Connect with Us

“Më shtrembërove deklaratën”/ Çim Peka “zihet” me Bashën: Ti s’të dëgjon në opozitë, mendo në qeveri

Politikë

“Më shtrembërove deklaratën”/ Çim Peka “zihet” me Bashën: Ti s’të dëgjon në opozitë, mendo në qeveri

Publikuar

-

“Më shtrëmbërove deklaratën”/ Çim Peka “zihet” me Bashën: Ti s’të dëgjon në opozitë, mendo në qeveri

Gazetari Çim Peka, i njohur si mbështetës i opozitës, ka debatuar mbrëmjen e sotme me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Basha tha se sapo të vijë në qeveri do të hetojë pasuritë e e grabitura nga qeveria e Ramës. Duke marrë shkas nga kjo, Peka tha se kreu i opozitës ose po bën deklaratë populiste, ose po paralajmëron se PS-ja në opozitë do të shkrihet.

Kjo shkaktoi përplasje mes gazetarit dhe Bashës, pasi ky i fundit e akuzoi se po i shtrembëron fjalët, ndërkohë që Peka i vuri në dukje faktin se nuk e le të flasë.

Debati në Syri Tv:

Basha: 7.2 miliardë euro të abuzuara nga qeveria e Ramës, pasuri të grabitura përbëjnë një punë voluminoze në radhë të parë të qeverisë së re që do dalë pas 25 prillit. Do e bëjmë këtë me drejtësi të pastër që kanë gjetur në vende të tjera pasuri të fshehura shumë më mjeshtërisht se politikanët hajdutë gjatë këtyre tetë viteve.

Peka: Me këtë që thoni, opozita e ardhshme përfundoka nga selia e PS-së te qelitë e burgut special, domethënë shkrihet opozita.

Basha: Jo fare

Peka: Tani ose kjo është deklaratë populiste, ose nëse keni të dhëna duhet t’i thoni shqiptarëve, pas 25 prillit unë jam kryeministër, por opozita e re do shkrihet dhe bëhuni gati për opozitë tjetër se gjysma e tyre do shkojë në burg.

LEXO EDHE:  Nga Mero BAZE/Truprojat e Lulzim Bashës

Basha: Kjo që thatë ju është populizëm dhe shtrembërim i asaj që thashë unë. Unë thashë dy gjëra tjera. Unë thashë që nga njëra anë…

Peka: Deklarata që bëtë ju ka disa pasoja. Përveçse ka rimbursimin me para të grabitura…

Basha: Shiko, unë kam mbajtur fjalën disa herë sot dhe jam i lumtur të dëgjoj fjalën tënde sot, por nëse më kë thirrur të jap përgjigje, merre përgjigjen dhe pastaj kthe komentin.

Peka: Ki durim për pyetjen. Zoti Basha, nëqoftëse…

Basha: U bë pyetja po s’po pret përgjigjen.

Peka: Nëqoftëse nuk keni durim të dëgjoni pyetjen në opozitë, imagjinoni në qeveri.

Basha: Bëj sa të duash, por e bëre pyetjen dhe unë e kuptova, ti ke merak që nuk e kuptuan qytetarët.

Peka: Nuk e di a e kuptuat, por veprimi juaj ka disa pasoja, e para shlyhet një dëm të madh me paratë e taksave apo me paratë e grabitura, e dyta e shkrin opozitën e re nëse është ajo që ju thoni.

Basha: E keni gabim. Dhe unë sapo nisa të tregoj pse e keni gabim.

Peka: Pse e kam gabim?

Basha: Përsëritët tre herë të njejtën pyetje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Grida Duma si papagall i Bashës/ S’ka Kuvend antiamerikan

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka “mësy” ekranet televizive gjatë ditëve të fundit, duke tentuar të justifikojë veprimet e kreut të PD-së, Lulzim Basha, të cilat duket se po i sjellin çdo ditë e më tepër kostot të mëdha kësaj force politike.

Së fundi, në një dalje televizive, në A2 CNN, Grida Duma ndër të tjera është ndalur edhe tek vendimi personal i Lulzim Bashës për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD. Duke tentuar të justifikojë Bashën, Duma ka thënë se “nuk ka përjashtim të Berishës, por vetëm pezullim i përkoheshëm”, e të tjera si këto.

Por, duke u ndaluar tek nisma e Berishës për të mbledhur Kuvendin e Jashtëzaknshëm Kombëtar të PD, Duma ka vijuar të përsërisë Lulzim Bashën, si “papagall”.

Njëlloj si Lulzim Basha, edhe Grida Duma ka thënë se “Kuvendi mund të mblidhet për çdo gjë e për çdo çështje, por jo për një vendim amerikan”.

Por, kush tha që Kuvendu do të mblidhet për vendimet e administratës amerikane?

Nuk ishte administrata amerikane ajo që përjashtoi Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD jashtë rregullave proçeduriale.

LEXO EDHE:  Besart Kadia gënjen publikisht/ Nuk jam më te PD prej më shumë katër vitesh

LEXO EDHE:  Facebook pezullon llogari të rreme ruse

Këtë e bëri Lulzim Basha dhe është ai që duhet të mbajë përgjegjësi për aktet e tij politike në shkelje te statutit dhe çdo parimi.Përgjegjësi duhet të mbajnë edhe ata që duan t’i legalizojnë shkatërrimin dhe ndarjen e PD.

Kuvendi i Partisë Demokratike, nuk do të mblidhet për të shqyrtuar vendimet e Qeverisë Amerikane.

Kuvendi mblidhet për të shkarkuar kryetarin pa parti, që mban karrigen me dhunë. Kuvendi do të mblidhet që PD të mos ketë një kryetar gjobaxhi, një kryetar që bën pazare me kryeministrin, një kryetar që bën Opozitë.

Ku është antiamerikanizmi këtu?

Të kërkosh parimet e SHBA-ve dhe të heqësh një humbës serial është antiamerikanizëm apo emancipim demokratik?

S’ka asgjë antiamerikane, i vetmi antiamerikan është Lulzim Basha dhe papagajtë e tij që mbrojnë një humbës, një të korruptuar dhe të marrë peng./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mungoi në “Foltore”/ Demokratët “kryqëzojnë” deputetin e Bashës: Fshihesh në ferra si hajdut

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pasditen e djeshme, “Foltorja” e ish-kryeministrit Berisha me demokratët, është zhvilluar në Kukës, ku ish-kryeministri është pritur me brohorime dhe entuziazëm nga mijëra demokratë.

Por, krahas pritjes madhëshore për Berishë, ra në sy mungesa e deputetit të PD për Kukësin, Flamur Hoxha.

Edhe pse u ka marrë votën qytetarëve kuksianë, ai nuk denjoi të shkonte në sallë, duke bërë një postim në median sociale.

Ndërsa në një postim në rrjetet sociale, ai ka tentuar të justifikojë mos pjesëmarrjen në takim.

Edukata, pjekuria e formimi im më kanë diktuar gjithmonë të jem institucional. Prandaj jam e do të jem pjesë e institucionit të madh PD, pjesë e forumeve zyrtare të zgjedhura me votat e demokratëve, pjesë e grupit parlamentar të PD,” shkruante ai.

LEXO EDHE:  Facebook pezullon llogari të rreme ruse

LEXO EDHE:  Paratë e pista/ “Basha të merret me urgjencë në pyetje”

Por, pas këtij postimi Hoxha, është “kryqëzuar” me komente nga qytetarët.Ky zotëria duhej të ishte atje përkrah votuesve të vet, sepse aty e mori votën”.-shkruan një qytetar.

Më tej, një tjetër shkruan “Ty të ka sjellë rasti te PD, nuk ka mundësi të jesh demokrat”.

Po ashtu një qytetar shkruan “Vazhdo takimet me bazën, votat i ke marrë nga baza, jo nga SHQUP-i

Edhe në pamje i ngjake Lulit, duket se jeni mirë me qeverinë”.-shkruan një tjetër komentues.

Gjithashtu një ndjekës shkruan “Ti dukesh se je sahanlëpirës, vetëm kuksiane nuk je ti, kuksianët ishin në sallë, ti fshiheshe në ferra si hajdut, e turpërove Kukësin, jazëk”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria do të dalë së shpejti në Eurobond”/ Ministria e Financave: Do të sigurojmë huamarrje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj pas mbledhjes së qeverisë, bëri të ditur se Shqipëria është gati dhe do të dalë në Eurobond.

Ibrahimaj theksoi se kjo do të bëhet në fund të muajit tetor për të siguruar një huamarrje që sipas saj do të sigurojë mbështetje buxhetore. “Vlera e financuar ka ardhur në rritje por interesi i bondit ka ardhur në ulje. Ndër vite kemi krijuar një ekonomi më të qëndrueshme dhe më të besueshme për tregjet. Jemi gati për të dalë në treg në fund të muajit Tetor. Tregjet kanë pasur problematika për shkak të krizës energjetike apo edhe për shkak të sinjaleve nga ekonomia globale. Jemi besimplotë që kushtet janë të favorshëm për të dalë brenda këtij viti në Eurobond për një huamarrje për t’u përdorur për mbështetje buxhetore”, tha ajo.

Sa i përket vendimeve në Këshillin e Ministrave ministrja bëri me dije se gjatë mbledhjes së ditës së sotme, është miratuar vendimi për eksportet dhe importet si pjesë e nismës “Open Balkan”.

LEXO TE PLOTE