Connect with Us

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë?

Life Style

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë?

Publikuar

-

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë?

Nuk ka dyshim se qëndrimi i hidratuar është thelbësor për shëndetin tuaj, por shumica e njerëzve nuk e dinë që pirja e ujit të ngrohtë mund të ofrojë disa përfitime ekskluzive për trupin dhe lëkurën tuaj. Në fakt, ekspertët mjekësorë thonë se uji është më i dobishmi kur e pini të ngrohtë dhe temperatura perfekte është diku midis 120 ° F dhe 140 ° F. Duke marrë parasysh sa para shpenzojmë për trajtime të shtrenjta bukurie, nuk i japim kredi të mjaftueshme diçkaje aq të thjeshtë sa pirja e ujit në mënyrën e duhur.

Pastron lëkurën tuaj.

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit tuaj. Për shkak se pirja e ujit të ngrohtë bën që temperatura e trupit të  rritet , kjo ju bën të djersiteni. Kjo, nga ana tjetër, ju ndihmon të heqni qafe toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja të tretjes për të eliminuar papastërtitë. Pastrimi i trupit tuaj nga brenda trajton aknet nga brenda dhe e bën lëkurën tuaj të shëndetshme dhe me shkëlqim.

Parandalon plakjen e parakohshme.

Përveçse ju japin shpërthime, toksinat mund të bëjnë që lëkura juaj të plaket më shpejt dhe të shkaktojë rrathë të errët dhe të fryrë nën sytë tuaj. Pirja e ujit të ngrohtë ndihmon në riparimin e qelizave të lëkurës që dëmtohen nga radikalet e lira të dëmshme dhe e bën lëkurën tuaj të duket më e butë.

Mban larg kruajtjen e kokës.

LEXO EDHE:  Ekspozimi i gjatë në diell, rrezik për lëkurën

Uji i ngrohtë e mban kokën të hidratuar, që do të thotë se keni më pak të ngjarë të merrni zbokth. Kur lëkura në kokën tuaj është e shëndetshme dhe e lagur, ajo i mban flokët tuaj me shkëlqim, të fortë dhe të butë. Si një bonus i shtuar, uji aktivizon mbaresat nervore në rrënjët e flokëve tuaj, gjë që nxit rritjen e re të flokëve.

Ndriçon lëkurën tuaj.

Pirja e ujit të ngrohtë rregullisht ndihmon trupin tuaj për të prishur depozitat e yndyrës, relakson muskujt dhe rrit rrjedhën e gjakut. Qarkullimi i rritur i gjakut rinon qelizat e lëkurës dhe i mban ato të ushqyera. Ai siguron qelizat tuaja të lëkurës që punojnë me oksigjen dhe eliminon produktet e mbetjeve, duke ringjallur dhe rinovuar lëkurën tuaj.

Ajo hidraton lëkurën tuaj.

Pavarësisht se sa i shtrenjtë është kremi juaj hidratues, ai kurrë nuk mund ta mbajë lëkurën tuaj pa rrudha nëse nuk pini mjaft ujë. Diçka e thjeshtë si duke pirë ujë të ngrohtë në ditë mund të ndihmojë për të  edhe jashtë tonin e lëkurës tuaj, të zvogëlojë rrudhat, dhe të mbajë të shtrënguar lëkurën tuaj.

Mbron lëkurën tuaj nga infeksionet.

Të kesh një gotë ujë të ngrohtë mbron veshkat dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit . Kur organet tuaja janë të pastra, lëkura juaj është më pak e ndjeshme ndaj infeksioneve. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika lëng limoni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Lindita i nxjerr të “palarat” Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Publikuar

-

Nga

Lindita i nxjerr të "palarat" Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Lindita, konkurrente e Përputhen 40+ ka bërë deklaratën e fortë në episiodin e djeshëm të emisionit.

Pasi Çimi u deklarua për Stelën, Lindita zbuloi se po atë ditë, Çimi e ka marrë në telefon. Ndër të tjera ajo e zbuluar se kur kishte takimin me Luanin, Çimi i ka thënë se do të deklarohet për të pasi nuk e pëlqente më Stelën.

LEXO EDHE:  Detaji që zbulon moshën reale të çdo gruaje
LEXO EDHE:  Si djersa juaj mund të kthehet në deodorantin tuaj/ Shkencëtarët mund ta krijojnë atë nga lëngjet e trupit

“Mua nuk më pëlqen Stela dhe do të deklarohem për ty, tregon Lindita.

Kjo ka shkaktuar shumë reagime dhe debate në emision./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk përmbahet Jasmina/ Pozon gjysmë e zhveshur

Publikuar

-

Nga

Jasmina Kadiru është një nga vajzat që tërhoqi më së shumti vëmendjen e publikut me hyrjen e saj në Përputhen dhe me pamjen e saj.

Pas daljes nga emisioni Jasmina është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon foto dhe video tejet provokuese.

Së fundi ish konkurrentja e Përputhen ka realziuar një tatuazh në shpinë dhe nuk nguron ta tregojë në çdo rast.

LEXO EDHE:  Si ta hidratoni lëkurën e skuqur gjatë dimrit

LEXO EDHE:  Si djersa juaj mund të kthehet në deodorantin tuaj/ Shkencëtarët mund ta krijojnë atë nga lëngjet e trupit

Jasmina ka publikur dy foto ku shfaqet gjysmë e zhveshur e kthyer me kurriz duke treguar tatuazhin gjigant në shpinë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

WOW-Keisi Medini tregon trupin/ “Marros” fansat

Publikuar

-

Nga

Modelja Keisi Medini është një nga vajzta më seksi të Instagramit.

Bukuroshja shpesh herë provokon teksa publikon foto ku shfaqet me bikini.

Së fundi ajo tregon linjat e saj shpërthyese teksa pzoon me bikini minimaliste të zeza. Kaq ka mjaftuar që rrjeti të vërshojë me komentet komplimentuese./ CNA.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CASSEY 🦋 (@keisimedini)

LEXO TE PLOTE