Connect with Us

Messi: Më pëlqen Rey Manaj, ka teknikë të përsosur

La Liga

Messi: Më pëlqen Rey Manaj, ka teknikë të përsosur

Publikuar

-

Tanimë nuk bëhet fjalë vetëm për një dëshirë të tifozëve shqiptarë apo vetë futbollistit, Rei Manaj është shumë pranë ftesës dhe debutimit me Barcelonën A. Për të mbërritur në këtë pikë sulmuesi i Shqipërisë po imponohet me lojën dhe rezultatet e tij te akademia.

Në ndeshjen e fundit që u fitua në shifrat 2-1, Manaj realizoi si një sulmues i vërtet për të vjedhur golin me nuhatje. Gjithë performancën pozitive e pa nga afër edhe trajneri Koeman që ishte në stadium për të ndjekur talentet e akademisë. Përtej 90 minutave, statistikat flasin për futbollistin kuqezi me 9 golat e shënuara në 16 ndeshje.

Çfarë mund të pritet më shumë për të marrë besimin e Koeman? Me siguri që nëse ky nivel do të tregohej në kohën e Setien, Manaj do të ishte kthyer në titullarin e Barcelonës A. Trajneri që do të shkarkohej nga katalanasit e ftonte lojtarin shqiptar në ekipin A edhe pse nuk po arrinte që të shënonte me akademinë. Së fundmi kësaj situate i ka kushtuar artikull media spanjolle, “OkDiario”. “Rasti i çuditshëm i Manajt. Yll dhe golashënuesi i Barcelonës B, bëri Mesin që të binte në dashuri me të dhe do të largohet”.

Kështu hapet artikulli i kësaj media ku mes të tjerash thuhet se ylli argjentinas ka shumë vlerësim për Manajn: “Sulmuesi i shqiptar ka shënuar nëntë gola në 16 ndeshje, një mesatare mbresëlënëse që, megjithatë, nuk është e mjaftueshme që ai të ketë shanse me ekipin e parë.

Por Rey Manaj nuk është dorëzuar dhe po tregon përmes golave ??se është futbollisti më i rëndësishëm në ekip. Përveç kësaj, si një kuriozitet, diçka duhet të ketë shqiptari pasi Mesi disa muaj më parë tha në Argjentinë se Manaj ishte në mesin e tre talenteve më të mira të “La Masía”: “Më pëlqen Rey Manaj, ka një teknikë të përsosur për një “9””. Padyshim, mosha 24 vjeçare nuk e ndihmon atë, sepse nëse debuton me ekipin e parë, ai automatikisht do të mbetej vetëm për skuadrën A.

Sulmuesi mund të dalë me një çmim të volitshëm kur të mbarojë ky sezon dhe disa skuadra të Kategorisë së Parë kanë trokitur tashmë në derën e tij. Është gjithashtu interesant në Itali dhe Gjermani. Ajo që duket e qartë është se shpërthimi i tij dhe mesatarja e shkëlqyeshme e rezultatit e ftojnë lojtarin të përpiqet të vazhdojë rritjen dhe të konsolidohet jo në një filial, por në një ekip të parë të një ligë të shkëlqyeshme”, shkruhet në artikull.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

La Liga “mban frymën”, Koeman dhe Zidane projektojnë titullarët

Publikuar

-

Nga

La Liga mban frymën, teksa në orën 21.00 luhet Real Madrid – Barcelona. Si Zidane dhe Koeman po mendojnë për formacionet zyrtare. Nga minuta e parë për madrilenët pritet ta nisin në sulm Benzema-Asensio-Vinicius. Në mesfushë qëndron Casemiro-Modric-Kross.

Në krahun tjetër, katalanasit mund ta nisin me  Messi-Griezzman në ofensivë, ndërsa nuk do mungojë as Dembele. Pique në mbrojtje jep siguri, ndërsa në portë është Ter Stegen.

Formacioni i mundshëm i Real Madridit: Courtois, Mendy, Nacho, Militao, Vazquez, Kroos, Casemiro, Modric, Vinicius, Benzema, Asensio.

Formacioni i mundshëm i Barcelonës: Ter Stegen, De Jong, Lenglet, Pique, Dest, Alba, Pedri, Busquets, Griezmann, Dembele, Mess

LEXO TE PLOTE

La Liga

Luhet sonte “El Clasico”, Barcelona dhe Reali “përplasin brirët”

Publikuar

-

Nga

Ndeshja e sotme mes Real Madrid dhe Barcelonës pritet të jetë një nga El Clasicot më të zjarrta në vitet e fundit.

Kjo për faktin se të dy skuadrat janë në garë për titull dhe në qoftë se njëra humbet pikë, atëherë do mund ta shihte veten jashtë garës për titull.

‘Galaktikët’ në këtë ndeshje do hynë me disa mungesa kryesore në formacion, ku Sergio Ramos, Dani Carvajal dhe Eden Hazard janë të lënduar. Raphael Varane mungon shkaku i COVID-19.

‘Blaugranët’ janë në avantazh sa i përket punës së lëndimeve, pasi vetëm Ansu Fati dhe Coutinho nuk janë të gatshëm.

Më poshtë, gjeni edhe formacionet e mundshme për këtë ndeshje.

Real Madrid: Courtois; Vazquez, Militao, Nacho, Mendy; Modric, Casemiro, Kroos; Asensio, Benzema, Vinicius

Barcelona: Ter Stegen; Mingueza, De Jong, Lenglet; Dest, Pedri, Busquets, Alba; Griezmann, Messi, Dembele

LEXO TE PLOTE

La Liga

Njihuni me 37-vjeçarin biznesmen që u fut nudo në fushë, gjatë ndeshjes Granada-Man Utd

Publikuar

-

Nga

Gjatë ndeshjes mes Granadës dhe Mançester Junajtidit, vëmendjen e të gjithëve e tërhoqi tifozi, i cili u fut nudo në fushën e lojës.

Olmo Garsia, quhet personi i cili u fut në fushë, tërësisht i zhveshur. Mund të jetë i panjohur për të gjithë ndjekësit e futbollit dhe në botë, por jo për qytetarët e Granadës në Spanjë. Garsia prej 4 vitesh qëndron nudo nëpër qytet dhe nuk vishet kurrë. 37-vjeçari në të kaluarën ka qenë biznesmen, teksa ka punuar edhe për ushqimin e atletëve.

Në Granada, Olon e njohin si një person shumë humanist, teksa në një intervistë të dhënë më parë, ai është shprehur se duke ndenjur nudo gjen qetësinë, teksa shton se kështu trupi i tij mund të marrë më shumë vitamina.

“Unë nuk protestoj kurrë për diçka, por vetëm bashkëpunoj. Paqja në botë për mua është harmonia dhe fjalët e bukura. Unë dua një jetë pa sëmundje, pa stres dhe pa depresion. Duke qëndruar i zhveshur, unë gjej qetësinë. Kështu lëkura merr më shumë vitamina. Policia më ka ndaluar 5 herë, por nuk jam gjobitur kurrë.”, tha Olmo Garsia në një intervistë të dhënë pak kohë më parë.

LEXO TE PLOTE