Connect with Us

A e ke përgatitur fjalimin e humbjes?/ Gazetari “zë ngushtë” Bashën

Politikë

A e ke përgatitur fjalimin e humbjes?/ Gazetari “zë ngushtë” Bashën

Publikuar

-

FAKTET-Propaganda në FB/ “Byrektorja” e Lulzim Bashës, komente dhe sharje me profile false

Gazetari Lufti Dervishi ka pyetur mbrëmjen e sotme kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, nëse e ka përgatitur fjalimin e humbjes, duke i përmendur këtu faktin se në SHBA kandidatët politikë përgatisin dy fjalime për zgjedhje.

Basha refuzoi t’i përgjigjet pyetjes duke iu shmangur, teksa deklaroi se nga shqiptarët pret një fillim të ri.

Kreu i opozitës tha në emisionin “Përballë” se 25 prilli është një start i ri për të gjithë shqiptarët dhe se nuk beson te viti zero.

Biseda:

Dervishi: Nëse i referohemi traditës amerikane, kandidatët për presidentë përgatisin dy fjalime, atë të fitores dhe të humbjes. Po ju? Për sa fjalime jeni të përgatitur?

LEXO EDHE:  Duka sqaron braktisjen e takimit me Bashën/Pse shkova te Meta

Basha: Përgjigja që unë marr për shqiptarët është për një fillim i ri. 25 prilli është fillim i ri, start i ri për të gjithë shqiptarët.

Dervishi: Si i bindni ju që jeni ndryshim total dhe jo riciklim i pjesshëm?

Basha: Unë nuk besoj te viti zero, njerëzit ndërtojnë mbi atë që gjejnë. Edi Rama zgjodhi mohimin total./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha e quajti ikonë të krimit/ KLP shtyn vendimin për Elisabeta Imerajn

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së Lulzim Basha javën e kaluar ka shpërthyer në akuza ndaj drejtueses së Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj duke e quajtur ikonë të krimit. Këshilli i Lartë i Prokurorisë shtyu vendimin për qëndrimin publik në mbledhjen tjetër.

Me 7 vota pro dhe 4 kundër, u vendos që qëndrimi të mbahet në mbledhjen tjetër. 50 prokurorë kanë nënshkruar një peticion në mbështetje të Imerajt për akuzat që Basha i drejtoi gjatë një emisioni ne News 24./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jemi një familje”/ Basha në Kamëz: Nga shpirti juaj buron thirrja për ndryshim

Publikuar

-

Nga

Kreu i partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një takimi elektoral me banorët në Kamëz u shpreh se ishte përgatitur për një vizitë në një familje, por sipas tij të gjithë të pranishmit janë një familje.

Më tej, ai shtoi se pensionistët me lekët që marrin mund të paguajnë vetëm faturat e energjisë dhe ilaçet.

 “Nga shpirti juaj buron thirrja e ndryshimit. Flamur Noka më tha se do shkojmë për një vizitë në një familje por të gjithë këtu jemi një familje. Një familje e ndryshme në përbërje me  nëna të vuajtura me gjyshe që kanë sakrifikuar çdo ditë. Me baba të rraskapitur në ferma dhe miniera për të ardhmen e fëmijëve të tyre.

Pensionistët pasi paguajnë faturat e energjisë dhe ilaçet nuk i’u mbetet asgjë. Nga ky shesh 8 vite më parë u premtua legalizimi falas dhe ju braktisën pa pikën e përgjegjësisë.”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri dhe Prokuroria e Përgjithshme nënshkruajnë memorandum

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo Del Monaco dhe kryetarja e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Vitore Tusha, nënshkruan, sot, një memorandum mirëkuptimi për të forcuar bashkëpunimin për përmirësimin e kapaciteteve të Gjykatës në përmbushjen e detyrave të saj në përputhje me standardet ndërkombëtare.

“Ky është një moment i rëndësishëm, pasi finalizojmë një bashkëpunim të Gjykatës Kushtetuese me Prezencën, që ka nisur prej disa kohësh, udhëhequr nga qëllimi i përbashkët për të forcuar ndërtimin e shtetit të së drejtës, për të kontribuar në forcimin e demokracisë dhe në respektimin e të drejtave të njeriut në Shqipëri. Ky memorandum shërben për forcimin e kapaciteteve të Gjykatës Kushtetuese me qëllimin final respektimin e misionit të Gjykatës Kushtetuese: garantimin e epërsisë së Kushtetutës në vendin tonë”, tha Tusha në ceremoninë e nënshkrimit.

Del Monaco tha se nënshkrimi i memorandumit është dëshmi e vijimësisë së bashkëpunimit afatgjatë mes Gjykatës Kushtetuese dhe Prezencës. Ai shtoi se partneriteti me Gjykatën Kushtetuese është përparësi e Prezencës, për shkak të rolit specifik dhe thelbësor që luan Gjykata Kushtetuese në sistemin ligjor të Shqipërisë për promovimin e plotë të shtetit të së drejtës dhe të të drejtave të njeriut. “Prezenca është aty ku është zemra e shqiptarëve dhe shqiptarët po ndjekin me shumë vëmendje e respekt veprimtaritë e Gjykatës Kushtetuese. Prandaj, ne punojmë së bashku për funksionimin dhe efikasitetin e Gjykatës Kushtetuese”, tha Del Monaco.

LEXO TE PLOTE