Connect with Us

“70% e personelit mjekësor e kanë kaluar Covidin”/ Ivanaj flet me shifra, “AstraZeneca” e sigurtë

Shëndeti

“70% e personelit mjekësor e kanë kaluar Covidin”/ Ivanaj flet me shifra, “AstraZeneca” e sigurtë

Publikuar

-

“70% e personelit mjekësor e kanë kaluar Covidin”/ Ivanaj flet me shifra, “AstraZeneca” e sigurtë

Mjeku Arben Ivanaj, shef i hematologjisë në QSUT u ka bërë thirrje shqiptarëve të mos hezitojnë të bëjnë vaksinën “AstraZeneca” pavarësisht dyshimeve se mund të shkaktojë trompozë tek disa persona.

“Është vaksinë e sigurt, komplikacionet që jep janë zero, afër zeros. Nëse nga “AstraZeneca” kanë vdekur afërsisht 100 veta, nga 45 mln doza të aplikuara. Ndërsa nga virusi kemi 1000 herë % shanse të vdesim nëse infektohemi.

Vaksina është e sigurt. Problemi është, duhet të rrënjoset mentaliteti, që njerëzit kur japin edhe një paracetomol duhet të sqarojnë për komplikacionet. Nuk është në traditë. Ne habitemi si agjencia daneze bllokoi barin, është normale”.

Ivanaj kritikon kompaninë e prodhimit të “AstraZeneca”-s, që sipas tij nuk raportoi problemet me mpiksjen e gjakut.

“Problemi është disa që merren me atë që quhen komunikim, thonë që ka bërë një gabim të madh në komunikim. Përveç gabimeve kontraktuale që u fut në konflikt me Europën. Me Europën dhe SHBA nuk është mirë me hyrë në konflikt kurrkush.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t'i kthehet normalitetit deri në fund të 2021

Problemet kanë një problem real, nuk e kishte raportuar problemin me koagulimin, ndërsa vaksinat e tjera po. Ishte një problem që nuk ishte raportuar. Komplikacioni që u raportua, trompoza, janë afërsisht sipas një numri 100 raste në botë, 31 janë në Angli. Nga 40 milionë doza janë 100 raste, një shifër e papërfillshme”.

Në fund të bisedës, mjeku foli edhe për situatën ne repartin e hematologjisë në QSUT, infektimet dhe vdekjet.

“23-24% e të sëmurëve janë infektuar, nga këta kemi pasur një vdekshmëri që është e krahasueshme me të vdekurit në Europë, pak a shumë të njëjtat shifra. 75% e tyre kanë kaluar COVID pa probleme. Numri i të infektuarve të mjekëve është 70% e personelit e kanë kaluar. Nuk kemi pasur të sëmurë që janë infektuar aty” tha ai në ABC news./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Publikuar

-

Nga

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Shefja e Spitalit Infektiv që është kthyer në Covid 1, Najada Çomo tha se lehtësimi i masave do të ndodhë, por se duhet të jemi të kujdesshëm për atë që ndodh brenda spitaleve.

E ftuar në “Frontline”, Çomo foli dhe për procesin e vaksinimit, duke theksuar se deri tani janë mbi 600 mijë qytetarë që kanë marrë dozat anti Covid.

Sigurisht që mund të ketë lehtësime. Jemi në një kohë kur mund të kemi reduktime të masave të marra, por duke qenë i vëmendshëm për çfarë ndodh brenda spitaleve. Numri është i ulët për ata që dëgjojnë, por për ne që jemi brenda nuk është i ulët.

Vaksinimi është një armë e madhe për t’u mbrojtur dhe mbi të gjitha për t’u mbrojtur nga format e rënda të virusit.

Efektet anësore kanë qenë minimaliste në grupet që janë vaksinuar. Më mirë të kesh disa efekte anësore si dhimbje muskulare, një temperaturë e moderuar, një dhimbje në vendin ku është injektuar vaksina, krahasuar me sëmundshmërinë e cila është problematike në një pjesë të rasteve. Vaksina krijon dhe një efekt psikologjik pozitiv tek njerëzit për t’iu rikthyer normalitetit, pasi në fund të fundit nuk është vetëm sëmundja, por dhe shumë aspekte që duan njerëzit.

Lehtësimi i masave? Nuk parapëlqej të flas për një gjë që nuk e di saktë. Besoj do vendoset shpejt nga Komiteti i Ekspertëve.

Janë mbi 600 mijë të vaksinuar. Ritmi që po ecën popullata shqiptare në procesin e vaksinimit, unë ndihem e gëzuar që njerëzit janë shumë koshientë, të bindur për të bërë vaksinën dhe ka shumë pak që e refuzojnë”, tha Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Publikuar

-

Nga

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Shefja e Infektivit Najada Çomo, deklaroi se Shqipëria po hyn në një zonë jeshile tashmë.

Çomo thekson se këtë vit vendi ynë mund të presë turistë, duke shtuar se situata nga Covid do të përmirësohet nga qershori dhe më tej.

Kemi nga janari që kemi filluar vaksinimin. Ne lancojmë përditë numrin e të vaksinuarve, të të infektuarve dhe fataliteteve. Do jemi një vend, s’po them free, por do jemi vend që do kemi situatë mjaft të mire nga Covid në qershor e më pas dhe këtë gjë e tregojnë shifrat.

Vaksinat e bëra janë arma më e fortë. Shqipëria po hyn në zonë jeshile dhe urojmë të shkojë gjithçka në mënyrë pozitive. Situata është jo e lehtë, por drita jeshile është ndezur dhe duhet mbajtur e ndezur. Por, ky është virus tinzar, dhe duhet gjithmonë kujdes. Është një armatë e vaksinuar në vend dhe sidomos ata njerëz, që punojnë në hoteleri, në zona kyçe, pra ku ka përhapje të Covid”, tha Çomo.

Najada Çomo në një intervistë për Frontline nënvizon se virusi po eliminohet në mënyrë graduale, teksa thënë se mjekët kanë mirë-menaxhuar pandeminë.

LEXO EDHE:  “Do e marr edhe dozën e dytë të vaksinës”/ Pipero tregon kur do të ulet kurba e infektimeve

LEXO EDHE:  “Nuk presim mrekulli nga vaksina”/ Pëllumb Pipero mesazh të fortë qytetarëve

Virusi po eliminohet në mënyrë graduale. Kjo sepse një pjesë e mirë e popullatës është vaksinuar. Procesi i vaksinimit uroj që të ecë me këto ritme. Një nga armët e fuqishme të frenimit të sëmundjes, është vaksinimi. Kryeministri Rama ka meritë për përmirësimin e situates nga koronavirusi, unë besoj se është kryeministri i duhur dhe në kohën e duhur, që dha shumë për të përmirësuar situatën nga Covid.

Duhet të mos harrojmë se popullata shqiptare, njësoj si popullatat e tjera, ka edhe sëmundje të tjera. Pra, janë edhe sëmundje të tjera, që sjellin pasojën e humbjes së jetës. Është krejt e pamundur që të fshehësh një vdekje nga Covid. Nuk ka gjasa dhe arsye pse të fshehim vdekjet nga koronavirusi. Po ne jemi ende në luftë. Popullata nuk duhet të ketë frikë, por duhet të mos humbim vëmendjen. Ne kemi mirë-menaxhuar pandeminë. Jemi e do jemi deri në fund në gatishmëri për punë”, u shpreh Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 45 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

11 raste në Tiranë, 6 raste në Shkodër, 4 raste Korçë, Devoll,  3 raste në Librazhd, Pogradec, 2 raste në Vlorë, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, Kolonjë, Gramsh, Pustec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,050 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 121,122 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 86 pacientë, 7 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. 

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qyetetarë: 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Gramshi, të moshave 60-87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Debatet për vaksinën anti-Covid/ Rakacolli zbulon arsyen pse qeveria nuk e ka porositur

LEXO EDHE:  Debatet për vaksinën anti-Covid/ Rakacolli zbulon arsyen pse qeveria nuk e ka porositur

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE