Moviola e ndeshjes Kukësi-Skënderbeu/ Arbitri gabon sërish në dëm të korçarëve

-

Në përgjithësi, sfida mes Kukësit dhe Skënderbeut e mbyllur 0-1 për korçarët ishte një ndeshje e menaxhuar mirë nga kryesori Shahini dhe asistentët e tij, Lamaj dhe Burgu.

Nuk pati shumë raste të diskutueshme gjatë sfidës. Momenti më i diskutueshëm, por që për fat nuk ndikoi në rezultat, ishte ai i minutës së 52, ku akordohet një pozicion jashtë loje për Elvi Berishën, i cili po shkonte i vetëm përballë Tafës.

Moment shumë i dyshimtë, teksa edhe nga pankina korçare nuk munguan protestat për këtë pozicion jashtë loje të akorduar nga asistenti Lamaj. Ja pamjet që mund t’i gjykoni vetë:

VIDEO/ Shokohet Siti, e mund Lidsi i Bielsës me 10 lojtarë. Protagonist edhe një shqiptar

-

Mançester Siti ka marrë një humbje shokuese 1-2 në kampionat kundër skuadrës së Lidsit, ndeshje kjo e vlefshme për javën e 31 të Premier Ligës angleze.

Heroi i Lidsit ishte mesfushori Dallas, i cili realizoi një dygolësh në këtë takim. Pjesa e parë përfundoi në avantazh të miqve teksa ishte Dallas, i cili kaloi ekipin e tij në avantazh në minutën e 42’. Në minutën e fundit të pjesës së parë, qendërmbrojtësi i miqve, Kuper, doli me karton kuq duke e lënë skuadrën e Bielsës me 10 lojtarë.

Djemtë e Pep u zgjuan vonë, teksa gjetën golin e barazimit në minutën e 76’ të takimit me anë të sulmuesit anësor Torrez. Kur  sfida po shkonte drejt fundit për golin e fitores mendoj dyshja Alioski-Dallas, ku pas një asisti fantastik të shqiptarit, Dallas shënoi të dytin për Lidsin dhe të dytin personal për t’i dhënë kështu një fitore të madhe ekipit të Bielsës.

Live Superiorja/ Teuta zhbllokon ndeshjen, ende nuk ka gol në Laçi-Vllaznia

-

Duele mjaft interesante, që kanë nisur prej orës 16:00. Lacci-Vllaznia është kryendeshja e javës, mes skuadrave që duan titullin kampion. Ky duel po luhet, sikurse edhe Apolonia-Teuta.

Durrsakët morën javën e kaluar vendin e parë në klasifikim dhe do tentojnë të mos e lëshojnë më, ndaj marrja e tre pikëve me fierakët e vendit të fundit është detyrim.

LAÇI-VLLAZNIA 0-0

APOLONIA-TEUTA 0-1
Shënues: L. Vila 19′

19′ Lorenco Vila ka realizuar në Fier kundër Apolonisë dhe Teuta kryesuese e kampionatit kalon në epërsi ndaj Apolonisë

Përmbysje dramatike e Dinamos me Korabin, skuadrat mike bëjnë ligjin

-

Burreli dhe Dinamo do të luftojnë deri në fund për t’u ngjitur në Superiore. Matjanët kanë bërë detyrën ditën e sotme, duke fituar në transfertë me skuadrën e Vorës me shifrat 0-3. Skuadra e Nikajt e zhbllokoi ndeshjen me Raboshtën në fundin e pjesës së parë.

Në të dytën Kurbneshi me penallti ndëshkoi sërish skuadrën vendase, kurse japonezi Takashi mbylli të gjitha llogaritë. Në Peshkopi ndërkohë ndeshje ishte shumë emocionuese, me Korabin që u mposht nga Dinamo me përmbysje.

Raboshta 42’, Kurbneshi (pen.) 78’, Takashi 83’

Gara për mbijetesë në grupin A vijon të jetë interesante, pasi Partizani B dhe Oriku kanë marrë pikët e plota. Vlonjatët iu falën Branicës në ndeshjen me Besëlidhjen, kurse Bërdufi dhe Zani i dhanë tre pikët skuadrës së Partizanit B në Shkodër kundër Veleçikut.

Ky duel përfundoi më rezultatin 1-2 dhe ishte Taulant Marku që shënoi i pari, por më pas Djidjiwa dhe Welber mposhtën dy herë portierin e dibranëve dhe i dhanë tre pikët Dinamos, që ngjitet në vendin e dytë me dy pikë më pak se Burreli.

Më ndryshe situatë në grupin B, pasi Lushnja ka marrë tre pikët kundër Elbasanit të vendit të fundit. Fatet e kësaj ndeshjeje i vendosi sulmuesi me eksperiencë, Vilfor Hysaj, i cili shënoi në portën e verdhebluve që janë të rënë një kategori më poshtë.