vaktin e radhës;

Kryeministri që shpalos Shqipëria 2030, por harron se falë tij do të ketë më pak shqiptarë në Shqipëri dhe më shumë lypës në rrugë;

Kandidati tjetër që kthen autobusin nga Berlini në Tiranë apo Presidenti I Republikës që “ruan” Kushtetutën.

Lëvizja për Ndryshim nuk do të bëjë asnjë kompromis që kjo situatë të marrë fund”, shkruan kandidatja për deputete./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

Partia Socialiste dhe Partia Demokratike, si forcat më të mëdha kanë shtuar retorikat e tyre se do të dalin forcë e parë në çdo qark.

Fieri, që deri më sot mbahet si bastion i së majtës, për socialistët është fitore e sigurt.

Në një intervistë për CNA.al, kandidati i PS Bujar Çela, i cili renditet i shtati në këtë qark shprehet se në zgjedhjet e 25 prillit kanë të sigurt 10 mandate parlamnentare, ndërsa shtoi se janë afër mandatit të 11.

Sipas tij, deri tani fushata elektorale po ecën mjaft mirë nga PS dhe PD, ndërsa theksoi se lista eopozitës është zgjeruar pa patur asnjë përfitim e duke futur kryetarët e partive të vogla për tu siguruar një mandat në Parlament.

Fushata elektorale për mua ka ecur mjaft mirë, një fushatë e qetë. Të dyja partitë e mëdha për mua janë korrekte me sjelljen, pastaj ka nga të vegjlit të cilët për të përfituar nga  numrat që nuk i gjejnë dot sillen jo në përputhje me kodin dhe me ato që kemi miratuar.

Partitë e vogla e kam fjalën për pseudomotrën e të dyja partive të mëdha. Lista e madhe e PD ka futur një tufë pseudopartishë që kanë vetëm kryetarë dhe janë vendosur në listë për të futur kryetarët në Parlament. Këta pas dy vjetësh i ka marrë malli shumë për pushtet dhe janë kthyer me listat e PD-së.

Ne në qarkun e Fierit kemi 10 mandate dhe duam të bëjmë 11”, tha Bujar Çela për CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jemi një familje”/ Basha në Kamëz: Nga shpirti juaj buron thirrja për ndryshim

Publikuar

-

Nga

Kreu i partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një takimi elektoral me banorët në Kamëz u shpreh se ishte përgatitur për një vizitë në një familje, por sipas tij të gjithë të pranishmit janë një familje.

Më tej, ai shtoi se pensionistët me lekët që marrin mund të paguajnë vetëm faturat e energjisë dhe ilaçet.

 “Nga shpirti juaj buron thirrja e ndryshimit. Flamur Noka më tha se do shkojmë për një vizitë në një familje por të gjithë këtu jemi një familje. Një familje e ndryshme në përbërje me  nëna të vuajtura me gjyshe që kanë sakrifikuar çdo ditë. Me baba të rraskapitur në ferma dhe miniera për të ardhmen e fëmijëve të tyre.

Pensionistët pasi paguajnë faturat e energjisë dhe ilaçet nuk i’u mbetet asgjë. Nga ky shesh 8 vite më parë u premtua legalizimi falas dhe ju braktisën pa pikën e përgjegjësisë.”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri dhe Prokuroria e Përgjithshme nënshkruajnë memorandum

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo Del Monaco dhe kryetarja e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Vitore Tusha, nënshkruan, sot, një memorandum mirëkuptimi për të forcuar bashkëpunimin për përmirësimin e kapaciteteve të Gjykatës në përmbushjen e detyrave të saj në përputhje me standardet ndërkombëtare.

“Ky është një moment i rëndësishëm, pasi finalizojmë një bashkëpunim të Gjykatës Kushtetuese me Prezencën, që ka nisur prej disa kohësh, udhëhequr nga qëllimi i përbashkët për të forcuar ndërtimin e shtetit të së drejtës, për të kontribuar në forcimin e demokracisë dhe në respektimin e të drejtave të njeriut në Shqipëri. Ky memorandum shërben për forcimin e kapaciteteve të Gjykatës Kushtetuese me qëllimin final respektimin e misionit të Gjykatës Kushtetuese: garantimin e epërsisë së Kushtetutës në vendin tonë”, tha Tusha në ceremoninë e nënshkrimit.

Del Monaco tha se nënshkrimi i memorandumit është dëshmi e vijimësisë së bashkëpunimit afatgjatë mes Gjykatës Kushtetuese dhe Prezencës. Ai shtoi se partneriteti me Gjykatën Kushtetuese është përparësi e Prezencës, për shkak të rolit specifik dhe thelbësor që luan Gjykata Kushtetuese në sistemin ligjor të Shqipërisë për promovimin e plotë të shtetit të së drejtës dhe të të drejtave të njeriut. “Prezenca është aty ku është zemra e shqiptarëve dhe shqiptarët po ndjekin me shumë vëmendje e respekt veprimtaritë e Gjykatës Kushtetuese. Prandaj, ne punojmë së bashku për funksionimin dhe efikasitetin e Gjykatës Kushtetuese”, tha Del Monaco.

LEXO TE PLOTE