Connect with Us

Një vit në vijën e parë të luftës me koronavirusin

Bota

Një vit në vijën e parë të luftës me koronavirusin

Publikuar

-

Një vit në vijën e parë të luftës me koronavirusin

Një vit në shërbim të të prekurve nga pandemia në Nju Jork, qyteti që ishte epiqendra e saj në Shtetet e Bashkuara, shkakton dhimbje për ata që kanë qenë në vijën e parë të kësaj lufte. Mes tyre janë ndihmësmjekët e repartit të zjarrfikësve, të cilët shpesh kanë qenë të parët që kanë dhënë ndihmën ose në disa raste të parët që u kanë dhënë të afërmve lajmin më të hidhur. Materiali në vazhdim na njeh me përvojën e njërit prej tyre.

Travis Kessel ka filluar përsëri të bëjë plane: një udhëtim për 30 vjetorin e lindjes në Walt Disney World, bileta për një koncert të planifikuar që ai shpreson që këtë herë të mos anulohet.

Megjithatë entusiazmi se jeta normale po rikthehet në një farë mase, zbehet nga shqetësimet se sa shpejt mund të zhduket përsëri.

“Unë mendoj se heronj janë ata që japin diçka nga vetja për të mirën e përgjitshme. Dhe unë kam parë shumë njerëz që janë heronj. Kam parë shumë njerëz që kanë humbur dikë, qoftë të dashurit e tyre, apo miqtë, apo një pjesë e brendshme e tyre që mendoj se shumë nga ne e kanë humbur”, thotë zoti Kessel.

Vala e telefonatave urgjente për ndihmë mjekësore ka rënë që kur arriti kulmin në fund të marsit 2020, kur ishte më shumë se 6,000 në ditë, krahasuar me 4,000 ose më pak normalisht. Ditët e tij ishin të mbushura me një numër të madh pacientësh të sëmurë rëndë dhe të vdekur.

“Ka qenë një vit tepër i gjatë, i paqëndrueshëm, zhgënjyes me shumë më tepër ulje dhe frikë dhe se sa ngritje. Por ka kaluar një vit”, thotë ndihmësmjeku Kessel.

LEXO EDHE:  Votimi për ambasadoren e SHBA në Shqipëri/ Kongresi i’a rikthen presidentit Trump kandidaturën

Atij ende i dridhet zëri kur kujton se i kishte thënë një burri se gruaja e tij kishte vdekur.

“Ai filloi të qante dhe të thoshte: ‘Humba miken time më të mirë’. Ishte një nga ato raste kur u detyrova të telefonoja gruan dhe të përpiqesha të mblidhja veten”, thotë ai.

Tani ka më pak stres, megjithëse shqetësimi mbetet.

Zoti Kessel vazhdon të pyesë veten se si virusi u përhap kaq papritur dhe ishte aq i ashpër në Nju Jork, ku numri i përditshëm i vdekjeve shkoi nga zero në më shumë se 800 në pak më shumë se tre javë.

“Të duket se ke dhënë gjithçka e megjithatë 500,000 amerikanë humbën jetën”, thotë ai.

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në këtë qytet është mbi 30,000.

Mes kolegëve që ai ka humbur ishte një 60 vjeçar që kishte qenë në Qendrën Botërore të Tregtisë, me ekipet e ndihmës së shpejtë pas sulmeve të 11 shtatorit.

Zoti Kessel punon në Departamentin e Zjarrfikësve të Qytetit të Nju Jorkut dhe shërben si vullnetar gjatë ditëve të tij të pushimit.

“Kjo krizë rikonfirmoi se pse zgjodha këtë karrierë dhe pse shërbej edhe si vullnetar për të ndihmuar njerëzit, por nga ana tjetër kur sheh kaq shumë vdekje për një kohë të gjatë, të vritet gëzimi dhe të zbehet lumturia”, thotë zoti Kessel.

Pas një pune pa ndërpreje për një vit, zoti Kessel mezi pret disa ditë çlodhjeje.

Ai dhe gruaja e tij, Meghan, një infermiere, do të festojnë ditëlindjen e tij në Disney World, ku ata u fejuan./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

COVID-19 në Kosovë/ 9 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur betejën me Covid-19, nëntë qytetarë, ku tre prej të cilëve në Prishtinë.  Lajmi i mirë është që janë shpallur të shëruar 727 pacientë.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.351 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 571 raste pozitive./CNA/al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Masat e shtrënguara nga Covid-19 në Kosovë/ Mbi 13 mijë qytetarë dynden drejt Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Mëngjesin e sotëm mbi 13 mijë qytetarë Kosovarë kaluan kufirin Vërmicë-Morinë, për të kaluar fundjavën në shtetin shqiptar, shumica prej tyre pranë bregdetit.

Qytetarët janë ndikuar janë ndikuar edhe nga masat e reja shtrënguese që vendosi Kosova kundër përhapjes së Covid-19.

Sipas Qendrës për Menaxhimin e Kufijve, në Vërmicë mëngjesin e së shtunës janë krijuar kolona deri në 400 metra, teksa pritjet janë shtuar deri në 30 minuta për të kaluar në anën e Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid-19/ Vaksina ruse “Sputnik“ do të mbërrijë në Gjermani

Publikuar

-

Nga

Qeveria federale do të negociojë me Rusinë për vaksinën kundër koronavirusit Sputnik V. Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn tërheq vëmendjen, që të mos nxitet një debat me përfytyrime të gabuara.
“Vaksinat nuk kanë ideologji “, u shpreh kryeministri i Bavarisë Söder, përpara se ai të deklaronte për një marrëveshje paraprake për vaksinën ruse. Tani nisma e tij lidhur me Sputnik V po përkrahet në mbarë federatën. Madje edhe ministri federal i Shëndetësisë Jens Spahn vuri në dukje, se po bisedohet me Moskën për furnizimin me vaksinën ruse. Megjithatë ministri tërhoqi vëmendjen, që të mos nxitet një debat me përfytyrime të gabuara, sikurse u shpreh ai për median publike WDR.

Licencimi, kushtet, afatet, sasia

Porositja e vaksinës Sputnik V duhet të kapërcejë disa pengesa. Spahn theksoi, se fillimisht duhet pritur licencimi i kësaj vaksine nga BE-ja. “Për këtë Rusia duhet të furnizojë”. Për aq kohë sa nuk ka furnizim, nuk mund të ketë as licencim.

Çështja tjetër është porosia, tha Spahn. Komisioni i BE-së ka deklaruar, se ndryshe nga sa është vepruar me prodhuesit e tjerë si BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca – me Sputnik V nuk do të ketë marrëveshje.
Po ashtu duhet të sqarohet, se kur dhe çfarë sasie mund të furnizohet, tha Spahn. “Për të bërë ndryshimin nga gjendja aktuale do të duhet që furnizimet të vijnë në dy deri në katër në muajt e ardhshëm – sepse në fakt për afat më të gjatë ne gjithsesi do kemi mjaftueshëm vaksina.”

“Sputnik V nuk mund të ndihmojë shpejt”

I ngarkuari i Komisionit të BE-së për vaksinat është skeptik. I pyetur nëse mund të ndihmojnë preparatet nga Rusia ose Kina që deri në verë të vaksinohet 70 përqind e të rriturve në BE, Thierry Breton në një blog shkruan: “Druaj, se përgjigja është jo.”

Francezi thekson, se nuk ka arsye të dyshojë në efikasitetin, sigurinë dhe cilësinë e vaksinave, që vijnë jashtë BE-së. Por megjithatë për ta vlerësuar këtë është kompetencë e Autoritetit Europian të Barnave EMA. Kjo instancë kryen verifikimet që nga fillimi i marsit. Sidoqoftë çdo sipërmarrje që do të prodhojë një vaksinë të re, duhet të presë të paktën dhjetë muaj, shkruan Breton. Ndaj duhet të përqendrohemi tek vaksinat, që ndërkohë janë licencuar ose-janë në prag të licencimit në BE.

LEXO EDHE:  “Timoni është prishur, presim ku do të na shpie era”/ Vasili ngre alarmin: Situata më keq se në pikun e pandemisë

LEXO EDHE:  Meta në SHBA/ Merr pjesë në Samitin për problemet botërore të drogës

Sa i sigurtë është prodhimi në Rusi?

Vendi anëtar i BE-së, Hungaria, në shkurt e ka licencuar në nivelin kombëtar vaksinën ruse Sputnik V dhe është duke e përdorur atë. Edhe Sllovakia e Çekia kanë porositur vaksinën Sputnik V, pa pritur licencimin e saj prej EMA-s. Por ndërkohë Sllovakia ka marrë një seri prodhimi të vaksinës nga Rusia, që ndryshon prej serive të tjera të verifikuara ndërkohë nga EMA dhe revista mjekësore “The Lancet”. Autoriteti sllovak i mbikqyrjes së barnave SUKL nuk mund t’i vlerësojë avantazhet dhe rreziqet e 200.000 dozave të livruara. Ndaj për mungesë të të dhënave nga prodhuesi vaksina nuk po përdoret.

Kryeministrat e landeve gjermane nuk janë në unanimitet

Pavarësisht nga kjo kryeministri i Saksoni-Anhaltit Reiner Haseloff dhe ministri i Shëndetësisë në Mecklenburg-Pomerani, Harry Glawe (të dy kristiandemokratë), shohin shanse të mëdha nga blerja e vaksinës ruse Sputnik V. Ndërsa Saksoni-Anhalt mbështetet edhe tek sugjerimi i qeverisë federale, kurse landet Mecklenburg-Pomerani dhe Bavaria kanë deklaruar, se do të veprojnë në mënyrë të mëvetsishme. Por ka edhe rezerva si p.sh. nga kryeministrja socialdemokrate e landit Renani-Palatinate Malu Dreyer. “Për sigurimin e vaksinave është përgjegjëse qeveria federale”, tërheq vëmendjen politikania socialdemokrate./DW

LEXO TE PLOTE