Connect with Us

Gjermania kufizon vaksinimin e të rinjve me AstraZeneca

Bota

Gjermania kufizon vaksinimin e të rinjve me AstraZeneca

Publikuar

-

Gjermania kufizon vaksinimin e të rinjve me AstraZeneca

Në mes të pasigurisë së përgjithshme rreth preparatit të AstraZenecas, Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit në Gjermani bën një rekomandim të ri: Jo dozë të dytë AstraZeneca për qytetarët nën 60 vjeç.

Edhe pse ende mungojnë të dhënat shkencore rreth vaksinimeve me llojet e ndryshme të tyre, të rinjve që deri tani kanë bërë vetëm dozën e parë të vaksinës me preparatin e AstraZenecas u rekomandohet që për dozën e dytë të mos përdorin këtë lloj vaksine, por dymbëdhjetë javë pas vaksinimit të parë të përdorin preparatet e firmave BioNTech/Pifzer dhe Moderna.

Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit në Gjermani, rekomandon pra jo vaksinat vektoriale, ku bën pjesë ajo e AstraZenecas, vaksinat që bazohen në teknologjinë mRNA, si preparatet e firmave BioNTech/Pifzer dhe Moderna.
Vaksinat vektoriale bazohen në virusë të padëmshëm ftohjeje, të cilëve u shtohet një pjesë e vogël e kodit gjenetik të virusit korona. Pas vaksinimit trupi nis të prodhojë antitrupa dhe qeliza mbrojtëse, të cilat hyjnë në veprim sapo ndodh vërtet një infeksion me virusin korona.

Në Gjermani u vendos të martën që vaksinën e AstraZeneca ta përdorin përgjithësisht vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Nga 2.7 milionë vetë të vaksinuar me preparatin e AstraZenecas në Gjermani, janë raportuar 31 raste të dyshuara të ashtuquajturës trombozës së venave cerebrale. Në nëntë raste të vaksinuarit madje vdiqën.

LEXO EDHE:  Nesër vaksina e COVID-19 mbërrin në Greqi/ Fillon faza e parë e vaksinimit

Megjithëse të dhënat janë ende të pakta ekspertët dyshojnë se ky rrezik, i cili konsiderohet si shumë i ulët, prek vetëm të rinjtë dhe veçanërisht gratë./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Izraeli provokon luftë me Jeruzalemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Publikuar

-

Nga

Izraeli provokon luftë me Jezuralemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Është tensionuar në Izrael ku kanë filluar sulme ajrore me raketa kundër militantëve në Rripin e Gazës.

Ministria palestineze e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se 20 vetë, përfshirë fëmijët, kanë vdekur në sulme.

Duket se tensionet kanë kapur kulmin, aq sa Hamasi ka sulmuar me raketa mbi Jeruzalem, sa që detyruan edhe parlamentit të evakuohet, shkruan BBC news.

Kundërpërgjigjia nuk vonoi dhe Izraeli nisi sulmet ajrore mbi Gaza, ku ndodhet dhe baza e militantëve të Hamasit.

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit/ Ish ministri tregon ndryshimin mes Gjermanisë dhe Italisë

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit/ Ish ministri tregon ndryshimin mes Gjermanisë dhe Italisë

Prej ditësh vijojnë tensionet kryesisht mes protestuesve palestinezë dhe Policisë së Izraelit, ndërkohë që Hamasi i Gazës ka kërcëntuar vazhdimisht se do të sulmojë.

Nga pala izraelite ndërkohë pretendojnë se kanë vrarë 3 militantë të Hamasit, kurse kryeministri Netanyahu ka theksuar se Hamasi tashmë ka kaluar vijën e kuqe.

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganistan: Talebanët njoftojnë për një armëpushim për Bajramin

Publikuar

-

Nga

Një zëdhënës i Talebanëve njoftoi për një armëpushim mbarëkombëtar në Afganistan i cili do të hyjë në fuqi kur të fillojnë të enjten festa treditore e Fitër Bajramit që shënon fundin e muajit të agjërimit të Ramazanit. Njoftimi pason një rritje të numrit të sulmeve nga grupi islamik kryengritës kundër forcave qeveritare në shumë provinca afgane. Njoftimi për armëpushim erdhi një ditë pasi disa shpërthime para një shkolle vajzash në Kabul shkaktuan vdekjen e më shumë se 60 personave, kryesisht nxënës. Talebanët thanë të dielën se udhëheqësit e tyre kanë udhëzuar luftëtarët kryengritës "të ndalin të gjitha operacionet sulmuese kundër armikut" në të gjithë vendin për t'u dhënë mundësi afganëve të festojnë në një "atmosferë paqësore dhe të sigurt". Megjithatë ata janë udhëzuar të thyejnë armëpushimin vetëm për vetëmbrojtje dhe të mos vizitojnë zonat armike ose të presin forcat afgane të sigurisë gjatë festimeve treditore të Bajramit. Talibanët kanë deklaruar edhe më parë armëpushime për Bajramin por kanë rifilluar luftimet menjëherë pas festës. Ministria e Brendshme afgane tha të hënën se pak para njoftimit të armëpushimit të Talebanëve të paktën 11 njerëz u vranë kur një shpërthim bombe goditi një autobus në provincën jugore Zabul.

Një zëdhënës i Talebanëve njoftoi për një armëpushim mbarëkombëtar në Afganistan i cili do të hyjë në fuqi kur të fillojnë të enjten festa treditore e Fitër Bajramit që shënon fundin e muajit të agjërimit të Ramazanit.

Njoftimi pason një rritje të numrit të sulmeve nga grupi islamik kryengritës kundër forcave qeveritare në shumë provinca afgane.

Njoftimi për armëpushim erdhi një ditë pasi disa shpërthime para një shkolle vajzash në Kabul shkaktuan vdekjen e më shumë se 60 personave, kryesisht nxënës.

Talebanët thanë të dielën se udhëheqësit e tyre kanë udhëzuar luftëtarët kryengritës “të ndalin të gjitha operacionet sulmuese kundër armikut” në të gjithë vendin për t’u dhënë mundësi afganëve të festojnë në një “atmosferë paqësore dhe të sigurt”. Megjithatë ata janë udhëzuar të thyejnë armëpushimin vetëm për vetëmbrojtje dhe të mos vizitojnë zonat armike ose të presin forcat afgane të sigurisë gjatë festimeve treditore të Bajramit.

LEXO EDHE:  Sërish ankth në Gjermani/Çfarë gjen policia te stadiumi

LEXO EDHE:  Presidenti Ilir Meta vizitë zyrtare në Gjermani

Talibanët kanë deklaruar edhe më parë armëpushime për Bajramin por kanë rifilluar luftimet menjëherë pas festës.

Ministria e Brendshme afgane tha të hënën se pak para njoftimit të armëpushimit të Talebanëve të paktën 11 njerëz u vranë kur një shpërthim bombe goditi një autobus në provincën jugore Zabul./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksina J&J në Gjermani, në dispozicion për të gjithë të rriturit

Publikuar

-

Nga

Vaksina J&J në Gjermani, në dispozicion për të gjithë të rriturit

Vaksina Johnson&Johnson kundër koronavirusit do të jetë në dispozicion për të gjithë të rriturit në Gjermani, tha ministri i Shëndetësisë i këtij vendi, Jens Spahn.

Ai tha se autoritetet kanë vendosur që të mos e kufizojnë përdorimin e kësaj vaksine vetëm te të moshuarit, për shkak të rrezikut shumë të rrallë nga mpiksja e gjakut.

Muajin e kaluar, vaksina Johnson&Johnson është pezulluar për disa ditë në SHBA, pasi një numër i vogël i njerëzve – kryesisht të rinj – kanë raportuar mpiksje gjaku pas vaksinimit.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka ekzaminuar këto raste dhe ka dalë me konstatimin se përfitimet nga vaksina i tejkalojnë rreziqet.

EMA ua ka lënë vendeve anëtare të BE-së që të vendosin se si duan ta përdorin vaksinën Johnson&Johnson, e cila jepet me një dozë të vetme.

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit/ Ish ministri tregon ndryshimin mes Gjermanisë dhe Italisë

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit/ Ish ministri tregon ndryshimin mes Gjermanisë dhe Italisë

EMA: J&J duhet të ketë paralajmërim për mpiksje të rrallë gjaku

Gjermania, javën e kaluar, i ka hequr kufizimet edhe ndaj vaksinës AstraZeneca, e cila po ashtu është përcjellë me disa raporte për mpiksje gjaku.

AstraZeneca, për disa javë, u është rekomanduar vetëm personave mbi 60 vjeç.

Në Norvegji, ndërkaq, ekspertët e emëruar nga Qeveria e vendit rekomanduan që vaksinat AstraZeneca dhe Johnson&Johnson të hiqen nga programi i imunizimit./rel

LEXO TE PLOTE